מסע בזמן במשחקי תפקידים

חלק חמישי – יורדי הזמן

מאת: ערן בן-סער

 

השאלה "מי נוסע בזמן?" קשורה קשר ישיר לשאלה "למה לנסוע בזמן?" – התשובה לשניה מובילה לתשובות שניתן לתת לראשונה, וכמו כל דבר אחר בסדרה שלנו – התשובה לשתיהן תלויה בשאלה הגורלית – "האם ניתן לשנות את ההיסטוריה?". אלו השאלות שננסה לענות עליהן הפעם, ולו משום שאם התחלתם לתכנן מערכה של מסע בזמן יש לחשוב מיהם האינדיבידואלים והארגונים הנוהגים לנוע בזמן, ולמה. למה אלו השאלות שנדון בהם? משום שאת רצף ההיסטוריה יש לאכלס בנוסעי זמן שונים ומשונים אם ברצוננו ליצור תחושה אמיתית של מערכה.

 

1. מחקר
קרוב לודאי שהאנשים הראשונים שיצאו למסע בזמן, אולי תחת מעטה סודיות כבד או אף השגחה צבאית רבה, הם המדענים. ההיסטוריונים, הארכיאולוגים, האנתרופולוגים וכו' יתפוצצו מאושר וירוצו לחטט בכל נבכי העבר. קרוב לודאי שגם הפיזיקאים מהתחומים השונים לא יעמדו בצד ויבחנו את התיאוריות שלהם על מבנה החלל-זמן בשדה, הלכה למעשה. כל אלו יתרוצצו בזמן כדי לחקור את איטליה בתקופת הרנסנס, לצלם את הספרים האבודים מספרית אלכסנדריה, להקליט את נאומיו של יוליוס קיסר, לראות את הקמת סטונהנג', לאסוף ביצי דינוזאורים, לברר מי רצח את קנדי ולחפש מכונות זמן טובות יותר בעתיד.

 

אחרי הכל מחקר הוא לב הטבע האנושי, סקרנות היא הגורם המניע שלנו, לכן בכלל התחלנו לנוע בזמן. בכל רחבי ההיסטוריה נוסעי הזמן המקצועיים יפגשו בעמיתיהם החוקרים, מה פשר יחסיהם תלוי במערכה שאתה ממציא לעצמך, אבל המפגשים האלו יתקיימו גם יתקיימו. ברגע שנפתח תחום מחקר חדש, ברגע שמופיע כלי כה מופלא כמו המסע בזמן – מדענים מכל התחומים ימצאו בו שימוש, הם עלולים להיות האוכלוסייה הגדולה ביותר של נוסעי זמן, ואם לא אז חבל.

 

מאחורי המדענים המתרוצצים להם בזמן יעמדו מוסדות מחקר בעלי ממון רב, אולי אפילו ממשלות עתידיות או אף ארגוני שיטור זמן (נגיע אליהם בהמשך) המעונינים ללמוד עוד. ארגוני המחקר הבין זמני יתחלקו, קרוב לודאי, לאלו החוקרים את הצד הטכני של מסע בזמן – ניתן לכנותם "טכנאי זמן" ולאלו החוקרים את התרבויות השונות בזמן – "היסטוריוני זמן".

 

2. תיירות

האופציה התיירותית הופכת מאד מרכזית כאשר לא ניתן לשנות את ההיסטוריה עצמה – אבל היא קיימת בכל מקרה. כאשר יש לבני האדם את הטכנולוגיה להגיע למקום כלשהו, ועוד בקלות, הם נוהגים להגיע לשם. בהתחלה לשם מחקר, אח"כ לשם ישוב ולבסוף לשם התיירות. מכיוון שלא סביר שנתחיל ליישב את המאה החמישית לפני הספירה (בין היתר כי היא כבר מיושבת) יש להניח כי תיירות, במידה כזו או אחרת, תהפוך לנושא פופולארי בכל הנוגע למסע בזמן.

 

נוסעי זמן מתחום התיירות מתחלקים לשניים – התיירים, ואלו שעושים עליהם כסף. תיירים נוסעי זמן (תיירי זמן) אינם נוסעי זמן מנוסים וודאי שאינם נוסעי זמן קבועים. אלו אנשים המגיעים מתרבות בה מסע בזמן נפוץ מספיק ומוכר מספיק על מנת שגם "האדם הפשוט" יוכל לנסוע בזמן. אל תחשבו שזה כל כך מגוחך, פעם להפליג לאמריקה נחשב למשהו בלתי נתפס כמעט, היום עולים על מטוס ומגיעים. תיירי זמן נוסעים מהסיבה שתיירים נוסעים לכל מקום – הם רוצים לראות את הנופים, לתפוס קצת מהאווירה ולחזור עם חוויות. חלק מהם ממש נמצאים בנופש מרגיע – חיים שבועיים כנסיכי פאר על גדות הנילוס של מצריים הקדומה או בחיי הכפר של אנגליה במאה השבע עשרה. חלק נוסע בשביל המאורעות ההיסטוריים (אם החלטתם שלא לשלב את תופעת "מחוץ לאור הזרקורים" במערכה שלכם – ראה דימונס 20) כמו הצגת הבכורה של רומאו ויוליה של שיקספיר או טכס הפתיחה של מגדל אייפל. חלק נוסף מתיירי הזמן נהנה מחופשות פעילות יותר – ציד דינוזאורים נשמע די מעניין (במצלמה או עם רובה אמיתי) וגם תצפיות סמויות על ג'ק המרטש. תיירות בזמן אינה שונה מתיירות בכל מקום אחר – פשוט יש לה יותר "מקום" להתרחש בו.

 

מהצד השני ישנם, כאמור, את כל מי שעושה כסף מהעניין. מדריכי טיולים מקצועיים, סוכנויות מסע בזמן לתיירים וטיולים מאורגנים רבים. מדריכי הטיולים יהיו הרבה יותר מיומנים במסע בזמן מאשר התיירים – שכן תפקידם יהיה לא רק להראות לתיירים את הנופים או להדריך אותם במסע ההיחלצות מהתפרצותו של הר וזוב (לתיירי זמן אתגריים יותר) אלא גם לשמור עליהם מפני טעויות העלולות להפריע להיסטוריה (אם ניתן לשנותה) או טעויות שיעוררו תהיה רבה בקרב המקומיים. מכיוון שסביר שסוכנויות הנסיעות בזמן יהיו מקוממות בעתיד הרחוק יותר, כאשר מסע בזמן הופך לתיירותי יותר, אזי הן יהיו נדירות יותר למפגש בנבכי ההיסטוריה, אבל נוסעי זמן מקצועיים יכולים להשתמש גם הם בשירותיהם במקרה דחק פתאומי.

 

3. חלוצים ומתיישבים

לא כל ההיסטוריה תפוסה. ברגע שניתן לנוע בזמן אין כל מניעה ליישב אזורים רחוקים מאד בפרה-היסטוריה תוך כדי קביעת "יעד סיום" לישוב בו הוא יושמד כולו עד אין זכר. אין שום מניעה לא ליישב את העולם בערך 2000 שנה אחרי הכחדת הדינוזאורים ולהשמיד את כל העדויות לקיום ההתיישבות 20,000 שנה אחרי כן. זה המון זמן לקיים מושבה אחורה בזמן, וזה די בטוח.  ניתן להגלות למורד ההיסטוריה פושעים שונים (כמו אוסטרליה של פעם) ולהותירם שם לאלפי שנים לפני שיש צורך להעבירם למקום אחר. אחד האפקטים המוזרים של מסע בזמן הוא שהראשון שיחשוב על זה יאלץ להתמודד על מקום גם עם אלו שבאו אחריו. הוא יחליט להקים כלא ענק בפרה-היסטוריה ויגלה כי היא תפוסה עד מאד בכלא ענק לא פחות של תרבות שתתקיים 2000 שנה אחריו.

 

בכל מקרה זו אופציה מעניינת, מאד לא קלאסית, אך הגיונית כאשר חושבים על הטבע האנושי. מה לעשות עם רעיון כזה? לא יודע ממש – אבל שווה לשחק עמו בכל מערכת זמן שהיא. רק תחשבו על מדינות שלמות הפותרות את בעיית צפיפות האוכלוסין או את בעיות הפליטים שלהם על ידי ישוב אזורים ריקים בתקופות שכוחות. האם אני היחיד שחושב על אטלנטיס?

 

4. מסחר

טבעי, לא? יש כל כך הרבה סחורה שם בזמן – חלקים ניכרים ממנה ניתן להשיג רק בתקופות היסטוריות מסוימות. סוחרי הזמן יכולים להשתייך לאחד משני סוגים – אלו שסוחרים עם נוסעי הזמן ואילו שסוחרים עם המקומיים בזמן. הסוחרים עם נוסעי הזמן הם אלו שיארגנו אספקה קבועה של קוקה קולה במאה השלוש עשרה, הם מצוידים בטוגות רומאיות אמיתיות למי שהולך לבקר בסנאט והם יכולים להשיג בשבילך תיק רפואי משומש במצב ממש טוב גם באמצע עידן היורה. סוחרים אלו עורכים מסעות רבים מהעתיד אל העבר על מנת לספק סחורה לנוסעי הזמן המוזרים. קרוב לודאי שיש איזה סמל בין-זמני המזהה אותם בכל מקום ובכל זמן וכך הם יכולים לנהל חנות רגילה לחלוטין באמצע ניו-יורק של שנות החמישים, אבל אם נוסע זמן נכנס ואומר את המשפטים הנכונים הרי שהם ימכרו לו מאיץ חלקיקים חלופי למכונת הזמן המקולקלת שלו.

 

הסוחרים עם המקומיים עם עסק בעייתי יותר. אתה יכול להזמין סט צלחות חרסינה איכותיות בתקופת שושלת מינג – אבל לך תוכיח שזה אוטנטי כאשר אתה מבקר במאה הארבעים ושש. כמו כן נראה אותך דואג לכך שלא יהיו עדויות לרכישה הזו, או שאם יהיו – הן לא יבלטו לעין כמוזרות למדי. קצת נמוך יותר בסקאלת הסוחרים יש בודאי את אלו שימכרו חלקים אמיתיים מהצלב של ישו, חול שהלך עליו מוחמד, עט נוצה של סר ארתור קונאן דויל ואת הפיאה של ויליאם שאטנר. גם לסוחרים מהסוג הזה יש מקום – אם כי מפוקפק משהו. בכל מקרה נוסעי הזמן יאלצו לסגל לעצמם טרמינולוגיה המבדילה בין ענתיקה אמיתית שהגיע בכוחות עצמה למאה העשרים ואחת לבן כזו שנקנתה במאה השישית לפנה"ס לפני חמש דקות. "כרוניטיקה" עולה לי לראש. קרוב לודאי שיהיה גם שם לדברים שהובאו מהעתיד, "פוסטיקה" או משהו כזה – אבל סביר שיהיה על זה פיקוח כבד מאד, טכנולוגיה הזמינה טרם זמנה היא בעייתית מאד.

 

האם סוחרי הזמן יתארגנו לארגוני סחר שונים? קרוב לודאי שכן, אבל תמיד יש מקום ליזמים פרטיים. ניתן בהחלט לראות ארגונים המספקים ציוד לנוסעי זמן לצד ארגונים "לחלוץ עתיקות" המנסים למכור אוצרות אבודים מהזמן העתיק. אולי גם ניתן לקיים ארגון האחראי על פוסטיקות, אבל בזהירות! לארגון כזה יהיה כוח רב.

 

5. הברחה

איפה שיש סחר חוקי יש סחר לא חוקי. אין הרבה מה להגיד, אך קיומם של פיראטי זמן יכול להיות התירוץ הראשון ליצירת שיטור זמן בסיסי. קרוב לודאי שיהיה שוק שחור רציני ביותר לחפצי מותרות אקזוטיים, סמים מוזרים מהעבר, עבדים כנועים מתקופות היסטוריות חשוכות ואולי אף פוסטיקות מהעתיד בסגנון נשקים מוזרים וחדשניים. יתכן ויש אף ארגוני פשע זמן מאורגן, המאפיה הטמפורלית במקום המאפיה הסיציליאנית. יהיה מעניין למשחק, לכל הפחות.

 

6. פליטים בזמן

חייבים לציין את האנשים שמצאו את הזמן מקום טוב להסתתר בו. זו אוכלוסייה שקשה מאד להרחיב עליה – שכן היא מונה כל כך הרבה סוגי אישים. כל נרדף ונרדף, אם בשל סיבות דתיות, פוליטיות, חוקיות או כל מקרה אחר, יכול למצוא מפלט באירופה של המאה התשע-עשרה. חלק מהפלטים בזמן בכלל לא יתיישבו דרך קבע במקום אחד, ניתן בקלות לבצע מסחר מוצלח בין מקומיים בתקופות שונות על מנת להרוויח כסף ולהמשיך לנוע ממקום למקום ומזמן לזמן. קשה לתאר חיים כאלו, חיים ללא נקודות זמן קבועה לייחוס – אבל הם עלולים להתקיים.

 

7. נוסטלגיסטים

עם מוזר, הדומה לפליטים, שאני מסוגל לתאר לעצמי הוא עם רודפי הנוסטלגיה. הם לא נמלטים כי רודפים אחריהם, הם נמלטים מתקופה הנראית להם נוראה ולא נוחה. הם מחפשים את "עידן הזהב" שלהם, התקופה בהיסטוריה בה יהיה להם טוב וכיף לחיות – חיים עשירים ומעניינים לא כל הצרות והתחלואים של החברה הנוכחית בה הם גרים.

 

לא חסרות תקופות הנחשבות לעידני זהב בהיסטוריה – מלכות שלמה, אתונה בתקופת סוקראטס, מצריים בשלטון שושלת פתולמי, רומא הרפובליקנית, סין בתקופת שושלת מינג, אנגליה הארתורית, איטליה בתקופת הרנסאנס ואפילו אמריקה של שנות החמישים. הבעיה היא שכאשר מגיעים לתקופות אלו מגלים מהר מאד כי לא כל הנוצץ זהב. בחלק מהתקופות האלו באמת מדהים לחיות – אם אתה מהמעמד החברתי הנכון או שיש לך הרבה כסף. באחרות פשוט לא באמת כיף – אמריקה של שנות החמישים נראית טוב רק בטלוויזיה. מקומות אחרים לא קיימים – אנגליה הארתורית למשל.

 

מחפשי תור הזהב יהיו עם ממורמר, אנשים הנודדים ממקום למקום בחיפוש אחר תור הזהב "האמיתי" הבא. חלק מהם אולי יבלו את חייהם בלנסות לאתר תקופה אגדית בהיסטוריה, אך ללא הצלחה.

 

8. שיטור זמן

הגענו לזה – סוכני זמן, זה מה שכולכם רציתם למצוא, לא? די סביר שיהיו כאלו – אני יכול בקלות לחשוב על המון סיבות לארגונים – הבסיסית היא כמובן הגנה. מישהו צריך להגן על כל החוקרים, התיירים והסוחרים שמסתובבים לכל אורכה של ההיסטוריה, לא? מישהו צריך לתפוס את המבריחים ואת הפליטים הנרדפים. מישהו צריך, כמו כן, להגן על דיירי הזמן הרגילים מפני נוסעי הזמן הפחות מנוסים.

 

ארגוני שיטור יכולים להיות עצמאיים, הם יכולים להיות בחסות ממשלה כלשהי – או אולי ניתן לדמיין ארגון גג שמקימות הממשלות המבצע פיקוח ושיטור בהיסטוריה. קרוב לודאי שכל ארגון גדול הקשור בזמן, ארגון סחר או מחקר למשל, ישכור לעצמו שוטרי זמן – או אולי יקים כוח שיטור משל עצמו. בכל מקרה מדובר כאן בשוטרים ושומרים – כמו בעולמנו אנו.

 

9. סוכני זמן

סוכני זמן הם המקום שבו, לדעתי, שחקנים רבים ימצאו את עצמם. סוכני זמן הם אלו המנסים לשנות את ההיסטוריה (ואם אי אפשר – אז לרמות אותה, ועל זה בפעם אחרת) על מנת שתתאים למטרת ארגון הגג שלהם. הם לא חייבים להיות חבר'ה רעים. תארו לעצמכם ארגון של סוכני זמן המנסה להחדיר את נושא זכויות האדם והדמוקרטיה לכל מיני מקומות בהיסטוריה? יוון יכולה להיות אחת ההצלחות הגדולות שלהם, שלא להזכיר את אמריקה שלא הייתה מתקיימת בלעדיהם.

 

מהצד הנגדי יש כמובן את הקומוניסטים שנשבעו נקמה על כך שמחקו להם את אירופה הקומוניסטית של המאה העשרים ושתיים על ידי שתילתו של סוכן הזמן הסמוי מיכאל גורבצ'וב בתוך המפלגה הקומוניסטית הרוסית שהם כה עמלו להקים. הזמן יכול להיות, כמובן, הרקע המושלם למשחקי ריגול בטכנולוגיה גבוהה, בעיקר כאשר הטקטיקות מתחילות להפוך לארבע ממדיות וכל כישלון של העבר ניתן להפוך להצלחה של העתיד בעזרת הטוויסט הנכון. סביר להניח כי גם טרוריסטים נכנסים לכאן, מנהלים את מלחמתם שלהם למטרותיהם שלהם מאחורי הקלעים ועושים בלגאן שלם מכל הסצנה.

 

סוכנויות זמן אלו יכולות להיות עצמאיות לחלוטין, "הליגה של שומרי הזמן", או משויכות למדינות שונות, "סוכני הזמן של סין הגדולה". מה שמרתק הוא עניין הקונספירציה שיכול לעלות פה מדרגה רצינית. מה שעתכם על כך שארה"ב היא חלק מהסכם בין זמני בין ארבע דמוקרטיות גדולות מזמנים שונים? מלחמה מאחורי הקלעים של האזרחים התמימים הנמשכת לא רק מאות בשנים – אל על פני מאות של שנים לאורכה של ההיסטוריה הסודית של נוסעי הזמן.

 

10. ועוד – כיד הדמיון הטובה

כמעט ואי אפשר לחשוב על סיבות טובות לנוע בזמן – סיבות שיצרו ארגונים נוספים ואנשים פרטיים רבים המוכנים לרכוש מכונה טובה עם מיכל דלק מלא ולצאת לחפש את מזלם בעידן מרוחק כלשהו. אנו מוגבלים רק על ידי הדמיון, אבל אני מקווה שנתתי לכם מספיק רעיונות כדי לתת דחיפה נוספת קדימה למערכת מסע הזמן שלכם.