B-I-N-G-O and bingo was his name-O

מאת: חנן שיינפוקס

 

"הצבא צועד על קיבתו", "אוכל, אוכל עכשיו!" או "תאכל מותק זה בריא." הם משפטים שמרביתנו שומעים מדי יום ביומו בשעה שתיים פלוס מינוס שש שעות בעת ארוחת הצהרים. הם גם כולם כותרות הרבה יותר מוצלחות מזו שבחרתי לכתבה על דיאטות א-אנושיות אבל זה, כמובן, בכלל לא קשור. הנקודה היא שלמרביתכם אנשי המין האנושי יש נטייה להשליך הנחות בסיס שלנו על גזעים "אחרים". מי אמר לכם לדוגמה שהאלפים של adnd אוכלים פרה? כדי לאכול פרה צריך כמובן לגדל פרה ולגדל פרה אומר מנטליות מאוד מסוימת שאנחנו מדביקים לאלפים. אבל זה בהחלט לא הכרחי ובהחלט לא נכון אפילו בכדה"א הפרטי שלנו, ישנן הרבה תרבויות וגישות לאוכל (וחשוב לא פחות, כיצד משיגים אותו). מסע קצר בקיבה של כל דמוי אנוש יכול לספר לכם הרבה, הרבה יותר משאתם חושבים!

 

טורפים : בשר לפי מילון אבן-בלטה מוגדר כ"דבר חום עם הרבה דם עליו" כפי שכולכם לבטח יודעים מניסיון אישי חלקכם וודאי גם צורכים גושים חומים כאלו או אחרים בצורה סדירה למדי אבל המרחק מכאן לצריכת בשר כדיאטה יחידה הוא גדול, עצום! כשאתם נכנסים למסעדה ומזמינים סטייק אתם מקבלים חתיכה גדולה של הגוש החום המדובר אבל איתו אתם מקבלים גם תוספות צמחוניות (שנעות בדרך כלל ממרק אפונה בטעם קולורבי מוקרם ופצפוצי אורז למטבל זבובים בחומוס) מהצד. גם בבורגר ראנ'ץ יש את הסלטים המפגרים האלו שלא לדבר על הלחמנייה והחסה שדוחפים לנו עם ההמבורגר. בגזע בשרי באמת אין את זה! אתה אוכל בשר וזהו! שום צ'יפס שום בטיח, בשר נטו, זה גם אומר בשר בכמויות גדולות! מכיוון שזברות מגיעות בחבילות של מאה קילו ולא ה-300 גרם המצחיקים שמוכרים לכם בתור אנטרקוט. אומנם חיות טורפות בטבע לא אוכלות שלוש פעמים ביום ובעתות מחסור גם לא שלוש פעמים בחודש אבל זה עדיין דורש מקור קבוע וסדיר של אספקה ופה מתפצלים לנו כל גזעי הטורפים בחלוקה פנימית שמדברת בדיוק על איך משיגים את המזון (ולא מסיגים אותם במקום).

 

רעיית צאן ובקר למיניהם: שכחו מזה חברה, זה לא עובד! בניגוד לעולם המודרני בימי קדם אף אחד לא פיתם את עצמו בבשר בצורה יום יומית ואף אחד לא היה מסוגל אפילו לדבר על משימה בכזו סקלה! בשר כבש כל יום אומר שאתה צריך להחזיק עדר מפלצתי בגודל נהריה כדי לכלכל שבט אורקים מסכן בצורה קבועה. מלכים אולי יכולים להרשות לעצמם את זה, האיש הפשוט לא! מה שכן עדרי בקר הם נחמדים לגרור אתך מסביב בתור אספקת חירום בזמן שהטרף מדולדל או לקראת מסע ארוך

 

 

Love thy neighbor: הכי קלאסי, הכי כיף, אורקים במיטבם הם בדיוק פריקים של הטבע שלוקחים חופשי ביסים בכול מה שהוא לא אורק (למעשה זה תלוי עד כמה הם רעבים), שתבינו, זה לא גזע נורמלי. זה בדרך כלל איזה טעות גנטית שיצרה משהו שאוכל מהר ו****** מהר ומכלה את כל מה שבסביבה, אלה גזעים שיורדים על יערות ערים ומדינות (תלוי בכמה מהר הם התרבו עד עכשיו) בכמויות מסיביות במיוחד, בדיוק כמו מעין ארבה של בשר, כשהם משאירים מסביבם שום דבר מלבד צמחים ושלדים מכורסמים. כדי להאכיל את עצמם הם תמיד במסע והם תמיד מחפשים טרף (טרף, שוב חשוב להזכיר, זה גם בני אדם ודומיהם) וסביר להניח שכמו ארבה שפוקד את הארץ הם לוקחים כמה זמן להירגע אחרת הם יחסלו את כל הטרף ויגוועו בעצמם.

 Needless to say, התעוררותו של גזע הרסני שכזה מבטאת הרס כל ציויליזציה, ובסיס מגניב להרפתקה (בסגנון "הצל את היקום" הקלאסי או בעולם פנטזיה פוסט-אפוקליפטי)...

 

Hunt thy neighbor: נמרים עושים את זה, זאבים עושים את זה, אז למה לא הדמויות? גזע טורף שכזה מוצא מקור אספקה יציב לבשר בצורת איילות צבאים וכו' שהטבע מספק. בניגוד לטורפי הכל שהוזכרו למעלה אין להם ריבוי מפלצתי שכזה, להפך הם חיים בשלום והרמוניה מוחלטת עם סביבתם במידת הניתן. נשמע אחלה לא? רק בעיה קלה אחת יש בסגנון החיים הזה הוא לא מאפשר ציויליזציה. כלומר שבטים קטנים הם עוד בגבול הדמיון אבל ערים? חס וחלילה. על מנת להישאר בסביבה יש על כל מיני הטורפים האלו הגבלה מספרית חמורה- הם מקיימים אוכלוסייה קבועה פחות או יותר בגודלה ואולי נפגשים אחת לכמה זמן בין השבטים.

 

Hack thy neighbor: המבט של הטורפים הראשונים שראו עיר אנושית דומה בוודאי לזה של ילד שנכנס לחנות ממתקים. בני אדם ושאר דמויי אדם מקיימים אוכלוסיות צמחוניות יציבות של מאות אלפים אם לא מיליונים בעיר אחת. ואם אחד ילך מי יבחין? זה בדיוק העיקרון שהגזעים האלו עובדים איתו. גזע שכזה הוא שוב לא בדיוק ציויליזציה כמו "הציידים". הוא חי מסביבתו ונמצא בהרמוניה מזעזעת איתה. הם אוכלים כמה שהם יכולים אבל בדיוק מספיק כדי לא לעורר תשומת לב ומרדף מסוכן לתוככי הביובים והאשפתות שבהם הם מסתתרים. גזעים שכאלו יכולים באמת להיות משני צורה אבל הם ממש, ממש לא חייבים. בלילה קשה מספיק כדי להבדיל בין אדם ליצור רירי מכוסה פרווה. כל עוד הם נשארים בביוב או אולי מחוץ לעיר בשעות היום הם יישארו חופשיים ואנונימיים בדיוק במידה שתאפשר להם לחדור בחזרה או לזחול מחוץ לכוכיהם ולעשות את מלאכתם הלילית המזוויעה (כבר הזכרתי ערפדים, אגב?). לחלופין מגניב ומזוויע באותה המידה יכול להיות לדוגמה מקרה בו קבוצה קטנה של יצורים כאלו התיישבה ליד כפר גדול ושכנעה את המקומיים שהם אלים ושעליהם להביא קורבנות (משמע הרבה כבשים ואפילו בתולה או שתיים).

 

 

Eat thy neighbor: שבטים עושים את זה, רוצחים מטורפים בקולנוע עושים את זה, אני מאוד מקווה שהדמויות לא. קניבליזם אכן חזר לאופנה. מה קורה אם שבט אחד מכול הסוגים המוזכרים מחליט לטרוף את אחיו השבטים? בסיס להרפתקה או פתרון מגניב לבעיית הגזע מחריב הציויליזציות מה שכן, זה יכול להוות בסיס לסימביוזה מגניבה במיוחד נאמר הגברים של הגזע יוצאים למסע, אוכלים (צמחים או חיות, לא עקרוני) מתפטמים וחוזרים לקן שם קבוצות של נקבות מתרבות ואחר כך אוכלות אותם (קצת כמו אלמנה שחורה רק בקנה מידה הרבה יותר משמעותי וקבוצות של זכרים במקום בודדים). תחשבו על ההשלכות הפסיכולוגיות.

 

Suck thy neighbor: עלוקות למיניהן, מיני חיות תבוניות משונות שנתפסות על איזו חיה מסכנה ומכלות חצי מכל מה שהיא אוכלת עד שהיא מתה מתשישות. עוד בסיס מעניין לפסיכולוגיה א-אנושית, או קלישאה עייפה (תלוי מה אתם עושים עם זה).

 

Scrap thy neighbor off the floor: צבועים עושים את זה, אתם עושים את זה ולי נמאס עם המשפט המעצבן הזה. בכל אופן, ציידים אמיתיים לא יתקרבו לגופה מתה אם הם לא גוועים וגם אז אולי לא. רק אוכלי נבלות למיניהם (וחתולים שמנים במ'קדולנדס) יתקרבו לבשר הטחון שאתם נהנים משום מה לנעוץ בו את שיניכם. גזעים טורפי נבלות הם גזעים קטנים במספר וחסרי אופציות רבות להתקדמות שכן הם סביר להניח פחדנים ולא מסוגלים להרבה לחימה בעצמם. קוביות גלטינו ענקיות מתאימות לפה, אבל לא רק. אפשר ליצור כאן הרבה אישיות מעניינות או לפחות אתנחתא קומית אחת או שתיים אבל לא הרבה יותר.

 

נ.ב. הייתם מאמינים אחרי כל זה שאני צמחוני? J

 

 

צמחוניים ואוכלי כול: צמחוניים מה שאוכל רק צמחים. אוכלי כל כל מה שמסוגל לאכול הכול (דובים נימיות ובני אדם, למשל). הייתי כותב איזה פתיח יותר נחמד אבל זה די מסכם את זה. או קיי?

 

אוכלי דשא: תאמרו מוווווווווו יפה! אתם כבר בחצי הדרך לקטגוריה הזאת מתאים השם love thy grass מכיוון שזה מה שפרות ודמויי אנוש אוכלי דשא עושים. דמויי אנוש צמחוניים הם באופן מפתיע הרבה-הרבה פחות תוקפניים מאחיהם אוכלי הבשר. עלים פשוט לא צורכים הרבה רוח קרב, לא? אבל! זה לא אומר כלל שהם לא מסוגלים לתת חתיכת מגננה... אני לא מדבר על בעיטה מהפרסה האחורית של הדמות המדוברת, אני מדבר על קוצים ענקיים, שריון מגניב או בטן ששוקלת כמה טונות (הידעתם שהיפופוטם הוא למעשה אוכל דשא נלהב?) זה לא מקרה שהענקים של הטבע אוכלים דשא, עלים או פלנקטון! נכון מרבית הצמחוניים בטבע מסתמכים על טכניקות עדר אבל היי זה לא כל כך מעניין או שכן? זה אולי פחות מעניין לשחקPC  מטומטם בשחור ולבן בעל יכולת הגנה עצמית מינימלית, אבל מה לגבי מין שוחר שלום שעומד במרכזו של סכסוך ונטבח ללא רחם? אולי גם פתאום מחליטים כל 'אנשי-הפרות' האלו להחזיק סכין ביד? האפשרויות והדמיון צריכים לזרום חופשי עד עכשיו חברה! לא משנה מה היא טכניקת ההגנה צמחוניים אוכלי דשא הם מנומנמים וטיפשים ברובם יש להניח (או שלא?) ובעלי נטייה כללית לטקטיקות מגננה נטו. הערה תחשבו אם כבר על אוכלי עלים ולא אוכלי דשא שאולי לא צריכים להתכופף לרצפה כדי לאכול

 

מלקטים: שוב פעם גזע שחי בהרמוניה עם אימא טבע. מלקטים לוקחים מהסביבה מה שהם צריכים ומה שהם מוצאים, יהיה זה פטריות, או כל דבר אחר, מעבירים אותו במקסימום טיגון קצר וזורקים לפה. שוב פעם ציוויליזציה מפותחת היא בעייתית והם פחות מדליקים לדעתי מהציידים שהזכרתי קודם.

 

מגדלי גידולים: בוקר בא בוקר בא... בוקר בא ולעבודה אם אתה חורש שדה וזורע שדה וקוצר שדה אתה עושה עבודה קשה (בעצם עזבו חרישת שדות, לכתוב את כל הנקודות האלו בפסקה אחת זהו סיפור מאיים לא פחות) אבל לפחות אתה בטוח שיהיה לך מה לאכול. מגדלי גידולים לא צריכים לדאוג הרבה לגבי מציאת אוכל, צידת אוכל (או למצוא אוכל רעיל) וגם הרבה פחות לגבי תחרות על המזון גידולים וקצת רעיית כבשים מהצד יכולים לפרנס בכבוד ובצורה יציבה כל ישוב, ובדרכי מסחר, גם כל עיר. עדות לכך הן כל ערי העולם. וריאציה מעניינת על גידולים יכולה להיות שדות פטריות תת קרקעיים לכל מי שמשחק מתחת לאדמה. אם מישהו רוצה עוד מידע על מגדלי גידולים הוא יכול לפתוח כל ספר על היסטוריה אנושית, לקרוע את עמודים 3-300 ולהכין מהם קומפוסט.

 

 

שונות כל מה שהוא לא טורף (בשר או עשב) נכנס פה ! לגבי נטרף לא אמרתי כלום !!!

 

no food: לקטגוריה הזאת נכנסים כל המוזרויות המקומיות במערכה שפשוט לא צורכות אוכל. כל אלו שחיים מהפרשי טמפרטורה, חיים מקסם, אוכלים אדמה (אבן, יאם-יאם), שסתם מסוגלים לאכול רק פעם בעונה וכו'. מה זה אומר? במינימום זה אומר שיש להם המון זמן על הידיים מרבית בני האדם בעולם העתיק עסקו בצורה זו או אחרת בהפקת מזון (תחשבו לדוגמה כמה אריסים היו לכול ברון בימי הביניים) מה הולך לעשות גזע שלא צריך מזון בזמנו הפנוי? זו שאלה הרבה יותר מסובכת משהיא נראית, ואם הפיסיולוגיה שלהם מקורה בקסם זה מסבך את המצב עוד יותר! התשובה "כובשים את העולם" לא מספקת במיוחד מכיוון שחסרה כאן מוטיבציה לכיבוש העולם (האדם העתיק כבש שטחים בעיקר בשביל היבולים שעליהם).

 

פוטוסינתזה: שכחו מזה חברה! תנועה בעולם שלנו צורכת מלאן-מלאן אנרגיה (תראו כמה דשא פרה צריכה לאכול) זה אומר שבין חיסול אורק אחד למשנהו, דמוי האנוש החביב יצטרך לנוח לפחות כמה שבועות טובים בשמש. ובכלל זה פשוט לא סביר לעץ שתהיה לו יכולות תנועה מינימלית שכן לעבור החוצה מהצל פעם בעונה זה דורש לפתח מערכת שרירים, עצבים וכו' וקצת יותר שמש פשוט לא מחזיר את ההשקעה. או במילים אחרות דמוי אנוש שמתקיים מפוטוסינתזה איננו דמוי אנוש הוא עץ!

 

אקזוטיים: כל מיני צורות חיים שמעסיקות את עצמן רוב שעות היום אבל לא בצורה המקובלת, חיידקים או פלנקטון מהאוויר או המים כמו לווייתנים גדולים, או צייד נשמות מתות ואפילו יצורים שחיים מרגשות של בני אדם יכולים להיכנס פה, אבל בעצם הם די כמו טורפים או צמחוניים רגילים, רק שהם מעכלים דברים מיוחדים, ברגע שתחשבו בדיוק על מה הם אוכלים תוכלו להמשיך משם.

 

סימביוזה: לא חסרות דוגמאות בטבע. שני מינים של גזעים שהתפתחו במקביל ועוזרים אחד לשני. זה יכול להיות משהו ביזארי כמו גזע הקניבלים שהצעתי אבל זה לא חייב. גזע לוחמני וגזע מפיק אוכל שמגוננים אחד על השני הם רק דוגמה אחת נדושה. רוצים דוגמה נדושה אחרת? מה לגבי גזע חכם וגזע חזק? או גם שני גזעים שממש מפיקים מזון ביחד (כל אחד עושה חצי מהעיכול) וכו' רק תזכרו שגזעים בסימביוזה משלימים אחד את השני ותנו לדמיון לרוץ. מה לגבי גזע שניזון מקלישאות נדושות?!?!

 

אוכלים ספציפיים: זה לא נדיר בטבע למצוא התמחויות, משמע, גזעים שיש להם רק זן מזון אחד ספציפי שהם הכי מוצלחים באכילתו ולא מסוגלים לאכול דבר מלבדו (דובי פנדה אוכלים רק במבוק [לא במבה, אבי, במבוק], ותולעי משי מתקיימות רק על עלי עץ התות). גם גזעים בעולם המערכה שלכם יכולים להתמחות רק במזון אחד כשלהשלכות יש שוב חלוקה בין צמחונים וטורפים.

 

בטבע יש די הרבה מקרים של אוכלי צמח אחד בלבד, מה זה אומר בשביל גזע שכזה? ראשית כל יהיו לו הגבלות גיאוגרפיות מאוד חזקות בעיה לוגיסטית עצומה לקיים אנשים באזורים שאינם עשירים בצמח המסוים (אולי בעולם שלכם יש כזה גזע בעל עוצמה פיזית אדירה אבל שלא מסוגל לשלוח את הצבא שלו לכיבושים רחוקים, לפחות לא בלי קרונות משתרכים מלאים בעלים מאחוריהם). זה גם אומר שאיום כמו הכחדת כל הצמחים מהסוג הנ"ל הוא איום מוות בשבילם שיכול לגרום להם לעשות כל דבר כדי שלא ימומש איום כזה (האיום יכול להיות ארבה או קסם מסתורי או אפילו סכר גדול במעלה הנהר).

 

טורפים שאוכלים רק זן אחד של טרף נדירים טיפה יותר במציאות אבל אין שום דבר שפוסל את קיומם. מה שזה אומר בכל מקרה, זה שיש ביניהם לבין הטרף מרוץ חמוש אבולוציוני שמשתכלל בהדרגה והביא, יש לשער, גם לקיום תבונה לפחות באחד מן הגזעים. ראשית כל ההשלכות הפסיכולוגיות מגניבות, האם הם שונאים אחד את השני? או אולי רק איזו שהיא מערכת מתוחה של יחסים? מה קורה אם (בהנחה שלשניהם יש תבונה) הגזע הנטרף מקים מיליציה חזקה? או מתאגד בברית יחד עם גורמי רבי השפעה וכוח? זה מציב את גזע הטורפים בסיטואציה מאוד לא נעימה!!! ובכלל מה יכול להיות הסכם השלום בין העמים (או אולי הסכם תבוסה במקרה שהמרד שהוזכר כאן לא צלח ביד הנטרפים), האם יסכים גזע הנטרפים לשלוח כמויות אדירות של קורבנות באופן סדיר? האם השלטון של הנטרפים יוכל לדאוג לכל כך הרבה מתנדבים? האם הטורפים יכולים להרשות לעצמם באמת לטבוח בהמונים את הנטרפים? האם זה לא יביא אולי להכחדת גזע הנטרפים וכתוצאה ישירה הכחדת גזע הטורפים גם כן?? כל זאת ועוד בפרק הבא של "טורפים ונטרפים".

 

ובנימה אופטימית זו של חיסול גזעים, הכחדת תרבויות, וכאוס מוחלט, מסתיימת הכתבה לא בגלל שנגמרו הרעיונות המגניבים (כלומר, נגמרו לי אבל זה לחלוטין לא קשור J ) אלא בגלל שאתם יכולים לחשוב על עוד שפע של כאלו בעצמכם ובתקווה רבה חשבתם על מספר תוך כדי קריאת הכתבה.