ספר הגולגלות / רוברט סילברברג

מאת: אבי סבג

 

בין דפיו של כתב יד נושן שנמצא באקראי במחשכי הספרייה של אוניברסיטת הרוורד טמונה הדרך להגשמת חלום. האם יתכן שכת סודית ועתיקה אוצרת את הגדול שבסודות, את המפתח לעתיקה שבכמיהות האדם? את הדרך אל חיי הנצח?

זיק התקווה מספיק כדי להסיט את ארבע סטודנטים ממסלול חייהם ולשלח אותם למסע אל מעמקי מדבריות נבאדה בחיפוש אחר שומרי הגולגולת והאלמוות.

 

השאיפה האנושית כל כך, לחמוק מדנם של כל בני התמותה, עתיקה, מתמשכת וחוצה את כל שנות ההיסטוריה של הגזע. כמעט כל הדתות והמיתולוגיות נדרשות לשאלת זמניותו של האדם או משמעותו של המוות. המחשבה על הדרכים להביס את המוות או הזיקנה, שהיא הרי הכרוז המבשר על בואו הקרב, העסיקה רבים ובאה לידי ביטוי לאורך כל שנות היצירה האנושית ולרוחב כל התרבויות. במובנים רבים סוגיה זו ממשיכה ללוות אותנו עד עצם היום הזה. החלום הכלל אנושי לחיי נצח הוא הניצוץ ההתחלתי המצית את הסיפור.

 

אלי הוא הסטריאוטיפ של היהודי הגלותי, צנום, נוירוטי, חסר ביטחון ולמדן. במהלך מחקריו העוסקים בכתבים ושפות עתיקות גילה באקראי את ספר הגולגלות, תגלית שהסיטה את  חייו וחיי שלושת חבריו ממסלולם ושלחה אותם לחיפוש אחר הבלתי אפשרי. ספר הגולגלות נכתב בשפה מוזרה וקשה ובניסוחים סתומים אך משמעותו של משפט הפתיחה היתה חד משמעית בפשטותה: "חיי נצח אנו לכם מציעים". ואם רעיון זה לא היה מספיק קשה לעיכול לכשעצמו הרי שהמשכו של הספר, שהציג את תנאי ההצעה, היה מדהים בהגיון אכזרי שלו.

 

את הדרך אל חיי הנצח תבצע קבוצה של ארבעה שיציגו עצמם אל שומרי הגולגולת אך לא כולם יזכו באושר הנכסף. מחירם של החיים יהיה תמיד חיים ועל אושרם של שניים ישלמו שניים אחרים בכליה. מבין הארבע, אחד חייב להקריב את חייו מרצונו החופשי ואחר חייב להירצח ע"י הקבוצה. אלי חושף את הסוד לשלושה מבין חבריו הקרובים אצל כל אחד מהם התגלית פורטת על מיתר אחר והם יוצאים יחד, מי בספק עמוק ומי באמונה שלמה, אל המסע הגדול של חייהם.

 

הספר בנוי מפרקים בהם המציאות מתוארת מפי כל דמות בנפרד בשפתה שלה, על פי נקודת מבטה, רצונותיה תשוקותיה והפחדים שלה. למעשה אנו נחשפים לסיפור מארבע נקודות מבט שונות בתכלית ועדים לא רק לרצף ההתרחשויות אל גם לדינמיקה הנפשית המתחוללת בכל אחת מהדמויות. באמצעות כשרונו הייחודי מתעלה סילברברג מעל הגדולה שבחולשות המסורתיות של הז'אנר – בניית דמויות, ומספק לקורא חווית קריאה מרתקת.

לאורך העלילה ארבעת הגיבורים מקבלים נופך מציאותי לחלוטין ומעניקים לסיפור עוצמה ועומק.

 

לאורך כל העלילה מתנהלות הדמויות בין אמונה לספק בקיומה של כת הגולגולת ואם היא אכן קיימת האם באמת תאלץ הקבוצה לרצוח אחד מחבריה? ומי מתוכה יהיה נכון להקריב עצמו למען השאר? ככל שהעלילה מתקדמת כך גובר הלחץ על החברים ותגובותיהם והתהליכים הנפשיים שהם עוברים הופכים מרתקים יותר ויותר. גם  למי שרואה בסיפור כרוניקה של מוות ידוע מראש נכונות הפתעות מפני שסלברברג דואג שהקורא לגרום לקורא להמשיך לנחש עד הרגע האחרון.

 

רוברט סילברברג הוא ללא ספק אחד מגדולי סופרי המד"ב הפועלים כיום. הוא מתאפיין במקוריות רבה ובכתיבה מגוונת במיוחד במידה כזו שרבים מספריו חורגים לחלוטין מגבולות הז'אנר כמו 'עלילות גלגמש' וספר זה. סילברברג מיטיב לחבר עלילות בנויות היטב עם רעיונות רדיקליים ומעוררי מחשבה ועם טכניקה ספרותית מצוינת. התוצאה, שנכרת בספריו המאוחרים, היא כתיבה מלוטשת קולחת ובעלת השפעה חזקה על הקורא. רוברט זכה להכרה והצלחה מרובה הן בקרב המבקרים והן בקהל הקוראים (חמישה פרסי נבולה וארבע פרסי הוגו).

 

לסיכום למרות שהספר ותיק למדי הוא לא איבד מעוצמתו ועדיין מציע חווית קריאה מהנה מאד. הוא אגב ממולץ מאד גם לאנשים שאינם חובבי מד"ב קלאסיים מפני זהו ספר על בני אדם שאיפותיהם, חולשותיהם והגבולות שהם מוכנים לחצות בדרך אליהן.