The Authority

"כשלהם נמאס מכל מה שקורה בעולם, כדאי מאוד שכולנו נתחיל להתנהג יפה..."

כתב: וורן אליס

צייר: בריאן היטש

ביקורת מאת: זיו קיטרו

 

גיבורי על הם אולי הז'אנר הרחב ביותר וללא ספק הז'אנר השולט בשוק הקומיקסים.

לאורך השנים, החל מסופרמן, דרך בטמן וספיידרמן ועד ל WATCHMEN גיבורי על נבחנו מזוויות שונות ע"י כותבים שונים. המסקנה הראשונה והברורה ביותר שניתן להגיע אליה אחרי כל כך הרבה קומיקסים היא שגיבורי-על הם אופנה שלעולם לא תיעלם.

אבל זו כן אופנה שמשתנה וללא הרף.

 

ספק אם נער בגיל העשרה יימצא עניין כלשהו בקומיקסים משנות החמישים והסיבות לכך הן רבות: הרעיונות מיושנים, נקודת המבט כבר מזמן איבדה את המיקוד שלה, הגיבורים באותם הימים היו מורכבים יותר מכוחות על ופחות מאישיות מורכבת ומעניינת.

אבל אין ספק שנער בגיל העשרה יכול להיכנס לחנויות קומיקס היום ולמצוא לו חוברת שכן תמצא חן בעיניו.

 

אחת מהחוברות הללו היא זו הנושאת את השם THE AUTHORITY ("הסמכות" אם בא לכם לתרגם או אולי "הרשות" אלא שאז עולות קונוטציות משונות).

בקומיקס זה אנו מוצאים את אותם גיבורי-על רבי עוצמה המסוגלים למעללים בלתי רגילים ובאותו זמן אנו מוצאים דמויות אנושיות, מורכבות ומעניינות שנוגעות בכל אותם נושאים שיעניינו קורא בן זמננו ולאו דווקא רק את הצעירים שבינינו.

 

בגדול זהו סיפורה של קבוצת גיבורי על שמחליטים שהגיע הזמן לקחת את הדברים לידיים. הם פועלים כגוף עצמאי שאינו כפוף ואינו עונה לאיש. הם, כפי שמגדיר אותם שמם, הסמכות העליונה והם כאן כדי לעשות את הדברים טובים יותר, את העולם מקום ששווה לחיות בו.

ותיקי הקומיקס מתארים קומיקס זה כ"ליגת הצדק מורידה את הכפפות" (ליגת הצדק, למי שאינו בקיא בעולם הקומיקס, מורכבת מסופרמן, בטמן, אשת חייל, ועוד גיבורים ותיקים). וזהו אכן תיאור מדויק מהרבה סיבות שכן הגיבורים שמככבים בחוברת זו דומים בכוחם לליגת הצדק אך שונים כשמיים מארץ בצורת פעולתם ואמונותיהם.

 

ניקח את המנהיגה לדוגמה. בריטית בת כמעט 100 שנה, מעשנת בשרשרת, עצבנית להחריד שלא מוכנה לקבל חרא מאף אחד. נוסיף את השליטה המוחלטת שיש לה בכוחות חשמליים ויש לנו פה בחורה מסוכנת ביותר. נמשיך ונוסיף לכך שהיא התגלמות רוח המאה ה-20 ויש לנו פה מתכון למשהו מאוד מיוחד.

 

חבריה לקבוצה הם: "מידנייטר" (MIDNIGHTER), לוחם אפל במסכה שניחן בכישרון אסטרטגיה יוצא מן הכלל, הוא פשוט יודע כיצד עומד קרב להתרחש ולכן הוא יודע כיצד לנצח ולא משנה מי היריב. "אני הדבר אליו חיילים חולמים להפוך, אני הדבר אותו רואים ילדים כאשר הם מנסים לדמיין כיצד נראה מוות " כפי שמידנייטר אוהב לומר.

חברו הטוב של מידנייטר הוא אפולו, גיבור דמוי סופרמן הנטען מאנרגית השמש ומסוגל לשנות סדרי עולם. הוא חזק יותר מכול יצור חי, מהיר יותר ומסוגל לשרוף במבט.

נשמע שטחי ולא מעניין? כנראה שלא הכרתם אותו עדיין...

 

נוסיף להם את ג'ק, איש הערים אשר בשל שינויים ברמה הגנטית שערכו בו חייזרים מסוגל להטמיע את עצמו ולהתחבר ברמה הפיסית והמנטאלית לכל עיר עלי אדמות, להרגיש ולנשום אותה ואף לנוע בין עיר לעיר בדקות ספורות. אישה מכונפת שהגיעה ממנזר בודהיסטי שם בקעה מביצה, "הדוקטור" שהוא למעשה שהאמן רב עוצמה (אולי חזק יותר מכל אחד מבני הקבוצה) נצר לשושלת אדירה של שהאמנים שהגנו על האדמה ו"המכונאית" שהדם שלה עשוי מננו-רובוטים המאפשרים לה ליצור כל דבר שרק תרצה ע"י מחשבה בלבד. קחו את כל אלו והנה אנו מקבלים חבורה מוזרה ומיוחדת מאוד של גיבורי על.

 

אבל הסיפור שונה ומיוחד יותר לא רק בגלל הדמויות בעלות הכוחות המוזרים, הוא מיוחד בגלל האנושיות של אותן דמויות.

מערכת היחסים המיוחדת בין מידנייטר לאפולו, בעיית הסמים בה היה שרוי הדוקטור, הכאב והאחריות הרבה שמחזיקה ג'ני ספרקס (רוח המאה ה20). כל אחת מהדמויות מורכבת כל כך ומרתקת כל כך והכי חשוב, כל אחת מהדמויות אנושית ומתמודדת עם אירועים שונים ברמה האנושית.

 

בסופו של דבר גיבורי על הם בני אדם, כמובן. בני אדם שזכו בכוחות אדירים. לא משנה כמה הכוח הזה עצום ומיוחד הם נותרים בני אדם שצריכים להתמודד עם הכוח ועם התוצאות שבאות עם הכוח הזה.

 

אולי אין זה מקרה שוורן אליס נבחר לספר את הסיפור ע"י אלי הסיפורים.

 

לוורן אליס סגנון סיפורי מאוד מיוחד. הוא לא חושש להיכנס ל"מיץ של הזבל", הוא לא מפחד לשאול שאלות הנוגעות במבנה הבסיסי של החברה, ברגשות, במחשבות ובמעשים שלנו והוא לא מתחמק מלתת את התשובות שעולות מתוך הסיפור.

ב AUTORITY יצר אליס גיבורים מסוג אחר. אלו אנשים שנמאס להם מהצורה בה העולם מתנהל והם החליטו לעשות מעשה. למרות שהדרך בה הם עושים זאת אינה "אנושית" המניעים כן ולכן מרתקים כל כך.

 

"הסמכות" מתמודדת עם איומים מיקומים מגבילים, עם גזענות, הומוסקסואליות, עם מגלומנים מטורפים השואפים לכיבוש מוחלט של הגזע האנושי. היא מתמודדת גם עם דיקטטורים של העולם השלישי, עם רעב וסבל של קבוצות או עמים. הם לקחו אחריות על הגזע האנושי והם עושים את מה שנראה להם לנכון.

 

זה מה שיפה כל כך בסיפור הזה. הוא מתעסק ביצורים על אנושיים שפועלים בצורה בה אתם ואני היינו פועלים. הם לא תמיד צודקים, הם עושים טעויות שיכולות להיות מפחידות, הם מנסים לפעמים לשנות בכוח דברים שאולי אסור היה לשנות והם מתמודדים עם תוצאות מעשיהם.

האנושיות הזו, הכנות והאמיתיות שאנו מוצאים בחבורה הזו הם שהופכים את הקומיקס למושך וטוב כל כך.

 

בקומיקס יש מספר סצנות עוצרות נשימה שעולות על הרבה מאוד סרטים שראיתי בחיי ויש להודות לבריאן היטש על תשומת הלב לפרטים והיכולת שלו להפיח רוח חיים בדמויות הללו.  בנוסף יש לתת את כל הכבוד לוורן אליס על הכשרון המיוחד לספר סיפור בתמונה ובטקסט ולעשות מהמדיום הזה את מה שהוא צריך להיות, להעביר סיפור שנוגע ישר בעצבים החשופים ולא לפחד ממה שיקרה.

 

גם מי שלא חובב גיבורי-על בקומיקסים (אני הראשון שמצביע לאמירה הזו, אני ממש מתעב את הגיבורים המרגיזים בטייץ. לפחות את הקלאסיים שבהם) יגלה שהסיפור שמגיח מבין דפי הקומיקס חוצה ז'אנרים והוא חזק, מרענן וייחודי מאוד.

הרבה מאוד דברים שהתרחשו בעלילה גרמו לי לעצור ולחשוב על מה שקורה שם ומה שקורה כאן, בעולם שלנו. המון דברים נאמרים בין השורות וקשה מאוד להתעלם מהם.

 

וורן אליס הוא רב אמן בכל הקשור לקומיקס ואנחנו עוד נסקור מעל גבי העיתון דברים שכתב. אם יש משהו אחד, למרות הכל,  שעליו אני ממליץ לכל אדם ולא משנה מה חומר הקריאה האהוב עליו זה הסיפור הזה.

ה AUTHORITY עושה לקומיקס היום את מה ש SANDMAN עשה לפני 10 שנים והוא עושה לגיבורי-על את מה ש WATCHMEN עשה לפני 15 שנים.

 

אז כמו שג'ני ספרקס אומרת "We are the Autority. BEHAVE!" ולכו והזמינו את הקומיקס, עכשיו!!!

 

 

הערת העורך:

 

להזמנת הקומיקס וקומיקסים נוספים ניתן להתקשר ל:

 03-6595252 "עולם הקומיקס".