טובים השנים מן הקבוצה

מאת: אביעד פארן

 

מקובל לחשוב שקבוצת משחק צריכה למנות שלושה או ארבעה שחקנים כדי להיות מעניינת, כדי שהמשחק יהיה רבגוני ומעניין יותר. לדעתי מי שחושב כך עדיין לא ניסה משחק של מנחה מול שחקן. ומי שלא ניסה, כדאי שיתחיל לנסות, כי זה לא גורע ממשחק רגיל של קבוצה ואף יכול להשתלב בתוך משחק קבוצתי כפי שיוסבר בהמשך.

 

כמו בכל דבר, למשחק אחד על אחד יש יתרונות וחסרונות, ואני אשתדל לסקור אותן בכתבה הזאת בכמה שיותר ניטרליות, ואתן פתרון לכל חסרון שקיים. נתחיל בחסרונות: החסרון העיקרי והברור ביותר של משחק אחד על אחד הוא המחסור של דו שיח בין הדמויות השונות של הקבוצה. המצב שנוצר הוא שהשיחות היחידות שמתקיימות במשחק הן בין דמות השחקן לדמויות המנחה. למעשה אין פתרון מובהק לבעיה הזאת, אבל החסרון הזה מתבטל לחלוטין כאשר המנחה מנוסה, ולא חוזר אחר עצמו בדב"שים שלו. אם המנחה ירשום תכונות אופי מלאות לכל אחד מהדמויות שהשחקן עלול לדבר איתם, וימציא לכל דמות קול שונה ומיוחד לה, המשחק יהיה רבגוני ומעניין (עבור השחקן לפחות).

 

חסרון רציני נוסף הוא היובש, כשאתה בחלק מקבוצה, נהוג חוץ מהמשחק להתבדח על המשחק, ולעשות דברים שיעניינו אך ורק בקבוצה כגון הזמנת אוכל, אכילתו וכו'. עוד שבאין פליי (בתוך המשחק), שיתוף הפעולה להשגת המטרה מוסיף עניין למשחק. במשחק אחד על אחד כל הדברים הללו הולכים לאיבוד, ולכן המשחק טיפה יותר יבש ממשחק רגיל. לכן משחק אחד על אחד רצוי שיתקיים כאשר גם המנחה וגם השחקן ממש רוצים במשחק רציני, עמוק וסוחף. משחק כזה מגיע לידי ביטוי ברמה נמוכה יותר כאשר משחקים בקבוצה (רצינית ככל שתהיה).

 

לעומת זאת, אחד היתרונות הכי גדולים במשחק מסוג זה, זה היכולת של המנחה להתרכז בשחקן, אך ורק בשחקן. הוא צריך להתמודד רק עם דעה אחת, ולא עם כמה, ולכן שיקול הדעת שלו חזק והחלטי, וכמובן שהשחקן רק מרוויח מזה. עוד יתרון הוא שהמשחק מקבל אווירה שונה ממשחק של קבוצת שחקנים, אווירה מיוחדת למשחק שחקן-מנחה.

 

יש כמה אפשרויות שבהן אפשר להכניס משחק אחד על אחד:

על בסיס קבוע- שזה לא מומלץ כי זה משעמם לאחר זמן מה.

בתור משחק חד פעמי להוציא דמות ממצב "צמח"- מומלץ ביותר עובד כמעט תמיד.

וכמובן, בתור אפקט לפלפול הקשרים בחבורה ולנצל את זה לטובת המשחק- נחמד ומוסיף המון.

 

 

משחק אחד על אחד, לא תמיד חייב לבוא כמשחק קבוע כנכתב לעיל, זה מאוד שימושי לפעמים אפילו לקבוצה. אני אסביר את עצמי מיד בדוגמא: חבורה של ארבע דמויות שחקנים נכנסת לעיר חדשה, והם מחפשים אחר מישהו מסוים, הם מחליטים להתפצל כדי להכפיל פי-4 את סיכוייהם למצוא את האדם הרצוי.

במקום לייבש את שאר השחקנים בזמן שאתה משחק עם שחקן אחד בלבד, סיים את הפגישה לאותו יום, וקבע עם כל אחד שעת פגישה, בזה אחר זה, ביום אחר.

 

ככה תוכל להריץ את המשחק של כל שחקן בפרטיות ובנפרד, וגם לגלות את נפלאות משחק המנחה-שחקן. כמו כן, שאר השחקנים לא ידעו מה באמת קרה באותו זמן שהשחקן היה לבד, והוא יכול להחליט מה לומר לשאר השחקנים, ומה לשמור לעצמו.

 

משחק אחד על אחד, אפשר לומר, אפילו נדרש בתור סשן לפלפול האווירה של הקמפיין הנוכחי, זה יכול להוסיף המון אם תגלה מה הדמויות באמת חושבות אחת על השניה. ככה תוכל לשחק בזה, ולהשתמש בזה במשחק שלך, ואיך אתה יכול להוציא את המידע הזה ביעילות אם לא במשחק אחד על אחד בבדידות? אין דרך טובה יותר ככל שאני יכול לחשוב.

 

משחק אחד על אחד, באמת יכול להוציא את השחקן שנמצא בתוך כל אחד מאיתנו, במשחק אחד על אחד, לא ניתנת האפשרות לשחקן ה"צמח" (שחקן אשר יושב בצד ולא מדבר ומחכה שיאמרו לו מה לעשות) לשבת בצד ולשתוק, הוא חייב לדבר וליזום כדי ליהנות. לכן האפשרות הנהדרת להוציא שחקן בקבוצתך ממצב ה"צמח", היא כמובן, לעשות לו משחק אחד על אחד, חד פעמי, להכריח אותו ליזום דברים בעצמו, ובמפגש הבא רוב הסיכויים שהוא יצא ממצב ה"צמח" ויתחיל לשחק טוב ככל שהוא יכול (אלא אם כן יש לו פחד קהל).

 

קווים מנחים למנחה של משחק אחד על אחד:

         תמיד תהיה רבגוני.

         אף דמות בעולם לא נושאת קול זהה של דמות אחרת.

         תחדור כמה שיותר לפרטיות, ותיגע כמה שיותר בנושאים כאובים כשהדמות לבד.

         תרשום הכל! במשחק אחד על אחד שהמשתנה היחידי זה הדמות האחת שהשחקן משחק, חשוב שיהיה לך רשימות של הכל, מתכונות אופי של כל אדם שהדמות עלולה לפגוש ועד למחירים בפונדק/ מקדונלדס המקומי.

 

הקווים הללו אינם דרושים, אך הם מומלצים כדי שהשחקן ייהנה ממירבך, וממירב המשחק. אני אישית, עובד כך תמיד, הכל כתוב לי במחברות על גבי מחברות. זה מאד שימושי ונוח,  זה הרבה יותר טוב מלהשתמש בזיכרון.

 

לסיכום, משחק אחד על אחד יכול להיות מהנה, אבל זה כמובן תלוי במנחה, אם המנחה יהיה מעניין, ורבגוני, המשחק יהיה מדהים, אם לא המשחק ימות וישעמם עד מאוד. כל משחקי האחד על אחד שימושיים ומהנים,

וזה סוג משחק מיוחד ביותר שאת האפקט שלו אי אפשר להפיק משום משחק אחר.