הקוטלת

מאת: ניצן בר

 

בכל דור יש אחת נבחרת.

היא לבדה תעמוד מול הערפדים השדים וכוחות האופל.

היא הקוטלת!!!

 

קצת היסטוריה...

 

באפי הגיחה אל תודעת הציבור לראשונה כסרט על נערה בת עשרה שמגלה שהיא בת למסורת ארוכה של קוטלות ערפדים. הסרט נכשל ונעלם מהר מאוד אבל הצליח לעורר מספיק עניין בכדי שמישהו ינסה להפוך את הרעיון לסדרה.

הסדרה יצאה לראשונה ב 1996 ובמהרה, בניגוד למקור הנכשל, הפכה לסדרת קלט, כזו שאנשים מצטטים מתוכה קטעים שלמים. לסדרה יש מועדוני מעריצים ומילוני צופים בכל העולם מידי שבוע.

בימים אלו סיימה הסדרה את שידורי העונה השישית בארה"ב וצפויה עוד עונה אחת אחרונה.

 

הסדרה זכתה בשלל פרסים בשבחים, רוב צופיה רואים אותה כסדרה גאונית וחדשנית.

לאחר מותן של סדרות הגיבורים "לואיס וקלארק", "באטמן – המצויר"" ודומיהן ומשהציפו את המסך סדרות כגון "חברים", "N.Y.P.D  וכ"ו', חזו כולם שהסדרה לא תחזיק מעמד ותיפול במהרה.

אבל, ג'וס וודון מפיק הסדרה הכה את התחזיות והסדרה לא רק החזיקה מעמד זמן רב מאוד אלא גם פתחה את הז'אנר מחדש.

שחקני הסדרה הפכו להיות סופר-גיבורים ומקבלים הצעות השתתפות בסרטים, פרסומות, סדרות חדשות ועוד הצעות משונות.

 

אז על מה הסדרה הזאת בכלל?

למי שעוד לא התמכר לבאפי. ולא יודע על מה מדובר, הסדרה מדברת על נערה בת 16 שיש לה כוחות על טבעיים: היא חזקה הרבה יותר מהרגיל, בעלת יכולת אתלטית מדהימה, וכאשר היא מגיעה למצב בו היא נפצעת היא לא צריכה לחשוש יותר מידי משום שהיא מחלימה מהר יותר מבני אדם רגילים. בנוסף, לאור העובדה שבכל זאת היא צריכה לצוד ערפדים זכתה באפי ביכולת לחוש בהם.

 

בפרק הראשון אנחנו מתחילים להבין במה מדובר.

באפי מגיעה לסאניידיל, עיר בינונית בגודלה, שהדבר היחיד שמיוחד בה זה שהיא בנויה על פי השאול.

עובדה זו מסבירה מה גורם לכל ערפדי ושדי העולם להימשך למקום כמו אל מגנט.

מסתבר שבעולמה של באפי לא חיים רק בני אדם, ערפדים, אנשי זאב וכל מיני שדים מוזרים חיים ממש בינינו (או יותר נכון מתחתינו) ומטרתם היא הפיכת העולם לגיהינום.

הדבר היחיד שעומד בינם לבין הצלחת משימתם היא באפי "הקוטלת" אך כמו כל גיבורה אמיתית, באפי אינה לבד, לצידה מספר חברים טובים שעוזרים לה.

 

ג'יילס הוא  ה"הצופה" של באפי, אדם שאחראי לקוטלת, לאימונה ולמיקודה במטרה. הוא זה שמגלה איך הורגים שד חדש שהגיע לשכונה או איך להסיר קללה של מכשפה זדונית. מדובר באנגלי מרובע שקורא כל הזמן ספרים ושהקדיש את חייו ללחימה בערפדים.

אך ג'יילס הופך ליותר מכך, הוא הופך לחבר, אדם עליו באפי סומכת ואיתו היא מתייעצת גם מחוץ לשעות הקטילה.

 

כאשר באפי מגיע לתיכון סאנידייל היא פוגשת בנערה מוזרה למדי העונה לשם ווילו וזו הופכת לחברתה הטובה ביותר. ווילו היא מה שנקרא "היורמית" של בית הספר, מומחית למחשבים שמקדישה את כישוריה בכדי לעזור לבאפי בכל דרך אפשרית. יחד עם ווילו מופיע זאנדר.

בחור שהוא בעצם הרגיעה הקומית של הסדרה, זה שתמיד נדפק ותמיד אומר את הדברים המצחיקים.  גם הוא מאוד נאמן לבאפי ועוזר לה גם אם בדרך כלל הדבר כולל את סיכון חייו.

 

 

אז מה מבדיל בין באפי לבין כל סדרה אחרת בסגנון?

ההבדל העיקרי זו ההרגשה שזה יכול לקרות לכל אחד. למרות שלבאפי יש כוחות שלאף אחד אין הסדרה מצליחה ליצור את התחושה שזה אמיתי, שמדובר בבן אדם חי ונושם, מישהו שאנחנו יכולים להזדהות איתו.

זה הדבר המעניין בסדרה, זה מה שמושך כל כך להמשיך וצפות, באפי היא לא רק דמות קרטון שמכה על ימין ועל שמאל בכל ערפד ושד שמציצים מעל פני האדמה.

 

במהלך הסדרה אנחנו רואים את המאבק של באפי עם חיי היום יום, איך למרות הכל היא מנסה לצאת לדייטים ואיך היא מנסה להצליח בלימודים ומה היא עושה כשהיא צריכה ללכת להציל את העולם ואימא שלה מקרקעת אותה.

הסדרה מתמודדת עם הרבה שאלות מעניינות על יחסים של בינו לבינה, יחסים בין אימא לבת, חברים ועוד, הדברים הקטנים שעושים אותנו אנושיים.

 

מה שהופך את באפי לשונה עוד יותר מגיבורים אחרים הוא עניין הגורל.

סופר-מן זכה בכוחות כשהגיע לכדור הארץ ובחר להשתמש בכוחותיו למען הטוב. באטמן החליט להשתמש בכספי הוריו בכדי ללחום ברוע שלקח אותם ממנו. ספיידרמן החליט להשתמש בכוחות המוזרים בהם זכה בכדי לעצור את הפשע רק לאחר שדודו מת וגם אז עשה זאת בבחירה מודעת.

לבאפי אין את הפריבילגיה לבחור, היא לא יכולה להחליט לקום מחר בבוקר ולהתחיל במקום אחר בתור מוכרת המבורגרים, היא קוטלת הערפדים ואין מכך מנוס.

 

איזה מין גיבורת על?

זה עוד דבר מוזר ושונה אצל באפי, היא לא גיבורת על רגילה, אין לה גלימה ולא תחפושת.

היא נלחמת בבגדים הרגילים והיא כל הזמן נתקלת באנשים רגילים שלא יודעים כלום על הקוטלת.

בנוסף הכוחות שלה הם לא כל כך מיוחדים. בסך הכל היא חזקה יותר ומבריאה מהר יותר ובזה זה נגמר בעצם.

זה לא שהיא יכולה להרים גושי בטון שמשקלם שלוש טון ולהניפם מעל ראשה וזה לא אומר שאם ירו בה היא לא תמות, פשוט היכולות הטבעיות שלה מוגברות.

בעזרת הכוחות המוגברים האלו ובעזרת חוכמה וחבריה היא מתגברת על כל הקשים שנקרים בדרכה.

זה מה שמייחד את באפי-זה שהיא לא יכולה לעשות מה שהיא רוצה, שהיא צריכה לעשות הכל בזהירות ובסודיות.

 

אז מה לזה ולמשחקי תפקידים?

בבאפי יש מספר דברים מעולים למשחק תפקידים טוב.

דבר ראשון יש לנו את הקונפליקט של חיים רגילים מול החיים של הקוטלת, החיים עם זהות סודית, ההתמודדות עם הרשויות והניסיון לנהל במקביל חיים רגילים.

וזה לא קל כמו שזה נשמע, מה קורה כשאתם באמצע דייט לוהט ודווקא עכשיו חייבים להציל את העולם?

הכי חשוב, מה זה עושה לפנימיות של דמות כזו כשהיא לא מצליחה לנהל אורח חיים "נורמלי"?

 

הדבר השני, והיותר יפה לדעתי, היא החבורה.

בסדרה אנחנו רואים בצורה מופלאה איך חבורה צריכה לעבוד ביחד.

בצד אחד יש את החברות האמיצה והבלתי מתפשרת שעובדת בכדי להלחם ברשע, אבל מצד שני יש את כל הריבים והתאהבויות והיחסים האנושיים שקיימים בין כל קבוצה של חברים.

בסדרה רואים איך חבורה צריכה לדבוק ביחד אבל לנהל חיים פרטים בכל זאת והיא מגיע לשאלות מעניינות שכל שחקן שבונה דמות כזו צריך לשאול, כמו למה אני עושה את זה בכלל? למה אני לא מנהל חיים נורמליים ונוטש את צייד המכשפות הזה?

 

באפי נותנת לנו רעיון מעניין למשחק תפקידים בתור חבורה, דבר שכמעט לא קיים בעולם גיבורי העל, הרי למה לסופרמן להתחבר עם באטמן? או יותר נכון, למה להם להתחבר עם בני אדם רגילים כשהם לבדם יכולים להציל את העולם.

כן יש לנו דמויות שחוץ מאחת הן כולן רגילות לחלוטין ואין להן שום ייחוד למעט כישרונות אנושיים, פשוטים ורגילים.

אבל למרות הכל הן סופר גיבורים, כל דמות הופכת להרואית, כל אחת בדרכה שלה-האפשרויות הגלומות במצבים האלה הן אינסופיות.

 

אז איך משחקים בזה?

אף אחד לא ילך וישחק בבאפי וחבריה כי זה קשה מאוד.

אבל אפשר לקחת את העולם הזה ופשוט לבנות חבורה חדשה לחלוטין, חבורה שבנויה על אותו רעיון ועל מצבים דומים ופשוט לשחק עם זה.

מי אמר שפי השאול צריך להיות בסאניידיל? הוא בהחלט יכולה להיות בתל אביב או בלונדון. 

וזו לא חייבת להיות הקוטלת. זו יכולה להיות חבורה של בני אדם רגילים, שקיבלו משימה מכוחות נעלים יותר, וכך קיבלו גם כוחות קצת יותר מיוחדים שיעזרו להם להילחם ברשע הגואה.

אבל מה שצריך זה לבנות חבורה מגוונת ומעניינת ולרוץ איתה בעולם.

 

פלטפורמות טובות למשחק יכולות להיות שיטת גורפס וגם "שיטת הגיבור" שהן שיטות שעובדות עם כל העולמות השונים ואין בעיה ליצור בעזרתן כל סוג דמות שנרצה.

או, השיטה הפשוטה ביותר,  היא ללכת על פריפורם וזהו.

אבל העולם קיים ואפשרי למשחק.

ולדעתי זה יכול להיות משחק מעניין מאוד.

 

אגב, למי שמעוניין ורעיון הקוטלת נשמע לו טוב (וזה צריך להישמע לכם טוב!) ולכל מעריצי באפי תשמחו לדעת שמשחק תפקידים המבוסס על הסדרה יצא לפני מספר ימים ומהשמועות בשוק מדובר בהצלחה לא קטנה.

פרטים נוספים באתר: http://www.btvsrpg.com

 

טאז, חובב באפי מושבע J