מיתוס: אטלנטיס חלק א'

מאת: זיו קיטרו

 

"המקום... יבשת אטלנטיס נמצאה בשטח שבין מפרץ מקסיקו מצד אחד, והים התיכון מצד שני. עדויות לציוויליזציה נשכחת זו נמצאות בפירנאים ובמרוקו, בהונדורוס הבריטית, ביוקאטן ובאמריקה. ישנם כמה אזורים בולטים... אשר כנראה היו חלק מיבשת גדולה זו בזמן או אחר. איי מערב הודו הבריטית, הבהאמס, הם חלק שאפשר לראותו עד היום. אם תיעשה בדיקה גיאולוגית במקומות האלו, בעיקר בביקיני ובזרם הגולף באזור הזה, ניתן יהיה להוכיח זאת" (קריאת חיים 364-3) -  אדגר קייסי.

 

"ביום ולילה אחד נעלמה מתחת לפני הים" אפלטון מתוך "קריטיאס".

 

מעטים הם האנשים שלא שמעו על היבשת האדירה ששקעה לפני שנים כה רבות תחת הגלים של האוקיינוס האטלנטי. היבשת האדירה שחלשה על ימים וארצות, ששלטה ביד רמה בעמים רבים כל כך, נותנת אותותיה בכל תרבות בה נגעה. היבשת בה חיו אלו ששלטו בטכנולוגיה אדירה כל כך אשר לעומתה נראה כי אנו חיים בתקופת האבן.

אטלנטיס, השם עצמו מעביר צמרמורת של יראה בגבו של כל אדם בן תרבות.

אטלנטיס, עולם של חלומות, של תקוות, של מסתורין שאולי לא ייפתר לעולם.

מי מאתנו לא היה רוצה לסייר ברחובותיה של העיר האדירה ששמה ניתן ליבשת כולה? מי לא היה מוכן לחזור לאחור בזמן, לגלות את האנשים שהגיעו לרמת רוחניות אליה אנחנו יכולים רק לשאוף, לצפות במקדשים העשויים אבני חן וקריסטל, הנופים האדירים הקסומים של מקום שלעולם לא יראה שוב? לשמוע את השפה שרק שברים ממנה נותרו היום, לנוח על חופי הכסף ולצפות בשמש נעלמת לה בים בעוד ספינות של זהב נעות אל ומחוץ למעגנים המופלאים. מי הוא זה אשר לא היה רוצה בכך, שיעמוד כעת.

 

סיפורה של אטלנטיס גדול יותר מסיפור החורבן הידוע. המסתורין שהיא לקחה עמה אל מתחת לפני הים לעולם לא יפסיק להטריד אותנו. מדענים ברחבי העולם דנים בקיומה של הארץ שנעלמה, חלקם אף יוצאים לחיפושים אחריה, מוצאים רק שברים שמוסיפים עוד טפח לסיפור הלא נגמר, לעולם לא נותנים הוכחה חותכת, לעולם לא מצליחים להפריכה לחלוטין.

משוררים כתבו עליה שירים, פילוסופים הנציחו אותה בדיוניהם, סופרים סיפרו עליה סיפורים. מכל תרבויות העולם העתיק, אטלנטיס מככבת ראשונה, אורה נוגה באור יקרות, בוהק יותר מכל כוכב, מכל להבה.

 

אך מה היא בדיוק אטלנטיס? היכן היא נמצאת ומה היו המאורעות שהעלימו אותה והסתירו אותה מאתנו? מי היו האנשים ששכנו בה ומהיכן הגיעו? האם סיפורי המבול והניצולים אשר ניתן למצוא בכל תרבות בכל העולם הינם ניצולים של שואה אדירה שהתרחשה באוקיינוס האטלנטי? האם ייתכן בכלל שיבשת שלמה תשקע ותעלם לה אל מתחת לפני הגלים ולעולם לא תשוב? שאלות רבות כל כך מטרידות אותנו כאשר אנחנו באים לגעת בשאלת אטלנטיס. כאשר אנחנו מנסים לגלות את התשובות לאחת השאלות שהטרידו את האנושות מאז ימי אפלטון.

 

אני מקווה לענות על שאלות אלו ועוד בסדרת הכתבות הבאה שתעסוק כולה באטלנטיס ובתיאוריות הרבות הקשורות בה. מאז שהתחלתי במחקר הקטן שלי על הנושא גיליתי שכמויות החומר אדירות ויש צורך לזקק, כמו בכל מחקר, את העיקר מהתפל. זו בעיה כאשר אנחנו מגיעים לנושא כל כך שנוי במחלוקת אבל אני עושה כמיטב יכולתי. אני חושב שהדבר הנכון ביותר לעשות כאשר עומדים מול נושא עצום כל כך הוא לחפש את ההתחלה וזו נמצאת בכתביו של אפלטון שהגיעו אלינו היישר מהמאה הרביעית לפני הספירה...

 

שני דיאלוגים שכתב אפלטון עסקו ביבשת האבודה: "קריטיאס" ו-"טימיאוס" ומשניהם עולים תיאורים מדויקים מאוד המציירים לפנינו ארץ מופלאה שזכתה בכל הטוב האפשרי. רבים טענו שהאוטופיה הזו שתיאר אפלטון שימשה אותו על מנת לחזק נקודה בפילוסופית המדינה שלו אך אפלטון התעקש שאין זה כך. כאשר אנחנו קוראים את הדיאלוגים האלו (הארוכים מכדי להביאם כאן אבל ניתנים להשגה בחנויות ספרים- ראה ביבליוגרפיה) אנחנו מוצאים פרטים רבים ומעניינים מאוד המצביעים על כך שהסיפור אינו המצאה של הכותב אלא, כפי שאומר אפלטון עצמו, עדויות שהגיעו ממצריים ונתמכות בכתבים רשמיים.

 

יכולים אנשים לומר "כיצד, אם הייתה אמיתית והשפעתה רבה כל כך, לא נותרו כתבים שיספרו על היבשת?". השאלה שאנחנו צריכים לשאול את עצמנו היא "איך לאחר שנים רבות כל כך ואסונות רבים שבאו על העולם (שרפת הספרייה הגדולה של אלכסנדריה תהייה רק אחת מהן) נותרו בכלל כתבים המדברים על היבשת?" כתבים רבים מרחבי העולם ומקרב תרבויות שונות מעלים שוב ושוב הפניות אל יבשת אדירה שאנשיה שלטו בידע רב ונרחב בנושאים שונים והם הם שהביאו את אור התרבות לעמים האחרים. כתבים רבים שכן נמצאים בידינו מפנים אותנו לכתבים אחרים שלרוע המזל לא שרדו. אך אין לטעות, כתבים קיימים, יש רק צורך למצוא את אלו ששרדו.

 

אחד המקורות הגדולים ביותר שיכלו היו לפתור לנו את הבעיה הייתה הספרייה הגדולה של אלכסנדרייה. לרוע המזל אָמרוּ, הכובש המוסלמי, השתמש בגלילי הספרים כחומר בערה. הוא טען שאם החומר הכתוב נמצא בקוראן הקדוש כי אז שאין בו צורך ואם הוא אינו נמצא אזי שאין הוא חשוב מספיק ובכל מקרה יש לשרפו. מי יודע מה היינו מגלים על העולם הקדום אם היו בידינו הכרכים העתיקים האלו? מי יודע איזה מידע נעלם לו לנצח מן העולם בגלל בורים? אפלטון טען בכתביו שההוכחות לדבר קיומה של אטלנטיס נמצאות במצריים. בזמנו יכל בעל ממון להפליג למצריים ולחפש את הדברים, לצערנו אנו חיים לאחר האסון הנורא.

 

ההפניה לספריה הגדולה אינה העובדה היחידה שמחזקת את טענותיו של אפלטון לגבי אטלנטיס. תיאור מפורט מאוד של חבל הארץ עד לכדי פרטי פרטים כגון: אורך ורוחב של שטחים, מבנים, צורת ממשל ומנהל, ייבול וסחר, כל אלו מעלים את השאלה עד כמה יכול היה אפלטון להטריח את עצמו ולספר סיפור כל כך מפורט ולהתעקש כל כך רק על מנת להבהיר נקודה פילוסופית?

אחד מהדברים שטען אפלטון היה שהיבשת, לאחר ששקעה, הפכה את הים לאזור שלא ניתן למעבר בגלל שכבה "בוצית" אדירה שנותרה במקום (נתרכז בעניין מאוחר יותר). לעובדה זו הצטרפו הקרתגים שהיו יורדי ים מהוללים ורבי ניסיון שטענו גם הם שלא ניתן לחצות את הים במקום הזה.

 

אפלטון גם ציין שמהיבשת הזו ששמה אטלנטיס ניתן לראות את היבשת הנגדית. עובדה מעניינת במיוחד לאור העובדה שטוענים החוקרים שאמריקה לא הייתה מוכרת לאנשי העולם העתיק. האומנם? בכל מקרה כאשר קולומבוס חצה את הים ומצא את האמריקות הוא הוכיח את קיומה של היבשת הנגדית. ואם אנחנו מזכירים את קולומבוס כדאי לציין שבמפות רבות בהן השתמש קולומבוס הופיע שוב ושוב אי בשם "אנטיליה", אי אותו ציפה למצוא קולומבוס למצוא ויש הטוענים שזהו אי "שבע הערים" שמול פורטוגל. אולי הוא אחד השרידים לאי העצום ששקע תחת המים?

 

אם נחקור את המקום בו אמורה הייתה להיות אטלנטיס, על פי דבריו של אפלטון, נמצא את האיים האזוריים ואזור ברמודה. טוען אדגר קייסי (אחד מהתופעות הבלתי מוסברות של המאה ה 20 – גם עליו מאוחר יותר) שאזורים אלו הם ראשי ההרים של היבשת השקועה ויש היגיון בדבריו. אם אכן שקעה היבשת האדירה הזו תחת המים האם לא אפשרי שראשי ההרים הגבוהים ביותר עדיין מציצים מעל המים? צילומים תת קרקעיים בעומקים שכיום מיתן להגיע עליהם מצביעים על כך שאכן יושבים האיים על מה שנראה כרכס הרים תת קרקעי, יתרה מזו נראה שאכן האיים מחוברים ע"י לוח טקטוני תת קרקעי שנמצא בעומק רב, רב מכדי שיהיה ניתן לצלול ולחקרו אך נראה שהוא שם. לרוע המזל חוסר בטכנולוגיה ומימון לא מאפשרים את קו המחקר הזה.

 

מידע נוסף ומעניין שיש לקחת בחשבון הוא סיפור המבול המופיע שוב ושוב בתרבויות שונות. בכל תרבויות המזרח התיכון ניתן לשמוע את סיפור המבול על גווניו השונים. שימו לב שלכל תרבויות אירופה והמזרח התיכון יש דבר מה נוסף לסיפור המבול, הניצול ומשפחתו נחתו בספינה על החוף כאשר הם באים מן המערב מארץ שאבדה לנצח באסון נוראי. אם נעביר את תשומת לבנו אל האמריקות נגלה ששם מחכים סיפורים מעניינים אחרים, בכולם מתואר אסון נוראי שהתרחש וממנו נמלטו מתי מספר, כולם מגיעים מהמזרח. האם זה צירוף מקרים שאותה נקודה משמשת בתרבויות משני קצוות הגלובוס? אבל יש הרבה יותר מסיפורי מבול שיחברו בין התרבויות הרחוקות כל כך אלו מאלו וגם לכך נגיע בהמשך.

 

שאלה בסיסית שעולה כל הזמן כאשר מדברים על יבשת אטלנטיס היא, האם ייתכן שיבשת כזו גדולה תשקע תחת המים ותעלם? התשובה היא כן. כל אזור הרכס האטלנטי הוא אזור מועד לפורענות. הרי געש תת קרקעיים מתפרצים ללא הרף ורעידות אדמה מכות באזור ללא רחמים. לאורך השנים התרוממו איים קטנים אל פני המים ונעלמו לאחר זמן ארוך או קצר חזרה, לא מותירות סימן לכך שאי פעם התקיימו. ידוע שלפני כ 12000 שנים ארעה רעידת אדמה אדירה יחד עם שינויי אקלים בקטבים. אסון זה יכל היה לגרום להבקעות של יבשת לשורה של איים ואלו, בסופו של דבר, יכלו להעלם תחת פני המים. מעניין לציין שאם ניקח את כתביו של אפלטון וציון התקופה עליה הוא מדבר נגיע בקרוב לתאריך האסון מדובר. האם זו הסיבה להעלמות אטלנטיס?

 

כיצד נראו אנשי אטלנטיס? מי הם היו? במה הם עסקו? מה היו אומנותיהם? לשאלה זו יש עוד פחות תשובות מאשר לשאלת קיומה של אטלנטיס. קל הרבה יותר להוכיח את קיומה של יבשה או אי גדול שנמצא תחת גלי האוקיינוס האטלנטי מאשר להוכיח קיומה של תרבות אדירה שחיה עליו. אך גם לכאן סימנים המראים שקיומה של תרבות שרמתה היא בין "תקופת אבן" ל "שיא ציביליזציוני" היא אפשרית. בין האיים שעלו והופיעו על פני המים ניתן למצוא מידי פעם מבנים הנדסיים שנוצרו ע"י אדם. מקדשים ובתים הרוסים שעולים במקומות בהם יכולה הייתה אטלנטיס להיות. האם זוהי ההוכחה לקיומה של אטלנטיס ותרבות אטלנטיס? יכול להיות, אך אין הוכחה חותכת גם כאן. מעניין לציין שאדגר קייסי, אותו חוזה שמת ב-1945 והפליא רבים בנבואותיו, ניבא התרוממות של חלקים מאטלנטיס בשנים 1968 ו-1969. חלקים אלו אכן הופיעו כאמור כשהם נושאים על גבם את הריסות המקדשים.

 

ניתן לראות שיש הרבה מה לומר על אטלנטיס ואני אכן מתכוון לומר את הדברים. אני אכנס לרעיונות שהעליתי מוקדם יותר ואפתח אותם ולאחר שניגע בשאלת היבשה עצמה נעבור גם כן לשאלת התרבות שהייתה או לא הייתה על אותה יבשה עתיקה. אני חושב שמי מכם שיבוא לנושא עם ראש פתוח יגלה שיש הרבה מאוד נקודות שפשוט לא ניתן לנופף כלאחר יד. חשוב מכך זכרו שרבים מאלו שמבטלים את "אגדת אטלנטיס" פועלים על פי האקסיומה הבאה "לא מצאנו את זה אז אין!" נראה לי שחבל ללכת בדרכם ואני מצפה מאנשים "נאורים" לנסות קצת יותר. אני בעד הוכחות מוצקות אך באותה מידה שאין הוכחה מוצקה לקיומה של אטלנטיס, אין הוכחה מוצקה שתשלול את קיומה.

 

מקווה לראותכם בחודשים הבאים בהם נצלול אל תוך המים הקרים של האוקיינוס ויחד נעלה את השרידים של התרבות שאבדה לה ביום אחד ולילה אחד, מותירה אחריה סימני שאלה רבים ופתרונות מועטים.

עד החודש הבא, שלכם, זיו.