Gatonay

מאת: אבי "היוצר" סבג

 

מילאריס ליטף בהיסח הדעת את רעמת סוסו ונשא עיניו אל העיר שנפרסה למרגלות הגבעה

לורנדל, בירת סלינה, ערס האבירות, וריכוז הפתיים הגדול ביותר בדרום היבשת.

שמש הצהרים החלה לשקוע מעבר להרים ולאורה הדועך אפשר היה לראות חיוך שובב מתפשט על פני החתול שלו. שבוע בעיר והוא יכול לממן לעצמו כמה שנים טובות של התלמדות אצל טובי הקוסמים בקלימור.

 

הגאטונאי, אנשי החתול, הם גזע שנבנה למערכת פנטזיה במטרה להרחיב את מגוון האפשרויות ולהוסיף עניין לשיממון הבנלי של גמדים אלפים וזוטונים. בחלק מהמערכות בהן השתתפתי הם תפסו את מקומם של האלפים, שלפי התפיסה שלנו לא מתערבים יותר מידי בענייני בני התמותה הרגילים.

 

הערה: גאטונאי הוא שם עצם קיבוצי כלומר אותה מילה שמשת גם ליחיד וגם לרבים, כמו מים לדוגמה.

 

מאפיינים פיזיים:

הגאטונאי הם בעלי גוף דמוי אדם רגיל ופני חתול, גופם מכוסה פרווה דקה ומבריקה בגוונים של שחור, אפור, חום ולבן. צבע עיניהם נע בין אדום לירוק וכחול.

גובה ממוצע: זכרים 1.60 מ' נקבות 1.55 מ'

משקל ממוצע: זכרים 50 ק"ג נקבות 45 ק"ג

תוחלת חיים ממוצעת: 120 שנים.

הגאטונאי מתאפיינים בזריזות וגמישות רבה, הם בעלי תפיסה מהירה ואינסטינקטים חדים, בעלי אינטליגנציה מפותחת במיוחד וכן זיכרון ארוך. יש להם קסם ונוכחות נעימה מאד שהופכת גורמת לאחרים לחבב אותם וכן יכולת התנסחות מפותחת יחסית המסייעת להם להיות מאד משכנעים כשהם רוצים. מצד שני הם חלשים יותר מבני האדם, פחות עמידים ובעלי סיבולת נמוכה יותר. פרוט  סטטיסטיקות לפי HERO SYSTEM בהמשך.

 

מאפיינים תרבותיים:

הגאטונאי הממוצע מרכז באופיו הרבה מתכונות החתול. הוא סקרן, מאד עצמאי, פחות שבטי מגזעים אחרים, מאד מרוכז בעצמו, ערמומי, מתוחכם, חינני, מהיר, נחמד כשזה מתאים לו  ומאד מסוכן כשמעצבנים אותו. הוא מאד פתוח וחברותי אך לא מתקשר לאחרים ולא מרגיש מחויבות ממשית אלא כלפי חברים קרובים באמת. מלבד זאת מוחם המפותח במיוחד של הגאטונאי ונטיית הטבעית לקסם (במערכות שלנו הם הגזע שהכי מחובר לקסם) הובילו אותם למספר תגליות חשובות ויצרו חברה מורכבת ומוזרה למביט מבחוץ.

 

גזע זה הוא הרבה פחות שבטי מבני האדם והצורך שלהם להתארגן לקבוצות ומסגרות קטן בהרבה, אומנם בסופו של דבר הם מקימים ערים ומדינות ,אבל עדין בחברה שלהם לא קיים יצר העדריות שמאפיין את רוב הגזעים האחרים. לגאטונאי יש נטייה טבעית לאינדיבידואליזם ולכן המבנה השלטוני שלהם רופף יותר יחסית. כל גאטונאי משתייך אחד מ"הבתים" הגדולים, לכל בית יש נציגים באסיפת העם מתוך נציגים אלה נבחר המלך. נציגים אלה הם בד"כ בני אותם משפחות העוסקות בפוליטיקה כבר מאות שנים ובזה הם מתמחות. את הגאטונאי הממוצע זה לא כ"כ מעניין.

 

הגאטונאי הם יציריה של אלת הקסם ולכן אומנות זו טבעית להם וזורמת בדמם ואכן הם היו הראשונים שפתחו את הטכניקות של שליטה באנרגיות אלה. הגאטונאי הם טובי הקוסמים בעולם ובהפרש ניכר מעל כל האחרים. כמו כן הם היו הגזע הראשון שפיתח את הכתב והיו הראשונים שהחלו בתיעוד ההיסטוריה כך שלרשות כל קוסם מתחיל עומדות אלפי שנות ניסיון ומחקר מתועדים כבסי ללימודי הקסם שלו. הקוסם הוא גם המעמד העליון בחברה אלה שכן, בחברה שכולם כשרוניים צריך להיות ממש עיולי כדי להתבלט.

 

"זאת הצעתי האחרונה" אמר דונרד ושילב את ידיו על כרסו העצומה כאילו כדי להדגיש שהפעם האמת התכוון לכך.

"אבל זה שוד לאור היום!" הטיח בו מילריס " אתה יודע שהיין הזה שווה פי שלוש לפחות!!"

"זה, אולי, מה שהוא היה שווה בלגוניה" אמר דונרד בזחיחות שכמעט גרמה לראשו להתפוצץ מראש שביעות רצון עצמית  " אני, לא מוכן לשם אגורה נוספת"

"יש לך לב של אבן" סיננן מבין שיניו הקפוצות "אבל, בשם האלים דונרד, אתה סוחר ממולח".

למשמע המחמאה המופלגת התפשט חיוך מאוזן לאוזן על פני הירח של דונרד וחשף שיניים מצהיבות.   

 

לגאטונאי יצר נדודים חזק ובכל רגע נתון יש לפחות אותה כמות של בני הגזע שנודדים מחוץ למולדתם כמו בתוך גבולות המדינה. יש להם חוש ניווט טבעי וסקרנות כמעט אין סופית ולכן מעטים המקומות בעולם בהם לא תשמע שלפחות גאטונאי אחד עבר פה לפני שבוע. הכריזמה, החינניות שלהם והעובדה שמעולם לא היוו איום צבאי על אף מדינה, הופכים אותם לאורחים רצויים כמעט בכול מקום. גאטונאי פחות מידי ממושמעים כדי לשמש כחיילים טובים וחסרי כל יצר כיבוש אולם מדינתם מעולם לא נכבש בעיקר בגלל עוצמת הקסם העומדת לרשותם וכן משום שהמדינה נשארה ניטרלית לאורך רוב ההיסטוריה.

 

תאוות הנדודים שלהם וחיבתם לתיעוד היסטוריה הפכו אותם למקור המידע החשוב ביותר בעולם, אם מישהו מעוניין לגלות מידע על קרב עתיק או למצוא תיעוד לדבריו של אחרון הקיסרים של האימפריה ששקעה לפני אלפי שנים הוא יחפש אותו בארכיוני הגאטונאי. לגאטונאי מאז ומעולם היה ברור שמידע הוא כוח וכוח זה כסף וכסף זה טוב  

      

אם שיא היכולת המסחרית היא למכור קרח לאסקימוסים אז סוחר גאטונאי היה מחתים אותם על מנוי שנתי במחיר מופקע ובאותה הזדמנות גורם להם לקנות גם ביקיני כדי שכשהחמסין יגיע הם יהיו מוכנים להשתזף. הם אמני השיחה, אשפי המשא ומתן, לחוש העסקי שלהם אין מתחרים ואין גזע אחר המצטיין כמוהם בניסוח חוזים. בחברת הגאטונאי הסוחר שני במעמדו רק לקוסם וזהו תחום עיסוק נפוץ מאד.

 

הם נוטים להיות חופשיים יותר בגישתם לדת רובם נאמנים לאלת הקסם שיצרה אותם אך אמונתם אינה כופה עליהם חובות רבים. רק מעטים מתגייסים לשרות האלה ככוהנים והכמורה מעולם לא תפסה מקום חשוב בפוליטיקה או בחברה.

 

הגאטונאי מעדיפים לבוש קל. לוחמיהם לעולם לא ילבשו שריונות כבדים. כלי הנשק החביבים עליהם הם פגיונות, חרבות קצרות ורובי קשת. כהרפתקנים הם בדרך ישלבו את כשרנות הקסם שלהם עם חלקלקות ולשון והזריזות הטבעית להם כך שדמויות של מטילי לחשים חלקיים (semi- spell casters) כמו לדוגמה גנב-קוסם או קוסמים טהורים הן הנפוצות ביותר.

 

מריק ניקה את דלפק הפאב בפעם המאה היום ופזל לעבר הגאטונאי שישב ולגם יין בשלווה. סקרנותו בערה בו אבל כיצד יפנה בשאלה כה חצופה לזר? זה הרי חוסר נימוס משווע. הוא החל הבריק את הכוסות עניו שבו וננעצו בגאיוני האלמוני מבלי שליטה.

"סליחה אדוני" אמר בהיסוס לאחר שניגש לשלחנו.

"כן, מה העניין" ענה אגב פיהוק.

"אני מקווה שלא תחשוב שזו חוצפה אבל אני מוכרח לשאול משהו"

"אין שום בעיה ידידי חסר השיער" חיייך מילריס.

"גאטונאי אמורים להיות סוחרים ממש טובים לא?"

"ודאי" ענה כיווץ את עניו ותהה למה מתכוון הנער "הרווחנו את המוניטין הזה ביושר או משהו די קרוב".

"אז איך הנחת לדונרד לרמות אותך ככה"

"לרמות אותי?! אתה מתכוון ליין שהוא קנה ממני היום?"

"כן".

"טוב, אז אם אתה רוצה לקרא לנוזל חסר הטעם הזה יין, זאת זכותך, רק שתדע שאני קיבלתי סכום נאה מבחור שיצר אותו כדי שאפטר מזה  לפני שמישהו ידע שהוא יצר משהו כזה גרוע". אמר באדישות ולגם מכסו.

 

הגאטונאי לשיטת הגיבור