לוציפר

יצר: ניל גאימן

כותב: מייק קרי

צייר: סקוט המפטון. אומנים נוספים: קריס ווסטון, וורן פליס

ביקורת: זיו קיטרו

 

"כיצד זה נפלת מן העדן, הו לוציפר בן האור" ישעיה י"ד, 12.

 

מבין הדמויות הרבות שברא גאימן במהלך כתיבת הסדרה The Sandman עלתה ובלטה אחת מהן מעל כולן, ואולי אין זה יד המקרה.

לוציפר מורנינגסטאר, אדון השאול, המלאך היפה ביותר ויד ימינו של האל שפנה כנגד בוראו ונפל מחסד.

סיפורו של לוציפר הגיע אלינו מן הברית החדשה ואת השם עצמו קיבל מטעות שנעשתה ע"י כותבי התנ"ך אשר פירשו לא נכונה את אשר אמר ישעיה על נבוכאנצאר מלך בבל. בגלל טעות זו זכה השטן בשם זה.

 

כאשר לקח אותו גאימן תחת כנפיו היה לוציפר אחת משלושת מלכי הגיהינום. דבר זה נעשה בגלל סדרות קומיקס אחרות שרצו במקביל לסנדמן ובראו את ה"שילוש הטמא" של לוציפר, בעל זבוב ועזאזל (לסיפור הזה אנחנו לא ניכנס). גאימן הפך את לוציפר ליצור שיכולת המניפולציה, השנינות ותחכומה גדולים ממה שניתן היה לדמיין. לוציפר והגיהינום שלו הפכו למרכז העלילה של הסיפור "Season of mists" בה עזב השליט את ממלכתו, מותיר את מורפיוס עם המפתח וכל הצרות של השאול.

 

לאחר מכן הופיע לוציפר מעט מאוד פעמים לאורך הסדרה ונראה כאילו נעלם לחלוטין מהיקום של די.סי (החברה תחתיה עבד גאימן כאשר יצר את הסיפור).

לפני קצת יותר משנה זכה לוציפר לרנסאנס משלו, סדרה שלמה שהוא מרכזה והיא נושאת את שמו.

לפני כחודשיים יצא ה TP (ספר המכיל מספר חוברות באוגדה אחת) הראשון של הסדרה הכולל את שלושת הקומיקסים בהם הופיע לוציפר לראשונה בתור דמות מרכזית. יחד איתם כרוכים חמשת החוברות הראשונות בסדרה החדשה.

 

מייק קרי לקח את המשימה על עצמו כאשר הוא חשב על סדרה חדשה לחברת ורטיגו (חברת הבת של די.סי תחתיה מתפרסמים הכותרים האפלים יותר כמו לוציפר, סנדמן, הלבלייזר, פריצ'ר ואחרים), הוא שוחח עם גאימן ועלה מייד על הסוס, מוצא את קולו שלו בדמותו של לוציפר, פעם שליט הגיהינום, היום מנהל מסעדת יוקרה בשם "לוקס".

הפעם הראשונה בה לוציפר הופיע כגיבור הייתה תחת החוברת The Sandman Presents: Lucifer, היה זה ניסוי שנעשה כדי לבדוק את השוק, ניסוי שהסתיים בהצלחה.

 

בסיפור זה (אשר פותח את ה TP "לוציפר: שטן בשער") אנחנו נתקלים בלוציפר שעה שהוא זוכה לביקורו של אמנדיאל, אחד מן המלאכים האכזריים יותר המשרתים את האל. כוח חדש עולה על הארץ ומישהו צריך להלחם בו, מישהו שאינו קשור לא לעדן ולא לשאול, לוציפר נבחר בתור הסוכן המושלם למשימה, בתמורה לוציפר יכול לבקש כל מה שחפצה בו נפשו (בהשאלה, אחרי הכל הוא מלאך לשעבר, אין להם נפש) .

לוציפר מנצל את העסקה ודורש צו מעבר חופשי, דבר שגורם לאמנדיאל לאי נוחות רבה. מעבר לצו דורש לוציפר התנצלות, על הרס שנגרם לשולחן המסעדה ע"י אמנדיאל.

היהירות והחוצפה המופגנים בסצינת הפתיחה הזו הם המאפיינים הגדולים ביותר של לוציפר, אלו הדברים שהופכים אותו למושך כל כך.

 

כך יוצא לוציפר לחקור את פשרו של הכוח החדש. במסעו הוא שב אל הגיהינום על מנת לבקש מידע משליטיו החדשים: דיומא ורמיאל (שזכו "בתענוג" עוד בסדרת הסנדמן), הוא משוחח עם בריאדק, ישות רבת עוצמה ומרושעת ביותר. מסעו לוקח אותו גם למפגש עם נערה שאבותיה מתגלים כרוחותיהם של אלים אינדיאנים, ושגרמה למות אחיה הסובל משיתוק.

יחד עם הנערה יוצא לוציפר אל טבור העולם האמיתי, אל ההר ממנו יצאו האנשים האמיתיים הראשונים ושם הוא מוצא את מקור הכוח המטריד כל כך.

 

הסיפור מסופר בצורה כשרונית ושנונה וכוחו של מייק כמספר ניתן לזיהוי בקלות רבה. העוצמה שמקרין לוציפר לכל עבר פורצת מבין דפי החוברת ולא רק בזכות כשרון הכתיבה של מייק אלא גם בגלל ציוריו המכשפים של סקוט המפטון.

החלק הראשון של ה TP דוחף את מה שעומד להיות כדור שלג שלא ניתן יהיה לעוצרו. זהו סיפור מצוין שנותן לנו טעימה מהעומד לבוא. סיפור על מוות, על קורבן ועל הזדמנות להגשים את כל המשאלות שאובדת ונעלמת לה, לא מבלי שללוציפר תהיה יד בדבר.

 

הסיפור הממשיך (והוא זה שהופיע כבר תחת הסדרה Lucifer חוברות 1- 4) את עלילותיו של לוציפר לוקח אותנו לגרמניה. שם פוגש לוציפר חבר ותיק שיצר לפני שנים רבות חבילה קלפי טארוט מיוחדת במינה. חבילה של קלפים בעלי עוצמה אדירה, כל כך גדולה עד כי הקלפים הם בעלי חיים משלהם והם מסוכנים עד מאוד. מלאוס, החבר הלא כל כך חברי של לוציפר, כלא את הדלפקים לפני שנים רבות ומסרב לעזור לשליט השאול לשעבר. רק איום על הדבר היקר ביותר למלאוס, ספרייתו, גורמת לו להשתכנע אלא שכאן הוא מועד ומשחרר את עוצמת הקלפים על העולם.

 

העלילה בקומיקס הזה היא קשה יותר ומעניינת יותר. נושאים כגון הומוסקסואליות, גילוי המיניות, נאציזם ואלימות מופיעים ושזורים לכל אורך העלילה. הציורים המדהימים של קריס ווסטון מעוררים את הסיפור לחיים חדים מאוד וכואבים מאוד. זהו סיפור שאכן לא יתאים לכל אחד ועלול לגרום לרתיעה לאנשים מסוימים. זהו גם סיפור שמקדם את העלילה צעד ענק קדימה ומכין את הבמה למופע המרכזי שעולה ובא.

חלק זה של הקומיקס הוא האהוב עלי מכל שלושת הסיפורים המופיעים באוסף זה, הוא מצחיק, מרתק, מזוויע ומעורר.

 

הסיפור האחרון הינו חוברת אחת המספרת על נערה בעלת יכולת לראות את המתים. היא פוגשת את חברתה שמתה בתאונה, או שלא? מונה טוענת באוזני איליין שהיא נרצחה. איליין לוקחת על עצמה את המשימה לגלות את האשם. לאחר זימון של סבותיה המכשפות היא פונה אל לוציפר, כעת אין דרך חזרה.

זהו סיפור קצר ומצמרר שכתוב ומצוייר בצורה מאוד מטרידה ומאוד מספקת.

 

הסדרה של לוציפר ממשיכה וכדי להתחיל ולקרוא אותה שכן היא נמצאת בשלב בו גם קוראים חדשים יכולים להצטרף וליהנות (מה גם שאת החוברות הישנות ניתן עדיין להזמין או לחכות עד שיצאו שני ה TP הנותרים).

לוציפר הוכיח את עצמו, בידיו האמונות של מייק קרי, כדמות נפלאה בעלת פוטנציאל אדיר ורעיונות סיפוריים נפלאים.

בין כל סדרות הקומיקס הקיימות לוציפר הוא אכן הכוכב הזוהר מכולם.

 

תיהנו, ממני

זיו.

 

 

איפה אנחנו משיגים את זה? למי שמעונין להזמין את ה TP וגם לעשות מנוי על הסדרה (ובכלל מעוניין להשיג קומיקסים), יש חברה שפועלת בארץ וממנה תוכלו להזמין את כל הקומיקסים שתרצו (כולל אלו שאנחנו כותבים עליהם כאן) אני ממליץ בחום. כשתתקשרו תמצאו שם או את שי או את קרן, הם גם אנשים מקסימים שכיף לדבר איתם, הם מבינים, מאוד, בקומיקסים והם ישמחו לעזור לכם.

ניתן למצוא אותם בטלפון:  6595252- 03, בימי ראשון, שלישי, רביעי וחמישי בין השעות 17:00 עד 20:00.