מסע בזמן במשחקי תפקידים

חלק שלישי – הצד האפל של הקוואנט

מאת: ערן בן-סער

 

כמעט כל חובב מד"ב או פנטזיה ראה איזה סרט או סדרה שכללה מסע בזמן, ההימור הכי בטוח הוא הסרט "בחזרה לעתיד" על שני המשכיו המשעשעים. כמעט כולם נמנעו מלרדת עמוק מדי בדיון על הנושאים שדיברנו עליהם בשני המאמרים הקודמים, בעיקר בבעיית הזיכרון האישי. מדוע? משום שדיון עמוק בבעיות אלו מוריד מהכיף הכללי ומקלות הראש וכן מוסיף יותר מדי פילוסופיה כבדה לתסריט. אבל בנושאים שעליהם נדון הפעם נפגשתם גם נפגשתם, הם הכיף של מסע בזמן, המאורעות המוזרים שגורמים לצופה השגרתי להגיד "Cool" מול המסך.

 

אנו נדון הפעם בכל מיני מאורעות ואירועים העלולים להתרחש (או שלא להתרחש בכוח) כתוצאה ממסע בזמן. חלק מהמאורעות האלו יכולים לקרות אך ורק כאשר ההיסטוריה אינה ניתנת לשינוי, וחלק אך ורק כשהיא כן ניתנת לשינוי, אנו נציין זאת לכל מאורע. תקראו, תיהנו, ותזכרו – זה יכול לקרות גם לכם!

 

1. נעילת זמן

נעילת זמן מתרחשת אך ורק כאשר לא ניתן לשנות את ההיסטוריה, (או כאשר כן ניתן לשנות אותה, אך יש אירוע כלשהו שלא ניתן לשנות). בגדול נעילת הזמן היא כלב השמירה של ההיסטוריה משום שהיא מונעת את שינויה על ידי נוסעים בזמן. הבה נדגים נעילת זמן בצורה פשוטה, ברנשחביב הוא נוסע בזמן שמטייל להנאתו בשנות השישים באמריקה. והנה בזמן סיבוב חנויות בסן פרנסיסקו הוא מבחין בילד הנוסע על סקטבורד העומד להידרס על ידי משאית חולפת (כן, כן, אני אכזר ורע, אני כותב על ילדים נדרסים). ברנשחביב הוא נוסע בזמן אכפתי במיוחד, והוא מחליט לרוץ לעבר הילד, שאינו רחוק ממנו, ולמשוך אותו מהכביש. אבל מה הבעיה, הילד אמור להידרס. עצוב, כואב, טראגי – אבל ככה זה בהיסטוריה, גם דברים כאלו קורים. מה אם כן יקרה? ובכן ברגע שברנשחביב מנסה לבצע פעולה שאמורה לשנות את ההיסטוריה הוא נכנס לנעילת זמן, ההיסטוריה מתחילה לנסות ולעצור אותו על ידי, אל תצחקו, מזל רע. הוא יתקל באישה זקנה שהולכת עם כלבים שלה וייפול על הרצפה ולכן לא יוכל להציל את הילד, אם הוא ינסה לצעוק לו משהו הוא בדיוק יתחיל להשתעל בגלל גירוי בגרון, משהו יקרה, איזה מאורע בלתי צפוי שימנע ממנו להציל את הילד ולשנות את ההיסטוריה.

 

זה לא מגוחך כמו שזה אולי נשמע. הרי אם ההיסטוריה מקובעת ולא ניתנת לשינוי, מכאן שדריסת הילד ונוכחותו שלו "נלקחו בחשבון ההיסטוריה", הוא היה אמור להיות שם והילד היה אמור להידרס על אף נוכחותו. מכאן שמראש, אם נגיד מישהו מחוץ להיסטוריה היה צופה במאורע, ניתן היה לראות כי הוא נכשל בלהציל את הילד, למנחה רק נשאר לקבוע מה בדיוק מנע ממנו את זה.

 

זהו לא רק מנגנון לשמירה על ההיסטוריה, זהו גם מנגנון הגנה נהדר מפרדוכסים, כפי שאי אפשר לשנות את ההיסטוריה – לא ניתן ליצור פרדוכסים, הרי אתה לא יכול לחזור בזמן ולהרוג את סבא שלך, עובדה – הוא כן חי, הנה תמונות שלו מגיל 60! אם תנסה לחזור בזמן ולהרוג את סבא משהו יעצור אותך, אולי יעצרו אותך על נשיאת נשק מוסתר, אולי מכונת הזמן שלך תתקע בטעות בשנת 20 לפני הספירה, אולי האקדח שלך יתקלקל ואולי הוא יתפוצץ לך בפרצוף ויהרוג אותך, את הסבא האמיתי שלך לא תוכל להרוג (יש אלף וריאציות על הקטע שכן מצליחים להרוג את סבא ואז מגלים שטעית בילד והרגת את השכן של סבא שלך, או משהו כזה). זה הסוד. ברגע שהחלטת שלא ניתן לשנות את ההיסטוריה, נעילת זמן תתרחש בשניה שאתה מתחיל סדרה של פעולות האמורה לשנות אותה, בין אם אתה מודע לכך או לא ובין אם אתה מנסה לשנות אותה בכוונה או לא.

 

אתה יכול ללכת הכי רחוק שאפשר, להחליט שאתה עומד להרוג את סבא שלך בידיים חשופות בזמן שהוא היה ממש תינוק, אתה תבדוק את תקינות מכונת הזמן שלך 20 פעם, תזהה את סבא על פי דגימת DNA על מנת להיות בטוח – בקיצור תהיה סופר זהיר וסופר מדויק על מנת למנוע כל סיכוי של טעות, אתה רק חותם על גזר דינך. ככל שלהיסטוריה (בתכ'לס – למנחה) קשה יותר למצוא דרך לעצור אותך כך היא מתקרבת יותר ויותר אל הבחירה האחרונה – להרוג אותך תוך כדי הניסיון. היי התקפי לב קורים, גם בגיל 35, והיית צריך לדעת שיש רוצחים מטורפים בניו יורק.

 

זו תופעה, אגב, שתהפוך את נוסעי הזמן לחובבי אמונות טפלות גדולים יותר מיורדי ים. הם יחששו ממזל רע כמו מטורפים ויפרשו כל אירוע קטן כסימן למזל רע כזה או אחר. אני יכול לתאר לעצמי נוסעים בזמן כמו אמיצמאד או גיבורהירואי מסתובבים עם רגל של ארנב, מטבע של מזל טוב וכמובן מלח על מנת לזרוק מאחורי הכתף בכל ארוחה. היי, אולי מהם כל הסיפור הזה התחיל בכלל?

 

2. מחוץ לאור הזרקורים

תופעה נוספת המתרחשת רק כאשר לא ניתן לשנות את ההיסטוריה היא תופעת ההרחקה מאור הזרקורים. הדוגמא האהובה עלי היא רצח קנדי (אני מורבידי היום), כ-ו-ל-ם מתים לדעת מה קרה שם, היש דרך טובה יותר ממסע בזמן על מנת לגלות את זה? ובכן אם לא ניתן לשנות את ההיסטוריה אזי התשובה היא לא, לפחות לא על ידי תצפית ישירה. אם ההיסטוריה מקובעת אזי נוסעים בזמן ימצאו שקשה להם להתקרב לאירועים היסטוריים כמו רצח קנדי, המרד על הבאונטי, מסיבת התה בבוסטון וכו'. למה? כי אם היה אפשר, הרי שאירועים היסטוריים היו מוצפים נוסעים בזמן, אם היה אפשר הרי שכל הקהל בהופעת התיאטרון בלילה שבו לינקולן נרצח היה מורכב מנוסעי זמן סקרנים שבכלל הביטו בו ולא בהצגה. אני יכול לתאר לעצמי את מר סטנלי מתקרב בחשש ושואל "ד"ר ליווינגסטון, אני מניח. מי כל החברים הלבנים המוזרים שלך?"

 

מצד שני זה יכול לקרות, פשוט לעיתים מאד נדירות. נוכחות באירוע היסטורי חשוב יכולה להיות דרך נהדרת לתגמל שחקנים במשחקי תפקידים ולגרום להם להרגיש מיוחדים. נוסעי זמן שנכחו באירועים היסטוריים יהפכו למפורסמים מיידיים בקרב קהילת נוסעי הזמן, כך שכל מי שיפגוש את שחקניך יוכל לפעור פיו ולהגיד: "אתם אלו שצילמו את קולומבוס מגלה את אמריקה!" מה שיהיה ממש מגניב, ומאד מקושר למאמר שלי ושל יובל על נבואות, אם הוא יגיד להם את זה לפני שזה קרה להם.

 

3. מפגש מהופך

הנה לכם סיטואציה מורטת שיער שיכולה להתרחש גם אם אפשר וגם אם אי אפשר לשנות את ההיסטוריה. כאשר בחיי היום יום אתה פוגש מישהו בפעם הראשונה בחייך, הרי שגם הוא פוגש בך בפעם הראשונה בחייו (בלפגוש כוונתי לראות ולדבר אחד עם השני, לא רק לראות מרחוק). לא כך במסע בזמן, כאשר אתה פוגש מישהו לראשונה ייתכן שהוא כבר פגש בך בעבר, פשוט הפגישה שבה הוא פוגש אותך לראשונה מבחינתו נמצאת עדיין בעתידך שלך.

 

מבלבל? הנה דוגמה, ואפילו פשוטה – היא מניחה על קיומו של נוסע אחד בלבד בזמן, וקיומה של מקובעת (מישהי שלא נוסעת בזמן) אחת. הנוסע בזמן שלנו הוא מר שרמנטי והמקובעת שלנו היא מרת ביסקוויט (תודו, ציפיתם למשהו אחר), מר שרמנטי הוא מהעתיד ובשנת 2450 הוא רכש את מכונת המסע בזמן הראשונה שלו. מכיוון שתמיד עניינה אותו המאה ה-20 הוא מכוון את המחוגומטר לשנת 1985 ויוצא לדרך. בשנת 1985 הוא מסתובב בכל מיני מקומות, ושם הוא פוגש את מרת ביסקוויט אותה הוא לא פגש מעולם! והרי זה פלא, מרת ביסקוויט רצה אליו בזרועות פתוחות וקריאות "או, מר שרמנטי שלי, התגעגעתי אליך..." מר שרמנטי מאד נבהל, מי זו האישה הזו? מאיפה היא כבר מכירה אותו? מרת ביסקוויט מצידה מאד נעלבת, כלום האם מר שרמנטי אינו זוכר את הלילה הנפלא שבילו יחד לפני שלוש שנים? כשמר שרמנטי שומע על זה הוא מבין שהוא במפגש מהופך, הוא חוזר אל מכונת הזמן, נוסע שלוש שנים לעבר ומוצא את מרת ביסקוויט. שוב הוא במפגש מהופך איתה, עכשיו הוא פוגש בה בפעם השניה אך היא פוגשת בו בפעם הראשונה. לא שזה מפריע ללילה הנהדר שלהם, לאחריו חוזר מר שרמנטי לשנת 1985, מתנצל בפני מרת ביסקוויט שלא זיהה אותה קודם (עכשיו הם מאופסים, שניהם במפגש שלישי זה עם זו) ומברר בעניין לילה לוהט נוסף.

 

יותר ברור? יופי, כי עם שני נוסעים בזמן זה יכול להיות מסובך עוד יותר, נוסע בזמן A מתחיל את מסעו בשנת 1000 לספירה ונוסע בזמן B מתחיל את מסעו בשנת 2000 לספירה. נוסע A נוסע קודם כל לשנת 1500 שם הוא פוגש לראשונה בחייו בנוסע B, אבל נוסע B מכיר אותו ואף מיודד עימו מאד. שיהיה, כנוסע ותיק A מכיר סיטואציות של מפגש מהופך – והוא מבהיר ל-B שהם בהיפוך שכן הוא לא פגש אותו קודם לכן. B מחייך, מבטיח לא לגלות ל-A דבר מפגישתם הקודמת מבחינתו והבאה מבחינת A (תכף נראה למה). עכשיו מר A ממשיך במסעו, הוא קופץ לו לשנת 500 לספירה, שם הוא פוגש ב-B בפעם השניה מבחינתו, B מצד שני מעולם לא פגש אותו קודם ומבהיר לו שהם מהופכים. כיצד זה קרה? בעוד A נסע משנת 1000 לשנת 1500 ולבסוף לשנת 500, B נסע משנת 2000 קודם לשנת 500 ורק אח"כ לשנת 1500. מעגל זמן פשוט.

 

לצורך תרגיל דמיוני תארו לעצמכם סצנת משחק בה ארבעה שחקנים A, B, C ו-D. A לא פגש אף אחד מהאחרים מעולם. B פגש את A פעמיים, את C פעם אחת ואת D שלוש פעמים. C פגש את A והינו חבר ותיק שלו, את D הוא לא סובל משום שפגש בו פעם ברומא ורב איתו מאד ואת B הוא מעולם לא פגש. D פגש את C בעבר וזה תמיד כעס עליו, הוא לא יודע למה (הסבר: הוא טרם היה ברומא על מנת לריב עם C), את B הוא לא פגש מעולם ואת A הוא פגש לפני שלוש שנים, כאשר A כבר היה בן 90 והוא צפה בו מת מזקנה. אקמול, מישהו?

 

השורה התחתונה: כאשר אתה נוסע בזמן אתה עלול לשמוע מפי אחרים דברים על עתידך האישי, ואתה יכול לחשוף לאחרים דברים על עתידם שלהם. כיצד אתה ואחרים מקבלים זאת? מה אתם עושים עם זה? התשובה תלויה באם אפשר או אי אפשר לשנות את ההיסטוריה, עברו לחלקים הבאים על מנת לגלות.

 

4. גורל ידוע מראש – אי אפשר לשנות את ההיסטוריה

כאשר אי אפשר לשנות את ההיסטוריה, ידיעות אודות העתיד האישי הן דבר מפוקפק ביותר לנוסע בזמן. מדוע? ובכן, אם אתה נוסע בזמן ופוגש מישהו המספר לך דבר מה על עתידך, הרי שמולך 2 אפשרויות בלבד: או שהוא משקר, או שזה באמת יקרה לך. אם הוא לא משקר, הרי שנתגלתה לך פיסה מהגורל שלך, מה זה נורא? לכל הפחות אתה יודע שלא תמות לפני שזה יקרה. אם פגשת נוסע בזמן שסיפר לך שהוא ראה אותך מהמר בלאס וגאס וזוכה בכל הקופה ברולטה, אתה יודע שכל עוד אתה לא מגיע ללאס וגאס כלום לא יכול להרוג אותך! אתה הרי אמור להיות שם יום אחד, וההיסטוריה מקובעת על כך.

 

זה לא כל כך נעים, קודם כל בואו לא נתעלם מכך שאומנם ההיסטוריה אינה טועה, אך בני האדם כן, אולי הוא ראה מישהו ממש-ממש דומה לך. אבל גם אם נבטל אופציה זאת ונהיה משוכנעים לחלוטין כי מדובר בך ובעתידך ללא צל של ספק, עדיין זה לא כל כך כיף. ראשית משום שיש ידיעות על העתיד שהן הרבה פחות נעימות ("אתה נשוי לה? אתה יודע שבעתיד אתה גרוש?") ושנית משום שידיעה על גורלך גורמת לאדם לתהות על דברים כמו חופש בחירה ולהרגיש לכוד בתוך אירועים שאינם בשליטתו. מעט מאד אנשים נהנים להרגיש עד כדי כך חסרי שליטה.

 

כתוצאה רוב הנוסעים בזמן, כאשר ההיסטוריה קבועה, מעדיפים לדעת כמה שפחות על גורלם, גם אם אחרים חושבים שהוא ממש טוב, לנוסע עצמו זה יכול להיות חדשות מרות. נוסעי הזמן פשוט מבררים לפני שהם מדברים אחד עם השני איזה מהמפגשים הקודמים שלהם (אם בכלל) לא מוכרים לאחד מהם, ונמנעים מלדבר עליהם. למשל עם נוסעותיק ונוסעירוק נפגשים, הם יערכו בירור הדדי לגבי כמה פעמים הם נפגשו – נוסעירוק יציין שהוא פגש את נוסעותיק פעמיים ואילו נוסעותיק יציין כי הוא פגש את נוסעירוק ארבע פעמים. מכיוון שנוסעהירוק הוא בסכנת גורל קבוע מראש הוא יספר לנוסעותיק כי הוא פגש אותו פעם אחת ליד הותיקן בשנת 1768 ופעם שניה במושבת המאדים הראשונה בשנת 2103. נוסעותיק יהנהן וימנע מלדון עם נוסעירוק על הפגישות שלהם באנגליה הויקטוריאנית ובתקופת הפרעונים.

 

זה לא תמיד עובד כל כך חלק, לפעמים דברים מחליקים. נוסעותיק, למשל, יכול לספר לנוסעירוק שהבדיחה שהוא סיפר לו על הדולפין פשוט קטלה מצחוק כמה חברים שלו. נוסעירוק יכעס, הוא לא מכיר את הבדיחה ובלי ספק סיפר לנוסעותיק אותה באחת הפגישות הנמצאות עדיין בעתידו שלו. נוסעותיק יתנצל, יסביר שהוא פשוט התבלבל וחשב שהוא סיפר לו את הבדיחה במפגש במאדים – אבל הנזק כבר נעשה.

 

5. גורל ידוע מראש – ניתן לשנות את ההיסטוריה

כאשר ההיסטוריה היא דבר משתנה גורל ידוע מראש אינו כל כך מטריד נוסעים בזמן. זה שמגלים להם משהו על עתידם רק אומר שאולי זה בעתיד שלהם, אבל אולי זה לא בשל שינויי ההיסטוריה. הסברתי לכם בעבר למה אני חושב שמערכה כזו היא כמעט בלתי אפשרית, זו עוד סיבה, לך תעקוב אחרי כל זה. אבל מה שכן זה מאד מציק, לתהות כל הזמן "היי, אני בוגאס, מעניין אם אני אזכה כמו שסיפרו לי?"

 

כאשר ההיסטוריה משתנה נוסעי זמן אולי ישמרו יומן ובו הם יכתבו מה הם גילו על עתידם שלהם, אבל זה לא יטריד אותם כמו במצב של היסטוריה מקובעת. העתיד הוא אופציה, אפילו העבר אינו בטוח לחלוטין, למי איכפת מה אומרים ואת מי פגשתי כמה פעמים ולמה?

 

 

עד כאן הפעם, אם כי טרם סיימנו לדון בסיטואציות המתרחשות במסע בזמן. בפעם הבאה נדבר על לולאת זמן, מפגש עצמי ועל כמה פתרונות משחקיים לחלק מהמצבים היותר מוזרים.

 

 

 

------WebKitFormBoundaryeEeikQ0MzVin8ap2 Content-Disposition: form-data; name="overwrite" 0