The magic of ARIA

מאת: בריאן הולגין

צייר: ג'יי אנקלטו

ביקורת: זיו קיטרו

 

אומנות בקומיקס מתבטאת במספר מישורים. קומיקס טוב הוא כזה שקל לספר בו סיפור בלי לומר מילה אחת. הציורים מדברים בעד עצמם, הטקסט הוא רק ליווי, רק נותן דגש, לא יותר. כמובן שאין זה אומר שקומיקס בעל טקסט כבד הוא רע, כלל וכלל לא. מה שזה כן אומר שכאשר הקומיקס טוב הוא מספר סיפור הרבה יותר גדול מזה שמובע דרך המילה הכתובה.

מגוון סגנונות הציור הוא רב, כמספר הציירים הקיימים בתחום ואף יותר, בהתחשב בכך שלכל אומן יש לעיתים יותר מסגנון אחד לצייר את הרעיון שלו.

 

ג'יי אנקלטו הוא אולי אחד האומנים הגדולים ביותר בתחום הקומיקס, איכות הציור שלו היא כמעט ללא מתחרים. הוא מגיע בדיוק לגבול הנכון שבין ציור למציאות ומעמיק את חווית הקומיקס בצורה שאף אומן אחר לא יכל לה.

(צייר אחר, אלכס רוס שמו, עליו עוד תשמעו רבות ממני, חוצה את הקו הזה של ג'יי ומביא אותנו אל תוך העולם האמיתי, ציורים שנראים כמו צילומים. ניתן לומר ששני הציירים הללו יושבים בפסגה של עולם הקומיקס. אני מציין זאת כעת רק על מנת שמעריצי רוס למיניהם לא יכו אותי על מחמאות שנתתי לג'יי).

 

את ציוריו של ג'יי מלווה סיפור מקסים ויפיפה שנכתב ע"י בריאן הולגין שאחראי על הצלחות אחרות כמו: Spawn, Kiss: psycho circus בתחום הקומיקס ועוד פרוייקטים בתחום הטלוויזיה והקולנוע.

 את הקונספט, יש לציין, יצרו בריאן הולגין ובריאן הברלין יחד.

זהו סיפור פנטזיה בעולם מודרני, סיפור על בריות משונות מממלכה אחרת שחיים כאן בעולמנו. בני אלמוות משונים שחיים את חייהם ועורכים את מפגשיהם לצדנו ואנחנו, אנחנו עיוורים מכדי לראות.

 

הליידי קילדֵר היא בת למשפחת המלוכה של הפיות. היא בת 900 שנים והיא חיה, יחד עם חברים בני אלמוות אחרים, בניו יורק. קילדר היא בעלת חנות עתיקות מקסימה אליה מגיעים כל המוזרים שבעולם לחפש שיקויי אהבה, חרבות קסומות ועוד חפצים שונים ומשונים. לרוב אין להם מושג על מה הם מדברים והם פשוט מנסים להכניס קצת קסם לחייהם המשעממים.

ידידיה של קילדר הם מראה קסומה שיכולה לדבר, פאוג הגמד הלוחם בעל כשרון לעצבן ולהתחבב באותו הזמן וערב רב של דמויות משונות, חלקן מוכרות לחובבי הספרות והמיתולוגיה וחלקן חדשות ורעננות.

בדקו מי בעל הבר החביב עליהם...

 

אני לא יודע עם זה אני או שהציורים של ג'יי עושים את זה לכולם אבל אני מאוהב. אני מאוהב מעל הראש בקילדר. היא פשוט...מושלמת. קשה להביט בתמונות ולא להאמין שהיא קיימת אי שם בעולם האמיתי, פשוט מחכה לנסיך על הסוס הלבן...

אני נסחף. גם אתם הייתם נסחפים אם הייתם בוחנים את האומנות המדהימה.

קילדר היא שילוב מושלם של נשיות ואגרסיביות, של מסתורין וישירות שיכולה להפחיד לפעמים. היא נראית שברירית אבל לא כדי להתעסק איתה. למעשה גם לא כדי להתחיל איתה אלא אם כן אתה בטוח שאתה תמצא חן בעיניה. אני רק מזהיר מראש.

 

בעוד קילדר חיה את חייה ללא תהפוכות רבות מידי על כדור הארץ, משהו נוראי מתרחש בממלכת הפיות, ביתה של קילדר. אנשים נרצחים שם ע"י כוח נוראי בעל קסם רב עוצמה. מתוך האין מופיע ג'יני (עוד יפיפייה מדהימה אלא שהיא סובלת מבעית חוסר איזון מנטלי רציני) בת דודתה של קילדר שנתקלה ברציחות הראשונות, בעקבות של אותו כוח נוראי.

אך לא רק ג'יני מופיע, באותו הלילה נתקל פאוג ביצור שאינו שייך לעולמנו.

השינויים הרבים והאסון המאיים להתפרץ בכל רגע קוראים לקילדר לשוב לממלכתה, לחלוק כבוד למתים ולחקור את המקור של הסכנה.

 

ככל שהעלילה מתפתחת אנו עדים לגילויים מפתיעים שמביאים אותנו אל העבר הרחוק, אל הסיבה לטירופה של ג'יני, אל המקום בו נולדו בריות מתוך כאב ופחד וניצלו וכוונו ע"י יד אוהבת.

אל החבורה הקטנה מצטרפים אנשים כמו מגוס (שנראה כמו שון קונרי המדהים) בעל העין הבוחנת ורולאנד, נסיך בעל דם מעורב שחי על גגות ניו יורק ומתחמק מעבודה.

 

הסיפור נפרש בצורה מקסימה והוא מערב את הכמות המדויקת של פולקלור מוכר וצפוי עם רמות אדירות של חידושים שגורמים לקורא להישאר במתח כל הזמן.

האויבים מתוארים ומצויירים בצורה כל כך  אמינה עד שהפחד המזדחל לו בעורפכם לא נותן מנוח, לפחות לא עד סוף הסיפור.

 

הקומיקס עצמו הוא בן 4 חלקים שנכרכו כולם ב TP אחד הכולל סיפור קצר נוסף (כתוב, לא קומיקס)  ואוסף ציורים שגורמים לקורא לעצור ולֵרַיֵר כמו כסיל. כל כך טוב, כל כך נפלא.

סדרת הקומיקסים  של אריה היא למעשה מספר מיני-סדרות כאשר סידרה נוספת הסתיימה לפני זמן קצר לוקחת אותנו לחקור את הבריות בהן נתקלנו בסיפור הראשון והתמודדותן עם הפוק (המוכר לנו מסיפור ליל קיץ של שייקספיר) ועם העובדה שלפיות אין נשמות. (סדרה זו עוד לא יצאה בTP).

 

את הסדרות החדשות מצייר אומן שמתחרה בג'יי אך יש לו עוד מה לשפר (לא הרבה) בשם דיויד יארדן.

אגב, את שתי הסדרות, מלווה ריי מרטינז שמצייר בסגנון מאוד מיוחד שמזכיר יותר איורים של ספרי פיות ישנים. בכל אחת מהסדרות הוא נכנס בדיוק בזמן כאשר יש צורך בכשרון המיוחד שלו.

 

אריה היא חוויה לכל חובבי הפנטזיה הקלאסית ולכל אלו שאוהבים לראות אותה מתחדשת ומשתנה עם הזמנים. זהו סיפור קסום שמצוייר בצורה מושלמת ומלווה בטקסט נפלא.

מומלץ מאוד גם למי שלא אוהב לקרוא קומיקסים

 

שתבורכו ע"י הרוח הדאנן ולעולם לא תיבש קרנכם מיין,

שלכם,

זיו.

 

נ.ב: למי שמעונין להזמין קומיקסים, יש חברה שפועלת בארץ וממנה תוכלו להזמין את כל הקומיקסים שתרצו (כולל אלו שאנחנו כותבים עליהם כאן) אני ממליץ בחום. כשתתקשרו תמצאו שם או את שי או את קרן, הם אנשים מקסימים שכיף לדבר איתם, הם מבינים, מאוד, בקומיקסים והם ישמחו לעזור לכם.

ניתן למצוא אותם בטלפון: 036595252 בימי ראשון שלישי רביעי וחמישי בין השעות 17:00 ועד 20:00.