הדברים הקטנים - גלגל הזמן

מאת: אבי סבג

 

"Captain’s log stardate …" כמה פרקי מסע בין כוכבים התחיל במילים אלו?

הזמן הוא אחד המרכיבים החשובים ביותר במסגרת הסיפורית וביצירת "המציאות הדמיונית". את הדרך לתיאור מציאותי ומעניין של הזמן נוכל, כמו תמיד ללמוד מההיסטוריה המגוונת של עמי העולם ומפרי דמיונם של יוצרי ספרות המד"ב והפנטזיה.

 

 

כבר עם תחילת התגבשות המבנים החברתיים- תרבותיים המוקדמים, התעורר צורך חזק בתיעוד מעבר הזמן והבנת המחזוריות שלו. חקלאים בקשו ללמוד את תחלופת העונות, להבין את הדינמיקה של האקלים ולחזות התנהגות הנהרות והימים. אנשי דת רצו לתעד את ימי החג והזיכרון ולקבוע את ציונם בכל שנה מחדש. שליטים רצו לתעד את תולדותיהם או לקבוע מחזוריות לגביית מסים. המדע של מדידת הזמן הלך והתפתח במרוצת השנים, ככל שהצטבר הידע המדעי והתעורר הצורך בדיוק רב יותר, אך המנגנון הבסיסי של מניית הימים והחודשים לכדי מסגרת קבועה של שנה הוא עתיק ומהווה אחד מעמודי התווך של תרבות.

 

לאורך ההיסטוריה ידע העולם מאות רבות של לוחות שנה שונים ששימשו עמים שונים במרוצת העידנים. אפילו בעולמנו המודרני ישנם כשלושים לוחות שנה פעילים המשמשים בעיקר לצרכים דתיים. ריבוי גישות זה הוא עדות מובהקת לעושר התרבותי של האנושות ולחשיבות הרבה שתופס לוח השנה בחברה. מספיק לנו להביט בחיינו שלנו והיווכח עד כמה משמעותית מסגרת הזמן בחיינו. אנו עובדים ונחים בימים קבועים, חוגגים ימי הולדת, חגים ומועדים דתיים ולאומיים ומקבלים משכורת בסוף כל חודש. ממש בלי לשים לב אנו חיים את חיינו בהתאם למסגרת הקבוע של לוח השנה.

 

ניתוח של לוח שנה יכול לספק כמות עצומה של מידע על התרבות, הדת, רמת הידע המדעי וההיסטורי וההתפתחות של העם המשתמש בו וכן יכול לשפוך אור רב על האסטרונומיה של אותו עולם. נוכל ללמוד הרבה על השפה של אותו עם, על מקורות ההשפעה על תרבותו, על מהלך החיים שמנהלים בניו ועל הערכים המרכזיים בתרבותם. בעיני, יצירת לוח שנה המתאים לעולם המערכה שלכם הוא אחד הכלים החשובים והיעילים ביותר ליצירת תחושת "מציאות דמיונית" שלמה חלופית לזו שלנו. דרך לוחות השנה שלכם תוכלו לשקף כל הרבה מהרעיונות שלכם ולהכניס אותם לחיי היום יום של הדמויות מבלי ממש להתאמץ.

 

כל המושגים הבסיסים ביותר לתפיסת הזמן שלנו הם תולדתה של מהלך גרמי השמיים הדומיננטיים בעולמנו השמש והירח. המושג שנה מבוסס על מהלכו של כדור הארץ סביב השמש, השלמת המסלול אורכת שנה, המושג חודש נובע ממסלולו של הירח סביב כדור הארץ והיום מבוסס על סיבוב הכדור סביב צירו. לכן כל לוחות השנה מתבססים על תנועתם של השמש והירח. חשוב לציין שאם בעולם שלך המבנה האסטרונומי שונה (יש יותר מירח אחד או אפילו שתי שמשות) המושגים שנה וחודש עשויים לקבל משמעות שונה לחלוטין. מובן שמסלול הכוכב סביב השמש יקבע את אורך השנה ומסלול הירחים יקבעו את אורך החודש.

 

רוב לוחות השנה נשארים נאמנים רק לאחד מהקבועים הטבעיים הללו (חודש או שנה) הלוח האזרחי הנפוץ, הלוח הגרגוריאני נאמן לשנה האסטרנומית אך מתעלם לחלוטין מאורך החודשים. לעומתו הלוח המוסלמי שומר על חודשים בני 28 יום אך לא שומר על סינכרון עם השנה והתוצאה היא שאין קשר קבוע בין החודשים לעונות השנה. הלוח היהודי לדוגמה משלב את שני המנגנונים ולמרות שהוא מבוסס על חודשים בני 28 יום ומנגנון השנה המעוברת מסנכרן את שנת הירח עם שנת השמש כל כמה שנים. לכן ההחלטות הראשונות בבנית לוח שנה משלך הן: מה המערכת האסטרונומית בעולמך? ועל איזה מנגנון מסתמכים בספירה עצמה. 

 

מלבד יצירת מסגרת למהלך הזמן החלטות אלה מאפשרות לך אפשרויות נוספות כמו יצירת מערכת קסם מעניינת. אחת הסברות המקובלות בעולם הנסתר היא שישנם שעות וימים של עוצמה בהם חלק מהכוחות מתחזקים עם רדת הליל והאחרים עם הנץ החמה. זרמי עוצמה מסוימים נגישים יותר כאשר הלבנה מלאה או קרובה למילוא ורבים מחכים ללילה הארוך ביותר בשנה בכדי לבצע את הטקסים המורכבים ביותר. כעת, עם יצירת הבסיס ללוח שנה, רעיונות אלה מקבלים משמעויות חזקה יותר במערכה שלך וניתן לשלב אותם במשחק וממש להשפיע על מהלך העלילה.

 

הצעד הבא הוא בחירת השמות לחודשים. הענקת שמות היתה מאז ומעולם בעלת משמעות סמלית עצומה והחלפת שמות החודשים בלוח מרמזת על כך. בהתאם לאופייה של התרבות אליה אתם מיעדים את לוח השנה, משמעות שמות החודשים יכולות להיות פשוטות כמו הסדר שלהם במחזור, ראשון, שני וכו כמו לדוגמה אוקטובר ונובמבר שמשמעותם שמיני ותשיעי (זה היה מקובע באחד הלוחות הרומים המוקדמים). ניתן להקדיש אותם לאלים כמו מרס ואפריל (ע"ש מרס ואפרודיטה). יתכן ושליטים כמו יוליוס ואוגוסטוס הנציחו את עצמם באמצעותם. יתכן והם מבוססים על מיקומם במעגל העונות כמו חלק משמות החודשים בלוח השנה של המיה.

 

שמות החודשים כמובן צריכים להתאים לשפה של העם ולתרבותם המיוחדת. במקרים רבים שמות החודשים יהיו בניב קדום יותר של השפה המדוברת ויהווה הדים של עידן עתיק. בחירת השמות מלמדת רבות על אופיו של העם ועל הערכים המקודשים לו. אצל עם חקלאי החודשים יהיו קשורים קשר עמוק לתחלופת עונות השנה, שלבי עיבוד האדמה והפקת היובלים, עמים דתיים יקראו לחודשים על שם אליליהם. חודשים הקרויים על שם שליטים הם עדות לשלטונות חזקים ולמנהיגים בעלי שיעור קומה עצום שכן אחרת שמותיהם היו מוחלפים באלו של הדיקטטורים הבאים בתור.

 

גם לסדר החודשים משמעות רבה מאד. שינוי בסדר חודשים יציין, בד"כ, מאורע היסטורי רב משמעות כמו יציאת מצריים שקבע את סיוון כראשון החודשים. באותה מידה גם נקודת התחלת מניין השנים היא בעלת חשיבות עצומה בתולדות העם והיא כמעט תמיד מציינת אירועים בעלי השלכות מרחיקות לכת כמו הולדת ישו (למרות שהוא לא באמת נולד ב- 0 לספירה) על העולם הנוצרי. אירועים אחרים הביאו לכינונם של לוחות חדשים כמו המהפכה הצרפתית שהתרחשה ב 1789 ובעקבותיה הופעל לוח הרפובליקה שנועד להתנער מהכנסייה והמסורות הישנות.

 

מלבד המסגרת הכללית של השנה והחודשים לכל אורכו של כל לוח שנה משובצים תאריכים מיוחדים המציינים אירועים מיוחדים בעלי משמעות כה ראויה להנצחה עד שמשתמשי אותו לוח מציינים אותם מאות ואלפי שנים לאחר שהתרחשו. האירועים הראשונים הם כמובן החגים והמועדים הדתיים, ימי שימחה כמו מתן תורה היהודי,  חג המולד הנוצרי ופסטיבל האביב הבודהיסטי. ימי אבל וצום כמו ט' באב או הראמדן המוסלמי ומועדי פולחן ועליה לרגל למקומות הקדושים. לחגים הדתיים יש תפקיד חשוב גם במערכות עתידניות מפני שלפי כל הסימנים הדתות עתידות להמשיך וללוות את המין האנושי עוד שנים ארוכות.

 

אירועים אלו הם הדרך הטובה ביותר להציג לשחקנים את הדתות והתרבויות בעולמך והם יוצרים תחושת מציאות חזקה.  אירועים דתיים שניים במעלה יכולים להיות ימי זיכרון לקדושים או גיבורים, כמעט כל יום בלוח השנה הקתולי מוקדש לזכרו של קדוש כלשהו. המאורעות האחרים הם ימי חג וזיכרון לאומיים. מדינות נוהגות להנציח את יום העצמאות שלהן, לזכור את חללי המלחמות או נפגעי אסונות וכן לחגוג את הניצחונות השונים. חגים אילו יכולים להיות תוצאה של שלטון ודוקטרינות אידיאולוגיות כמו הקומוניזם או פשיזם ולכן הם יכולים להיות זמניים או חקוקים עמוק בזיכרון הקולקטיבי של העם כמו ההפצצה על הירושימה.

 

ישנה מחשבה מתמדת על תיקום לוחות השנה הקיימים כיום, מגמות שיכולות לעזור לנו לנבא איך תראה מדידת הזמן בעתיד לצורך מערכות מד"ב. נראה שהשאיפה העיקרית היא ליצירת סטנדרט עולמי אחיד ופשוט. אחת ההצעות שעל הפרק מגדירה לוח המורכב מ- 13 חודשים בני 28 ימים, שיטה שאמורה להיות נוחה ומדויקת יותר מהלוח הגרגוריאני שבשימוש. במערכה בה גזעים תבונתיים מפוזרים על פני כוכבי לכת שונים בעלי מחזורים שונים יש חשיבות גדולה עוד יותר לאחידות וההנחה היא שתוגדר שנה סטנדרטית אחת כנקודת יחוס. ברוב המקרים המתוארים בספרות המד"ב זו השנה של כדור הארץ.

 

לסיכום, הזמן הוא אחד המרכיבים המשמעותיים ביותר של המציאות ולכן חשוב להקפיד על תאור אמין ומעניין שלו בכל מציאות דמיונית אותה אנו יוצרים. במקום לומר לשחקנים שלך שהתקופה עכשיו היא בערך אביב, תוכל לספר להם שהם נמצאים בתחילתו של חודש סילוונוס שבוע לפני חגיגות הקציר וחג בלריון הקדוש. השימוש במסגרת המוגדת של הזמן משפיע רבות על תחושת המציאות ומחבר את השחקנים למתרחש סביבם ולתרבויות המקיפות אותם. יצירת כמה לוחות שנה למערכה שלכם אומנם דורשת מאמץ כל שהוא אבל לדעתי שווה את השקעה.