מטוטלת פוקו / אומברו אקו

מאת: אבי סבג

 

תחת קורת הגג של הוצאת ספרים נידחת בליבה של מילנו הסוערת נפגשים שלושה חוקרים. אינטלקטואלים שסקרנתם המשותפת ותאוות המחקר שלהם מובילה אותם במורד דרך חלקלקה אל תהומות הידע, מסתורי העבר וגבולות השפיות. 

 

בתחילת שנות השבעים רחובותיה של מילנו היו כמרקחה, אידיאליסטים משני צדי המתרס הפוליטי התנגשו אלה באלה בתגרות רחוב שהלכו והפכו אלימות. כולם חיפשו תשובות, כולם חיפשו משמעות, אלא שאחדים חיפשו אותם במקומות פחות שגרתיים. בין קבוצות המהפכנים השונות היו כאלה שפנו אל תורות עתיקות הרבה יותר מאלה של מרקס או מוסוליני. המסתורין האופף את גורלם של האבירים הטמפלרים היה זה שהניע את כדור השלג שסחף את גיבורי הסיפור להרפתקה פרועה אל נבכי ההיסטוריה.

 

באותם ימים פרועים היה קוזובון סטודנט לבלשנות שניווט את דרכו בין הסיעות השונות שהרכיבו את החברה האיטלקית השסועה. בבחירה כמעט מקרית (האם באמת יש מקריות?) הוא הצטרף לסמינר אודות תולדות ימי הביניים והחליט להקדיש את עבודת הגמר שלו למשפט שנערך נגד האבירים הטמפלרים. בחירות לכאורה שוליות אך הן עתידות לשנות לחלוטין את מהלך חייו ואת האופן בו הוא תופס את המציאות עצמה. סיפור משפטם של הטמפלרים היה כל כך תמוה שהוא עורר את סקרנותו ויצר בו דחף כמעט אובססיבי לאיסוף מידע אודות האירוע.

 

בלבו ודיוטאלוי, עבדו כעורכים בבית ההוצאה לאור גרמון ועסקו בניפוי כתבים מגוחכים שהונחו על שולחנם. היה זה בלבו שקלט את קוזובון לעבודה בתור מומחה לטמפלרים. בתחילת הדרך הם חשבו העיסוק בטמפלרים הוא "… עסק למשוגעים בלבד", אולם החלו לשנות את דעתם כאשר כתב עת מוזר הגיעה לידיהם. הספקות התפוגגו עוד יותר כאשר נודע להם שהאיש שהציג את כתב העת נעלם כאילו בלעה אותו האדמה. ככל שהעמיקו לחקור את תורות הנסתר ולמדו את תולדות התרבויות האזוטריות, כך גילו עד כמה רב הנסתר על הגלוי, אך חשוב בהרבה, עד כמה גדול הביקוש לספרים בנושא.

 

בעליו של בית ההוצאה לאור החליט שגם הוא מעוניין לרכב על הגל האופנתי ולהפיק סדרת ספרים שתחשוף את מסתורי היקום, סודות הטבע וההיסטוריה האנושית. השלושה החלו את עבודתם על מה שלמדו לכנות כ"תוכנית", תיאוריית הקונספירציה הגלובלית והמטורפת ביותר שהקיפה כל גישה אוקולטיסטית, אגודה סודית או אמונה מיסטית. הם קשרו הכל יחד החל, כמובן, בטמפלרים, דרך החששין, אגודת צלב הורד, הבונים החופשיים, הדרואידים הקלטים והיהודים המקובלים. כולם קשורים ומעורבים במזימה אחת אדירה, במסע חיפוש אחר הגדול שבאוצרות הבריאה. והתגליות שלהם גובות מחיר יקר ומעמידות את חייהם ואת שפיותם בסכנה.

 

זהו סיפור על הפארנויה, על האמונה הבסיסית שהדברים אינם כפי שהם נראים. גם הטריוויאלי והפשוט ביותר צופן בחובו סודות ומשמעויות נסתרות. מגדל אייפל אינו מבנה או מונונמט ארכיטקטוני אלה אנטנה רבת עוצמה לריכוז הזרמים התת קרקעיים הקובעים את חילופי העונות, וכמו סטון-הדג' והקתדרלות הגותיות הוא נועד לשלוט בזרמים ובאמצעותם לשלוט בטבע. גיבוריו של אקו מצויידים בציניות וספקנות ומתחילים את רקימת התוכנית כמשחק, אך מהר מאד הם נתקלים במפעילי הקונספירציה הרוצים לעצור את מחקרם או להשיג את תוצאותיהם לעצמם.

 

הדברים המוצגים הם אבסורדים לחלוטין ונכתבים בהומור שנון ומתוחכם. אך מדי פעם מתרחש מאורע שמערער את בטחונו של הקורא ושל הגיבורים כאחד ומחזיר את הספקות. כל קורא יוכל להסיק בעצמו האם התוכנית אכן קיימת בעולמו של אקו או שמה קוזובון וחבריו  הם אלו שיצרו אותה במו ידיהם. הספר רצוף מבואות היסטוריות מדהימות ומכיל כמויות אדירות של מידע על התרבות האוקולטיסטית לאורך כל שנות קיומה. כך שמלבד הסיפור המרתק ומעורר המחשבה הספר הוא הדרך הטובה ביותר שאני מכיר להתוודע לז'אנר הקונספירציה ולו רק בכדי להכיר לעומק את האבירים הטמפלרים.

 

אומברטו יצר דמויות נפלאות ובלתי נשכחות אותן הוא משליך למערבולת תהיות ופארנויה לאורך עלילה שהיא פשוט האידיאל של סיפורת הקונספירציה. זהו ספר חובה לכל מי ששוקל להתעניין בתחום ומעוניין לדעת יותר. מצד אחד קריאת הספר תציג לקורא בסיס רחב מאד לנושא ומצד שני כדי ממש להנות מהספר צריך איזושהי היכרות בסיסית עם יסודות הקונספירציה. ראוי לציין את התרגום העברי הנפלא שבניגוד לאנגלי (שפת המקור היא איטלקית) טרח לתרגם כמעט את כל המובאות מהמקורות הלטיניים, צרפתיים או גרמנים שלהם.

 

מזמן לא נהניתי כך מספר ומעטים היו הסיפורים שסיפקו חווית קריאה באותה עוצמה. מטוטלת פוקו הוא ספר שממשיך להעסיק אותך חודשים אחרי שסיימת אותו, מעשיר את הידע שלך וחושף אותך לעולם חדש שאינו מוכר לכולם. ניתן לראות בו ביקורת על האבסורד שבחלק מהאמונות המיסטיות, את ההסברים הקלושים המוצגים כהוכחות ואת הסכנות הנובעות מכך. לחילופין ניתן לראות בו את המתכון לעלילת קונספירציה קלאסית. לי ברור שאשוב ואקרא אותו בעתיד, אבל קודם תורכם…