התקופה הויקטוריאנית

מאת: אמיר איתן

 

אם נסתכל על הכרוניקה של קהילת שחקני התפקידים נוכל לשים לב שזו מכילה פעמים רבות מאד את המושג "התקופה הויקטוריאנית"- מושג שקהילת שחקני התפקידים רוחשת לו כבוד אלוהי אך בו זמנית לוקה בתפיסה שגויה באשר למשמעותו.

 

נוכל לשים לב שלצד המושג "התקופה הויקטוריאנית" תמיד מופיעה אותה נימה וחוזרות, אותן מילים. הדיונים שבמרכזן עומד המושג הנ"ל תמיד מכילים הערות על ערפדים, על לונדונים, על אופל ועל רשע. הדיונים תמיד נרקמים על רחובות לונדונים אפלים שבהם מסתתרים רוצחים או  על אמצע כיכרות בהם ניתן לראות כירכרות המסיעות בני אצולה אשר לראשם כובעי צילינדר.

 

התקופה ההיסטורית ה"מאד" מגניבה הזו תפסה כזו חשיבות בקהילת שחקני התפקידים ויותר ויותר דיונים (בעל פה או על גבי דפי הפורומים) שהחלטתי לפרוס לפניכם (הקוראים היקרים) קצת יותר מידע על התקופה ואולי לנפץ את המיתוס הויקטוריאני- אותו מיתוס שמציב את זירת לונדון בלב התקופה ונותן תחושה כאילו התקופה הויקטוריאנית מתחילה ונגמרת באנגליה.

 

האמת היא שהתקופה הויקטוריאנית לא היתה תופסת כזה מקום חשוב בדפי ההיסטוריה אם היתה מדברת על אנגליה ועל זו בלבד. המאורעות שהתרחשו בתקופה זו ונתנו לה את העצמה אמנם קשורים קשר ישיר ואדוק לאנגליה אבל זירותיהם רחוקות מאנגליה כמה אלפי מיילים.

 

התקופה הויקטוריאנית התחילה עם עלייתה של המלכה ויקטוריה על כס המלוכה ב-1837 ונגמרה עם מותה ב-1901 במהלך התקופה הארוכה הזו העולם עבר זעזועים רבים אשר נעוצים במדיניות הכיבוש הקולוניאליסטי של צרפת, אנגליה, גרמניה, הולנד ובלגיה. "אסור לאבד זמן שמא נגלה כי העמדות הטובות ביותר, המועטות ממילא, נתסו כבר בידי אומות חרוצות משלנו." כך הכריז מלך בלגיה ובמשפט זה אולי הסביר טוב ביותר את הלך הרוח האירופאי בתקופה ההיא בקרב חוגים אינטרסנטים אשר הבינו את הפוטנציאל שבמדיניות הכיבוש.

 

המאורעות החשובים בהיסטוריה אשר התרחשו בזמן שלטון ויקטוריה התרחשו לא בבריטניה (למרות שגרעין המדיניות הקולוניאליסטית נעוץ שם וגם זו עברה זעזועים בגבולותיה) אלא במזרח (הודו ,סין, הונג קונג, סינגאפור), באוסטרליה ובניו זילנד (1788- המשלוח הראשון של נידונים), בדרום אפריקה, בקנדה, בדרום אמריקה ואיים שונים באוקיאנוס השקט והאטלנטי.

גם המאורעות החשובים של התקופה (מלחמת הבורים ומלחמת האופיום, מלחמת סודאן, כיבוש טונקין, התנגשויות בניו זילנד, מלחמת סין צרפת, כיבוש אפריקה על ידי איטליה, בריטניה, צרפת, וגרמניה ועוד) לא לוקחים חלק בזירה האנגלית אלא ברמה העולמית.

 

ומה בכל זאת התקופה הויקטוריאנית מציינת באנגליה?- ובכן את תקופת המלוכה של ויקטוריה מציינת את התיעוש, הטכנולוגיה והכוח של בריטניה. ההשפעה של בריטניה בעולם לא יכולה היתה להתקיים לולא היתה חזקה מבית. באותה תקופה בריטניה הוכתרה כמדינה הראשונה בעלת רוב אזרחים שוכן ערים. תנופת רכבות עצומה הובילה לעלייה חדה בתיעוש. פיתוח מוכנת הטקסטיל האוטומאטית, פיתוח טורבינת המים, ייצור פטיש הכוח המופעל על ידי קיטור, שיכלול הדינמו ועוד ועוד פיתוחים הובילו להאצה תעשייתית שאמנם הובילה את בריטניה "To her finest hour  אבל במקביל דירדרה את מצב הפועלים.

 

די לקרוא את ספריו של דיקנס על מנת להבין את המצב העגום של הפועלים האנגלים. העוני, הרעב, ההשפלה וניצול הילדים שדיקנס מתאר וחותם ב"אנגליה השניה".

 

למה דווקא התקופה הויקטוריאנית? מלפנים בריטניה לא היתה מעצמת על, האמת היא שהיא וצרפת התעוררו מאוחר מדי והבינו שגרמניה, הולנד וספרד כבר גזרו וממשיכות לגזור חלקים גדולים מן העולם והראשונות נשארו תקועות.

אז למה לתקופה שלפני כן, תקופה בה צרפת כבשה את כל אירופה לא קראו בשם המזכיר את האימפרייה הצרפתית? להיסטוריונים אין תשובה חד משמעית ומפורטת באשר לסיבות שגרמו למה שבסוף תיקרא "התקופה הויקטוריאנית" אך עצם העובדה שבתקופת שלטון אחת אנגליה הרחיבה את גבולותיה עד אשר כיסתה כמה מיליונים של מטרים מרובעים, שבתחילת התקופה הזו הכס המלכותי היה "בקאנטים", שאנגליה הצליחה להשפיעה על כל כך הרבה עמים, מדינות ואזורים בזמן כל כך מועט וכמובן (הכי חשוב) שבאותה תקופה צצו הפיתוחים הטכנולוגיים, התגליות והחשיבות הפילוסופיות החדשות, העובדות האלו (!) אלו הן שמכתירות את התקופה כתקופה ה"ויקטוריאנית".

 

אז מה הכתבה הזו? בעקרון המילים שלמעלה מהוות את הפתיח של סדרת כתבות על התקופה הויקטוריאנית בה אני אנסה להעביר את המסר המצויין בפסקאות הראשונות של מאמר זה ואולי לשנות את התפיסה, השגויה, שאולי יש לחלק מאיתנו באשר לתקופה הויקטוריאנית ומשמעותה. אני אנסה לסקור את השפעות התקופה הויקטוריאנית באזורים שונים בעולם ולהסביר איך זה השפיע על אנגליה בביתה עצמה.

 

מה זה קשור למשחקי תפקידים?

חלק ממשחק התפקידים ההיסטורי (כפי שצויין בסדרת הכתבות על רומא) הוא ההווי התרבותי, מדיני, מצב כלכלי וכו' של האזור והזמן בו אנחנו משחקים. את ההווי באנגליה הויקטוריאנית ניתן לשאוב ולהפנים מהרבה ספרים (בין אם זה ספרי היסטוריה, ספרי הרפתקאות או ספרי מתח ואימה) אבל את ההווי הויקטוריאני בארצות ואזורים שאינם באנגליה או קרבתה... זה קשה קצת יותר למצוא (ניסיתי).

 

אז מלבד העובדה שאלמד יחד איתכם כמה שיעורים בהיסטוריה אולי גם אצליח להעביר את התחושה הויקטוריאנית ואיך היא הושפעה מגורמים מסויימים.