"המותר האדם מן הבהמה..."- ביקורת על טרילוגית הרימום של דיוויד ברין

 מאת: זיו קיטרו

 

 

ספריו של דיוויד ברין הם בין ספרי הפנטזיה המרעננים יותר שיצאו מעולם, ולשמחתי גם תורגמו לעברית (ובצורה טובה) ע"י אופוס. כך שכל אחד, לא רק שולטי השפה האנגלית, יכול לקרוא בהם.

 

מדובר בטרילוגיה שמשום מה תורגמו החלק השלישי והשני (ונראה, לי לפי סדר זה, שקודם השלישי ואח"כ השני) קודם. למרות זאת הכתיבה כל כך טובה, זורמת ומלאה כך שאפשר להבין את היקום של ברין גם מבלי לקרוא את כל הספרים. (כל ספר הוא בעל עלילה ספציפית אותה ניתן לקרוא ללא קשר לשאר הספרים אבל בכדי להבין את הטרילוגיה כולה כמובן שצריך לקרוא את כל השלושה)

 

לפי ברין אין גזע ביקום שיכול להגיע לרמה מתקדמת אלא אם גזע אחר לוקח אותו תחת חסותו. גזע העל (הנקרא גזע הפטרון) מתחיל להתערב בחיי הגזע החדש, עורך שינויים גנטיים ולבסוף הופך את הגזע החדש (שנקרא גזע הלקוח) לגזע תבוני לחלוטין בעל יכולת לנוע בחלל ולמצוא לעצמו גזעי לקוח חדשים שיפארו את שושלתו.

 

ישנם מספר גזעי על ביקום של ברין ולהם לקוחות רבים. גזע הלקוח חייב לגזע הפטרון שירות בן 100,000 שנים ואחר כך הוא חופשי. בזמן הזה הפטרונים אחראים על גזע הלקוח ועל התנהגותו ועלולים להענש ע"י שאר הגלקטים. מי שרומם (תהליך הגברת התבונה) את הגזעים הפטרונים נעלם כבר מזמן והאבות הראשונים אבדו בזמן העתיק עוד יותר והפכו לאמונה מיסטית, "יום אחד האבות ישובו" וכל זה.

 

אז מה קורה בספרים?

ובכן כמו תמיד אנחנו צריכים להיות שונים (אנחנו, כלומר בני אדם). יום אחד נכנסת חללית מקרטעת אל החלל הגלקטי הידוע (לגזעי העל לא לנו) ובכך שוברת מוסכמות בת מיליוני שנים: בני האדם הפכו לשוחרי חלל ללא גזע פטרון. בעיה רצינית לחברה הגלקטית שמשך שנים הפכה מקובעת בדרכה ופועלת לפי חוקי האבות.

 

בני האדם שבינתיים גם החלו לעשות רימום משלהם (קופים ודולפינים) ושוב עוד לפני המפגש עם הגלקטיים יוצרים בעיה רצינית, הם נקראים יתומי הפרא וזוכים באויבים רבים.

אחד הגזעים שכן לטובתנו הוא גזע הטימביריים, גזע אמפתיים אוהבי חיים והומור שרואים במוחם וצורת חייהם של בני האדם משב מרענן ביקום הקשה בו הם חיים.

 

עלילת הטרילוגיות מתחילה בחללית של בני אדם ודולפינים שהיא ניסוי ראשוני לתת לדולפינים פיקוד מלא.(תפיסה משונה נוספת של בני האדם היא שכולם שווים, גם גזעי הלקוחות שלהם קופים ודולפינים יושבים במועצה, היכן ישמע כדבר הזה? בוכים הגלקטיים) חללית זו מגיעה לצביר משונה שם היא נתקלת בצי עתיק, חלליות בגודל ירחים עומדות דוממות בחלל מרגע זה הכל היקום הופך מסוכן יותר. האם אלו האבות? כיצד הצליחו שוב בני האדם למצוא משהו שיערער את הגלקטיים? וכיצד ימלטו הגזעים הצעירים מידי צי הענק של חלליות הגלקטיים המבקשים את סוד מיקום הצי ואת הדבר שחילצו בני האדם והדולפינים מן הצי.

 

ברין מציג יקום לא חביב, מטורף, בו יצורים קדמוניים מתחבלים תחבולות ויוצרים בריתות רופפות ומשתנות, יקום של אינטרסים המעלה שאלות רבות בנוגע למהות הכל. ספרים מדהימים, כיף לקריאה, מעוררי מחשבה (אבל ניתנים לקריאה גם ללא שעות של מחשבות מיותרות). תענוג אמיתי, מומלץ.