Paranoia

מאת: אבי סבג

 

אזרחים, היכנסו מייד לחדר התדריכים!

ברכותיי, נבחרתם לשרת כאחד מצוותי המשימה של המחשב!

בקרוב תתחילו לצוד בוגדים קומוניסטים ומוטנטים בכדי לשמור על קומפלקס- אלפה שלנו נקי.

למה אתם נבחרתם?

מצטער חבר אזרח, מידע הוא מעבר לסיווג הביטחוני שלך.

מהו המחשב?

השאלה הזו היא בגידה, ודינה מוות אבל אני סולח לכם הפעם. המחשב הוא חברכם הטוב והקרוב ביותר והוא יודע מה טוב בשבילכם.

זהו. מספיק עם השאלות! הפרעה בתדריך היא בגידה.

המשימה הראשונה שלכם היא לערוך סידרת ניסויים במקווצ'ץ' הפלזמתי החדיש.

איך משתמשים בו?

מצטער חבר אזרח, מידע זה הוא מעבר לסיווג הביטחוני שלך.

 

נסיבות הקמתו של קומפלקס אלפא מעט לוטות בערפל ובכל אופן נמצאות הרבה מעבר לסיווג הביטחוני שלכם. מה שכן חשוב הוא, שתודות למחשב הטוב והמיטיב הוא אכן קם. והאנושות כולה, או שמה אומר הגרסה המודרנית שלה, גזע השיבוטים (clone-kind), חוסה בצל קורתו. למעשה, אלמלא קם, היום כולנו היינו מוכחדים ע"י הקומוניסטים כמו שקרה לכל שאר האנושות.  למה הקומוניסטים עשו את זה? זה לא כ"כ חשוב וחוץ מזה כל ניסיון להבין את הקומוניסטים הופך אותך לקומוניסט, ואנחנו יודעים מה המשמעות של זה? נכון! בגידה. אתם תופסים מהר.

 

המחשב בתבונתו האין סופית יצר את החברה האידיאלית בה כולם מאושרים (אושר הוא חובה! אז כדי שתתחיל לחייך לפני שהמצלמות יקלטו אותך) ובטוחים. הכל היה מושלם אלמלא היו כמה "תפוחים רקובים" שמאיימים להרוס את הכל. כל מיני בוגדים, קומוניסטים, חברי אגודות סודיות ומוטנטים שמנסים להפר את הסדר הציבורי. המחשב לא מעודד את הפרת הסדר הציבורי. למעשה הוא מאד לא מעודד את הפרת הסדר הציבורי, מעט כמו שקבוצת חיילים מטפלת במטרות במטווח, רק ביעילות גדולה יותר.

 

זה, דרך אגב, החלק בו אתם נכנסים לתמונה. עד אתמול הייתם כלום. שיבוטים עם סיווג ביטחוני אינפרא- אדום שזה אומר שאתם יודעים בערך כלום על שום דבר ועושים כל מה שמשהו אומר לכם. שלא תבינו אותי לא נכון, אתם עדיין כלום אבל קצת פחות. כל אחד מכם עשה מעשה טוב שזיכה אותו בסיווג אדום, במעמד ובחיים חדשים -  ממחזור היום אתם פותרי בעיות (troubleshooters). זה אומר שאתם מחפשים בעיות ופוטרים את הקומפלקס מנוכחותן.

 

ההוראות שלכם פשוטות, אתם מבצעים את המשימות שנותנים לכם ויורים בכל בוגד שנקרא בדרככם, ותאמינו לי הם בכל מקום. מישהו משתמש בכוח המוטנטי שלו – ממלאים אותו בעופרת. מישהו מתגלה כחבר באגודה סודית  - יוצרים לו כמה נחירים חדשים עם הלייזר. מישהו חורג מהרשאות הסיווג הביטחוני שלו… טוב את מבינים את הרעיון. אהה כמעט שכחתי. תתחדשו! היינה רובה הלייזר האישי שלכם ומדים חדשים בצבע אדום. מה???

זה גדול עליך! מה זאת תוכנית כבקשתך! אזרח! לך לסוף המסדרון והתייצב להשמדה!

 

תמחקו את המבט המבוהל מהפרצוף שלכם! כשמשהו רע קורה אתם מודים למחשב שזה קרה למשהו אחר ולא לכם. חוץ מזה אמרתי לכם שהאנושות ההיסטורית עברה מן העולם וגם שיטת ההפריה הפרימיטיבית שהיתה נהוגה הושרשה מהיסוד. היום את כולנו יוצר המחשב בשישה עותקים. לכל אחד מכם יש עוד חמישים שיבוטים זהים שממתינים בהקפאה למקרה שמשהו רע יקרה לכם. עוד המלצה אחת לפני שאני עוזב אתכם, אל תבטחו באף אחד, כל אחד מכם עלול להיות בוגד ואתם חייבים למצוא את כל הבוגדים ולפחם אותם.

 

כמו שאולי ניחשתם, פרנויה אינו משחק תפקידים רגיל והרעיון המרכזי בו הוא הומור. יש מעט מאד משחקים הומוריסטיים ועוד פחות מכך משחקים הומוריסטיים טובים. יצירת סיטואציות מצחיקות לאורך זמן יכולה להיות קשה הרבה יותר מאשר להעביר עוד משחק רציני. פרנויה הוא לא רק אחד המשחקים הותיקים בזירת ההומור אלה גם ללא ספק אחד המוצלחים ביותר. המשחק משלב כמה רעיונות שונים ומקוריים במיוחד שיוצרים יחד אווירת אבסורד משעשת מאד ורקע לרצף מתמשך של משחק מהנה.

 

סוד ההצלחה של פרנויה טמון, בראש ובראשונה, בעולם המטורף לחלוטין בו מתרחש המשחק – קומפלקס אלפא. עולם שנבנה סביב הפרנויות המסויטות של גורג' ארוול ופרנץ' קפקא, מציאות שגורמת לשלטונות הטוטליטריים של סטלין ומוסוליני להיראות כמו ועידת קישוט. האח הגדול צופה בך בכל רגע, כולם חשודים בבגידה והחוק מהיר ואכזרי. לכאורה האווירה אמורה להיות קודרת ורצינית אלה שהכל הוקצן והוגזם עד רמה אבסורדית ומגוחכת שהופכת את הכל למשעשע ביותר אם קולטים את הרעיון.

 

העיקרון השני הוא הייחודיות בניהול המשחק. אם בשיטות או מערכות אחרות בעיקר המנחה הוא שיוצר את העלילה ומעביר אותה לשחקנים שמשחקים קבוצת דמויות המרכיבות צוות מסוים, כאן מאזן הכוחות שונה לחלוטין. אם במשחקי תפקידים קלאסיים המנחה היה מחויב לחוקי השיטה, בפרנויה ההגיון העלילתי או אפילו ההגינות הבסיסית אינן קיימות והוא משוחרר מכל מגבלה. פרנויה הוא משחק בשביל מנחים, הם נהנים באופן ישיר מחלקם במשחק ולא רק מההנחיה עצמה כמו במשחקים רגילים.

 

ראשית אווירת הפרנויה מונעת מהדמויות את הפריבילגיה של לבטוח אחת בשניה ודי מהר השחקנים מתחילים להלשין אחד על השני ולחסל אחד את השני תחת אמתלות של טיפול בבוגדים. המנחה מצד שני משחק את המחשב הכל יוכל ולרשותו עומדים אמצעים בלתי מוגבלים אותם הוא יכול לשסות בקבוצה האומללה. כלומר לא רק שהדמויות חיות במציאות שרירותית, חסרת הגיון ומסוכנת, אלא שהן יכולות להניח במידה רבה של ודאות שלשותפים שלה לצוות יש סיבות טובות לרצות במותה.

 

פרנויה אומנם כוללת גם חוקים לשיטת משחק אבל כמעט כולם חסויים ומוסתרים מעיני השחקנים. למעשה חשיפת ידע בחוקים במהלך המשחק היא בגידה ועליה משלמים מיד מחיר כבד. לא רק שהשחקנים לא נחשפים לחוקים אלא שהשיטה מעודדת את המנחה לשבור ולעקוף אותם בכל פעם שזה מתאים לו גם כדי לקדם את הסיפור וגם כדי לבלבל את השחקנים. בצורה הזו גם השחקנים הוותיקים בעולם לא יכנסו לשאננות או בטחון מופרז מפני שהם לא יודעים למה לצפות.

 

העיקרון השלישי הוא הרכב הקבוצה. קומפלקס אלפה מתוחזק ע"י מספר קבוצות שירות שכמו בכל דבר בפרנויה היחסים ביניהן מתוחים במקרה הטוב. אם זה לא מספיק, חלק מהדמויות עצמן ישתייכו למגוון אגודות סודיות שונות שהן יריבות או יהיו בכלל מוטנטיות. שני המקרים מהווים בגידה ועילה לענישה.קחו את כל זה והוסיפו לזה משימות לא כ"כ הגיוניות המתחילות בתדריכים סתומים, הוראות סותרות וציוד לא אמין במקרה הטוב וקיבלתם קבוצה מאד היסטרית של אנשים. אנשים שהאינטרס העיקרי שלהם הוא לשרוד את היום הבא.

 

בסיכומו של עניין פרנויה מצליח היכן שמשחקים אחרים נכשלו ומספק רקע מצוין למערכה הומוריסטית, מטורללת ומצחיקה בטירוף. העובדה שהשחקנים משחקים למעשה אחד נגד השני בעולם בו שחקן לשחקן זאב יכולה להפוך את הרעיון הקלוש ביותר להרפתקה בלתי נשכחת רצופת צחוק עד דמעות. התנאי לכל זה הוא שהשחקנים יכנסו לראש המיוחד של פרנויה, יבינו את מקומם במערכה ושהדרך למעלה דורשת  כישורי התחנפות, בריחה מאחריות, הפלת אשמה על אחרים, בגידה וערמומיות באופן כללי.

 

את ספר החוקים עצמו מעט קשה להשיג בעיקר כי הופסקה ההדפסה שלו. למרות זאת יש לציין שהוא מאד שווה קריאה. ראשית מדובר בספר מצחיק לכשעצמו ושנית הוא מבהיר היטב את האווירה מיוחדת שמנחה פרנויה צריך ליצור ואת יחסי הגומלין עם השחקנים. אני ממליץ בחום לכל מי שלא התנסה עד היום במשחק הומוריסטי להשיג לעצמו את הספר ולהתחיל להריץ את השחקנים במורד מסדרנות קומפלקס אלפא. הרפתקה הומוריסטית הוא אחת הדרכים הנפלאות והיעילות ביותר לגוון את חווית המשחק ולהחזיר את ההתלהבות אחרי שנים ארוכות של משחק.