הים השביעי

מאת: אביעד פארן

 

"ריח הנפץ התנוסס באוויר כשהרמתי את ראשי מכר הקש הנוח שלי. צעקות כבדות ורעשי פיצוצים ירדו מן הספון לתאים התחתונים, לבשתי את נדני עם חרבי היקרה ועליתי לסיפון למראה מזעזע, שלוש ספינות קרב פיראטיות הקיפו את הספינה שעבדתי בה, מכל עבר נשמעו הפיצוצים, גופות היו מוטלות על הרצפה מסביב, וריח עז של חומר נפץ, כל כך חמוץ שבקושי אפשר לנשום. הרבה להבות כתומות ואדומות מסביבי, והדבר האחרון שאני זוכר זה כדור מתכת גדול עף באיטיות אך עם זאת במהירות לעבר גופי".

 

הפסקה הקודמת העבירה בך צמרמורת? הזדהת איתה? היא גרמה לך להפעיל את הדמיון? אז הים השביעי הוא המשחק בשבילך!

הים השביעי, משחק של פעולה והרפתקאות בעולם של מוסקטרים, פיראטים, אגודות סודיות ומריבות פוליטיות. שחקנים לוקחים חלק ממשחק של גיבורים, משחקים פיראטים, חוקרים עתיקות ומוצאים אוצרות, מגלים את הקסם ונסחפים ליבשות חדשות.

 

בסדרת הכתבות הבאות אני הולך לסקור כמה מהמוצרים של הים השביעי שבאים מבית היוצר של המשחק- אגדת חמשת הטבעות (Legend Of The Five Rings), AEG.

בסדרת כתבות זאת יופיעו גם מאמרים נוספים שלא סוקרים מוצרים של הים השביעי אלא מסבירים איך להתמודד ולעבוד עם המשחק.

 

המשחק ממוקם בעולם שדומה מבחינה פיסית לאירופה, אך קווי המתאר של החופים, שונים במקצת, היבשת ת'יאה היא היבשת היחידה בעולם, אמריקה עוד לא התגלתה ולא נתונים פרטים על אסיה ואסיה הקטנה. 7 אומות- ממלכות- חולשות על היבשת: אבאלון- האצילים, וונדל הסוחרים, אושורה הברברים, וודאקי האכזריים, מאנטיגן רבי העוצמה, איסאן האמיצים, וקאסטל החושניים. לכל אחת מהאומות אפיונים שונים משלה. בכתבה של החודש הבא, אסקור בכובד ראש כל אחת מהאומות- ואיזה סוג שחקנים מתאים לשחק בה.

 

הים השביעי נותן ים של אפשרויות למשחקים מעניינים בעולם ת'יאה. המשחק בעצם משלב אספקטים של פנטסיה, היסטוריה, מדע ותחילתה של הטכנולוגיה. זה נותן מאות אפשרויות לסוגי דמויות ומשחקים שונים. אומנם עדיין לא הומצא המחשב, אבל רובים כבר בשימוש ע"י הצבאות והפיראטים, תותחים מפגיזים את רחבי האוקיינוסים והפוליטיקה רק נולדה והיא בחיתוליה. ספר המשחק של הים השביעי אינו תומך דווקא במשחק של פיראטים כנהוג לחשוב על המשחק הזה, אלא אנשים אצילים, פוליטיקאים, אנשים מהרמות הגבוהות. אבל, יש גם ספר הרחבה למשחק עבור משחק פיראטי. האפשרויות רבות ומגוונות וכל דמות שונה מרעותה.

 

הים השביעי הוא "מגרש משחקים" מעולה, עבור משחק תפקידים ברמה גבוהה, פיתוח מחשבה והנאה של שעות. בשל הסיבה שהעידן שבו המשחק מתקיים הוא הרנסאנס, הטכנולוגיה מתחילה להתפתח, אבל רבים עדיין משתמשים באמצעים של ימי הביניים. המשחק מקנה מגוון גדול של סיטואציות שאיתן אפשר להגיע לאחת הרמות הכי גבוהות של משחק תפקידים.

 

ספר החוקים הבסיסי של הים השביעי, הוא הספר לשחקן. ספר נוסף שכמעט נדרש עבור משחק אבל אפשר גם בלעדיו הוא הספר למנחה. שניהם ביחד נותנים מספיק מידע לשנים של משחק בת'יאה. כמובן שכל העזרים של הים השביעי יעזרו למנחה לגוון את המשחק, אבל אני חוזר ואומר שהספר למנחה והספר לשחקן מספיקים.

 

שיטת הקרב של הים השביעי היא אחת השיטות הטובות ביותר שראיתי. היא אולי לא ריאליסטית כמו השיטה של רולמאסטר, אבל מתחשבים בכל הנסיבות, וכל גורם משפיע. אני לא ארחיב על שיטת הקרב בכתבה זו, כי זה יראה כמו נוסחה מתמטית, אבל לדוגמא, ככל שדמות נפצעת יותר, על כל פעולה שהיא עושה יורדות לה נקודות הצלחה. הים השביעי משתמש בקוביות בעלות 10 פאות כנהוג בחברה AEG. למעשה זה חיסרון עיקרי; בשביל להעביר קרב, אפילו קטן, במהירות וחלקות, נדרשות לפחות 10 קוביות, שמבלבלות ועושות בלגאן. בגלל זה, אני אישית תומך לשחק את המשחק הים השביעי בחופשיטה, זאת אומרת להשתמש ברקע שלו ובעולם שלו ובקשר לתוצאות של הקרבות, המנחה מחליט. אם המשחק משוחק בחופשיטה, הוא זורם יותר; הים השביעי משחק "מהיר ועצבני" (בד"כ) ואם יתעכבו על קרב קטן סשן שלם, משהו במשחק שגוי.

 

הספר של הים השביעי נותן אפשרויות רבות למשחק ודמויות רבות ומגוונות, הוא לא עובד בשיטה של- לוחם/גנב/כהן, אלא כל דמות בוחרת לה תכונות שהיא יכולה לחלק ביניהן נקודות ממאגר מסוים של נקודות שמוחלט לפי המנחה או על ידי הקבוצה בשלב של בנית הדמויות.

 

אם כן זהו משחק מגוון, מהנה ומעניין שבאמת יכול להוציא את השחקן מכל אחד ואחד, הוא טוב כוואן טיימר (משחק יחיד), וגם בתור קמפיין ארוך של שנים. המשחק מהנה ביותר ומומלץ לכולם. בהמשך סדרת הכתבות ארחיב על המשחק יותר ממה שכל אחד ירצה לדעת.