ספר נוד

מאת: יובל יבנין

 

ספר נוד הוא ספר הרחבה למשחק ומפייר, חלק מסדרת עולם האפלה. הספר הוא התנ"ך של הערפדים, וככזה הוא מכיל את סיפוריו של קין, הערפד הראשון. הספר כתוב מנקודת מבטו של ערפד אשר חקר את הנושא, ומכיל את ממצאיו. כמו כן מכיל הספר ניתוח לטקסט התנכי.

 

הספר פותח בהרצאה קצרה של אותו ערפד, ובה הוא מסביר על הדרך בה השיג את המידע, ואת סיבותיו להתחיל את המסע. כמו כן מסביר אותו ערפד לקורא את חשיבותו של הספר, ואת משמעותו. כל קטע הפרולוג מכניס את הקורא לאווירה של עולם הערפדים, עולם של אימה וקונספירציה.

 

לאחר סיום הפרולוג מתחיל הספר עצמו. הספר מחולק לשלושה פרקים, וכל פרק לשלושה חלקים. בתחילה אנו נתקלים בפתיחה לפרק אשר נקרא "קורות קין". בפתיחה זו מוסברות מספר אמונות על קין עצמו, כאדם וכערפד. לאחר הפתיחה מופיע הפרק, בו מסופר סיפור חייו, מותו וחייו שוב של קין. הסיפור נפתח בסיפור מותו של הבל, מנקודת מבטו של קין. קין טוען שהוא אהב את הבל, ולכן הרג אותו. הסיפור ממשיך לגירושו של קין לארץ נוד (Nod), וניסיונו למצוא דרך לשרוד באותו מקום. בעת חיפושיו הוא נתקל בלילית, אישתו הראשונה של אדם, אשר מלמדת אותו דרכים לשרוד, ובוא בזמן כובלת אותו. לאחר התחזקותו בורח קין וממשיך במסעו, בהקמת העיר הראשונה והשניה, ביצירת ילדיו ובנפילתו מגדולה. לאחר סיום הפרק, ישנם פירושים אשר נותנים מבט חדש לקורותיו של קין. מומלץ לקרוא את הפרושים בהתאמה עם הטקסט. הפרושים מכילים גם מיני סיפורים של הערפד הכותב, ובהם מתוארים מנהגים שונים ודרכים בהן השיג את אותה פיסת מידע על הסיפור, כך שהכל כתוב בצורה מאוד אמינה.

 

הפרק הבא הוא "קורות הצללים". קורות הצללים הינם אוסף של חוקים ומנהגים שנקבעו על ידי ערפדים עתיקים. לא הרבה ידוע על מקור הספר, והכותב מניח כי הגיע מהעיר הראשונה שהקים קין. החוקים הללו מרחיבים ומוסיפים אור חדש לחוקים המופיעים בספר המשחק הבסיסי, ונותנים דרך חדשה לראות את התנהגות הערפדים. גם כאן מופיעים פירושים בסוף, ובהם הסברים יותר מדויקים של החוקים.

 

הפרק השלישי והאחרון בספרו של נוד הוא "קורות הסודות". האמונה הרווחת היא כי קורות הסודות לא נכתבו על ידי קין, כי אם על ידי ערפד בן הדור השלישי אשר היה מקורב אל קין. פרק זה בספרו של נוד מכיל נבואות לעתיד. הנבואה הראשונה והידועה מכל היא ה"ג'הנה". ג'הנה היא נבואה על היום בו יקומו הערפדים העתיקים מכולם, וישמידו את כל מה שעומד בדרכם, שותים את דמם של בני אנוש וערפדים כאחד. כמו כן מופיעות התייחסויות לכל היצורים משאר משחקי עולם האפלה, כגון אנשי חיה, מכשפים, פיות ועוד. הפרושים בפרק זה נותנים רעיונות רבים לאפשרויות עלילתיות.

 

כנספח מופיע תאור החיים בעיר הראשונה. באותה עיר חיו הערפדים ובני האדם אחד לצד השני, והערפדים שלטו על בני האדם, או כפי שהם הגדירו זאת "הדריכו" אותם. חלק זה בספר נותן מעט מידע שימושי, אך הינו מעניין מאוד מבחינת תפישת משחק.

 

האפילוג של הספר הוא עוד קטע שנכתב על ידי ערפד, שעובר על הספר, ומגיב עליו. כלולות בו הערות על דעתו האישית של אותו ערפד, וכמו כן עוד חלקי מידע על העולם. הסיום הבלתי נשכח של הספר הוא במונולוג קצר של אותו ערפד, שמציג את הקונספירציה שהיא ומפייר בהתגלמותה. אותו ערפד משכנע את הקורא שהוא משחק תפקיד שונה בקונספירציה הערפדית בכל משפט.

 

הספר מומלץ למי שאוהב את עולם האפלה, וומפייר בפרט. כמו כן כל מי שאוהב סיפורי ערפדים, או רוצה נקודת מבט ייחודית על הסיפור המקראי, מוזמן לקרוא את הספר.