החידה

מאת: אבי "הזומם" סבג

גורקן ניגב את מצחו המיוזע, עכשיו כששכך להט הקרב הוא החל לחוש את הכאב העז פועם בזרועו, הוא נפגע, החתך היה עמוק.
גורקן מלמל תפילה חרישית וקיווה שהחרבות שנשאו כוהני המוות לא היו מורעלות. קילריס סקר את החדר בעניים בוחנות "על מה לעזאזל הם הדנו בכזה חירוף נפש?"
"אני מניח שעל זה" אמר מורדין וחשף דלת מלכודת לרגלי המזבח המגואל בדם.
"איך הוא תמיד מוצא את הדברים האלה?" תהה גורקן ולא ממש ציפה לתשובה.
"הוא פשוט קורב יותר לריצפה" השיב קילריס בחיוך שובב.
מורדין חרק שיניים, מלמל משהו לא ברור ונעץ מבט יוקד בקוסם.
"לעזאזל זה לא נפתח" רטן "רגע! חי זקני כתוב פה משהו... זה נראה כמו ..."

החידה היא מושג עתיק כמו הסיפור העממי עצמו. החל בחידה ששאל הספינקס הנורא מתבי את אדיפוס במיתולוגיה היוונית, דרך קרב החידות בין גולום לבילבו ב"הוביט" וכלה בחידות המעולות של משחקי ה- quest המוקדמים. מאז ומעולם נהגו בני אדם להשתעשע במשחקי מילים ולבחון זה את חכמתו של זה בחידות. החידה היא אחד האלמנטים הקלאסיים ביותר בז'אנר הפנטזיה יחד עם הדרקון, האביר והקוסם. כשחברת TSR רצתה להדגים לשחקן חסר ניסיון, שאך קנה את חוברת ה-D&D למתחיל, מהי פנטזיה ומהו משחק תפקידים היא שילבה בהרפתקת ההיכרות שלה חידה.

הסגנון המתאים ביותר לז'אנר הפנטזיה והנאמן ביותר למקורותיו הספרותיים הוא חידות מי אני, חידות שהתשובה להן היא מילה או מושג אחד. יש אין ספור סוגים נוספים של חידות אבל כרגע אתרכז בסגנון הזה גם כי הוא מתאים לכל מצב (ניתן לראות חידה כתובה או לשמוע אותה מפי מישהו) ובכל שלב בהרפתקה (כרמז התחלתי להתחלת חקירה או כמפתח המאפשר גישה לאוצר) ולמעשה בכל ז'אנר של משחקי תפקידים.

חידת מי אני מורכבת ממספר משפטים, בד"כ בחרוזים, המרמזים על מילה או מושג. החוקים הבלתי כתובים של החידות הללו קובעים שהתשובה תמיד תהיה משהו שמתאים לעולם של ימי הביניים כלומר, אם מדובר בחפץ כלשהו שהוא הוא יהיה ברמה הטכנולוגית של ימי הביניים (חרב וקשת ולא רובה וטיל פטריוט), אם מדובר במשהו מופשט זה יהיה משהו שהיה מוכר לכוהני זאוס ולא למדענים של נאס"א (זמן ולא כבידה) אך אם זאת, זה יהיה משהו שקיים במציאות שלנו ולא בעולם פנטזיה דמיוני (דבר ולא ליקנטרופיה - המחלה שהופכת אנשים לאנשי זאב).

קשה להעריך אם חידה היא קלה או קשה מפני שהגדרה זו מאד סובייקטיבית. לכן לפעמים כשהשה"ם בטוח שהוא כתב חידה שתביך את הקבוצה למשך חצי שעה לפחות, משהו זורק את התשובה מייד אחרי שגמרו את הקראתה וכולם מביטים בשה"ם עם הבעה של "מה? זאת הייתה החידה?!". כעיקרון חידות השואלות על דברים מופשטים הן קשות יותר מחידות השואלות על עצמים מוחשיים. הכלל האחרון והקשה ביותר ליישום הוא שלחידה טובה יש רק פתרון אחד שממש מתאים.

הנה כמה חידות שלי, לשימושכם (התשובות בתחתית לפי המספרים). במשך הזמן הן תועברנה לארכיון החידות אליו נוסיף חידות חדשות ככל שנמצא או נמציא, מובן שנשמח על כל חידה שתשלחו לנו.

Some times it's invoked by knowledge
Some times it's cheated by ignorance
At times it clouds your thoughts
At times it sharpens your mind
Once frizzing bone and muscles
Once hashing your pass
1

The children use it in their game
Most adults lose it along the years
And the mad man are its prisoner
2

To each his own to be faced alone
To its whim the mightiest of man are a pawn
It's ways and purposes are a mystifying riddle
We are all but puppets dancing to it's fiddle
No escaping or controlling it
And yet every child can change it
3

Be it the beauty of a woman
Or the wise words of a sage,
names of friends or a long lost place
in time all will know her fatal embrace.
Touched by her they will sink in her depths
until dragged out by the hand of chance
4

He murmurs with no mouth
He carries with no hands
Ever running never tires
fear his anger but love him dearly
for he brings life throughout his path
5

קילריס גירד את פדחתו המקריחה וכמעט מרט את זקנו הדליל, גורקן בהה בתקרה וכיווץ את עיניו "אולי זה...לא, לא". פלט בפיזור נפש.
מורדין ליטף את פטיש המלחמה האהוב שלו ורטן, הוא עדין לא ממש סלח לקילריס על דבריו קודם לכן. אבל עכשיו אסור לו להפריע, חבריו עסוקים בפתרון החידה, עליו להיות בשקט. הוא בהה ברצפה וספר מרצפות, 73 בדיוק ומאיכות טובה אפילו. הוא העביר את ידו בזקנו ושוב בהה בקירות, בחבריו ושוב בקירות. לא, אין לעשות פעולה פזיזה, התוצאות עלולות להיות הרסניות. הוא ישקע במחשבות על משהוא נעים - שיכר!. הוא הצליח להתמיד בזה 7 שניות בדיוק. עוד קצת סבלנות, זה בטח ייגמר בקרוב...

החדר הדהד בזעקת קרב ומהלומות פטיש אימתניות המכות ללא רחם. דלת העץ התנפצה לרסיסים תחת המכות וחשפה גרם מדרגות חשוך. קילריס וגורקן הביטו במורדין קפואים. קילריס התאושש ראשון "גם זו דרך".

 

1- Fear 2- Imagination 3- Fate 4- Forgetfulness 5- River