המומלצים – גיבורי-על, שיטות והרפתקות

מאת : ניר וזיו קיטרו

 

רק כדי שיהיה לכם קל יותר הבאנו לכם כאן רשימה של שיטות (וסקירה קצרה שלהם) המאפשרות משחק גיבורי-על בכל צורה שתרצו.

בחלק השני של המומלצים יש גם לינקים לאתרים ובהם הרפתקות וגיבורים מוכנים למשחק,

תיהנו.

 

שיטות משחק

 

Hero system (5th edition)

שיטת הגיבור היא אולי השיטה המוכרת ביותר למשחק בגיבורי-על וללא ספק השיטה הטובה ביותר הקיימת בשוק כיום לבניית על עולם בכל רמת כוח ולכל סגנון. לא נרחיב במילים ונפנה אתכם לכתבה הבאה שהופיעה בדימונס: http://www.demons.org.il/d23_hero.html

השיטה טובה לכל מי שבאמת רוצה לשלוט בבניית הדמות והמערכה בכל הרמות, השיטה כבדה אך פשוט מושלמת וניתן ללמוד אותה בקלות אם משקיעים את הזמן.

JJJJJJ

 

Gurps: supe hero

גם חברת סטיב ג'קסון עשו ניסיון ליצור משחק של גיבורי על תחת חוקי GURPS. המהדורה הראשונה גרמה לבלבול רב שכן שיטת בניית הדמות שברה את חוקי הבסיס של שיטת האם. מהר מאוד יצאה מהדורה שנייה שתיקנה את הטעות אך הציבור עדיין מבקר לרעה את השיטה. אישית לא יצא לנו לקרוא את השיטה ולכן לא נדרג אותה אבל מהשיחות שהצצנו בהן באתרים השונים נראה שהשיטה טובה יותר למשחק גיבורי על ברמות כוח נמוכות. כמו תמיד חברה סטיב ג'קסון הוציאה למשחק ספרי הרחבה ואלו, לעומת ספר הבסיס, מצליחים הרבה יותר

 

Champions: The New Millennium

עולם המערכה המבוסס על חוקי פיוז'ן (שניתנים להורדה בעברית מאתר דימונס בכתובת: http://www.demons.org.il/fuzion_zone.html

העולם עצמו אינו עשיר במיוחד וחוקי המשחק אינם מאפשרים את אותו החופש הקיים בשיטת האם (HERO SYSTEM) אבל המשחק מציע גמישות שלא קיימת בכל המשחקים, היא קלה ללימוד והבנה ומאפשרת משחק בכל רמות הכוח.

JJJ

בנוסף הנה סקירה על חוקי פיוז'ן, לכל מי שמעוניין, נכתב ע"י אבי סבג: http://www.demons.org.il/Fuzion.html

 

Marvel Super Heroes

שיטה זו סוקרה גם היא מעל גבי הדימונטיימס: http://www.demons.org.il/marvel.html

מדובר בשיטה שניסתה להיות חדשנית והפתיעה בהרבה מאוד מקומות (שיטת קרב מעניינת, שיטה לניצול כישרונות ופתירת מצבים) אבל התרסקה בנחיתת אונס קטלנית בכל הקשור ליצירת דמות. קשה מאוד להשיג את השיטה, נותרו עותקים בודדים בלבד ונכון להיום לא נראה שיש תכנון להוציא אותה שוב לאור.

JJ

 

Powergame

סקירה מלאה של השיטה תמצאו בגיליון עצמו אבל היא טובה מספיק בכדי שאציין אותה שוב כאן.
 

 

ברשת

 

האתר של דותן דימט – למה לא להתחיל בארץ? באתר תמצאו ארבע הרפתקות מוכנות להרצה, 2 באנגלית 2 בעברית את כולן הריץ דותן באיגורים שונים. מומלץ מאוד ושווה גם להיכנס ולחטט קצת באתר באופן כללי. JJJJJ

http://corky.net/dotan/roleplaying/adventures.html

 

ארכיון המשחקים -  מכיל המון הרפתקות רבות ומגוונות. ניתן למצוא שם גם הרפתקות ורעיונות למשחקים נוספים בז'אנרים שונים ולא רק גיבורי-על.

JJJJ

http://www.rpgarchive.com/index.php?catid=5&page=adv&sort=Alpha

 

החומר ממנו עשויים גיבורים – אתר המוקדש כולו לשיטת הגיבור, רובו ל"גיבורי-על" של שיטת הגיבור אך ניתן למצוא בו מידע נוסף. מעניין ומקיף מכיל המון חומר וקישורים לאתרים אחרים. מומלץ.

http://www.sysabend.org/champions/index.htm

JJJJ

 

קומיקסים

 

בגיליון זה תמצאו את הביקורת על הקומיקס המצוין THE AUTHORITY אבל למרות שהקומיקס באמת מצוין, הוא אינו היחיד. הנה סקירה של כמה קומיקסים ששווה להציץ בהם:

 

WATCHMEN – קומיקס מופלא שיצר האמן אלן מור. זהו סיפור על רצח של אדם שבעבר היה שייך לקבוצה של גיבורי-על עד אשר הממשל הוציא אותם אל מחוץ לחוק. זהו סיפור על האנשים שמאחורי המסכות, חלקם בעלי כוחות קוסמיים אדירים וחלקם לא יותר מאנשים שנמאס להם לעמוד מהצד ולהמתין. זהו קומיקס ששינה את פני הז'אנר והוא מומלץ לכל מי שרוצה לתת הצצה על עולם שיכול להיות אפשרי...

סקירה מלאה ניתן למצוא בכתובת:  http://www.demons.org.il/watchmen.html

JJJJ

 

RISING STARS – יצירת האומנות של סטרזינסקי, היוצר של בבילון 5. סיפורם של 113 "מחוננים" שרצה הגורל והם התהוו ביום בו מטאור משונה נחת על האדמה, מעניק לכל אחד מהם כוח אחר. זהו סיפור חייהם של גיבורי-על בעולם שזקוק להם אך לא יודע כיצד לקבל אותם. סיפור על הזדמנויות שהוחמצו ועל מלחמה נוראית שהתפרצה.

סיפור מבריק שסקירה מלאה שלו נמצאת בקישור הבא: http://www.demons.org.il/d18_rising_stars.html

כמות הרעיונות שעולים כאן, הנושאים הנפלאים ונקודת המבט האנושית של סטרזינסקי עושים את הקומיקס הזה לאבן דרך ולמקור השראה לכל מי שרוצה לשחק בז'אנר או רק מחפש חומר קריאה מרתק.

JJJJJ

 

MARVEL MANGAVERSE – חברת מרוול מוכרת לכולם בתור היוצרת של ספיידרמן, אקס-מן והענק הירוק. לאורך השנים יצאו סיפורים רבים לסדרות אלו, חלקם טובים חלקם פחות טובים. כעת עידן חדש הגיע, עידן המנגה. כל היקום של מרוול מסופר מחדש ובסגנון האומנות היפנית. באופן אישי לא נמשכתי לסיפורים של מרוול מעולם אבל הקומיקס הזה פושט עושה חשק לקרוא עוד ורק מלהציץ בתמונות בא לכם להושיב את המנחה שלכם על השולחן ולהתחיל להריץ משחק של סופר-גיבורים. קומיקס מרענן, חדשני ומפתיע.

ניתן לרכוש את הסדרה הנמשכת אבל לפני כן כדאי לרכוש את ה TP (ספר הכולל אסופת קומיקסים) באותו השם שהוא למעשה ההתחלה של העלילה החדשה.

JJJJ

 

GREEN LANTERN – אחד הגיבורים המעניינים ביותר ביקום הקומיקס של חברת DC. הרעיון כאן אינו הכוחות המגניבים של הדמות (ויש לו כוחות מגניבים כמו טבעת שמאפשרת לו לעשות כל מה שהוא רוצה). אלא התרכזות בדמויות שהקומיקס סובב אותן. בין מלחמה ביצורים ממימד אחר, פשע בעיר ועזרה לחבריו בליגת הצדק קייל ריינר הוא נושא הטבעת המעניין ביותר מבין מסורת הגיבורים הארוכה נושאת השם. ומי שיתחיל לקרוא היום את הסדרה המתמשכת ייכנס לתוך סיפור שלקח את הדברים צעד אחד קדימה. מומלץ לרכוש את האסופות הראשונות (שוב, ב TP) וכדאי להתרכז בדמותו של קייל (המלצה של ניר) ולגלות את העושר הרב שבדמות ובסיפורים שלה. אגב, החליפה של קייל ריינר זכתה בפרס "התלבושת האופנתית ביותר" וזה סתם עוד פרט שהופך את החוברת הזו למגניבה כל כך.

JJJ

 

NIGHTWING -  אחרי שגדל קצת עזב רובין (עוזרו הנאמן של באטמן) את חסותו של האביר האפל ויצא להלחם לבדו בפשע. תחת הזהות הסודית של "נייטווינג" הופך הגיבור הצעיר הזה לסמל לא פחות מוערץ ומאיים מאשר מורהו בגות'הם. בלודהייבן היא עיר חסרת רחמים ולכן היא זקוקה לגיבור חסר רחמים שיתמודד מול אויביה. מושפע מבטמן, נייטווינג מוצא מעט מאוד חמלה בליבו לרוצחים, אנסים וגנבים, הוא אף נוטה להגזים בתגובותיו כלפי רשעים. בבקרים הוא שוטר בעיר, חוקר את הפשעים ומנסה לעשות צדק אך כאשר הדברים הופכים מסובכים מידי או מעבר ליד החוק נייטווינג מרים את ראשו ויוצא לטפל בעניינים כמו שרק הוא יודע.

JJJ

 

JLA – ליגת הצדק כוללת את: באטמן, סופרמן, אשת חייל, Green lantern, Martian man hunter, איש הפלסטיק וFLASH. קבוצת גיבורי העל האדירה ביותר שאי פעם הסתובבה על פני הארץ. כאשר מופיע איום אדיר ונוראי על כדה"א יוצאת החבורה ללחום בו ולהפילו בכדי שבני האדם יוכלו להמשיך לחיות את חייהם. הסדרה נגנזה לפני כמה שנים לאחר שאיבדה את הייחוד שלה אך שבה בעזרת צוות כותבים מוכשר והפכה להיות לאבן הייסוד של עולם הגיבורים. העלילות נפלאות ומוצאות את דרכן ללב מבוגרים וילדים. החוברת עוסקת באמונה, משפחה, התמודדות של אותם גיבורי-על עם אנושיות ומציאות שלא תמיד מסתדרת כמו שרוצים.

JJJJ

 

YOUNG JUSTICE – במשך שנים לכל אחד מהגיבורים עליהם דיברנו קודם היו שוליות. רובין, סופר-בוי, אימפולס. צעירים הלהוטים לעזור ולשנות את העולם. כאשר הבינו הכותבים והיוצרים שלא ניתן עוד לשמור על הדמויות הללו בצל גלימתם של הגדולים פתחו עבורם קבוצה חדשה. קבוצה זו מורכבת מגיבורים צעירים שמוכיחים פעם אחר פעם שבגרות אינה דבר שבא רק עם הגיל ושנרצה או לא נרצה...העולם שייך לצעירים. וונדר-גירל, סיקריט, אמפרסס, לובו הצעיר- כולם יחד יוצרים קבוצה דינמית ונפלאה של גיבורי-על.

הקומיקס פונה לכל הגילאים עם קריצה שובבית ונוגע גם הוא בנושאים שונים ומעניינים מאוד. מומלץ מאוד!!! וחובה לקרוא כל דבר שרק הודפס השייך לקבוצה הזו. קומיקסים מצחיקים, מהירי פעולה ושובים.

JJJJ

 

כדאי לעקוב גם אחרי הסדרות הבאות: SuperBoy, Robin, Impulse שמתמקדות בחיי כל אחת מהדמויות הנ"ל ובחייהן מחוץ לקבוצה שיצרו.

 

 

כמו כן כדאי לרכוש ולקרוא את חוברות הקומיקס הבאות:

Marvels,

 Kingdom Come,

 Batman: Arkham Asylum,

 StormWatch,

 The League Of Extraordinary Gentelman,

 Batman: The Long Halloween,

 Batman: The Dark Knight Returns

, Superman: The death of super man

+ World Without Superman +

 The Return Of Superman,

 Superman: Endgame.

 

יש עוד קומיקסים רבים ומעניינים ואנו נמשיך לתת המלצות נוספות (וסקירות רחבות יותר של אלו שברשימה למעלה) בגיליונות הבאים של דימונס ובפורום שלנו.

 

תיהנו,

ניר וזיו.