מספר המזל או מספר השטן

מאת: זיו קיטרו

 

גיליון 13. כמעט שנתתי לזה לחלוף על פני כמו מכונית ספורט באמצע מרוץ מטורף, אלמלא שוחחתי עם ידידי (הידוע בכינוי אובליקס בתוך קהילתנו). יכול להיות שלא הייתי שם לב לכך כלל וכלל, ממשיך עם תכנון לכתוב את הכתבות האחרות שרציתי להעלות ואז מה היה קורה? הייתי נאלץ לחכות חודשים רבים עד שהייתה נופלת לי הזדמנות כזו אל בין הידיים.

ולכן כבר בפתיחה אני רוצה להודות לך אובליקס על שפקחת את עיני לאפשרות שעלתה לה ברשתי.

 

יום שישי ה-13 היה יום בו חברי ואני היינו נפגשים באחד מהבתים וצופים כל הלילה בסרטי אימה. לפעמים היינו יושבים ואני הייתי לוקח את תפקיד המספר, מוביל את חברי דרך מסע אימים בחושך כשרק נר קטן נמצא בקרבתנו, לא עוזר אלא רק מעצים את האפלה ששררה סביבנו, איימה על נשמותינו הטהורות. אלו היו ימים בהם היינו שומעים על סיאנסים הנערכים ע"י בני כיתתנו, ימים בהם היו נערכות מסיבות למבוגרים שבבית הספר. עם השנים שחלפו אני עצמי התרחקתי מכל עניין יום שישי ה-13, יוצא להלחם בעורכי הסיאנסים בשל הסכנה הנוראית שהם הביאו על ראשם.

 

אנחנו יכולים לראות גם היום את השימוש ביום שישי ה-13 במקומות שונים. ערבים של סרטי אימה המוקרנים בערוצי הכבלים או משחקים מיוחדים שקבוצות מריצות בשביל לגוון (דבר שהיום אין טעם לעשותו שכן כולם משחקים משחקי אימה והם זקוקים לתאריך מיוחד בשביל לשחק משחקי פנטזיה ולצאת מהשגרה הזו) ובשביל להוסיף משמעות למשחק. בעולם הנוצרי יום שיש ה-13 הוא יום של סכנה, יום המכיל בתוכו קללה נוראית שאין לקחת בקלילות דעת. אצל היהודים אנחנו מוצאים שאין טעם לפחד הזה והמספר 13 זוכה להערכה רבה בקרבנו.

 

לפני שנמשיך בעניין עבורו התכנסנו כאן אני רוצה לספר לכם משהו קטן, סוד שמעטים מודעים לו, סיפור שנקטף מדפי ההיסטוריה, סיפור על קנוניה נוראית כנגד קבוצת אנשים שמעשיהם היו מסתוריים אז כפי שהם היום, סיפור על מאבק של אדם מלא שנאה להגדיל את כוחו ועצמתו. זהו סיפורם של האבירים הטמפלרים, סיפורו של מסדר שיש אומרים שעדיין קיים, קורא אליו רבים וטובים, מכיל סודות נוראיים ומעוררי פליאה וקסם.

 

כוחם של האבירים הטמפלרים היה ידוע בכל אירופה, עצמתם עמדה כמשואה אדירה בחושך, זוהרת לכל כיוון ביוהרה שגרמה לרבים לרגוז עליהם. יחד עם אומץ ליבם וכוחם הצבאי הרב לטמפלרים היה דבר נוסף בו חשקו רבים, עושרם האגדי היה ידוע ברחבי עולם התרבות כולו. לאבירים הטמפלרים מגיעה כתבה שלמה (שאכן תבוא בעתיד) אבל אני רוצה לספר לכם על סופם, סוף אשר הגיע בתאריך מעניין מאוד.

 

מלך צרפת, באותה תקופה, היה זקוק לכסף, המון כסף. הוא, כמו אחרים, שמע על האוצרות המופלאים אשר היו בידי המסדר הקדוש והחליט להשיגו ויהיה מה. לאחר שנים רבות של תכנונים והכנות גרם לכך המלך שהאבירים יאבדו את חסדי הכנסייה ואז כתב מכתב בו הוא מוצא את המסדר אשם בבגידה ובתכנון לקשר (היו שאמרו שהמסדר תכנן להקים מדינה נפרדת מצרפת, אולי אפילו לכבוש חלק מצרפת עצמה עבור תכנון זה).

 

ב-13 לאפריל, יום שישי הסתערו כוחות המלך על מפקדותיהם של הטמפלרים ברחבי צרפת והפילו את האבירים על ברכיהם, הזוועות שנגרמו לאבירים וחוסר הצדק שנעשה להם הוא סיפור ארוך מכדי שיהיה מסופר כאן, נאמר רק ששיטות האינקוויזיציה הספרדית נמצאו ראויות גם עבור האבירים האמיצים. את אוצרם המופלא, יש לציין, המלך לא זכה להשיג ויש אומרים שמרגלים של המסדר הזהירו את ראשיו לגבי תוכניתו של המלך וכך הספיקו האבירים להחביא את עושרם האדיר בספינות שיצאו לכיוון אנגליה ויש אומרים אפילו אל יבשת שלא הייתה מוכרת באותו זמן, יבשת ש"תתגלה" ע"י ספרדי בשם קולומבוס.

 

מאותו יום בו נפלו הטמפלרים הפך התאריך יום שישי ה-13 לשם נרדף לחוסר מזל וסכנה. ברור לחלוטין מדוע ביהדות אין אזכור לתאריך הזה, אחרי הכל האבירים הטמפלרים, אמיצים ונפלאים ככל שהיו לא עברו ברית מילה בילדותם ונאמנותם לכנסייה הנוצרית הייתה ידועה. עם השנים הפך התאריך הנוצרי לתאריך ידוע בכל העולם, נוצרים ולא נוצרים מוצאים אותו מרתק וניתן למצוא מקרים רבים של חוסר מזל שקרו למגוון של אנשים, נוצרים או לא.

 

כעת כאשר אנחנו יודעים את הדבר אשר קרה לפני שנים רבות כל כך ומודעים למקור המנהג אנחנו יכולים לשוב לעניינו.

 

מקולל או לא מקולל, מסוכן או לא מסוכן, התאריך עדיין עומד, המשמעות שלו גם אם לא זכור מקורה, ידועה לכל ילד ולכל מבוגר בעולמנו המודרני.

עבורנו, שחקני התפקידים, הוא יכול לשמש אולי לרעיון, מקור להשראה למערכות שלמות והרפתקות יחידניות. התאריך, גם אם לא נעשה בו שימוש מיידי, הוא סמל עבור כל הדברים המתועבים שיכולים להתקיים, הסיבה לכל הרשע שבעולם, הרגע בו כוחות שאין לנו שליטה עליהם יכולים להתפרץ אל פני השטח ולגרום להרס ממנו אין חזרה.

 

כבר דיברתי בעבר על אימה בתור רעיון, על הסגנון ועל הדברים שניתן לעשות איתו. שוחחנו על העוצמה הגלומה במדיום של משחקי תפקידים על מנת להעביר סיפורים המצמררים את העור ושולחים אותנו לישון שינה מלאת סיוטים.

כעת אני רוצה לדבר על דבר אחר לחלוטין, אני רוצה לדבר על הדברים אשר יוצרים את האימה ולאו דווקא המספר או האווירה. אני רוצה לשוחח על הסמלים עצמם, על היצורים האדירים בהם אנחנו משתמשים וסביבם אנחנו טווים את סיפורנו.

 

יום שישי ה-13 הוא יום מצוין לספר סיפורי אימה, המספר 13 הוא יום נפלא לבנות עליו את השער אל ממלכות הצללים.

למי שהבחין ולאלו שעדיין לא, זוהי יריית הפתיחה לסדרה חדשה של כתבות. סדרת כתבות שבבסיסן מדברות על אימה, על זוועה של ימים ולילות ללא שינה. סדרת כתבות שנושאן יהיה המיתוס האדיר הקיים בעולמנו. זהו המקום ממנו נתחיל.

כל כתבה תעמוד בפני עצמה, בכל אחת מן הכתבות אנחנו נבחר נושא אשר עולה לראשנו כאשר אנחנו חושבים על משמעות המספר 13, על משמעות הרשע.

 

בחודשים הבאים אנחנו נלמד דברים שלא היינו מודעים כלל לעובדה שאנחנו לא יודעים. אנחנו נשוחח על יצורים המוכרים לכולנו אבל נביא נתונים שהיו מוסתרים עד כה, נעולים מאחורי סוגר ובריח כדי להציל את נשמותיכם. בחודשים הבאים אנחנו נשוחח על ערפדים, זאבי אדם, מכשפות ועל השטן. אנחנו נשוחח על סמלים עתיקים, על ספרים שנעלמו מההיסטוריה האנושית ע"י אש שהוצתה בידי פחדנים. אנחנו נשוחח על מיתוסים שונים, נביא עובדות היסטוריות שלא היו ידועות עד כה. אנחנו נדבר על דם ועל המשמעות שלו, קניבליזם ועין הרע, כישוף וכיצד הוא מתבטא ברחבי העולם.

 

אני לוקח על עצמי להביא לכם סיפורים משונים המכילים ניצוץ של רוע, עדויות מהמאה האחרונה לקיומו של כוח איתו איש מאתנו לא יכול להתמודד. אני אספר לכם על אירועים אשר קרו לפני שנים רבות ועל מקרים מהשנים האחרונות. אנחנו נקרא על עולם המתים בתרבויות שונות, על יצורים השבים מהקבר, על מקורות השראה לנובלות כמו "בית קברות לחיות". העולם כולו עומד לעבור תחת סכין הניתוח המיוחדת שלי ואנחנו נגלה את כל מה שניתן לגלות על שדים ורוחות, על שאמנים ושאמניזם, על גיבורים עתיקים והמורשת שהותירו לנו.

 

זיכרו את היום הזה, את הגיליון הזה, זהו הגיליון אשר פתח את הדלת לעולם ממנו לא ניתן לחזור, ברגע שתתחילו לקרוא את סדרת הכתבות הזו חייכם ישתנו ללא היכר, לא תוכלו לצאת עוד לרחובות מבלי לחשוד שאולי, רק אולי, האדם שיושב לצדכם באוטובוס אחוז ע"י דיבוק נוראי או אולי משהו איום הרבה יותר.

אתם עומדים על הסף כעת, עומדים להיכנס לעולם שכולו מלא הוד טמא, מלא בקדושה חלולה. האם אתם מסוגלים לעשות את הצעד? האם אתם יכולים להביא את עצמכם להתמודד עם האמת?

 

מי מכם שיעשה זאת יגלה שחייו יתעשרו בידע שיהיה לו כנשק וכמגן כנגד הזוועה שחיה בעולמנו, אלו שיבחרו לסוב לאחור יעשו זאת בידיעה שבכך חתמו את הגולל על עתידם.

זה לא עומד להיות מסע קל, כלל וכלל לא אבל הוא יהיה שווה את כל המאמץ שתשקיעו.

כל סודות היקום עומדים להיפתח לפניכם: סודותיהם של הסמוראים והטמפלרים, החכמה העתיקה של המלאכים והמלך שלמה, הסוד שמאחורי מקומות כמו מעגלי האבן המסתוריים ומגדל האימים של לונדון.

 

מתוך דפי העיתון יצאו דמויות אשר חלקכם אולי מכירים וחלקכם לא אבל מה שבטוח הוא שהדברים שיתגלו לפניכם כאן ישלחו אתכם צורחים אל תוך הלילה, מזילים ריר על עצמכם וממלמלים בג'יבריש ללא שליטה.

 

כל הסודות, כל האמת כל מה שניתן לומר על הנושאים המסתוריים שמקיפים אותנו, על אמונות שמתו ואבדו לנו, על הכוחות שמרכיבים את היקום.

אני עומד כאן, מחכה, מוכן להיות המדריך שלכם בעולם המוזר והמשונה הזה שהוא עולמנו. אולי אינני המדריך היציב ביותר שתמצאו, אולי אינני השפוי מכולם אבל אני מבטיח לכם שאני היחיד שלא יסתיר מכם את הדברים שאחרים רצו שלהשאיר בחשכה.

 

בואו איתי ואני מבטיח לכם שלעולם, אבל לעולם לא תוכלו לישון שוב מבלי לקום בצרחות אימים שיטרפו את דעתם של השומעים.

 

ראו הוזהרתם...