מאסטרו, מוסיקה בבקשה...

מאת: זיו קיטרו

*דניאל, אוחז בפנס בידו הרועדת, נכנס לקבר הקדום. 5000 שנים עברו מאז נכנס מישהו לקבר, וזה שנכנס אז עשה זאת כמעבר דירה קבוע, דניאל לא ממש רצה לעשות זאת, אותו עניין דבר אחד- כתר החכמה. בעוד הוא זוחל הלאה לכיוון חדר הקבורה, עסוק כולו במה שלפניו, משהו עקב אחריו, משהו עתיק, משהו רעב...*

נכון שאם הייתה גם מוסיקה מתאימה הסיפור הזה היה הופך למותח יותר? בטח שכן, כל מי שאומר אחרת מנסה למכור לכם משהו!
משחק תפקידים טוב (לא משנה איזה סוג) בנוי על אוירה, ואחד הדברים החשובים ביותר לאווירה היא מוסיקה. לא משנה לאן תפנו- קולנוע, טלוויזיה, חיי היום יום - מוסיקה היא חלק בלתי נפרד מכל פן בחיינו. אז למה לא במשחק?

במהלך השנים הרבות (אפשר לחשוב כבר בן כמה אני) בהם אני משחק תמיד רציתי כמה שיותר אווירה, אפילו במבוכים ודרקונים (שאני עדיין מוקיר אבל ממש לא משחק) אווירה נראתה לי דבר חשוב: אורות מתאימים, נרות אם צריך, לא טונות של אוכל, אפקטים קוליים של השחקנים או השה"ם, דיבור בטון של הדמויות, אתם יודעים שממש ניכנס למשחק. אחד הדברים שתמיד רציתי היה מוסיקה, לצערי לא מצאתי קסטה (כן, כן, קסטה קלטת איך שתרצו. אותם מלבנים שמכילים סרט שנכנסים לטייפ) וגם לא דיסק שיהיו מה שרציתי... לשמחתי השנים עברו והיום יש הרבה יותר מגוון של מוסיקת רקע פשוט ניגשים לחנות מחטטים קצת וזהו... אז בשביל מה הכתבה? שאלה טובה.

אין לי מושג פשוט דרשו ממני חומר כתוב אז הנה הוא....סתם, לא, אל תלכו.....רגע, נשארתם? יופי. ברצינות הכתבה היא יותר לשימוש נכון... כן, כן, הוראות הפעלה למוסיקה במשחקי תפקידים.

אז יש לכם שיטה (נגיד שזה משחק אימה, הז'אנר האהוב עלי ונגיד שזה Call Of Cthulhu משחק התפקידים האהוב עליי, אתם יודעים רק נגיד) ויש לכם דיסק, עכשיו מה?

קודם כל כדאי שתכירו את הדיסק בעל פה, למה? טוב שה"ם טוב מכיר את ההרפתקה מצוין יודע אילו מפלצות וכ"ו, אם זה במשחק שאני מריץ אז כדאי מאוד שכל הדברים האלו יהיו ידועים שכן זה משחק אימה וחקירה ואין מקום ליותר מדי המצאות.
בלי קשר... בכל מקרה, כמו את ההרפתקה גם את הדיסק צריכים להכיר בעל פה, אין טעם לקחת דיסק לדחוף למערכת ולהתחיל לשחק, תארו לעצמכם שאתם בסיטואצית קרב כשלפתע המערכת מוציאה מוסיקת רקע שקטה שאולי מתאימה לקרב אבל יותר לחלק העצוב שבו כל הדמויות
מתות ורק אחת מהם שורדת וצופה על שדה הקרב, העקוב מדם, ותוהה למה? למה? למה? ברור? אז העניין פשוט, אם תכירו את הדיסק בעל פה תוכלו להפעיל את רצועת השמע (כן חברה זו המילה העברית התקנית ל-track בדיסק) המתאימה בדיוק ברגע המתאים.

לפני כחצי שנה הרצתי הרפתקת S.L.A Industries, משחק מדע בדיוני גותי כבד, והשתמשתי בפסקול של המטריקס, (אחד הסרטים היותר טובם שנוצרו והפסקול מעולה.....רוצו לקנות) מאחר והכרתי אותו באופן מושלם (יש לי זיכרון טוב) זה היה פשוט מדהים: סיטואצית קרב: בום רצועה 3, קטע דרמתי: אין בעיה רצועה 5, וכך הלאה. הסצינה בה הם יוצאים מתוך העשן אחרי אחד הקרבות היותר טובים שהרצתי היה פשוט מעולה, השחקנים נהנו מכל רגע שכן התיאור (המושלם שלי, J ) הפך למושלם כשברקע המוסיקה המתאימה.

טכניקה נוספת שניתן להשתמש בה, וכאן לרגע אני חוזר בי ממה שכתבתי שתי פסקאות קודם, אלתור תוך כדי משחק בהשראת מוסיקה. למה אני חוזר בי? כי זה היה קטע במשחק Call Of Cthulhu, אמנם הרבה היה כתוב אבל אני אוהב לעשות ניסיונות, במיוחד על הדמויות המושקעות של החברים שלי. ובכן לענייננו, הניסוי היה פשוט, במערכת היה דיסק של Tween Peaks (הסדרה הפסיכוטית הזו שהוקרנה בארץ לפני כמה שנים) פשוט נתתי לקטעים לרוץ (קטעים שידעתי שהם מצמררים) ונתתי למשחק לרוץ, זה היה מושלם...

בסצינה אחת דמות החליטה לטפס על גג, היא נכשלה בגלגול ואמרתי שאחד הרעפים זז, בדיוק, אבל ממש בול באותה שנייה הרצועה בדיסק השתנתה לקטע מקפיץ וחזרה לעצמה, לא תקלה בדיסק פשוט כאילו קטע מפחיד בסרט ואז יש את ההקפצה שהמפלצת מזנקת, זה היה מושלם... בסצינה אחרת תוך כדי שאחת הדמויות נלכדה בפינה והסתתרה ממישהו נורא מפחיד המוסיקה הפכה ממונוטונית ומצמררת למאיימת מאוד ועם קצב, סוג המוסיקה שרצה כשהשד מתקרב באופן מאיים ובלי להפסיק לכיוון הגיבור, מייד זינקתי על ההזדמנות ותיארתי את הסצינה שרצה לי בראש כשהמוסיקה השתנתה, אותו מישהו ירד במדרגות והתקרב אל הדמות... לשמחתו של השחקן תוך כדי הליכה המוסיקה שוב השתנתה, ואני זרמתי עם השינוי: המישהו הזה נעמד, רחרח את האוויר ושב חזרה... מוריד את הדופק של השחקנים חזרה לנורמלי ושולח את כולם להפסקת שירותים.

כדי לעשות דבר כזה, אלתור מוסיקלי נקרא לזה, חייבים להכיר טוב, טוב, את השחקנים, הדמויות, ההרפתקה, ולהיות בעלי כושר אלתור אדיר, אחרת זה מתפקשש.

יש המון דיסקים מתאימים, אני אישית ממליץ על פסקולים של סרטים, קל יותר לא לטעות ככה כי אתם יודעים מה אתם מריצים ואתם יודעים אם הסרט מתאים לסגנון שלכם, אז המוסיקה חייבת להתאים...

ותזכרו, כל דבר בטעם. אל תשתמשו באותה מוסיקה כל הזמן ואל תשתמשו באותה רצועת שמע לאותם סצינות (כל קרב = רצועה מספר 6 בדיסק החבוט שכל היום רץ לכל הרפתקה שנייה) זה מחליא, מרגיז ואתם תמצאו את עצמכם בלי שחקנים מהר מאוד (ואם אני הייתי שחקן שלכם אז גם בלי רוח חיים). תיהנו.