DUNE - House Harkonnen / Brian Herbert & Kevin Anderson

מאת: אבי סבג

 

שוב אנו נקראים אל עולמו המופלא של פרנק הרברט, אל ההיכלים הנוצצים של בתי האצולה הגדולים, המסדרונות הקודרים של בנות הגישרית וכמובן אל פניו החוליים של ארקיס, הוא חולית. החוטים הדקים נשזרים זה בזה וטווים את המזימות המורכבות שישנו את פני האנושות, גלגלי שיניים שהונעו לפני עידנים מכוונים כעת על ידי המוחות החריפים ביותר במיליון העולמות כדי להכניע את הגורל לרצונם. ליטו אטריידיס, שליט בטרם עת, עומד בראש אומה גאה ומנסה כמיטב יכולתו לנווט אותה כספינה בין שריטונים.

 

המתנה להוצאה לאור של ספר חדש היא משהו שאני משתדל להימנע ממנו בדרך כלל, אבל בית אטריידיס, הספר הראשון בסדרת הקדימונים של חולית, הצליח לגרום לי לחרוג ממנהגי ולקרוא אותו סמוך לפרסומו ומיד כשתורגם לעברית. לא התאכזבתי וזכיתי לראות משהו מהרוח והיופי של ספר המופת המקורי קם לתחייה, אך אחר מצאתי את עצמי ממתין בחוסר סבלנות להמשך. חוסר הסבלנות הזה גרם לי לקנות את בית הרקונן מייד עם פרסומו, לפני תרגום ובכריכה קשה.

 

בית הרקונן מתחיל מקו זינוק בעייתי, ראשית הוא קדימון, דבר הכופה על העלילה התקדמות בערוץ מאד מסוים בכדי להביא לתוצאה מאד מסוימת, ידועה מראש. אבל זה לא הפריע לבית אטריידיס להיות ספר טוב, בנוסף זהו ספר שני בסדרה כלומר שזכות הראשונים נשללה והוא גם מתחיל מנקודת פתיחה מוגדרת. ואם כל זה לא מספיק הוא גם לא הספר הנועל את העלילה ולכן לא יכול לסגור את ציר העלילה העיקרי.

 

בעייתיות זו נותנת את אותותיה לכול אורכו של הספר ויוצרת את התחושה שהספר הוא, יותר מהכל, מעין מסדרון המעביר אותנו קדימה בשנים וברצף העלילה אל סיומה של הסדרה (אני מקווה שזו טרילוגיה ולא יותר). רוב קווי העלילה המתוארים בספר הם המשכים של תהליכים שהחלו בספר הקודם ורובם המכריע לא בא אל פתרונו בספר זה. אנו מתוודעים לעוד מהדמויות בנות האלמוות שילוו אותנו הלאה ולומדים להכיר את גורני האלק הילד וג'סיקה הנערה הצעירה, ומעמיקים את היכרותנו עם דאנקן איידהו וליטו עצמו.

 

מובן שהפוליטיקה המורכבת של הקיסרות לא שוקטת על שמריה לרגע וניתן לסמוך עליה ועל אנשים יקרים כמו הברון וולדימיר הרקונן שיספקו לנו עניין והפתעות. אבל גם בשיאיו בית הרקונן לא מצליח להגיע לרף שהוצב. ישנם חלקים מהנים מאד החושפים את עוצמתן של בנות הגישרית, את תככנותו של הקיסר שאדם הרביעי ואת אכזריותו של גלסגו ראבן. קטעים מרגשים ועמוקים המספרים את הקשיים ותלאות הפוקדים את ליטו במסעו המתמשך להפוך לגבר ושליט וקטעים מותחים המגוללים את סיפרם של אחרוני המורדים אל הכוכב הכבוש אייקס.

 

את השיאים מספק מהלך חייו של ליאט–קייס, בנו ויורשו של הפלנטולוג הקיסרי, והשתלבותו בתרבות בני המדבר. מלאכתם האין סופית לשנות את פניו של ארקיס ולהפוך אותו לכוכב פורה, חלומם להפוך לעם חופשי מצית כבר עכשיו את אש המרד. ניצוצות שיגדלו ויתלקחו לאש שתתפשט אל היקום כולו. מדוכאים ונלחצים תחת עקבם של שליטי הרקונן חסרי הרחמים מפתחים בני הפרמן את השנאה שתהפוך לג'יהאד ואת התקווה שתהפוך חלום למציאות.

 

למרות כל מה שאמרתי ולמרות אורכו המוגזם של הספר הוא בהחלט לא רע והיה יכול לזכות לציון גבוה מזה אם היה נמדד בסטנדרטים אחרים. נהניתי מהקריאה, פחות מכפי שציפיתי ליהנות אבל עדיין באופק תיקווה לא ברורה שהספר הבא יהווה תגמול על הסבלנות וסיום הולם לסדרה.