HELLBLAZER

מאת: הרבה אנשים

ביקורת מאת: איתי רוזן

 

"יש יותר מדרך אחת לגיהינום, אז נתראה שם" – ג'ון קונסטנטין

 

סקירת ספרות הקומיקס (או נובלות גרפיות כפי שהן נקראות), בגיליונות "שדים מתחת לכיור", עסקה עד כה ברובה בז'אנר הפנטסטי-מיסטי משהו של התחום, בדמויות יוצאות דופן, אלים למיניהם ואנשים בעלי כוח רב ומניעים חזקים באותה מידה. הל-בלייזר מזכיר משהו את הרעיונות האחרים, אבל הוא גם שונה. גיבורו הוא לא אדם מונע במיוחד, רוב זמנו מועבר בניסיון לא לעשות הרבה, יש לו כוח רב אבל הוא ללא ספק לא החזק ביותר. שפיות דעתו מוטלת לעיתים בספק, הוא עושה טעיות ומתקשה להשלים איתם.

נשמע יותר כמו איזה מחזה של שיקספיר או ספר פילוסופי? זה נכון, הל-בלייזר מציג בצד שדים, מלאכים, קוסמים וכהני וודו וגם כמה רעיונות פחות גשמיים כמו אחריות, כוח והתמודדות עם שדים פנימיים.

 

לפני הכול חשוב להבין מהיכן מגיע הגיבור, ג'ון קונסטנטין. ההופעה ראשונה שלו היתה בקומיקס SWAMP THING של אלן מור, דמות של בלש / חוקר על טבעי העוזר ליצור הביצה להבין מיהו תוך כדי משחק מוחות ושימוש ביצור למטרתו שלו. הדמות היתה כל כך פופולרית שהוחלט לפתח לה סיפור משלה. הגלגול הראשון נכתב ע"י ג'יימי דלאנו ומופיע בחוברת האוסף ORIGINAL SINS. דמותו של ג'ון קונסטנטין כבריטי מתחכם, מעשן ברצף ושנראה כמי שתמיד מוביל בשני מהלכים החלה לרקום עור וגידים. ג'ון מופיע כאדם טוב בבסיסו שמנסה למנוע מגפת שדים מהגיהינום מלפרוץ על פני הארץ. כבר בסיפור הזה נאלץ ג'ון לבצע החלטות שנויות במחלוקת מבחינה מוסרית המבדילות אותו מרוב גיבורי הנובלות הגרפיות. הסיפור עצמו בסיסי ומזכיר יותר ספרות קומיקס רגילה. האוסף הראשון הוא לדעתי החלש ביותר.

 

החל מהאוסף השני שנקרא DANGEROUS HABITS לוקח גארת' אניס (המוכר לטובה מ-PREACHER) את הכתיבה על עצמו וכאן הכול משתנה. הסיפורים הופכים מורכבים יותר ועוסקים באישיותו של ג'ון ובאחריות הכבדה המונחת על כתפיו עקב היותו "קוסם", אם ניתן לכנות אותו כך, ובעיקר את העובדה שלמרות כוחותיו הרבים והשפעתו, הוא לא מסוגל לשמור על חברים רבים (במובן הרחב של המילה, רובם מוצאים עצמם מתים). בלי לגלות יותר מדי פרטים, תמצית הסיפור מסתכמת בג'ון הולך לבקר חבר טוב שמתגלה כחולה סופני, אחרי לילה של שתייה מסוימת מאוד ומותו של החבר ג'ון מגלה שגם הוא עצמו סובל ממחלה סופנית וחסרת תרופה. חיפושו אחרי תרופה מוביל אותו למחוזות שונים וחיפוש עזרתם של יצורים שונים ולבסוף להתמודדות עם היריב המסוכן ביותר שקיים. נפתח פתח המוביל להמשך הסיפור באוספים הבאים.

 

האסופה השלישית, FEAR AND LOATHING, מוצאת את ג'ון חוגג יום הולדת בקרב מספר קטן של חברים. רשת תככים ומזימות הנרקמת סביבו עקב עזרתו לחבר מובילה להתערבותם של מלאך נופל, שד נמלט, אנשי כוח עשירים במיוחד וכנופיות רחוב. ג'ון מנצל את המצב ונוקם באויבים ישנים, אבל רוכש גם חדשים. הסיפור מקבל תפניות חדשות ודמותו של ג'ון מוצגת יותר כאדם מיוסר וחסר ביטחון למרות יכולותיו המיוחדות, הוא מתקשה להתמודד עם הסביבה הקרובה לו ובורח לטיפה המרה.

 

אוסף רביעי, TAINTED LOVE, מוצא את ג'ון חי בחוסר בית ברחובות, בורח מעברו. התקלות עם יריב מהעבר כמעט ומעבירה אותו על דעתו ושיחה עם קבצן ברחוב על בקבוק אלכוהול זול מגוללת סיפור מעברו. ג'ון מתאושש ויוצא לסגור קצוות פתוחים באוסף DAMNATIONS FLAME, המגולל מסע הזוי למוחו של ג'ון בניסיון להתמודד עם השדים מעברו.

 

ארבעת הסיפורים שנכתבו ע"י אניס לוקחים את דמותו של ג'ון קונסטנטין ומפתחים אותה לזו של הגיבור המיוסר שמעדיף לברוח מעצמו מאשר להתמודד עם אחריות, אנשים ורוחות מעברו. ארבעת הסיפורים למרות היותם נפרדים בעלילה עצמה, שלובים אחד בשני בסיפור הכללי שהם מספרים ומטרתם להציג את הגיבור כאדם בלבד ולא כסופר גיבור.

 

הסיפור השישי, HARD TIME, נכתב ע"י בראין אזארלו ולוקח את דמותו של ג'ון למקום חדש לגמרי, בין כותלי כלא אמריקאי. כיצד הגיע לשם? ומדוע? לא מוסבר בתחילה והעלילה עוקבת אחר ג'ון החל מקשיי ההסתגלות לחיי הכלא, ההתעסקות האובססיבית בסיגריות, ועד לסיום פרוע ואלים במיוחד שמוצא את ג'ון יושב על כסא חשמלי. הסיפור כתוב בצורה נפלאה וזורם במספר שבילים הנפגשים לסיום חזק במיוחד. מה שמתחיל כסיפור לא פשוט הופך בהדרגה למסע לנפשו של אדם המתחיל להתמודד עם עברו ומעשיו אבל לוקח איתו את כל הסובבים אותו, אם הם רוצים ואם לא.

 

האסופות נכתבו ע"י שלושה סופרים שונים ומאפשרים מבט נדיר לדרך הכתיבה של כל אחד מהם בניסיון להביא צדדים חדשים לאותה דמות תוך כדי שמירה על אופי מסוים של סיפור. החל מכתיבתו הפיוטית של דלאנו, הסיפורים השלובים והדיאלוגים הארוכים של אניס, או כתיבתו החדה והמתפתלת של אזארלו. כולם יוצרים דמות מורכבת שאני באופן אישי אוהב במיוחד. כל מי שמחפש סיפור יוצא דופן על אדם יוצא דופן מוזמן לשקוע בעולמו של ג'ון קונסטנטין, הל-בלייזר, וליהנות.

 

אה,כן, למישהו יש אש?