למה לי הומוריסטי?- זה כי חורף!

מאת: בינימין שנער

 

למשחקים הומוריסטיים תמיד התייחסו כמשחקים פשוטים, לא רציניים, שטותיים, לא הגיוניים ועוד. צדקו, אם כי למשחק הומוריסטי יש יתרונות משלו. אבל אני מקדים את עצמי.

 

למה לי הומוריסטי?

זאת שאלה שאתה (המנחה) צריך לשאול את עצמך, משחק הומור יכול להיות נהדר במקרה שאתה קראת את "לשה"מ מהתחת" אבל השחקנים שלך קראו את הכתבה הנגדית ואין לך לב להפוך אותם לזומבי ולבקש רול פליי של זה. במשחק הומור אין שום דבר רע, והוא יכול להתאים בכל הזדמנות, במיוחד אחריי יום גרוע שכל מה שרוצים זה לפוצץ מישהו. משחק הומור מתאים לכולם, גם לניוביים וגם לותיקים, גם לצעירים וגם לבוגרים (גם לפרה וגם לתרנגולת) במשחק הומוריסטי לא צריך להכין שום דבר מראש, בעצם עדיף לא להכין.

 

על הומור, דמויות ותפוחי אדמה

כל משחק צריך דמויות, בין אם זה קתולהו, מוד"מ, מרוצצלים, עולם ה(ב)אפלה או סתם משחק של קופאית בנקים ששודדים אותה

אז איזה דמויות מתאימות להומור? כל דמות מתאימה, היא יכולה להיות במבה סגולה שנודתה מהחברה, אימה שמפחדת מהחושך, עכביש משורר או סתם פסיכופט שמסתובב ברחובות ורוצח אנשים (*שיעול* מו"ד *שיעול*), הדמויות לא צריכות להיות קשורות לזאנ'ר כי במילא הוא ישתנה במהלך המשחק, גם לכוח היחסי של הדמות אין השפעה (זה כל היופי בהומור- השחקנים חושבים שהם מעצבים את הסיפור- שבעצם אתה תמיד מושך אותם לאן שבא לך).

הנה דוגמאות:

במבה סגולה: אני מוציא את רובה חמאת הבוטנים שלי ומרסס את הפרפר כי הוא מזכיר את שוש.

עכביש משורר: אני מתחיל לשיר לפרפר כדי שהוא ייהנה מקולי הענוג עד שהוא יישב על כף ידי ואז אני אוכל אותו.

פסיכופט: אני שולף את החרב אנטי חיות שלי ושובר את הפרפר לשלוש נקודה שבע חלקים!

מנחה: (עושה כאילו הוא מגלגל קוביות) העכביש מתחיל לשיר, אוזניכם מתחילות לכאוב, הפרפר מנסה להתרחק, אבל רובה חמאת הבוטנים לא משאיר לו סיכויי, הוא נופל לתוך החרב של הפסיכופת שקוצץ אותו לשלוש נקודה שבע וחצי חלקים, מתוך גופת הפרפר קם מין זחל, זחל עם כובע אדום, שני רגליים, שני ידיים, זקן לבן, גלימה אדומה ותג על החזה שכתוב עליו "אלמינסטר, רב המג של החודש."

 

על הומור, שיטות ובננות

אחריו שהחלטתם לשחק משחק הומור (ואני בטוח שהחלטתם) אתם צריכים לדאוג לדברים הרגילים: שחקנים, ביסלי, חומוס, צ'יפס, סלט וקולה (נא לשלוח אליי את הפקקים!) וגם שיטה. כאן מגיעה אזהרה חמורה- הומור משחקים פרי פורם! לא חשוב מה אמרו לכם או איזה שיטה המצאתם, כל שיטה שמאפשרת לשחקן דרך כלשהי להתנגד למנחה פסולה! במשחק הומור השחקנים קיימים רק כדי להיות קהל לסיפור המופלא (וזה דיי מוזר לספר לעצמך סיפור). אחריי שהבהרנו את הנושא הזה עוברים הלאה.

 

על הומור, טוויסטים וגרעינים שחורים

אז איך מעבירים משחק? משחקי הומור הם קלים להנחיה, פשוט מאלתרים על המקום, ההתחלה צריכה להיות רצינית כמו "כתר המלך נגנב!" או "פיקאצו' נרצח!" או סתם "גילו ספר משגע נוסף!" אבל ברגע שיוצאים למסע  המשחק מתחיל להשתגע, תנו לשחקנים לעשות מה שהם רוצים, גם אם זה לא הגיוני, אם הקנדר יחליט להשתמש במכונת הזמן שהוא "שאל" מצוות סליידרז, תנו לו. רק תדאגו לטוויסטים, למשל, קוסם הזמן הנורא "ארכירשע" תופס את כל הנוסעים בזמן כי הוא רוצה לנצל את האנרגיה הקוסמית\זמנית שלהם כדי לגרום לאבא המכה שלו להתגאות בו (אל תפחדו לתת רקע מטופש\טלנובלי לרעים). וכבר יש לכם בסיס להרפתקה חדשה (מה יקרה אם הברווז ערפד יחליט לבנות מגה רובוט מהחולצות של הצוות? אולי הוא יגלה שהוא צריך קודם כל מנוע שעובד על כפתורים?) וככה כל פעם שתריצו את ההרפתקה היא תהיה שונה לחלוטין (חוץ מההתחלה והסוף, פירוט בהמשך) אין דרך טובה יותר להוכיח שאתם לא לינארים

 

יש כמה דברים שחשוב לזכור להרצות הומור, נקודות שתמיד עובדות

1.      ציטוטים- משפטים שנאמרו פעם אחת ותמיד יתאימו. משפטים כמו "אנחנו על המפה ואנחנו נישאר על המפה" מתושבי אטלנטיס תמיד יתאימו.

2.      משחקי מילים- גם נפוץ, בעונות הראשונות של הקומדי סטור תמיד היה קטע כזה הזכור מבניהם היה "אני הולך אליה \ אל לאה"

3.      שיגעון- אנשים שמדברים לביצים (המקושקשות) שלהם, לאגוזים (הקלויים) שלהם ואפילו לכדורים (שבזכותם הם יזכו  בלוטו, לא שזה שווה הרבה) שלהם תמיד משתלבים.

4.      אנשים מוזרים- לקטגוריה הזאת נכנסים כל היצורים המוזרים שבמשחק, החל מקפיטן שער וזהותו הסודית כלה בעב"סים ועד לאנשים שפשוט לא יודעים מתי להפסיק  (*שיעול* פרס *שיעול*).

5.      כל מה שלא נכנס למעלה- אני יודע שזאת לא ממש קטגוריה אבל אני פשוט אוהב רשימות של חמש דברים

 

על הומור, סוף ועוגות קצפת

הדבר החשוב בהרפתקות הומור זה לא לגמור את ההרפתקה כי תמיד הסוף מאכזב ולמשוך את האמצע (זה ממש קל) כמה שאפשר.

 

ביקורות, מחמאות, פרות מזמרות ומעטפות אנתרקס אתם יכולים לדחוף ל* אתם יודעים איפה, זה מתחיל בת' נגמר בת' ויש באמצע י, ב, ואז  ד, ו, א, ר. המחאות, חשפניות ותמונות עירום של פמלה אנדרסון אתם יכולים לשלוח ל-DEATH BOO כי הוא ממש מחפש אותם.

 

ולסיום

"כאן גודי' רות סחמורוב כץ, חברת החדשות של ערוץ CNN הכלל יקומי שבמערכת השמיים שבין האריה ללביאה, וושינגטון"

 

נ"ב- אין שום קשר בין תפוחי אדמה, בננות, גרעינים שחורים ועוגות קצפת לבין הכתבה, למרות שניסיתי.