החיה שבאדם: טוטמים

מאת: זיו קיטרו

 

"...ואז אמר כל אחד מאתנו על פי תור, 'מיטקויה אויאסין, כל קרובי משפחתי!' והכוונה הייתה לכל הולכי על שתיים, הולכי על ארבע וגם לבעלי שמונה רגליים או חסרי הרגליים. הכוונה הייתה לבעלי כנפיים ולאלה שסנפירים לגופם, למצמיחי השורשים והעלים ולכל דבר שחי, לכל קרובי משפחתנו..."

                                                - ליאונרד כלב עורב, איש רפואה, סיאוקס.

 

 

שימוש בטוטם היא טכניקה מעניינת מאוד שכדאי לתת לה תשומת לב.

טוטם, למי שאינו יודע, הוא סמל אינדיאני. בשונה מסמלים אחרים סמל זה הוא דינמי וחי. למה? כי מדובר בסמלים המייצגים את עולם החי. טוטמים ידועים לרוב כפסלי חיות שהאינדיאנים מפסלים. זו צורה אחת, צרה, להביט בעניין.

טוטם הוא הרבה יותר מכך, בגלל היותו מייצג דבר חי.

הטוטם, למעשה, הוא החיה עצמה, הרוח שלה וכל עוצמתה.

 

בשימוש בטכניקה זו אנחנו יכולים לבחור בשתי דרכים. האחת אומרת שאנחנו בוחרים טוטם לדמותנו אך לא משתמשים בו באופן פעיל במשחק. השנייה אומרת שהדמות שלנו מודעת לטוטם שלה ואולי פונה אליו למשחק. למה הדבר דומה? קחו דמות יהודית טובה ושומרת מצוות. היא מאמינה באל אחד ולא סוגדת לפסלים או לסמלים. יחד עם זאת יש בה חיה, יש לה טוטם ואת הטוטם שלה יכול שאמן אינדיאני לזהות בקלות יחסית.

 

לעומתה קחו דמות שבטית מסורתית. לא רק שהיא תהייה מודעת לטוטם שלה אלא שהיא תעבוד איתו, תינק ממנו עוצמה ואף תתייעץ עמו.

אולי נראה שהדמות השנייה מעניינת יותר אך אין זה כך, גם הדמות הראשונה, חסרת הידיעה, זוכה לעומק נוסף ומרתק.

 

אני עומד לעבוד על פי התפיסה האינדיאנית שהיא המוכרת לי ביותר.

לפי תפיסה זו יש לאדם מספר טוטמים, מספר רוחות מן עולם החי, שמלוות אותו. הראשונה מגיעה בלידה.

אני מביא את לוח השנה שלנו ומשווה אותו לחיה המתאימה:

 

טוטם

תקופה

תאריך

בז

התעוררות

21 במרץ עד 19 לאפריל

בונה

צמיחה

20 באפריל עד 20 במאי

צבי

פריחה ולבלוב

21 במאי עד 20 ביוני

נקר

הימים הארוכים

21 ביוני עד 21 ביולי

סלמון

הבשלה

22 ביולי עד 21 באוגוסט

דוב חום

קציר

22 באוגוסט עד 21 בספטמבר

עורב

שלכת

22 בספטמבר עד 22 באוקטובר

נחש

כפור

23 באוקטובר 22 בנובמבר

ינשוף

הלילה הארוך

23 בנובמבר עד 21 בדצמבר

אווז

חידוש

22 בדצמבר עד 19 בינואר

כלב ים

טיהור

20 בינואר עד 18 בפברואר

זאב

רוחות סוערות

19 בפברואר עד 20 במרץ

(מתוך הספר "שמאניזם" מאת תרזה מורי. הוצאת אור-עם.)

 

את הטבלה הבאתי במלואה, אנחנו נתעלם מהחלק המדבר על "תקופה" (שהיא למעשה הדרך המסורתית של האינדיאנים להביט בזמן), אבל אני מאמין שכל אדם שיפעיל את ההגיון שלו יוכל למצוא גם בתקופה תכונות נוספות שיכולות להשפיע על דמותו.

תאריכים הם דברים חשובים, הם עוזרים לנו בדרכים רבות. הם יכולים לציין ימי הולדת, כמובן, הם יכולים לציין זמני קציר, מועדי פולחן וכדומה.

אנחנו נתמקד בימי ההולדת של הדמויות שלנו.

 

תאריך לידה יכול להוסיף המון לכל דמות, הוא מעניק לה את זמן תחילת קיומה. לפי הטבלה שלמעלה אנחנו יכולים לראות שלכל תקופת זמן יש חיה מסוימת. לכל חיה יש השפעה אחרת על האדם, בדומה מאוד ללוח המזלות. גם מי שלא מעוניין להשתמש בחיות ככלי עזר להעמקת דמותו יכול להשתמש בגלגל המזלות הרגיל, לבדוק מה מזלה של דמותו ובכך אולי ליצור השפעות מעניינות ותקופות שעוברות על דמותו שמושפעות "מגורמי השמיים".

 

ההבדל העיקרי בין גלגל המזלות הרגיל ולוח הטוטמים הוא שטוטם הוא דינמי הרבה יותר ממזל. ראשית, חיה מטבעה היא דבר משתנה, יצור דינמי. כל אדם אוסף במהלך חייו טוטמים נוספים, דבר שמשפיע בצורה רבת עוצמה על דמותו ותכונותיו. גלגל המזלות לא מעניק גמישות רבה מידי, בני מזל מסוים יפעלו בצורה מסוימת ולעיתים השפעות אסטרונומיות יכתיבו גורלות שונים. טוטמים גם הם בעלי בסיס קבוע אבל מערכת היחסים בין אדם לטוטם שלו היא שונה לחלוטין.

 

אנחנו ממשיכים להתעסק באדם שאינו מודע לטוטם שלו ואינו בעל אמונה דתית הקשורה לטוטמים. אנחנו בונים דמות רגילה לחלוטין אלא שאנחנו מעונינים לתת לה משהו נוסף, עומק אחר. ברשותכם ניתן כעת את הסממנים של כל טוטם. סממנים אלו מאפיינים את האנשים שנולדו בסימן הטוטם הזה. לרוב אנחנו נבחר טוטם שמתאים לרעיון שמאחורי הדמות אותה יצרנו. לעיתים נוכל לבחור לה טוטם שאולי משנה במעט את הרעיון שלנו, מוסיף מעט "יד מכוונת". הרעיון נראה לי מרתק, לתת לגורל לשלוט מעט בדמות המושלמת שלנו.

 

בז – מחפש. רעיונות חדשים, זוויות ראייה רעננות, נופים חדשים. אנשי הבז מחפשים ללא לאות, כאשר הם מוצאים הם מזנקים על הטרף אך לא נשארים זמן רב במקום. הם חסרי סבלנות, אנשי חזון הרואים לטווח ארוך. זקוקים לחופש. יכולים להתמודד עם חד גוניות אבל לא יכולים להיות כלואים בה. אומץ, דמיון וחסון, אלו הדברים המאפיינים יותר מכל את הבזים. הבז מלמד אותנו להפליג למרחק.

 

בונה – פעיל, מעצב, שולט בסביבתו. מעשיים, מחוברים לאדמה, מרגישים צורך להיות חלק מהסביבה ולהיות בשליטה. לעיתים קרובות יצירתיים, מצפים ליציבות בתמורה תרומתם, הבטחה שתתגשם. נהנים מהחיים ומן החושים. מן הבונה לומדים ללכלך את הידיים העבודה ולא לחשוש. הוא גורם לתוכניות לקרם עור וגידים.

 

צבי – רגישים. מריחים רוחות של שינוי ונעשים דרוכים מאוד. השינוי הזעיר ביותר מובחן ע"י ומוערך מייד באם מדובר באויב או ידיד. כמהירות אבחנתו כך מהירות תגובתו, הצבי נכון תמיד. תהליכי חשיבה מהירים, פועלים במהירות, לא צפויים ועצבניים. מוכנים לעשות תפנית של 180 מעלות, אם הדבר תואם את מטרתם. סתגלנים, מהירים להבין, תקשורתיים ובעלי תושייה. הבנה ואדיבות את סמליו של הצבי. מוכן לשינוי ואינו עקשן. פועל על פי אינסטינקט, מלמד כיצד מגע קל משיג הרבה יותר ממגע כבד.

 

נקר – חיבור לביטחון, בית ומשפחה. לא מוותרים בקלות על הדברים אליהם הם מתייחסים כשלהם. אנשי חלומות ואינסטינקט, מעריכים את העליות והמורדות שבחיים. מלמד להקשיב למקצבים, פנימיים וחיצוניים. לזרום עם האנרגיה שלנו. רגשות עזים, זיקה לטבע.

 

סלמון – רב עצמה. מפגין נחישות וחוזק שלא יאמנו. סמל לחכמה. אנשים מלכותיים, בעלי חוש בריא לחשיבותם. צורך פנימי להיות במרכז תשומת הלב. מפתחים ייחודיות וכיוון אישי בחיים. מרחיקי ראות, מתבייתים על מטרה ומגיעם אליה גם מבלי למפות כל צעד ושעל. מגלים משמעויות שאחרים מחמיצים. מלמד כיצד להשיג עוצמה פנימית ולזהור באורנו שלנו.

 

דוב חום – בעלי סיבות עצומה ויכולת הישרדות מדהימה. עצמאיים, מסתמכים על עצמם ולא על אחרים, מעדיפים לארגן את סביבתם בהתאם לרצונותיהם. עדינים כאשר מניחים להם לנפשם, מרושעים כאשר מטרידים אותם. שקטים ושיטתיים אך מסוגלים להגן על האזור שלהם בעת הצורך. כוח מגן משמעותי, יכול להראות לנו את המסתורין של האדמה. הדוב קשור גם לחלומות ועולם השינה. אולי זו הסיבה שילדים מקבלים דובונים שישמרו עליהם בלילות.

 

עורב – חיים בקבוצות, חשים בנוח על האדמה ובאוויר. סתגלניים ומביאי איזון. אנשי עורב משתוקקים לשמור על שלום ולהשיג תחושה של איזון בכל הזמנים. אוהבים להישאר לבד ומעדיפים פעולות בעזרת ידידים. מפלסים דרכם ע"י קסם אישי. למרות שתגובותיהם מתונות הם מגלים יחס של אהדה ורצון לעזור. מעדיפים "להתעופף" כאשר דברים מתחממים אבל תמיד שבים חזרה על מנת להשיב את הסטטוס קוו. נוטים לפסוח על שתי הסעיפים ולא להחליט. למרות שהינם אנשי שלום, לעיתים מלחמה היא הדרך היחידה להשיב איזון. קמצן ושומר סוד.

 

נחש – מיניות, מוות ולידה מחדש. מתחדשים ללא הרף. חכמים בייחוד בעניינים שאחרים מעדיפים לחמוק מהם, כמו מוות מין ורגש עז. מחדשים את עצמם ונראה כאילו הם מביאים על עצמם סבל, כאשר המניע הסופי הוא רכישת ידע ושליטה עצמית גבוהה. עלולים להכות לעיתים, כאשר הצורך מתעורר, אבל לרוב סבלניים ומקבלים דברים בהבנה עמוקה. חכמה וריפוי הם סמלי הנחש. סבלנות, תזמון והזדהות ויכולת השתנות הם התכונות הבולטות בנחשים.

 

ינשוף – הינשוף הוא אולי החיה המזוהה ביותר עם החכמה. אנשים ינשוף פשוט יודעים דברים, לעיתים ללא כל סיבה. פועלים מתוך רצון תמידי לדחוק את גבולות התודעה, או כל גבול אחר. רחבי דעת, חיוביים ולרוב אופטימיים. הרפתקנים ועשויים להיות גאים ו"צודקים" תמיד. לרוב אדיבים.

 

אווז – נחושים עד לנקודה של תוקפנות. נחושים ומעשיים. עשויים להיות בודדים אך יש להם זיקה משפחתית. מלנכוליים ועלולים להיות דכאוניים, מרגישים שלא מצליחים לעמוד באמות המידה הגבוהות שהם עצמם הניחו. רגליהם נטועות באדמה ועיניהם נישאות לכוכבים, אמני החלימה. מסמל טוהר וברכה לא צפויה, חידוש והישג.

 

כלב ים – חברים נאמנים, הורים דאגנים. אדיבים אנושיים וסתגלנים. לא תמיד הולכים עם העדר משום שלרוב אינם רגילים בהתנהגותם. שונאים להיחשב אנוכיים או אגואיסטים. מתחשבים וששים לעזור, אינם אוהבים להיות קשורים. עשויים להיות לא צפויים ובעלי גחמות. מביאים משחה ושעשוע. יודעים שלא לקחת הכל ברצינות, לא את הסביבה ולא את עצמם. שמחים בשמחת אחרים בהגיעם להישג כלשהו. יודעים להרפות מדברים לא כהקרבה אלא בצורה של רוגע. יודעים לתת ולקבל.

 

זאב – חשים בסכנה מרחוק, חזקים, עידנים וניחנים בזיקה משפחתית גדולה. רגישים ופתוחים לרעיונות. אינסטינקטים מפותחים ביותר במיוחד בהרחת אויב או ידיד ובנטילת כיוון. מעמיקים לחקור דרכים צדדיות. נוהגים בריחוק מסוים באלו, שלהרגשתם, פלשו לתחומם. בעלי רגשות חזקים, ערים לצורך להגן על עצמם. עשויים להסס כאשר עומדים לפני בחירת נתיב. מורים ויועצים. מסטים, מראים את הדרך בעולם האחר, בטוחים בתחום האזוטרי.

 

אנחנו רואים לפנינו מגוון של תכונות ורעיונות שיכולים למש אותנו כאשר אנחנו מעונינים להעמיק את דמותנו.

הדברים נהיים מעניינים הרבה יותר כאשר דמותנו מאמינה בטוטם.

דמות שגדלה על האמונה האינדיאנית (אן כל אמונת טוטם אחרת) משתמשים בכוחה של החיה שבסימנה נולדו, הם מרגישים מחוברים אליה ונאמנים לה. מעבר לכך, בגלל שהטוטם דינמי, אותם אנשים אוספים להם טוטמים נוספים.

 

כאשר חיה מסוימת מופיעה, בחלום או במציאות, בתקופות אלו או אחרות מסמל הדבר שהאדם זכה לטוטם חדש ועליו לאמצו. עליו לבוחנו ולהתמודד עמו, להסתגל לקיומו במרחב שהוא ישותו. יכול להיות מעניין מאוד לראות אדם שנולד בסימן הבונה אוהב הנוחיות ומוסיף לו את הבז חסר השקט.

 

החיה יכולה גם להעניק כוחות אמיתיים, השיעורים שהם מלמדת מעניקים לאדם שמקשיב לה תובנה רבת עוצמה שיכולה רק לעזור ולפתח את חייה של הדמות.

עד כמה גדולה ההשפעה, זהו תפקיד המנחה.

 

בכל אדם ישנה חיה.

בבסיסנו אנחנו חיות שהתפתחו וגידלו אגודל. ללא אגודל לא היינו מתפתחים טכנולוגית (זו עובדה מוגמרת, נא לא להתווכח). הדבר היחיד שמבדיל אותנו מהחיות הוא האגודל. לא תבונה, לא מוסר, לא חוקים, רק אגודל.

מסיבה זו לעולם לא ניפטר מהחיה שבתוכנו לא משנה מה נעשה. עובדה זו חשובה מאוד כאשר אנחנו מרכיבים את דמותנו ומעניקים לה חיים.

ניתן ליצור "מד" שמראה לנו עד כמה החיה שולטת בנו. רעיון זה יושם במשחק התפקידים "ערפדים: נשף המסכות" (אתם לא חולים על תרגום חופשי? J) שם, ככל שהחיה חזקה יותר הערפד מאבד את שליטתו העצמית.

 

ניתן לעשות זאת עם בני אדם רגילים לחלוטין. רוצחים ופושעים נוראיים אחרים הם אלו שנכנעים לחיה ונותנים לה להתפרע. החיה עצמה אינה רעה אבל התסכול והכאב שקיימים באדם מעניקים לחיה את התחושה שהיא חייבת להכות, להשתלח בכל דבר שעומד בדרכה.

אין זה תירוץ לכלום, רק צורה נוספת להביט בהתנהגות האנושית.

חשבו על עצמכם וכמה אתם נכנעים לחיה שלכם, ליצר הפנימי וחסר ההיגיון, הפעול בתוך אינסטינקט בלבד ולא מתוך שום סיבה אחרת.

 

החיה שבאדם יכולה להעניק לנו המון כאשר אנחנו פונים לבנות דמות, לא משנה מה העולם בו אנחנו משחקים. שאלות רבות מתחילות לעלות, שאלות שיש לענות עליהן. כאשר אנחנו פותחים את עצמנו ועונים לשאלות האלו אנחנו מקבלים דמות מעניינת הרבה יותר.

 

תנו לעצמכם לרוץ עם האיילים, ולרקוד עם הזאבים.

 

עד הפעם הבאה,

זיו.