מייקל מורקוק – הסופר שלי

מאת: אבי סבג

 

כשהתחלתי את איסוף החומר על הסופר מדהים, הופתעתי לגלות עד כמה קשה למצוא מידע אמין איכותי ורלוונטי על האיש שבעיני רבים מחובבי הפנטזיה נחשב לגדול מכולם.

מעט הפרטים שכן נמצאים על הרשת או נדלו מתהומות זכרוני הדהוי מציירים תמונה של איש אשכולות אמיתי, סופר מגוון וטיפוס ססגוני ומאד לא שגרתי. עובדות ששופכות אור חדש על יצירותיו בנות האלמוות.

 

מורקוק מוכר לרובנו כסופר שהעניק לעולם את סדרת הגיבור הנצחי, אפוס שהספרים Stormbringer, Elric of Meliniboné, Corum ו-Howkmoon נמנים עליה. אך שמו נקשר ביצירות רבות נוספות מחוץ לתחום הפנטזיה ואפילו מעבר לגבולות הספרות. בתודעתם של רבים מורקוק אינו זכור בכלל כסופר פנטזיה אלה כחלק מעבודתם של מספר להקות רוק כבד. העובדה שהאיש הצליח לתפוס מקום חשוב בשתי קהילות נפרדות לחלוטין מעידה אולי טוב מכל ומעניקה צרור סופרלטיבים על גדולתו וייחודו של איש.

 

מייקל נולד בלונדון ב 1939 והחל לעסוק בכתיבה כבר משנות חייו המוקדמות. בגיל 15 (!) הוא ערך את המגזין "הרפתקאותיו של טרזן". מאוחר יותר החל להתפרנס מכתיבת סיפורי פנטזיה אותם פרסם במגזינים כמו New worlds ו-SF Adventures. באותם ימים נולדו חלק מהגיבורים ונוצרו הרעיונות שעתידים לשנות את פני הפנטזיה. לאורך כל חייו שילב בין אהבתו לכתיבה לאהבתו לנגינה והוא חילק את זמנו בין מסעות בכל רחבי אירופה במהלכם הופיע בפאבים מקומיים לבין כתיבה. למעשה, שנות נעוריו של מייקל היו פרועות במידה שלא מביישת אף כוכב רוק בן ימנו.

 

מאוחר יותר מונה מורקוק לעורך העיתון "עולמות חדשים", עיתון שבאותם ימים פרסם בעיקר סיפורים שגיבוריהם היו אבירים בשריונות מבהיקים שהצילו נסיכות במצוקה מדרקונים מרושעים. גם בתפקיד זה פעל מייקל ע"פ מצפונו ועשה את מה שגרם לו לאבד כבר כמה משרות בעבר – הוא שינה לחלוטין את העיתון. מייקל הפך את"עולמות חדשים" לשופר של ספרות המד"ב והפנטזיה האלטרנטיבית של אותם ימים. עיתון שנתן במה לרבים מהסופרים והמגמות שהניחו את התשתית לפנטזיה והמד"ב הנוכחיים.

 

כתיבת הפנטיזה של מורקוק היתה שונה מאד מהקלסיקה שקדמה לה, על פי טענתו (של מייקל) גישה שנבעה בעיקר מהעובדה שהוא עצמו לא קרא הרבה פנטזיה ולכן לא הושפע מיצירות שקדמו לו. כל סידרת הגיבור הנצחי ובמיוחד סיפוריהם של אלריק, כרום, הוקמון ו Erekose שלובים ומתארים אספקטים שונים של אותה מציאות רבת ממדים. בעוד סופרים אחרים חושבים במונחים של טרילוגיות מורקוק מסביר (בראיון שנעשה עמו) שהוא רואה לנגד עינו ספר אחד עצום ורחב ונוטה לערוך לעצמו תוכניות בנות 5 עד 15 שנים כדי לכסות את כולו. תפיסה זו הקנתה לו פופולריות עצומה מפני שקוראים רבים אוהבים את תחושת ההמשכיות והרציפות המתקבלת.

 

עיקר סיפורת הפנטזיה שלו מתארת את מאבקם של גיבורים טרגיים בכוחות היקום העצומים שסביבם. הדמויות הן תמיד מרכז העלילה ולמרות שהוא ברא עולמות רבים הם תמיד משניים בעיניו לגיבורי הסיפור ולחוויות המעצבות את גורלם. הוא רואה את היקום כמבנה פרקטלי מורכב הבנוי מאין ספור חלקים דומים,כאשר כל חלק הוא עולם בפני עצמו. גישה המוצגת גם בתיאורית הכאוס אותה מורקוק אימץ בחום כדרך מדעית להסביר את תחושות הבטן שלו. לכן גיבורי האפוס הגדול שלו הם כולם גלגולים של אותה ישות ובעיניו אין הבדל גדול בין העיר מלינבואה הדמיונית לקייב המאוד מציאותית.

 

מורקוק היה ועודנו סופר פורה מאד אשר כתב עשרות רבות של ספרים. חלקם מסוווגים כפנטזיה, מיעוטם כמד"ב וחלק גדול שלישי הם ספרות יפה. מייקל עובר בין הסגנות בנוחות וטבעיות נדירה ובכל התחומים נחל הצלחות וזכה לשבחים. הוא עדיין פעיל, ממשיך לכתוב ופרסם לאחרונה (פברואר2001) את  The Dreamthief's Daughter ,ספר ראשון בטרילוגיה חדשה אודות אלריק, שזוכה לביקורות מעולות והצלחה רבה. הוא קיבל את כל הפרסים הנחשבים בתחום המד"ב והפנטזיה (נובולה, הוגו, וכו') ונחשב בעיני רבים לגדול סופרי הפנטזיה של דורו.

 

בעיני, ויסלחו לי כל נאמני טולקין, מייקל הוא גדול סופרי הפנטזיה. ספריו הם תוצאה של שילוב נדיר בין דמיון עשיר, מקוריות אדירה, רב גוניות, פילוסופיה מעניינת ורגישות. העלילות מפתיעות ומשוללות כל קיטש או מלודרמה ובכל זאת מלאות שיאים בלתי נשכחים. אך יותר מכל גדולתו של מורקוק היא בגיבורים הנפלאים שהוא יוצר, דמויות מורכבות, גדולות מהחיים ובכל זאת אנושיות כל כך, אצילות ושפלות, מלאות עוצמה וחולשה. גיבורים ששינו את פני הפנטזיה ושימשו את הבסיס לרבים אחריהם.

 

כל שנותר לקוות שימשיך לכתוב ולהשיג לעצמי עותק מטרילוגית אלריק החדשה.