מלאך האופל / קלייב קאר

מאת: אבי סבג

 

ניו יורק של שלהי המאה התשע עשרה היא עיר אפלה, מוכת עוני ופשע. חלקים שלמים ממנה הם נחלתם של כנופיות שרגל שוטר לעולם לא תדרך בהם, גנבים ופורצים מטילים חיטתם על התושבים ורוצחים משוטטים בלילות. כל אלו הם אירועים יום יומיים ומידי פעם נתקלים גם אלו המכירים את צדדיה האפלים של העיר במשהו יוצא דופן כל כך עד שהוא שמצליח להעביר צמרמורת גם בקשוחים ביותר שבהם. פשעים כה מזוויעים המבוצעים ע"י אדם כה נתעב ומסוכן עד שגם אלו שראו הכל מסרבים לאמין שדברים כאלה יתכנו. כזה היה תיק האץ'.

 

בתה של גברת לינארס, אשתו של דיפלומט ספרדי בכיר, נחטפה ממנה אך בשל המתיחות הרבה ששררה באותם ימים בין ארה"ב לספרד היא נתקלה בקשר של שתיקה ואיש לא הסכים לעזור לה, במיוחד לא בעלה. לכן פנתה לשרה הוורד, שבאותם ימים ניהלה משרד חקירות לטיפול בנשים. שרה, שהעריכה נכון שהתיק הזה עתיד להיות מעט מורכב מכדי שתוכל לטפל בו לבדה, ביקשה את עזרת חבריה עליהם יכלה לסמוך. חבריה שהסכימו לעזור לא ידעו מה לקחו על עצמם.

 

זהו סיפורו של מרדף אחר פושע אחד כה שונה וכה ערמומי עד כי הוא לא חדל להפתיע את הגיבורים והקוראים עד הסוף המר. את העלילה מביא לנו סטיבי, שהיה בן אחת עשרה בלבד כאשר עברו עליו אותן חוויות מסערות. יחד איתו השתתפו במרדף מורט העצבים גם ד"ר קרייזלר, פסיכולוג חדשני ומנהיג החבורה, שסיפורו האישי הוא למעשה סיפורה של הפסיכולוגיה של סוף המאה התשע. זוג בלשים, אחים המנסים לשרוד כיהודים היחידים במשטרת העיר בימים של גזענות, ולנצל את הידע הייחודי להם במדע הפתולוגיה וזיהוי הפלילי בעת של ספקנות ובורות.

 

משרת כושי ועיתונאי חסר מעצורים יחד עם שרה הבלשית הפמיניסטית וסטיבי הצעיר, שלא תמיד היה בצד הנכון של החוק, משלימים קבוצה יוצאת דופן ושובת לב. נקודת ראותו של סטיבי ושפת הרחוב הניו יורקית שלו מטבלים את העלילה בעצב והומור הנשזרים זה בזה גם לנוכח הנוראה שבזוועות. לאורך העלילה אנו נפגשים עם שלל דמויות יפיפיות וססגוניות המשתלבות באווירה של עיר החטאים ונחשפים לאמיתות ההיסטוריות של אותה התקופה. קלייב מעביר בעוצמה רבה את תחלואי החברה חדורת הדעות הקדומות ושנאת השונה, מדגיש את ההשלכות, ומפנה לעומתה אצבע מאשימה.

 

כרקע לעלילה ישנו תאור מדהים ברמת הפירוט והדיון שלו של מחוזות מדינת ניו יורק באותה תקופה. לאורך הספר המטרופולין קורם עור וגידים למול עיני הקורא שנשאב אל רחובותיו המזוהמים ונסחף בזרם במורד ההדסון. קלייב מצייר מציאות עגומה אך אמיתית של ילדי רחוב הלכודים במעגל הפשע, הסמים והזנות. חיים ומתים מבלי שאי פעם היה להם סיכוי אמיתי להיחלץ ממצבם. התיאורים הם כל כך אמינים, מציאותיים ונוגעים ללב, שלדעתי יצליחו לגעת גם בציני שבקוראים. קצב ההתרחשויות מהיר מלא הפתעות ושיאים של מתח והתרגשות המשאירים את הקרוא מרותק. 

 

קלייב, שפרסם את סיפרו העלילתי הראשון אך לפני חמש שנים, הוא סיפור הצלחה. "מלאך האופל" ו-"חוקר הנפש" שקדם לו ועסק באותן דמויות, היו רבי מכר והקנו לו מעמד של כבוד בקרב חובבי ספרות המתח והבילוש. אהבתי מאד את סגנון הכתיבה המיוחד ואת התכנים בהם בחר להתמקד, נהניתי מאד להכיר את המקום והתקופה שהוצגו בצורה כל כך חיה ותוססת ויותר מכל שמחתי לגלות יוצר מעולה חדש. הספר מומלץ לכל קהל הקוראים ללא יוצא מן הכלל יוכל להיות גיוון מעניין לחובבי המד"ב או הפנטזיה הפנאטיים.