הקיבריאדה / סטניסלב לם

מאת: אבי סבג

 

היקום שייך לרובוטים והציביליזציה שלהם משתרעת על פני אלפי כוכבים. 

אין דרך טובה יותר להכיר אותו מאשר דרך עיניהם של שני הבנאים המהוללים טרורל וקלאוופקיוס, אשר שמם הולך לפניהם כעושי נפלאות כל יכולים. השניים חצו את הגלקסיה לאורכה ולרוחבה, הגיעו לקצוות הקוסמוס ולכל מקום בו נדרשו שירותיהם כפותרי בעיות מקצועיים להשכרה. השניים הונעו ע"י תאוות יצירה שלא ידעה שובע, קינאת סופרים הדדית וחיבה לא מבוטלת לזהב, בגושים גדולים אם אפשר.

 

הקיבריאדה היא יצירה ייחודית בכל מישור שתרצו לבחון אותה. היא כתובה כאסופת אגדות, מעין מיתולוגיה עצמאית לחלוטין שכל גיבוריה הם רובוטים ומכונות. האגדות האלה קצרות ולא מרכיבות ציר עלילתי רציף. למעשה, מלבד העולם עצמו, הדבר היחיד המשותף לכל הפרקים הוא נוכחות של שני הגיבורים, טרורל וקלאוופקיוס. לם ידע לנצל את העוצמה המיוחדת של הסיפור הקצר ובכל אחת מהאגדות הללו העמיד בפני הקורא עלילה מדהימה שהסתיימה ברוב המקרים בפואנטה שהשאירה אותך מהורהר.

 

קובץ הסיפורים מרכיב יחד עולם שלם שוקק חיים ופעילות. אך עולם בדיוני זה נועד לשרת מטרה. בחירתו של לם לתאר עולם רובוטי ולספר את סיפוריו מבלי להפגיש אותנו אם בני אנוש  מאפשרת לו לנתק את הקורא מכל קיבעון, דעה קדומה או מחסום מחשבתי ולהציג לו שאלות פילוסופיות מנקודת מבט חדשה. אנו קוראים על רובוטים אך לם בעצם מראה לנו את עצמנו את האדם והאנשות כולה. למעשה, העולם שלו הוא וריאציה קומית על היסטוריה והתרבות האנושית.

 

במהלך האודיסיאה של הבנאים אנו חווים בזו אחר זו סיטואציות אבסורדיות, אותן מעביר לנו סטניסלב בחדות לשון מתובלת בהומור שנון, אינטלקטואלי ושטותי לחלוטין בעת ובעונה אחת.  במקרים רבים לאורך הספר, צחקתי ארוכות ובקול רם ממשחקי המילים הנפלאים או מהווריאציה הרובוטית לתופעה האנושית. הספר אומנם ראה אור לפני יותר משלוש עשורים אך הרעיונות והדילמות שהוא מציג עדיין חדשניות, מחיקות לכת, מטרידות את המחשבה ורלוונטיות כל כך.

 

במסעותיהם, שני הבנאים כמעט משמידים את העולם אך מצילים אותו ברגע האחרון, משכנים שלום בין מדינות לוחמות, מגלים את הסוד ואושר הנצחי ומבינים כמה הוא רע, בוחנים את גבולות האהבה, את משמעות המציאות וגבולות התפיסה ומבינים שלמרות הכל אין חדש תחת השמש. הקיבריאדה היא מסוג הספרים שמעסיקים אותך לפחות כמה ימים אחרי שסיימת אותם ושבקריאה שניה מוצאים בהם רבדים נוספים, שכן הוא כל כך עמוס ברעיונות וחומר למחשבה.

 

הקיבריאדה היא ללא ספק יצירתו המעולה ביותר של סטניסלב לם ובעיני אחד מספרי המד"ב המרתקים והמשמעותיים ביותר שנכתבו. מעטה ההומור והקלילות לכאורה רק מאפשרים למסרים ולתהיות לחדור עמוק יותר אל נבכי מוחו של הקורא וליצור חווית קריאה מושלמת. שוב, כמו תמיד עם לם, אני לא בטוח שהספר מתאים לכולם ובוודאי יהיו אחדים שפשוט לא ייהנו מהסגנון או הנושאים. אבל מי שאוהב הומור מתוחכם, דורש מהספרים שלו  לעורר את מחשבתו ומחפש מעט פילוסופיה ימצא בקיבריאדה יצירת מופת.

 

חשוב לזכור לכל אורך הקריאה שהספר כולו הוא אנלוגיה רחבה לעולמנו ולחפש כל העת את ההקשרים והרמיזות. קריאת הספר דורשת ערנות גם להומור וגם למסרים עצמם ותשומת לב לפרטים. אבל גם עם כל אלו הוא תמיד מזמין קריאה נוספת. מי שיאהב את הסגנון בוודאי ימצא לפחות בסיפור אחד, פואנטה או מסר שיהיו בלתי נשכחים בעבורו. בקיצור ספר חובה מהסוג שמגדירים את ייעודו של ז'אנר המד"ב.