כוכב אחד, הנהגה אחת

מאת: ג'ו

 

היום השלישי. יצורים מכוכב אחר באים להשתלט על כדור הארץ.

מלחמת העולמות. מאבק מול בני המאדים.

מסע בין כוכבים. וולקנים, קלינגונים, פרנגים.

 

מוטיב חוזר?

יצורים מהחלל החיצון, מאוחדים למטרה אחת, כולם חושבים אותו דבר. כוכב אחד, הנהגה אחת.

 

האמנם? הבה נסתכל על כוכב הבוץ הקטן שלנו. כמות המדינות בעלות הנהגה שונה עצומה, עד כדי כך שיש לנו בית מיוחד שמטרתו דיבורים בין המדינות האלו (האו"ם), שברובן חושבות שונה מאוד אחת מהשניה, בין אם מתוך אידיאולוגיה (קומוניזם/קפיטליזם), מניעים דתיים (מוסלמים/יהודים/נוצרים/אחר), או סתם כי ככה נראה להנהגה (קובה).

שלא לדבר שבאחת מהמדינות המובילות בעולם יש למעשה 51 מדינות שונות.

ועוד לא נכנסנו לדבר על ערים.

ופרברים.

ומניעים אנושיים, כגון בצע כסף, פרסום, ועוד.

 

אם כן, מדוע שלא יהיה הדבר דומה על גבי כוכבים אשר אנו באים איתם במגע? מדוע, ברוב ספרי המדע בדיוני, ברוב הסרטים, הסדרות, אנחנו נתקלים פעם אחר פעם בגזעים כה מאוחדים בדעותיהם, בעלי הנהגה יחידה, מטרה אחת, וללא כל חשיבה עצמאית מצד היצור הבודד.

במקרים רבים הפתרון לנושא הוא הנהגה מלוכנית, מה שמבטל את עיקרון הבחירה להנהגה. אך מה עם תככים פנימיים בתוך חצר המלוכה, ניסיונות להדחה, לרצח המנהיג, להשתלטות עוינת של איש צבא מתלהם?

 

שאלתי מדוע. הפתרונות יכולים להיות רבים, החל מרצון לפשטות, חוסר חשיבה עד הסוף, התמקדות במקרו וכדומה. שאלה זו עשויה לעניין אחרים אך לא אותי. אני מעוניין להצביע על הכשל, ולראות כיצד ניתן לפותרו, במשחקי תפקידים כמובן.

 

ובכן, הבה נגדיר את הכשל כ-חשיבה חובקת כוכב, או חח"כ.

הבה נפרט את החח"כ:

1.      הנהגה אחת לכוכב אחד. אין מדינות, אין מפלגות, אין כוחות יריבים בתוך הכוכב.

2.      המטרה של הכוכב היא אחידה, ופעמים רבות אחת. בדר"כ, השתלטות פשוטה על כוכבנו הקט.

3.      ה"איש הקטן" כמעט לעולם אינו מבצע חשיבה עצמאית, אלא ממלא הוראות וחושב כמו ההנהגה.

4.      גזע. לרוב יש רק אחד, וגם הוא בעל מאפיינים ברורים, חדים, ואינם ניתנים לשינוי, אלא לצורך פרק או דמות מיוחדת (ע"ע וורף, מסע בין כוכבים: הדור הבא).

 

ועתה, הבה ננסה לפרט ולפתור כל בעיה:

1.      הנהגה אחת. פתרון:

        ליצור יותר מהנהגה אחת. הרי אין סיבה שרק בגלל שגזע יצא לחלל הוא יתאחד מאחורי מנהיגות, נכון? להזכירכם, גם ארה"ב וגם רוסיה דהרו לחלל, ואף אחת מהן לא ויתרה לשניה כי "היא הייתה קודם". פתרון פשוט, נכון?

לא.

בוא נחשוב על זה עוד קצת. חוץ מלהגיד "יש יותר מהנהגה אחת" יש הרבה שאלות שצריך לתת עליהן את הדעת:

-         כמה הנהגות יש. האם אנחנו רוצים שני כוחות מרכזיים בלבד? או אולי שני כוחות שמסביבם מרוכזות הנהגות קטנות יותר (ע"ע מלחמה קרה)? או אולי הרבה הנהגות, כל אחת לעצמה?

-         למה יש כמה הנהגות. האם אלו עמים שונים? האם זהו שוני אידיאולוגי? דתי?

-         מה המטרות של כל הנהגה. אולי לכל מנהיגות יש מטרה משלה, אולי זו משלחת של נציגים מכל ההנהגות, מאוחדים במידה מסוימת למטרת הכוכב אך עדיין בעלי איפיון מדיני משלהם?

-         מה מערך הכוחות ומערכות היחסים בין המדינות. מלחמה פתוחה, מירוץ חימוש, ריגול תעשייתי.

-         האם יש משהו מאחד, קו יחיד שעובר בין כל המדינות, כגון איום קיומי, שמלכד אותן לצאת לחלל.

-         אולי השאלה החשובה מכולן. למה הן בחלל? מה חסר בכוכב, מה דוחף אותן קדימה. למה לא לפתור את אותה הבעיה על הקרקע?

 

דוגמא: כדור הארץ.

 

        הנהגה אחת, בעלת פלגים רבים בפנים. כן, יש מנהיגות אחת ויחידה. אבל בתוך אותה מנהיגות הזרמים רבים, החיכוכים עצומים.

לכאורה, על פני השטח, לכולם אותה מטרה. בין אם מדובר במנהיג דתי שכולם אחריו, מצביא צבאי סוחף נצחונות, או מלוכנות מתוקף היסטורי, כל הכוכב מוגדר כעם אחד.

בניגוד למאבק בין מדינות, מאבק בין זרמים שונים באותו ממשל הוא מעט (או הרבה) יותר סמוי, ולעיתים אף בלתי נראה. צורת העבודה שונה, אין ממש מלחמות גלויות, אין יריות ברחובות. המוקד משתנה, תככים פוליטיים שולטים, מלחמות סמויות וסוכנים כפולים, ניסיונות התנקשות.

כל זה יכול להיות מעוגן כל כך באורח החיים עד כי ישנו קצב פנימי לכל ההנהגה, או ליצור חוסר אמון בין פלגי הממשל השונים.

 

דוגמא: רומא.

 

        הנהגה אחת, מאוחדת. בעיני, המקרה הנדיר. כל העם מאוחד מאחורי הנהגה אחת, ללא תככים רציניים, ללא מאבקים פנימיים ראויים לשמם, ולמעשה, אחדות סוחפת כל.

 

דוגמא: בעיקר באגדות.

 

2.      מטרה אחידה. למה? איזה סיבה יש לכוכב אחד להיות בעל מטרה אחת ויחידה?

 

כמובן וכאן יש השפעה רבה על הבחירה מהסעיף הראשון. לעם מאוחד (כמו באגדות) סביר להניח שתהיה גם מטרה אחת, לפחות ראשית, עם אולי כמה מטרות משנה. למנהיגות מפולגת (רומא), יהיו יותר ממטרה אחת, והממשל יצטרך ליישם את המטרות תוך שמירה על האיזון העדין בין הזרמים השונים. בריבוי מפלגות (כדור-הארץ) יכולות להיות מטרות מרובות, המושפעות מהיחסים בין המדינות, וצרכים של הכוכב כולו. לכל מדינה יכולה להיות מטרת-על כוכבית, ומטרת-על פרטית. כן, זה יותר מסובך.

גם על המטרה הכוכבית יש לחשוב. האם מדובר בכוכב על סף פיצוץ אוכלוסין, וההתפשטות לכוכבים אחרים הינה הכרח? האם מדובר בשני עמים יריבים, הרוצים להשמיד זה את זה דרך השתלטות על כוכב שכולנו מכירים? שמא מדובר פשוט בניסיון להוכיח עליונות על פני עם אחר?

ייתכן ועל פני הכוכב יש משאב נדיר. ייתכן ופשוט רוצים עבדים. ייתכן ומדובר על כוכב שמהווה ציר תנועה מרכזי, ומי ששולט בו שולט בציר.

הנה עוד רעיון אולי העם המשתלט לא רואה בנו יצור אנושי. כפי שאנחנו איננו מתייחסים לנמלים בקרקע בבואנו לבנות את הבית החדש שלנו, כך אינם רואים ה"מבקרים" כל צורך להתייחס לאותם גושי פלסמה מייבבים. הם פוטרים אותנו כלאחר יד, כפי שאנחנו נפתור כלב הנובח עלינו בבואנו להתקרב למקום אותו אנו רוצים. הבה "ננקה" את ההפרעה ונמשיך בדרכנו.

 

הסיבות רבות, כיד הדמיון הטובה עליכם (ואני מקווה שהיא טובה, אחרת למה אתם קוראים את העיתון הזה?!)

 

3.      חשיבה עצמאית של "האיש הקטן". "כן, אני יודע שההנהגה רוצה להרוג את כל בני האנוש, אבל תראו אותה, אולי אני אשמור אותה לעצמי..?".

כולנו מונעים על ידי כוחות נוספים מלבד (אם בכלל) המנהיגות שלנו. חלקנו רודפי בצע (אני), אולי רודפי כוח (אני), אולי פשוט לא אוהבים את ההנהגה ומוכנים לעשות כל מה שביכולתנו הקטנה על מנת להפריע, או שאולי אנחנו סתם כאלה, עושי צרות מקצועיים. מן הסתם, גם לכל אחד מן היצורים החוצנים יש מחשבות משל עצמו.

איך זה ישפיע על המטרה הכללית? הייתכן ובתוך מסע ההרג תיתקל הדמות שלי דווקא באותו אחד שלא אוהב להרוג? או אולי להיפך? אולי אתקל באותו אחד שלא ממש איכפת לו מהמטרה הכללית, הוא פה כדי לעשות רווח, לא איכפת לו איך.

 

אישיות, רבותי, אישיות. גם לבודדים מגיע.

 

4.      גזע. אולי סעיף מעל סעיף 3. הרי גם בתוך מה שמוגדר "הגזע האנושי" יש סוגים שונים של בני אדם, אפילו במישור הפיזי. יש כושים, מולטים, לבנים, אינדיאנים. בעלי מראה מזרחי, מזרחני, בלקני, נורדי. שלא לדבר על הבדלים מנטליים בין כל אחד מהתת-גזעים. אז אולי שמישהו יסביר לי איך כל הקלינגונים נראים אותו הדבר?!?!?

 

מדוע ולא יגיעו אלינו בני מאדים אדומים, צהובים וכחולים, איש איש מאזורו הוא בתוך אותה המדינה? או אולי ישנה איבה בתוך המדינה, כמו יחסי לבנים/שחורים בארה"ב, או קיצוני יותר, דרום-אפריקה?

 

בנוסף, איך נראים אותם יצורים? האם הם דמויי אנוש? די כמונו רק עם שינויים פה ושם? האם הם שונים מאיתנו באופן מהותי, כה זרים עד כי לא נוכל אפילו ללחוץ גף זה לזה?

וחשוב לא פחות, מה היחס שלהם לגזעים הנראים שונים מהם, במקצת או בהרבה? הרי אם אצלנו בעולם קיימת שנאה לאנשים על בסיס צבע עור, מדוע לא יתעבו בני המאדים את בעלי העיניים הכחולות, אשר על פי המסורת שלהם הינם תועבה.

 

ראוי לזכור, שהכוח הראשוני שמגיע לכוכב סביר להניח יהיה מורכב מלוחמים ברובו, עם אולי דיפלומט אחד או שניים. ההיתקלות הראשונה על גבי הכוכב סביר להניח תהיה גם היא מול אנשי הצבא של המקום. לא בהכרח התנגשות לוחמנית, אבל איש צבא, מטבעו, מוכן ללחימה. מכאן, יתכן והיתקלות ראשונה בעם מתון יחסית תהיה אלימה, פשוט מכיוון שאנשי הצבא נשלחו קודם.

 

אישיות, רבותי, אישיות. גם לבודדים מגיע.

 

 

האפשרויות רבות. מלבד אלו שהועלו על ידי, בוודאי קיימות עוד עשרות. לא באתי בכדי לתת תשובות, אלא בכדי לעורר את השאלות, לעורר בכם את היצר והרצון לבדוק, לחקור, לברר ולנסות לבד.

 

חשוב לזכור: שיקול נוסף חשוב ביותר הוא הזמן והרצון. ליצור כוכב אשר מתקרב ולו בקצת לסיבוכיות של כדור-הארץ זו משימה לא קלה. מדינות על גבי מדינות, בכל אחת עשרות ומאות זרמים, דיעות שנות, דתות מנוגדות ודתות דומות עם שינויים קלים, אנשים בעלי צבעי עור שונים, צבע עיניים שונה, גוון שיער, צורת אף, פרטים על גבי פרטים על גבי פרטים.

כמובן ואין הכרח לכל הפרטים. ייתכן ובגזע כל שהוא די דומה במכלול פרט אחד למשנהו. סביר להניח ששביל הזהב מונח, כרגיל, אי שם באמצע, בין עולם מסובך ומפורט כשלנו, לעולם אחיד, סטנדרטי וחסר גיוון.

 

 

לסיום, תארו לכם את המצב הבא:

בשדה קטן בצפון ארה"ב נוחתת לה חללית. יושביה הינם תושבי הכוכב קירט, ממדינה הקרויה בפיהם פטון. נשיא ארה"ב ממהר לצאת בהכרזה כי נחתו אצלה יצורים מן החלל החיצון, והם כמובן מציעים תמיכה לתושבי כדור-הארץ, אך נשענים בעיקר על ממשלת ארה"ב, הקרובה בחשיבתה לחשיבתם.

 

כמה שעות אח"כ מפרסמת גרמניה הצהרה דומה, רק שיושבי החללית שלה הם בני קירט, מדינת ראלק.

 

איראן, בני קירט מדינת נקט.

 

רוסיה, בני קירט, מדינת לויין.

 

בד בבד, יצורים מאותו כוכב נוחתים במדינות שונות, כאשר ,למעשה, כולן מאותו הכוכב. אבל, ממדינות שונות.

העניין רק מתחיל. האם כל חללית אכן נחתה במדינה הקרובה אליה בחשיבתם? או אולי נחתו בארה"ב הקיצוניים הדתיים, ובאיראן הדמוקרטים?

חישבו עד כמה קשה לנו להבין מדינות אחרות על פני הכוכב שלנו. עד כמה קשה יהיה לנו להתרגל לחשיבה של מדינה מכוכב אחר?

 

האזנתם לקולו של ג'ו, רות סוף.