אלים ומסע בזמן

מאת: Golden-Star

 

אם אתם משלבים מסע בזמן במערכה של פנטזיה, או למעשה כל מערכה שכוללת אלים, יכולה להיווצר בעיה. מה הקשר בין האלים למסע בזמן? האם האלים יכולים לנסוע בזמן? האם מציאת המסע בזמן הייתה מתוכננת וידועה מראש, או טעות שקרתה ללא ידיעתם ואישורם?

 

אני חושב שהדרך לפתרון הוא למעשה להגדיר את האלים בעולם המערכה שלכם. כלומר, להגדיר את הקשר ביניהם לעולם. האם הם ישויות נפרדות שצופות בעולם כמו בטלוויזיה ויכולות "להעביר קדימה ואחורה" את העולם כרצונן, כמו אלוהים ביהדות? או שמא הם עוברים את הזמן ביחד עם העולם, מתבגרים עם הזמן, לומדים ומשכילים, כמו האלים ביוון העתיקה? האם הם יצרו את העולם, או שהיה "בורא" שהעביר להם את העולם?

 

מכאן, ישנן מספר אפשרויות שאני העלתי כדי להמשיך. אם החלטתם שהאלים הם נפרדים מהעולם, שזוהי לדעתי גישה מסובכת יותר ופחות מעניינת, אז הם כמובן יודעים על המסע בזמן. אבל אם כך, אז האם אפשר לחזור לזמן לפני האלים? כיוון שאם אתה בוחר בגישה זו לגבי האלים, אז "הם היו שם תמיד" וכו'. אפשר לפתור את זה בקלות, על ידי הצבת מגבלה של זמן למסע. כמובן שיש לספק סיבה לזה לדוגמה, המסע דורש אורניום, ואין מספיק אורניום כדי לחזור כל כך הרבה אחורה אבל זהו פתרון שאני לא אוהב להשתמש בו, כי אז אתה עלול לתת לאחד השחקנים בספר את שרביט הצפרדע הגדול, שלא שמת לב שרשום בספר שהוא מייצר אורניום ללא הגבלה. במקרה כזה תיאלץ להעלים לשחקן את החפץ, להגיד לו שהוא לא פועל וכו'. בכל מקרה השחקנים ירגישו שהייתה בעיה. הם תמיד מרגישים זו הייתה רק דוגמה, אבל למעשה, תמיד כשתציב בפני שחקן מגבלה חומרית הוא ינסה בכל דרך לפרוץ אותה, מה שידרוש ממך הרבה שה"מיות מגעילה כדי למנוע ממנו כל פעם מחדש להשיג את מטרתו.

אבל, אם מישהו מעדיף את הדרך הזו, אין שום בעיה להוציא אותה לפועל.

 

אם בחרתם בדרך השנייה, שהאלים הם חלק מהעולם, גם כן נוצרות בעיות. אם אדם משנת 2000 חוזר לשנת 1930, אז האם האלים מסתכלים עליו כמו שהוא רואה זאת כלומר  שהאירועים שקרו בשנת 2000 באו לפני 1930, או כמו שהאנשים שמסביבו רואים זאת ששנת 1930 באה לפני 2000. האם האלים יודעים בכלל שהאדם הוא נוסע בזמן? אם כן, אז האם הם יודעים מה היה בחייו לפני או שהם רק יכולים לראות מה היה מהרגע שהוא הגיע? האם האלים יכולים לנסוע בזמן? כנראה שלא, כי אז הם פשוט היו עוברים על כל הזמנים, והופכים למעשה לאלים מהסוג הראשון. האם המסע בזמן נוצר "בברכתם" של האלים, או שזוהי טעות, פגם בבריאה? כל השאלות האלו יוצרות בעיות, אך למעשה כדי לפתור אותן, רק צריך לענות עליהן כרצונכם ובהתאם לעולם המערכה שלכם, ללא פרדוכסים (ככל האפשר) וללא בעיות נוספות.

 

גישה נוספת, אבל סודית אז אל תגלו, היא עולם מערכה חדש שאני עובד עליו. זהו רעיון גולמי, אז כנראה שיהיו בו בעיות, אבל תרגישו חופשיים לאמץ את הרעיון ולעצב אותו כרצונכם. בבסיס הגישה, ניצב הרעיון שלמעשה אין אלים. מה שאנשים מאמינים שהם אלים, הם למעשה קבוצת אנשים שגילתה את המסע בזמן מהעתיד הרחוק, חזרה אחורה בזמן, ובזכות טכנולוגיה מתקדמת ביססה לעצמה כוח של אלים.

השחקנים למעשה נקלעים\מגלים\מפוצצים וכו', משהו שקשור ל"אלים" הללו ולמסע בזמן, ויוצאים למסעות שונים בזמן להנאתם. ה"אלים" מנסים לעצור אותם, כדי למנוע את הגילוי של סודם ונפילת כוחם. בין האלים האלו קיימים אנשים תאבי שליטה, כוח ובצע, שהיו הראשונים לעשות זאת, ואנשים נוספים שהלכו כדי לעצור אותם. אנשים אלו נהרסו על ידי הכוח שראו שקיים, והפכו גם הם לתאבי כוח. אך, בעזרת משחק טוב וזהיר, אפשר להחזיר אותם לצד הנכון.

 

אני מקווה שנתתי לכם רעיונות חדשים למערכה, הארתי את עיניכם ונתתי לכם קצת תשובות. אבל יותר מהכל אני מקווה שהשארתי אתכם עם שאלות, כי אלו הבסיס של כל רעיון

 

בברכה,

Golden-Star