ממעקמי הגיהינום

במאים: האחים היוס

שנה: 2001

מאת: זיו קיטרו

 

אל הסרט "ממעמקי הגיהינום" הגעתי אחרי שקראתי את הקומיקס המבריק עליו מבוסס הסרט. הקומיקס עצמו (עליו נכתוב באחד הגיליונות הקרובים) מספר את סיפור ג'ק המרטש ועושה זאת בצורה רעננה ומבריקה, אחד הקומיקסים ואחד הסיפורים הטובים ביותר של השנים האחרונות. אי אפשר שלא ליהנות מהחזות המדהימה של הסרט. הצילומים מבריקים והמעברים על המסך מתבצעים בצורה חלקה ומהנה מאוד. העריכה מצוינת והשחקנים... פשוט ללקק את האצבעות. מדהים כיצד שיחזרו את לונדון האפלה של אותה התקופה, את הרחובות הצרים והאפורים את שמי הלילה האדומים מערפיח, את הלונדונים השונים בני המעמדות השונות.

 

כל מי שחובב את התקופה הויקטוריאנית ייהנה לחזות במקום כפי "שהיה באמת" באותה התקופה. מלווה בפסקול קודר ומוצלח, הסרט הוא סרט שיש ללכת ולראותו. זהו סרט שמספר את סיפורו של ג'ק המרטש והוא מספק אותו בצורה חדשה. הוא גם מספר אותו בצורה מוצלחת פחות מהקומיקס. אבל על מנת שלא לעשות אבל לסרט אני מפסיק, מרגע זה, להשוותו לקומיקס. כפי שאמר אלן מור (יוצר הקומיקס) "הקומיקס הוא הקומיקס והסרט הוא הסרט" ואין לומר מעבר לזה. לסרט נקודות זכות רבות ומספר חסרונות שגרמו לי לצאת עם הרגשה משונה.

 

ג'וני דפ מגלם את המפקח אברלין. איש הסקוטלאנד יארד, בלש מבריק הנעזר ב"חזיונות" או אינטואיציה ויזואלית, אם תרצו, על מנת לפתור פשעים. אינטואיציה זו עזרה לו בעבר לפתור מקרים קשים מאוד ולכן לא היה זה פלא שבלילה בו נמצאה גופתה המרוטשת של "חסרת מזל" (כפי שנקראות הפרוצות בלונדון של אותה תקופה) נקרא אברלין לבוא. מתוך מאורת האופיום, אליו מכור החוקר, נגרר אברלין ע"י עוזרו, פיטר גודלי (המשוחק ע"י רובי קולטריין האהוב המוכר לרבים מהסדרה "המפצח").

 

המחזה אינו נעים, הפשע נוראי וברור לאברלין כבר כעת שמי שביצע את הרצח אינו אדם רגיל. החקירה מובילה את אברלין לפגוש את מרי קלי (האת'ר גרהאם, "לילות בוגי" "אוסטין פאוור 2") ואת חברותיה, כולן עדות למשהו שמעמיד אותן בסכנה. למרות ניסיונות המשטרה הרוצח תובע לעצמו קורבן נוסף, חברה נוספת של מרי קלי.

 

הסרט נאמן להיסטוריה ולקומיקס בשלבים אלו ולמרות בלבול שקיים בתחילתו הוא מצליח לקחת את הצופה לעולם הנוראי הזה שאכן מגיח ממעמקי הגיהינום. כאן, אני חייב לציין, אני מעלה תהייה לגבי אי הגבלת הגיל בסרט. סצינות רבות הן גרפיות, בלשון המעטה, וחושפות את הצופה למראות לא נעימים. ליברלי ככל שאהיה אני חייב לומר שיש להגביל את הסרט. אם אתם לא מסוגלים להתמודד עם מראות מפורטים של ריטוש גופות, הימנעו מצפייה בסרט.

 

הסרט מוצלח עד שהוא מגיע לעשרים הדקות האחרונות שלו. שם דברים מתחילים להפוך מאכזבים ומטרידים. לא ארצה לקלק לכם את החוויה האישית שלכם ולכן לא אחשוף פרטים אבל אומר רק שהרגשתי שחסרות סצנות, חסרים פרטים שהיו יכולים להפוך את השיא אליו חותר הסרט לשיא אמיתי ולא כזה שכמעט ולא מרגישים בו. הדרך בה החליטו לסיים את הסרט פוגמת, לדעתי האישית, ברוח הדברים ומביאה קרן אור למקום בו מאפלייה שולטת.

 

זהו סרט שכדאי לראותו, הוא סרט למרות הפגמים מביא סיפור מוכר בעטיפה חדשה. יחד עם זאת יש לזכור שקשה מאוד לעשות אדפטציה לסיפור בן 500 עמודים בסרט של שעתיים.

הסרט מגיח ממעמקי הגיהינום, בזאת אין ספק, אך בינו לבין הקומיקס יש קשר רופף מאוד וחבל שלא ניתקו ממנו כלל.

 

בכל מקרה לכו וצפו בו, בשביל המשחק, בשביל הצילומים ובשביל החוויה המעניינת שללא ספק תעברו.