כותב: בריאן אזארלו

צייר: אדוארדו ריסו

מאת: זיו קיטרו

 

אקדח אחד, 100 כדורים לא מסומנים וכל המידע שתצטרכו על מנת להיות בטוחים שיש לכם את האשם בידיים, וחסינות מוחלטת באם תבחרו לחסל את המטרה.

מה הייתם עושים?

שאלה טובה מאוד, התשובה לא תמיד קלה, כפי שמגלים האנשים אליהם פונה הסוכן גרייבס.

גרייבס יודע הכל, כך לפחות נראה. הוא מכיר את האנשים אליהם הוא פונה טוב יותר משהם מכירים את עצמם, הוא יודע מי פגע בהם וסיבך את חייהם, גם אם הם לא תמיד מודעים לכך. הוא יודע גם כיצד לעזור.

 

100 כדורים היא סדרת קומיקס שרצה קצת יותר משנה ומביאה את ז'אנר המתח והקונספירציה למדרגה חדשה, בספרות בכלל ובקומיקס בפרט.

בריאן אזארלו, שכותב גם את HellBlazer (אותו פגשנו בכתבתו של איתי רוזן) מוכיח בסדרה זו לא רק כשרון כתיבה מבריק אלא גם יכולת המצאה שלא נראית בהרבה מקומות.

בכל חודש דמות חדשה פוגשת בסוכן גרייבס, כל חודש אנחנו מגלים על אדם נוסף שחטא, אדם נוסף שעומד להיענש.

כל חודש אנחנו מגלים עד כמה הסיפור עמוק, מפותל ומסובך ממה שחשבנו עד כה.

 

First shot, last call הוא ה-TP הראשון בסדרה, שאוסף את חמשת החוברות הראשונות שיצאו ועוד בונוס, סיפור מיוחד שיצא באוסף של ורטיגו (חברת הבת של די.סי קומיקס תחתיה יצאו לאור הסדרות של סנדמן ופריצ'ר). זו בדיוק החוברת לה תזדקקו אם תבחרו נכון ותחליטו לקרוא את הסדרה המשובחת הזו שידה עוד נטויה.

זוהי החוברת שמביאה את הפגישה הראשונה של גרייבס עם ה"קורבן" הראשון של אותה "תכנית" שקיבלה את השם 100 כדורים.

 

העלילה הראשונה היא סיפורה של איזבלה "דיזי" קורדובה. איזבלה איבדה את משפחתה כנקמה על פשע שלא ביצעה ועליו נכנסה לכלא. לאחר הולדת בנה נתפסה דיזי כשהיא ברכב שהיה מעורב בירי בין כנופיות, מאחר וכל שאר הבנות שהיו איתה ברכב נעלמו דיזי ספגה את האשמה, למרות שלא עשתה כלום. בזמן שישבה בכלא קיבלה את ההודעה שבעלה ובנה הקטן נאלצו לשלם את המחיר על המוות בו לא הייתה מעורבת.

 

ביום השחרור שלה, בדרכה חזרה לשכונה בה נולדה, פוגשת דיזי את הסוכן גרייבס שיודע הכל על חייה. הוא גם מספר לה שיש לו הוכחות מוצקות לגבי האשמים האמיתיים במותה של משפחתה. זוג שוטרים שחושבים שהם מעל החוק.

גרייבס מעניק לדיזי הזדמנות של פעם בחיים. הוא נותן לה נשק ו100 כדורים לא מסומנים בנוסף לחסינות מוחלטת במקרה ותחליט לחסל את שני השוטרים.

על דיזי נופלת משימה לא קלה בכלל.

 

ככל שהסיפור מתפתח אנחנו מגלים יותר ויותר על הדמויות המעורבות, למעט גרייבס שנותר בצללים. אזארלו לוקח אותנו למסע בשכונות הפשע ומראה לנו כיצד חיים שם אלו שמזלם לא שיחק להם.

ככל שהעלילה מתקרבת לסיומה אנחנו רק מופתעים יותר ונדהמים לנוכח המציאות המרה והכואבת שהם חייה של דיזי. המציאות שקיימת בעולם שלנו, רק מעבר לפינה.

 

אם יש משהו שאזארלו יודע לעשות זה לספר סיפורי פשע.

גם ב-100 כדורים וגם בהלבלייזר מצליח להעביר אזארלו סיפורים מציאותיים מאוד וקשים שבאותו זמן נראים אמינים מאוד, רבי עוצמה בתוכן שהם מכילים ובמסר שהם מעבירים.

מבין הכותבים שקיימים היום בתעשיית הקומיקס אזארלו הוא אולי הטוב מכולם.

 

אני מנוי לסדרה כך שהצלחתי לקרוא עוד מספר סיפורים ואני חייב לציין שפיתולי העלילה גאוניים. קבוצת משפחות רבות עוצמה שמגלגלות סכומים אדירים בצורה חוקית ולא חוקית, קבוצה של סוכנים שלא ברור היכן שוכנת נאמנותם, קונספירציות שמגיעות עד לרציחתו של קנדי ואולי מעבר.

הקורא המתמסר לעלילה המצוינת לא יוצא מאוכזב ממה שהוא מקבל.

 

מלווה את אזארלו בציורים הוא אדוארדו ריסו.

אם אזארלו יודע לספר סיפורי פשע ריסו יודע כיצד ללכוד את עינו של הקורא בין השורות.

אומנות הקומיקס, כפי שאמרו רבים לפני, שוכנת בין הפנלים, בין השורות. כאשר הדמיון של הקורא צריך להשלים את התמונה, את העלילה שמתפתחת לפניו. תפקידו של הכותב והצייר לדאוג לכך שדמיונו של הקורא ירוץ בכיוון הנכון.

ריסו עושה עבודה מבריקה גם מבחינת האומנות עצמה אבל חשוב מכך בדרך שבה הוא גורם לקורא לפתח את התנועה שבין פנל ופנל.

 

כאשר אדם פותח את 100 כדורים, לפני שהוא בכלל מתחיל לקרוא את הטקסט, הוא נלכד מייד ולומד את הסיפור ללא מילים. הציורים מביעים כל כך הרבה רעיונות, כל כך הרבה רגש ועוצמה עד שאין צורך כלל לקרוא את הכתוב.

הוכחה מצוינת לכך מופיעה באחד הקומיקסים שבו לאורך מספר עמודים הדמויות מדברות בצרפתית.

גם מבלי להכיר את שפת האהבה העלילה ברורה. כאשר זה קורה, כאשר הקורא יכול להשתמש רק בציורים על מנת להבין את המתרחש, אז אנחנו יודעים שיש לנו שילוב מנצח של כותב וצייר. אזארלו וריסו משלימים אחד את השני.

 

100 כדורים הוא קומיקס אינטנסיבי מאוד. בכל הנוגע לעלילה חדשנית ומתחדשת, לסיפורי בלשים וקונספירציה הוא בהחלט מספק את הסחורה.

אני ממליץ על הקומיקס גם לאלו שלא ממש אוהבים את המדיום הזה ,שכן מי מכם שמחפש מקור לרעיונות חדשים בז'אנר הזה ימצא פה משהו מיוחד ובלתי נשכח.

כמובן שהקומיקס לא מתאים לכל אחד והוא נועד לקהל הבוגר יותר. ציורים לא מצונזרים המראים אלימות וסקס מייחדים את הקו של ורטיגו ו100 כדורים מביא את הדברים בצבע.

 

נקמה היא לא דבר שקל ליישמו, היא דורשת כוח רצון ועקשנות על אנושית לפעמים. היצר קיים בכולנו אבל מי מאתנו באמת מסוגל לחסל אדם אחר בקלות?

פתחו את הקומיקס ואני מבטיח לכם שתוכלו לגלות את התשובות...

 

איפה אנחנו משיגים את זה? למי שמעונין להזמין את ה-TP וגם לעשות מנוי על הסדרה (ובכלל מעוניין להשיג קומיקסים), יש חברה שפועלת בארץ וממנה תוכלו להזמין את כל הקומיקסים שתרצו (כולל אלו שאנחנו כותבים עליהם כאן) אני ממליץ בחום. כשתתקשרו תמצאו שם או את שי או את קרן, הם גם אנשים מקסימים שכיף לדבר איתם, הם מבינים, מאוד, בקומיקסים והם ישמחו לעזור לכם.

ניתן למצוא אותם בטלפון: 036595252 בימי ראשון שלישי רביעי וחמישי בין השעות 17:00 ועד 20:00.