המדריך לבניית גיבור

מאת: איתי רוזן

 

כל העולם במה, וכולנו שחקנים. אמר פעם מישהו חכם, מה שנכון בהחלט לתחביב שלנו, משחק תפקידים. כל אדם לוקח לו דמות של שחקן, בעלת אופי ותכונות משלה, היכולות להיות שונות לחלוטין מאלו של השחקן, וממחיז אותה כאילו היתה יצור חי ונושם. על-מנת "לעזור" לנו ליצור דמויות אמינות יותר, מלאות יותר, ואם תרצו נכונות יותר, האנשים הטובים ב-WOTC הוציאו את המדריך לבנית דמויות, כל מה שרציתם לדעת על דמות ולא הצלחתם לגלגל ב1ק20.

 

הספר מתחיל בסקירה קצרה של סטטיסטיקה והסתברות, הידעתם שהסיכוי להוציא 18 בגלגול שלוש קוביות הוא כ-10.5% ולכן רק 3% מכלל הדמויות יהיו בעלות תכונה של 18 (כן, ממש...) ואילו תחת החוקים החדשים ל-9% מהדמויות תהיה תכונה של 18. תודו שתמיד רציתם לדעת. סקירה של הבדלים בן תכונות פיזיות לנפשיות, ולמה כן כדאי לשחק דמות עם מספרים נמוכים (הי, תראו מה עשינו עם רייסטלין, ממש מגניב).איך משחקים דמות שהיא לא אתה? סוגיה בעיתית שפתרונה – תמיד חשוב מה הדמות שלך היתה עושה, כמה מועיל. אהה כן, הספר מלווה בטיפים קטנים ומשונים, הטיפ להיום – עם יצא לכם 3 לכו על חצי-אורק ושימו 3 בתבונה, גם ככה יש לו 2- ולא ירד כלום, איך הרווחנו על חשבון השיטה.

 

הפרק הבא, ורוב הספר, עוסק בבחירת גזע ודמות. כולם יודעים שהכי טוב זה לבחור גזע ודמות שיתאימו לשאר החבורה, זאת ע"מ למנוע בעיות בקבוצה. כל דמות נותנת חלק וכל הדמויות ביחד הן השלם. נו באמת, נשברתי, איזה קשקוש, צרות מוחין שלא תיאמן. עכשיו מגיע החלק שלפי דעתי יכול להחשב כאחד ממבזבזי הנייר הגדולים ביותר בעולם משחקי התפקידים. סקירה של כל גזע וכל דמות בצורה של תבניות קצרות. כן כן, כל גזע ודמות. אבל אם ציפיתם לחידושים נכונה לכם הפתעה. אותם סטריאוטיפים טיפוסיים שהוחדרו לראשינו נשמרו גם כן. הגמדים תמיד יהיו לוחמים והקוסמים שלהם הם נדירים ומנודים מהחברה, אלפים הם קסומים ועדינים ולא מתאימים להיות ברברים, הזוטונים לנצח יהיו נוכלים וכן הלאה והלאה דפים רבים של קשקוש מיותר וחסר טעם. בשביל ספר שמטרתו לסייע לשחקנים ליצור דמויות מענינות הוא מכניס אותם למסגרות הצרות ביותר שיש, אין זכר דמיון או יצירתיות.

 

הפרק הבא עוסק בהסטוריה של הדמות ונראה כאילו נכתב ע"י מעריץ מטורף של Rolemaster, טבלאות, טבלאות, טבלאות. לא אטריח אתכם בכל מה שכתוב שם. במקום זאת, להל"ן דוגמה הדומה לזאת המופיע בספר עצמו:

גרנדל שלי הוא גמד לוחם (הי, צריך להתאים לסטנדט), טבלה ראשונה, אקלים, יצא 73: חם שם. טבלה שניה, שטח, 79, ביצה (נו שיהיה). טבלה שלישית תת-טבלה B לגמדים, קהילה, 34 מכרה קטן. טבלה רביעית, מצב אקונומי של המשפחה,61, אנחנו עשירים. טבלה חמש, מעמד משפחתי,60, אנחנו במסחר. טבלה שש, רמה הגנה משפחתית (מה??!!), 80, אנחנו ממסורת צבאית ארוכה, מופז הוא בן בית אצלנו. הלאה, יחסים בתוך המשפחה, 29, הכל בסיידר. התנהגות חיצונית, 31, נורמלי (מה שזה לא אומר). טבלה שמונה, מחויבות דתית משפחתית, 13, אנחנו חילונים מחללי שבת. עבור, מוניטין משפחתי,74, יש כמה בנים סוררים. טבלה שלו-עשרה...נו, נימאס לי, ככה יש 25 טבלאות שונות הדנות בכל תחום החל ממורה ילדות, השכלה, מאורעות חשובים, ועד יחסים עם ההורים והחברים. יש לי רק דבר אחד להגיד : מיותר!!!

 

במקום כל הקשקוש הזה הייתי מעדיף סקירה של דרכים ליצירת הסטוריה, ספרים, סרטים וכיוצא בזה היכולים להוות השראה. איזה דברים להתמקד בהם ביצירת העבר, כיצד ליצור את דמות הלוחם הבודד הרודפת אחרי שדים מעברו, ומה בדיוק קרה שם ביני לבין הקוסם הזקן שלימד אותי שגרם לסילוקי מהמסדר. במקום להעניק רעיונות ויצירתיות הספר מכניס את השחקנים למסגרת של גילגולים, טבלאות ותבניות המנטרלות כל צורך בחשיבה עצמית.

 

פרק ארבע עוסק בנטיה, מבחן, כן, מבחן ארוך שמטרתו לגלות מהי הנטייה של הדמות שלך. לפי דעתי מי שלא יודע מהי דרך התנהגות הדמות וצריך מבחן בשביל זה, אולי הוא לא בתחביב המתאים. הערה קטנה, המבחן גם נמצא באתר של חברת WOTC , (הנה הקישור הספיציפי), אבל הכנסו לשם וענו עליו כאילו הייתם אתם הדמות של עצמכם (ראו איזה עץ ישן בפורום), אני יצאתיchaotic evil 2.

 

פרק חמש עוסק בתכנון עתיד הדמות וחוזר לצורת הבניות הישנה והטובה. רוצה להיות קשת מומחה, בבקשה, עקוב אחר בחירת הקישורים הללו. בנזיר מאמין חפצך נפשך, אין בעיה, רק תדאג לבחור את רשימת הקישורים הזאת. לא עתיד ולא נעליים. רק עצי התפתחות לתכונות השונות.

 

הספר מסיים בנספח שמות עם שלל עצות מועילות. לא לקרוא לדמות על שם עצמך, לדאוג שאין אף קוסם העונה לשם מרלין וכו'. ולבסוף רשימה ענקית של שמות לפי גזעים, רק לבחור.

 

בקיצור, מטון הדיבור שלי ניתן להסיק שאני שולל את דבר קיומו של הספר הזה! גם השחקנים החדשים ביותר לא יפיקו ממנו עזרה, להיפך, קיימת סכנה שהם יאבדו כל ניצוץ יצירתיות שהיה קיים אצלם.

 

ציון: 0 מתוך 10 בסולם קציצה שרופה. בזבוז זמן, נייר וכסף.

 

 

הערות העורך:

1 – אם אתם חייבים לדעת בדיוק, היסוכי הוא 1 ל-216. זה יוצא בערך 0.463%.

2 – אני יצאת Neutral Good, אבל אני לא מאמין לסקרים האלו. באיזה אתר אחר, שהסקר מנסה לנחש את המין שלך, יצאתי אשה (והוא היה בטוח בזה ב-80%). כשלחצתי על האופציה "מניאק – אני גבר!" הוא רק הראה לי עמוד שלמעלה בגדול היה כתוב: "Really?".