מזומן או אשראי, אדוני?

מאת: יובל אורנר וערן בן-סער

 

אז סיימתם את המבוך, הרגתם את הדרקון והצלתם את הנסיכה (או להפך), סחבתם החוצה כמה שיותר זהב, יהלומים וחפצי חן שניתן, ועכשיו אתם חזרה בעיר, מוכנים להרפתקה הבאה.

רק מה לעשות עם כל הכסף? להסתובב עם הכל זה מגוחך (שלא לדבר על מסוכן). כבר קניתם את כל הציוד שאפשר, ונכון שאפשר להמיר את המזומן באבני חן, רק שאז מה, תסתובבו כל היום עם עשרים אבנים? ואם תאבדו אחת אז איבדתם משכורת לשנה.

 

או דמיינו בעיני רוחכם את התסריט הבא: אין לכם כלום, אפילו לא חרב, ואתם יודעים שתצליחו לעבור את המפלצת מן העמק ולהגיע לאוצר שלה. אם רק הייתם יכולים ללוות את הכסף ממישהו, ולהחזיר אח"כ, כשיהיה לכם את האוצר

 

גבירותיי ורבותיי, התשובה פשוטה, והיא אחת לשתי הבעיות: הבנק.

רגע! יאמרו הפזיזים ביניכם, אין בנקים בפנטזיה!

מדוע לא? הרי כסף רב עובר מיד ליד מדי יום ביומו, ומדוע לא יהיה מי שידאג לו וייקח ריבית מצחיקה ולא ברורה על כל פעולה שתעשו?

 

אך לא יקל הדבר בעיניכם. בנק בעולם הפנטזיה הוא עניין לא קל. נניח ואכן הפקדתם את הכסף בבנק, אך אויה, לא חזרתם מהמבוך הבא. מה יהא על כספכם? האם שייך לבנק הוא, או שמא על כל פותח חשבון למנות שלושה מוטבים, כלומר אנשים אשר יקבלו את הכסף לאחר מותו בטרם עת?

 

גם לגבי הלוואות לא קל הנושא. הבה נניח ואתם לוחמים עשויים ללא חת, ומבקשים הלוואה מהבנק על מנת לקנות ציוד ולהביא את האוצר המיוחל. מי יערוב לבנק כי תחזירו את הכסף? הרי חבריכם הטובים, סביר להניח, יוצאים אתכם למסע, ומדוע שזרים גמורים יסכימו לשלם את חובכם?

 

ובכן, הבה נבחן את הנושא מנקודה עסקית גרידא. בנוגע להפקדות, אחת הבעיות הראשונות הינה זיהוי. הרי בתקופה בה אנו מדברים אין תעודות זהות, שלא לדבר על רשיון נהיגה. אם כך, אמצעי הזיהוי יכולים להיות קסם, שתמיד טוב, צורה כלשהי של חתימה מנטלית או פיזית או כרטיס אשר יחולק למפקיד את כספו ובו פירוט החשבון והתנועות האחרונות שנעשו בו (מומלץ להחזיק את הכרטיס קרוב לחרב).

 

כאן נכנסת בעיה נוספת: אחוז הלוחמים / הרפתקנים אשר יודעים קרוא וכתוב אינו דווקא מן הגבוהים. כידוע לנו, רוב העבודה בבנקים נעשית בצורת ניירת. אם כך, מה יהא על הלוחם המסכן, אשר ידו אוחזת היטב בחרב אך בעט נוצה אין לו מושג איך להחזיק, שלא לדבר על להשתמש?

ובכן, ברנש מסכן זה יאלץ ללמוד לרשום לפחות את שמו בצורה אמינה, או להסתפק בלהחזיק ממש טוב את הכרטיס שלו, על מנת לבצע את הפעולות הרצויות בבנק.

 

יופי, זיהוי פתרנו. עכשיו לשער החליפין. הרי חייב להיות כזה. היום הגיע אחד עם 30 פיסות זהב מסוג מסויים, ומחר מגיע אחר עם פיסות זהב שונות לחלוטין. ברגע זה המצאנו את "שער הזהב", הלו הוא השער, או התעריף, אשר ביחס אליו מודדים את שאר סוגי הכסף, הזהב, ופיסות הממון. כמובן ושער זה מתעדכן מדי כמה זמן, בהתאם לפעולות המתבצעות בבנק על ידי האנשים, כן?

 

יתכן וחלק מן ההרפתקנים אשר אוהבים פחות לרוץ ולחפש אוצרות ויותר לעבוד בעבודות מזדמנות ימצאו עצמם בתפקיד חדש, מלא עניין ואתגר, סיפוק וכמיהה ליום המחר, כלומר שומרי הבנק. הרי לא ייתכן ונשאיר את הזהב שלנו בידיהם של פקידים, אשר אינם יודעים חרב מהי, נכון? אם כך, הבה נדאג ולבנק שלנו תהיה הגנה ראויה, ומומלצים ביותר לוחמים אשר לא מספיק חכמים כדי לחשוב לקחת את הכסף שהם שומרים עליו. ג'וב לא פחות רע, מהצד השני של המתרס, הוא כמובן שוד בנקים – על ידי לוחמים חכמים יותר. אבל זה כבר מקפיץ אותנו למערב הפרוע, אז נוותר על הנקודה.

 

ובאיזה בנק נבחר? הלא רבים הסוגים, וכיצד נדע במה לבחור?

או, טוב ששאלתם. ובכן, הבה ננסה לראות אילו סוגי בנקים יש לנו, ומה היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם.

 

עץ הפיקדון

הבנק האלפי הוא בנק לטווח ארוך, וזה יתרון וחסרון בו זמנית. מצד אחד אתה יכול לקבל הלוואה לטווח של שלוש מאות שנה, אבל אתה מחייב את ארבעת הדורות הבאים של צאצאיך לטפל בחובות שלך. האלפים משתמשים בלחשי בנק מיוחדים (detect client) על מנת לזהות את לקוחותיהם ואת צאצאי לקוחותיהם בכדי להתאימם לחשבון הבנק. את הכסף עצמו הם מטמינים בצמרות עצי בנק מיוחדים אשר סוגרים את עליהם בצורה הרמטית ומסתירים את הכסף במישורי קיום סגורים (מכאן המונחים "ירוקים" ו-"מרשרשים").

 

למען האמת היתרון הגדול ביותר בבנק אלפי הוא ההגינות הבסיסית של האלפים. הם לא ינסו לרמות אותך והם גם לא ייקחו ממך ריבית גבוהה (יש להם יותר זמן לצבור כסף על ריבית נמוכה יחסית). כמו כן האלפים מחזיקים קוסמים מיוחדים לאיתור שודדי בנקים והחזרת כספים גנובים.

 

סלע קיומנו

בנק הגמדים הוא הבנק העשיר ביותר שבנמצא, מה שמבטיח שגם אם ישדדו את הבנק עדיין תוכל לקבל את הכסף שלך בחזרה. למען האמת לא כל כך סביר שישדדו את הבנק הגמדי, אחרי הכל הוא נמצא בלבו של מבוך מכרות מפותל השוכן עמוק מתחת לאדמה. הכסף עצמו שוכן לבטח בתוך כספת הסגורה על ידי דלת גרניט שמשקלה מאה טונות הנפתחת רק בעזרת מנגנון סמוי מיוחד וטכסים סודיים של אגודת בנקאי הגמדים.

 

החסרון הגדול אצל הגמדים הוא להיות חייב להם כסף, משום שמבחינתם זה כאילו לקחת להם את הזהב שלהם. כולנו יודעים מה זה אומר, ואם לא מספיק לציין שאצל הגמדים המונח "ריבית קצוצה" כולל גרזן חד וחיוך. הגמדים גם עושים המון בעיות בזיהוי הלקוח, הם מתעקשים שתצליח להוכיח בלפחות שש דרכים שונות כי אתה הינך מי שאתה טוען שאתה. הדרכים מגוונות וכוללות מילות מפתח שקיבלת בזמן ההפקדה, מבחני כוח שונים, הסכמה מראש לכך שמנהלי הבנק יקעקעו עליך את מספר החשבון בכתב גמדי מיוחד וכדומה.

 

כסף קטן

הבנק של הזוטונים הינו בנק עם יתרון עצום אחד וחסרון בל יאומן אחד. נתחיל מהחסרון – הם משתמשים בשיטת האמון ההדדי לצרך זיהוי. אם תבוא ותגיד להם שאתה הפקדת אצלם מיליון מטבעות זהב הם יספקו אותם מיידית בלי לשאול שאלות. אחרי חסרון כזה, ניתן לתהות, מה היתרון? כל אידיוט יכול לקחת את הכסף שלך. ובכן – זהו בדיוק היתרון! זהו בנק בו ניתן לבצע משיכות עצומות לפני שהפקדת בו כסף, ואפילו בלי להפקיד בו כלל.

 

מצד שני אם מדובר בהוביטים (ואל תגידו שאין הבדל, יש הבדל!) ההפך הוא הנכון. ההוביטים הם קפדניים בצורה הכי בריטית שיש – הם מנהלים מחסנים על מחסנים של רישומים על כל פיפס של פעולה שנערכה בחשבון הבנק שלך. הם יזהו אותך, אגב, על פי כמות הבירה ההוביטית שאתה יכול לשתות לפני שאתה נופל - שיטה מדויקת להפליא שהם פיתחו במיוחד לצורך זה. החסרון היחיד בבנק שלהם הוא שלוקח המון זמן לבצע הפקדות ומשיכות, לא בגלל ניירת, אלא מפני שמבחינתם כל הפקדה ומשיכה היא סיבה למסיבה ארוכה ועמוסה במאכלים ומשקאות. זה יכול להיות בעייתי כשאתה לחוץ בזמן, ובנוסף הכולסטרול מקצר את תוחלת החיים של חלק ניכר מלקוחות הבנק.

 

הבנק האחרון

ישנו בנק אחד שהוא אם כל הבנקים – בנק דרקוני. ישנם כמה דרקונים אשר פתחו בנק משל עצמם, אחרי הכל דרקון לא צריך צוות על מנת להיות בנק. השיטה פשוטה – אתה מגיע למערה שלו, מבקש להפקיד את מעט הזהב שלך בהר העצום של הדרקון, מקבל אישור וזז. הדרקון, אשר כידוע ניחן בזיכרון מושלם, תמיד יזהה אותך כראוי ותמיד יזכור כמה כסף יש לך אצלו. לפעמים הם קצת מתנגדים למשיכות, אבל בגדול הם בנק נהדר. הבעיה היחידה היא שמידי פעם איזו קבוצת לוחמים מחליטה שהבנק שלך הוא ההרפתקה שלהם, ואז אתה צריך להתחיל את הכל מההתחלה.