חברו הטוב ביותר של המנחה, בעולם המפחיד ביותר שקיים

מאת: זיו קיטרו

 

אם יש חברת משחקי תפקידים עליה ניתן לומר שכל שיוצא תחת ידיה הוא זהב, אזי חברה זו היא Chaosium. Pendragon- משחק בימיהם ועולמם של ארתור ומרלין, Stormbringer- משחק תפקידים המבוסס על הספר "אלריק: נסיך מלניבון" והמשחק (עבורי לפחות) Call of Cthulhu- משחק אימה מעולה המבוסס על יצירותיו של אבי האימה המודרנית H.P.Lovecraft ועוד משחקים אחרים. כל אלו ואחרים הם משחקים שיצרה החברה המהלך השנים וממשיכה לשכלל ולהוציא להם תוספות בצורה של הרחבות, מערכות וספרי עזר.

 

כל אחד מהמשחקים הללו זכה בפרס זה או אחר של התעשייה. כל אחד מהמשחקים הוא אוצר ממש, אוצר גם מהבחינה הויזואלית וגם, חשוב יותר, מבחינת התוכן שלו. המוצרים של Chaosium, יהיו אלו ספרי החוקים או ספרי העזר, יוצאים לאור רק לאחר שנוסו ע"י שחקני ניסוי מיומנים ובחינה מדוקדקת של צוות החברה הקפדן. לא נתקלתי אף לא בהרחבה אחת או משחק ממנו לא נהניתי לפחות ברמת הכתיבה אם לא בכל רמה אחרת.

 

לאחרונה נפל לידי ספר עזר למנחה עבור משחק התפקידים האהוב עלי: Call Of Cthulhu.

כמו כל הספרים גם ספר זה זכה לעריכה גרפית מעולה המושכת את העין מייד. הכריכה בצבעי סגול מציגה את קת'ולהו עצמו, ממתין בסבלנות, מביט אל העתיד, אל הזמן בו יקום מקברו וישוב לשלוט בעולם הזה ומכאן יצא לעולמות אחרים. רפרוף בין העמודים מראה ציורים יפיפיים, לא רבים, המובאים כמסגרת לכל עמוד. כל ציור מתאים לנושא עליו מדובר בפרק וישנם מספר שרטוטים של יצורים וחפצים עליהן מדובר.

 

נותיר את העיצוב הנפלא של הספר, עיצוב שפשוט מושך את הקורא לקחת את הספר לידיים ולהתחיל לנבור בו, ונעבור לחלקים החשובים יותר, תוכן המוצר. מדובר בחוברת בת כ- 200 עמודים הנוגעת בנושאים שונים כגון: טיפים לחקירה נכונה של המיתוס (או יותר נכון מדריך ל"הישרדות" במשחק), הצעות לשיפור המערכה ו/או ההרפתקה עבור המנחה, מידע על התפתחות הכתב (מידע היסטורי מהימן), סקירה של ספרי מיתוס שונים לעומק, מידע רב יותר על יצורים, הרחבה של מיומנויות, דף דמות מעודכן, טופס פטירה לצילום (הסבר בהמשך) וחוקי איבוד שפיות חדשים.

בקיצור, המון הפתעות.

 

הפרק הראשון הוא פרק שמועיל לשחקנים יותר מאשר למנחה. מדובר בעשרה חוקים פשוטים שיכולים להועיל לכל שחקן/דמות להתקדם בחקירה ולצאת בחיים מההרפתקות מסמרות השיער שהיא חווה בכל יום כמעט. טיפים כגון: שמירה על סודיות, שמירה על קבוצה מאוחדת, הכנת תכנית, מתי להשתמש בנשק ועוד. כל טיפ שכזה זוכה להתייחסות מלאה ומוסבר בפרוטרוט ומעניק תובנות חדשות גם לשחקנים מתחילים וגם לשחקנים מנוסים. מנחים שרוצים להתעלל בשחקניהם כדאי שיסתירו את הפרק הזה מהם.

 

הפרק הבא הוא עצות למנחה ליצירת מערכות והרפתקות טובות יותר. לפני שנכנס לפירוט הפרק אני רוצה לומר דבר מה. ישנם אנשים רבים שחיים את חייהם במין אופוריה מוזרה שאומרת "יש לי ניסיון, אני מבוגר/מנוסה ואף אחד לא יכל ללמד אותי שום דבר". אנחנו נכניס את הקבוצה הזו של אנשים לקטגוריה של "הסוג המטומטם ביותר של טיפש". לאחר שהגדרנו אותם נעבור אנחנו, אלו שמוכנים ללמוד תמיד (גם אם נדמה לנו שאנו יודעים הרבה) לסרוק את תכולת הפרק השני בספר.

 

הטיפ הראשון המובא הוא אולי החשוב ביותר שיכול להיות: "דע את שחקניך ואת דמויותיהם". על מנת ליצור הרפתקת אימה טובה מנחה חייב להכיר לא רק את הדמויות אלא גם את השחקנים שלו, לדעת מה מניע אותם, מה מפחיד אותם, וכיצד ניתן לגעת בהם. סעיף זה מנחה את המנחה בפסיכולוגיה בסיסית שיכולה לעזור לו על מנת ליצור משחק טוב ומלא יותר. אחר כך אנחנו מקבלים טיפים חשובים ומוכרים כגון "הרחבת ההיכרות עם המיתוס", "הכנה מראש של ההרפתקה", "דאגה לפרטים" ועוד. ישנם חלקים המדברים על יצירת אווירה וקביעת קצב המערכה/הרפתקה (דבר חשוב מאין כמוהו במשחקי אימה) ועוד טיפים שונים המדברים על יצירה של דמויות מנחה אמינות וטובות, יצירת מרדף שווא ועוד. הפרק כולל 13 טיפים מעולים המפורטים בצורה ברורה ועניינית והם בעלי ערך רב.

 

הפרק המדבר כל התפתחות הכתב הוא פרק מקסים המביא סקירה כללית על הכתב מאז התקופה בה ציורים שימשו לכתב ועד ההתפתחות הסופית לסימנים פונטיים (הכתב של ימינו). עניין מרתק ונפלא נוסף הוא החלק העוסק בהדפסה של ספרים, הכריכות הראשונות, סגנון של פונטים, כריכות וצורות של ספרים. אישית אני מצאתי את הפרק חסר במידע, שכן הנושא הזה מרתק אותי. אך, אם נתייחס לכך שמדובר בספר עזר למשחק תפקידים הפרק מספק מספיק רקע למנחה על מנת שיוכל לשחק איתו. ישנו פרק נוסף שמביא קו זמן של התפתחות הכתב, ניתן למצוא שם גם איורים של שפות "לא אנושיות" (כתב המי-גו, העתיקים, היירוגליפים שונים ועוד)

 

שני פרקים ארוכים מוקדשים לספרי מיתוס ותורות הנסתר. הפרק הראשון מביא לפני המנחה רשימה ארוכה של ספרי תורות נסתר, מחולקים לפי תקופות (1900 וזמנים קודמים, 1901-1940, 1941 עד ההווה) ובכל אחד אנו מוצאים כרכים ומידע קצר עליהם. במידע ניתן למצוא הסבר כללי על הספר, שנת כתיבתו, הסופר, שפת מקור (כל המידע הזה מבוסס על המציאות עד כמה שניתן) והאם ניתן למצאו בדפוס כיום. בנוסף המנחה מקבל מידע סטטיסטי על הספר (לחשים, בונוסים למיומנות מתאימה וכדומה). בין הכרכים הנמצאים כאן ניתן למצוא את ספר "הזוהר", "ספר המתים" המצרי, "ספר החוק" של אליסטר קראולי, ה"איי-צ'ינג" הסיני, ספר ה"מיתוסים והאגדות של יפן", "האומנות השחורה", "על אלכימיה" ועוד כרכים רבים ומעניינים. (סתם לידע כללי את "האומנות השחורה יש לי ואני יכל לומר לכם שהפרטים המופיעים כאן נאמנים למקור). הפרק כולל גם חוק "מחקר" חדש ומעניין.

 

הפרק השני העוסק בספרי מיתוס מצמררים וכולל מספר דברים מעניינים כמו חוקי עזר ליצירת מהדורות שונות (אילו דפים חסרים? מה נוסף? ערך כספי בהתאם לבעלים הקדומים של הספר, דיאגרמות ששורטטו על ידי בעלים קודמים שניסו כישופים חדשים ועוד דברים מעניינים), כיצד לטפל ביצירת עותקים (ע"י מכונות צילום מודרניות) ומסחר בספרי מיתוס.

בנוסף הפרק כולל מידע קצר על דמויות היסטוריות חשובות, חלקן אמיתיות וחלקן בדיוניות, שיכולות להיות קשורות למיתוס. דמויות כמו: ד"ר ג'ון די, אדווארד פיקמן, איבון, ד"ר לבּן שרוסברי, עבד אל הזארד ועוד רבים אחרים.

חשוב מכל אלו הוא המידע הרב על כרכי מיתוס שונים שעד כה לא היה ידוע עליהם יותר מידי.

 

בין הכרכים הנוראיים ניתן למצוא את "המלך בצהוב", המחזה הנוראי שכל מי שקרא בו איבד את דעתו, "דה ורמיס מיסטריס" הכולל מידע על כישוף ויצורים אדירים כמו הג'ינים וישויות אחרות, "אנשי המונולית'" ספר שירה המכיל בין שורותיו מידע רב על המיתוס וכמובן שניתן למצוא את "הנקרונומיקון" הנוראי. אלו רק חלק קטן מהספרים שנמצאים בפרק הזה אך לא רק מידע כללי על הספרים תמצאו פה. גרסאות שונות בשפות שונות, שמות פרקים, סוגי לחשים, מידע אותו מכיל הספר, אנשים שנגעו בו ועוד מידע רב כל כך שפשוט אין טעם אפילו להתחיל לכתוב שכן הדבר רק יגרום לכם להזיל ריר על המקלדת.

הנקרונומיקון זוכה (כמובן) למספר עמודים המתארים את התרגומים השונים שלו ותוספות והשפעות שיכולות להיות לו.

 

בסוף הפרק הזה, אגב, ישנה רשימה של 20 לחשים חדשים שלא נראו עד כה ורשימה של כרכים נוספים (מעבר ל 23 הכרכים המפורטים) המוצבים בטבלה בה ניתן למצוא את הסטטיסטיקות (איבוד שפיות, קסם ובונוסים שונים). אם ישנה סיבה לקנות את הספר הזה, הפרק הנ"ל הוא זה.

 

חפצי קסם נדירים הם תופעה הקיימת במשחק CoC אך הם אינם מקבלים תשומת לב רבה, לא כמו כל המקומות והיצורים המאכלסים את העולם הזה. פרק שלם ניתן לחפצים שונים, חלקם עוצמתיים וחלקם חלשים יותר וכולם מעוררי אימה. ניתן למצוא מידע על החפץ, כוחו (כמובן), הגזע השומר עליו (יחד עם הנתונים המתבקשים), ועוד טיפים שונים ורעיונות. פרק מעניין שיכול להוסיף לכל משחק. יש לזכור שלא מדובר במבוכים ודרקונים וכל חפץ הוא יחיד במינו ולא קל להשגה. מערכות שלמות יכולות לסוב סביב השגה או השמדה של חפץ כזה ולכן אין את האפשרות של הכנסת חפצי קסם למערכה בקלות ראש.

 

לא סיימנו בזאת. ספר העזר למנחה כולל בתוכו עוד פרק שלם על כתות שונות, חלקן פשוטות וחסרות השפעה וחלקן בעלות עוצמה שאין לזלזל בה. בין הכתות ניתן למצוא את אחוות השחר העולה, כת, או מסדר נכון יהיה לומר, הקיים בעולמנו ואליו השתייכו אישים ידועים כמו: אליסטר קראולי, ארתור מקין איי.אי וויט (שאחראי על חפיסת קלפי הטארוט הנפוצה ביותר בעולם והקרויה של שמו). הפרק נותן לנו הצצה אל העולם המסתורי והמרתק של הכתות החיות בעולמנו ובעולם הבדיוני של המיתוס.

 

מידע שהיה חסר עד כה וניתן רק בצורה זעומה מאוד הוא מידע על רפואה משפטית, אותה רפואה עליה אנו מדברים כאשר הדבר נוגע למוות לא טבעי.

הפרק הוא ארוך, מקיף ומביא מידע רב ומועיל בנושאים שונים החל מהתחלת החקירה כאשר נמצאת גופה, דרך נתיחה שלאחר המוות, חשיבותו של אגף הרפואה בממשל, צורות של איסוף נתונים במהלך החקירה ועוד. המנחים יכולים למצוא פירוט של מהלך ניתוח הגופות, החל מהצילום, דרך מהלך הניתוח עצמו (כולל צורות החתכים שנעשים בגופה, הסרה של העור והבשר ואיברים שונים וכדומה. לא חומר קריאה קל אבל מעניין). הפרק נותן גם סקירה על סוגי פציעות שונות, ההבדלים בין כלי נשק שגרמו לנזק, צורות של מוות (חשמול, מכה לראש, ירי, דקירה ועוד).

 

הפרק ממשיך במידע על שימוש במדע על מנת לגלות את סיבת המוות ואולי את הרוצח. שימוש במדע הגנטיקה, השוואה של קליעים, סוגי דם, תביעות אצבעות, זיהוי חומרים רעילים וסמים. כמו כן ישנו תת פרק שמדבר על סריקת זירת הפשע ומציאה של עקבות שונים ופרק קצרצר על הצתות. בסוף הפרק המצוין הזה (שיתאים לכל מי שמריץ הרפתקות בילוש וחקירה, יהיו קשורים למיתוס או לא) תמצאו רשימה של ספרים מומלצים בנושא רפואה משפטית ומדעים, קו זמן של רפואה החל מ-1635 ועד ימינו וטבלה של "נסיבות מוות" לפי מדינות. טבלה זו כוללת את נסיבות המוות בהן מכירה כל מדינה בארה"ב (באלסקה לדוגמה לא מקבלים את העובדה שיכל להיות מוות הקשור לאונס. ובדלוור אין מצב בו סיבת המוות היא גורם שיכל לסכן ציבור שלם כגון רעל או קרינה. למה? אין לי מושג אבל זו ארצות הברית בשבילכם).

 

הספר מסכם בשלושה פרקים המביאים מידע על יצורי מיתוס חשובים (כגון ה Deep Ones) ומביא מידע על ארגונם, דתם (אם קיימת), תכנון גלובלי וכדומה. זהו פרק קצר המכיל רק שבעה גזעים אך הוא מעניין ויכול רק להוסיף. הפרק הבא הוא פרק על מקומות אבודים וכולל מידע מעניין ומקצור על מקומות כגון ר'יליה, אטלנטיס, ג'הרנה, היפרבוראה, אָירֵם, למוריה, מו ועוד. ניתן למצוא על כל מקום סקירה היסטורית, תגליות אחרונות ועוד. הפרק השלישי הוא פרק המרחיב ומוסיף כשרונות שונים שהחוקרים יכולים ללמוד, יש כאן כמה חידושים ונחמד למצוא אותם כתוספת לספר המעולה הזה.

 

בין שאר הדברים ניתן עוד למצוא בספר חוקים חדשים לאיבוד שפיות מקריאת ספרי מיתוס (חוק מעניין שנראה לי שאני אשתמש בו שכן הוא הגיוני הרבה יותר מהחוק הישן) וטבלאות התנגדות חדשות.

 

בסה"כ מדובר בספר מעולה המכיל כמויות של מידע שיכולות להיות רלוונטיות גם לאלו שלא משחקים בעולם של קת'ולהו אלא בעולם של חקירות ואימה. הפרקים הגדולים (על ספרים ועל רפואה משפטית) הם מקיפים ומצוינים ונהניתי מאוד לקרוא אותם. כל התוספות מסביב והפרקים ה"קצרים" יותר לא נופלים מהם בהיקף הידע ובערך המשחקי שלהם.

אני ממליץ על הספר לכל מי שמנחה משחקי ק'תולהו וגם למי שמעוניין להעביר משחקי אימה שונים שאינם קשורים למיתוס דווקא. סגנון הכתיבה הוא קל וקריא, המידע מועבר בצורה עניינית אך לא יבשה והעושר הרב המוצע מבטיח שכל מנחה ייקח עמו משהו שיוסיף למשחק.

אציין רק שעל פי הכריכה של הספר מדובר בכרך מספר אחד. אם זה נכון אני מברך את Chaosium על היוזמה ומקווה לראות את ספר ההמשך בקרוב.

 

אני נהניתי, מקווה שגם אתם תיהנו,

זיו.

 

 

את הספר Call Of Cthulhu: The Keeper’s Companion ניתן להשיג אצל דרור זיתוני מחברת אוליב המייבאת את המשחק הזה ואחרים לארץ.

את דרור ניתן להשיג בטלפון 553277-050.