ראי רחוק / ברברה טוכמן

מאת: אמיר איתן

 

מי שקורא ספרי היסטוריה לא צריך הסבר על מיהי הסופרת טוכמן. רוב הספרים שלה היו ברשימת רבי המכר למעלה משנה. הספר המפורסם ביותר שלה הוא "מצעד האוולת" בו היא מנתחת מאורעות היסטוריים גדולים ומציגה את השגיאות הממושכות שריצפו את אותם מאורעות. למרות שהספר "מצעד האוולת" הוא יצירת מופת, לא מצאתי לנכון להמליץ עליו בטור בעיתון משחקי תפקידים. לעומת זאת ספרה האחר "ראי רחוק" יכול לשמש קהל נרחב של שחקני תפקידים.

 

ראי רחוק עוסק במאורעות הגדולים שהתרחשו במאה ה-14 ומגדיר מחדש את תפיסת עולם ימי הביניים. הסופרת החליטה להעביר חוט מקשר בין כל הסיפורים ההיסטוריים בספר והחוט זה מוצג בדמותו של אנגרן דה קוסי השביעי, האביר השליט של מצודת קוסי בצרפת הצפונית שמשל על שטחים נרחבים, נלחם, ייעץ ואף קיבל תואר אצולה כפול (גם בצרפת וגם באנגליה).

 

למרות שדה קוסי הוא החוט המקשר הספר אינו עוסק בחייו הפרטיים של קוסי כמובן, אלא מציג בכל פרק היבט אחר של המאה ה-14. מבין ההיבטים השונים המרכזיים הם מלחמת 100 השנים בין צרפת לאנגליה, בעיות שודדי הדרכים, האפיפיורות של ימי הביניים, העם הפשוט ומערכת היחסים בינו לבין האצולה והכמורה, הפיתוחים הטכנולוגיים, חיי הכפר, המגיפה השחורה וההשפעות שלה, שערי החליפין ועלויות, תפקיד האביר, השחיתות של כמרי העיירות, היחס לנשים, התככים, הרציחות האציליות, שגיאות הקרב הנוראיות, הסימוניות והכבוד האישי.

 

הספר "ראי רחוק" נותן תמונה מהימנה ביותר של ימי הביניים. הוא מנפץ את מיתוס האיכרים שנמצאים כל היום בכנסייה, את מיתוס טוהר ההיררכיה הגבוהה בכנסיה, מסביר מחדש את השקפת העולם של פשוטי העם בימי הביניים, מחסל לגמרי את מיתוס הקרבות הענקיים שמכילים למעלה מעשרת אלפים חיילים ועוד ועוד.

 

אני רואה בספר ספר מצויין למנחים שמעוניינים להריץ הרפתקאות שמתרחשות בימי הביניים ו/או מעוניינים להריץ פנטזיה קלאסית שנשענת על השקפות עולם מהמאה ה-13-14. הספר, כמובן, אינו ספר למשחקי תפקידים אך בידיו של מנחה טוב הוא יכול לשמש כתוכן להרפתקות שלו ולמערכה שלמה, ליצור דמויות מענייניות והכי חשוב- ליצור אווירה אמינה אצל השחקנים.

 

כל מנחה צריך ידע בסיסי נכון  על התקופה בה הוא מריץ (הנחה: המנחה מריץ משחק היסטורי או עכשווי) ועל המקום בו המשחק מתרחש. הספר "ראי רחוק" יכול לתרום המון למנחים שמעוניינים להריץ באירופה של ימי הביניים.