Fuzion- the generic rules

מאת: אבי סבג

 

חברת hero games יחד עם R. Talsorian איחדו כוחות בכדי ליצור שיטת משחק אוניברסלית שתנצל את היסודות העקרונות שבשיטות הגיבור וב- Interlock (שיטת המשחק של R. Talsorian) ותתיך אותם לכדי שיטה פשוטה, גמישה, פתוחה אוניברסלית וחופשית, כלומר שתופץ חינם ברשת. התוצאה, כפי שנראה, היתה טובה משקיוו.

 

Fuzion מבוססת בעיקר על שיטת הגיבור מפשטת אותה ומנצלת את רוב טכניקת בניית הדמויות המצוינות שלה, אלה שכאן אין גבול לגמישות. אתה מתחיל בלבחור את התכונות אותן אתה רוצה לשלב במשחק שלך מתוך רשימה קיימת ומתוך ההנחה שלא כל התכונות רלוונטיות לכל עולם. כמו כן יש רשימה של תכונות מחושבות הנגזרות מהתכונות הראשיות ומשלימות את הגדרת היכולות הבסיסיות של הדמות. תוכל לבחור מתוך מגוון אפשריות שחלקן בסיסיות כמו נקודות הלם, נקודות פגיעה או התאוששות וחלקן כמו מזל או אנושיות יתאימו רק לחלק מהמערכות.  

 

התכונות נקנות בנקודות המיועדות לכך ורק לכך, כלומר לקניית תכונות יש מאגר נקודות נפרד. גודל המאגר משתנה כמובן בהתאם לעוצמת הדמויות והמערכה, יותר נקודות לסופר גיבורים או דמויות בקמפיין פנטזיה אפית ופחות לדמויות במערכה ריאליסטית. וכאילו שעד עכשיו האפשרויות לשינויים מצדך לא היו מספיק רחבות, מכן ואילך הכל אופציונאלי. השחקן מקבל מאגר נקודות (option points) בהן הוא יכול לקנות כישורים, כשרונות וכן הטבות מיוחדות שיש לדמות כמו עושר מיוחד, מעמד וקשרים עם אנשים שונים.

 

המגוון העומד לרשות השחקן די רחב, חלק כשרונות מופיעים למעשה כקבוצת כשרונות, כלומר תחת הגדרה אחת כמו תפיסה (Perception) יכולה להיות רשימה ארוכה של כשרונות ספציפיים המתאימים לכל מערכה כמו גילוי שקרים, גילוי מלכודות או כל כשרון הדורש הבחנה עמוקה בפרטים. שיטה זו בשילוב מגוון האפשרויות הרחב מאפשרות יצירת דמויות בכל ז'אנר או עולם משחק. שיטת חישוב העלות בנקודות היא פשוטה להפליא ומהירה מאד.

 

אופציה נוספת העומדת בפני הדמיות היא רכישת ציוד בנקודות. בחלק מהמערכות המנחה יכול להחליט שציוד מיוחד אינו נקנה בכסף אלה בנקודות בשלב בניית הדמות. פיוזן פיתחה שיטה פשוטה מאד לחישוב העליות באופן גנרי ואוניברסלי של מספר פריטי ציוד נפוצים, לדוגמה "מקור אור נייד" שבימי הביניים המוקדמים היה זה לפיד, בתקופה הויקטוריאנית מנורת שמן, בימנו פנס המוזן ע"י סוללות ובעתיד הרחוק זה הוא יונע בכוח היתוך גרעיני קר יעלה תמיד 0.1 נקודות בתקופה הרלוונטית לו.

 

אם נרצה לשדרג אותו, כלומר להשתמש במכונית מתקדמת במערכת המערב הפרוע, פשוט נכפיל את העלות של "אמצעי תחבורה אישי" במקדם מסוים הנקבע על פי הפער בין התקופות. רשימת המחירים מכילה את הפריטים הנפוצים ביותר שיהיו שימושיים ברוב המערכות, יפה פשוט ויעיל. מצד שני אין זו שיטה כללית לחישוב עלויות של כל פריט ציוד שנרצה אלה רק מה שמופיע ברשימה. חישוב של אמצעים מורכבים כמו חפצי קסם, השתלות קיברנטיות או כלי נשק מיוחדים אינו מוכסה כאן.

 

כמו בשיטת הגיבור, גם כאן ניתן לקבל נקודות ע"י לקיחת חסרונות לדמויות. שווי החסרון נקבע ע"פ דורגו בשלושה סולמות. תדירות השפעה - עד כמה נפוצים התקפי האפילפסיה מהם הדמות סובלת. עוצמת השפעה - עד כמה קשה לה להתגבר על פחד הגבהים שלה, וחשיבות ההשפעה - עד כמה קשה להתמודד עם קלסטרופוביה במערכה בה טסים במשך רוב הזמן בחלליות קטנות וצפופות וכמובן עד כמה החסרון מסכן את חייה. בעזרת סולם יחסי זה ניתן לקבוע במהירות וקלות את שוויו של כל חסרון מיוחד ומוזר כלל שיהיה. מלבד זאת יש כמובן רשימה של חסרונות מוצעים במגוון קטגוריות כמו חסרונות פסיכולוגיים, פיזיים, חברתיים וכו' מהן השחקן יכול לבחור. העובדה שהוספת החסרונות היא חלק מובנה בשיטה וכן הכדאיות שבשימוש בו מסייעים מאד לבניית דמויות עמוקות וטובות יותר בדיוק כמו בשיטת הגיבור.   

 

ניהול המשחק, שגם הוא בהתאם לרוח הכללית פשוט מאד, יכול להיות מבוצע או באמצעות השיטה של Hero ע"י גלגול 3d6 או באמצעות השיטה של Interlock ע"י גלגול 1d10. שיטת ה- 3d6 היא יותר מאוזנת, אמינה סטטיסטית, כלומר ככל שאתה טוב יותר בכשרון סיכוייך להצליח גדלים באותו יחס. שיטת ה-1d10 מפתיעה יותר, לעיתים תיכשל גם בכשרון בו אתה מוצלח ומצד שני הסיכוי להגיע להצלחה קריטית ולבצע משהו מדהים עולה בהרבה. שתי צורות העבודה נחות באותה מידה ונתמכות באופן מלא השיטה.

 

שיטת הקרב, שכנגזרת של הטיפול בכשרונות גם היא תומכת בשתי שיטות ניהול המשחק, היא קלילה יפה וכמעט זהה לזו של שיטת הגיבור. השיטה מאפשרת ביצוע מגוון תמרונים וצורות התקפה שונות בכל סוגי הנשקים, מחרבות ועד תותחי חלקיקים, תומכת בקרב רכוב ואפילו בקרבות בין חלליות. אומנם הכל מאד מתומצת ובססי ואבל ברוב המקרים זה מספיק. כמו כן יש טיפול טוב בהשפעות הנזק, דימום הלם, פגיעות קריטיות ואזורי פגיעה בצורה נוחה לשימוש.

 

בנוסף יש את חוק ה-X המסייע למנחה לקבוע את רמות העוצמה המותרות לדמויות. בפיוזן, כמשחק מבוסס נקודות יש חשיבות לאיזון הדמויות לשמירה על רמת עוצמה מסויית שהרי עקרונית שחקן יכול להשקיע את כל הנקודות שלו רק בכשרון לחימה ולהפוך למכונת הרג בלתי ניתנת לעצירה. חוק ה- X  נועד להגביל את יכולות הדמות בתחומים השוני לרמה המתאימה לסוג המערכה. זה נראה פשוט מאד אבל למנחה חסר ניסיון אין עדיין את קנה המידה כדי לדעת מה חזק מידי ולכן החוק בהחלט שימושי.

 

אלו הם כל מרכיבי השיטה הגנרית, מי שמכיר את שיטת הגיבור שם לב מייד להעדרם של כוחות שבלעדיהם לא ניתן לשחק שום מערכה שכוללת אלמנטים על טבעיים כמו סופר גיבורים או פנטזיה. כמו כן אין טיפול באומניות לחימה וכבר הזכרנו את התמיכה החלקית מאד בבנייה של ציוד. כל זה נכון אך נפתר בגלל שפיוזן היא שיטה פתוחה הבנויה לקבל תוספות או כפי שהם נקראות ע"י הכותבים plug ins. במוצרים המסחריים השונים שיצאו לשיטה נוספו כבר הרחבות שונות,champions new millennium  המצוין מוסיף את החוקים לבניית כוחות וכן חוקים לשילוב אומנויות לחימה, Bubblegum crisis מוסיף חוקים לטיפול בבניית רובוטים וחליפות לחימה רובוטיות (mecha) ו- Shards of the stone  מוסיף שיטת קסם ויתר האלמנטים של פנטזיה.

 

דגש שלישי שחשוב להזכיר הוא שזו, כאמור, שיטה חופשית, כלומר כל אחד יכול לכתוב תוספות כל עוד הן מופצות חינם. התוצאה היא שנוצרה מין קהליה של חובבי השיטה שמלאו את הרשת במאות קבצי PDF עם תוספות שימושיות ואיכותיות להורדה חינם. כל מה שצריך בכדי לשחק בכל ז'אנר שתרצו החל מתוספות חוקים, דרך דמויות מוכנות, אוגדני מפלצות, שיטת קסם שונות והרפתקות נמצא חופשי על הרשת. חובה להוריד את קובץ החוקים הבסיסי ואז אפשר למצוא את ההרחבות מתאימות ופשוט לשלב אותן.

 

פיוזן היא שיטה טובה מאד, אומנם פחות טובה מהאחות הגדולה שיטת הגיבור, אבל בהחלט ראויה למשחק ולשבחים רבים. בעזרת ההרחבות תוכלו לשחק כל דבר, הפשטות שלה ממש כובשת והגמישות מזמינה מקוריות. אני ממליץ בחום לכולם להוריד את השיטה ולנסות אותה ואולי בעוד חודש נמצא גם קבצים שאתם כתבתם.

 

אתרים להורדה:

www.thefuze.com  - זה האתר הראשי של השיטה תמצאו בו עשרות קישורים לחומרים מכל הסוגים, כתבות ועוד.

 

www.herogames.com זה האתר של חברת hero בעמוד המשאבים תמצאו קישורים טובים.

 

 www.obsidianstudios.com - אתר החברה שהיא אחת השותפות ב fuzisn labs ותומכת נלהבת בשיטה.

 

www.shardsofthestone.com האתר למשחק הפנטזיה החדש והמצוין של חברת obsidian, המשחק משתמש כמובן בפיוזן כשיטה. באתר תוכלו למצוא חלקים נרחבים מהטיוטא להשיטה להורדה חופשית מומלץ בחום.