Delicate Creatures – סיפור אגדות גרפי, לא לחובבי קומיקס בלבד

מאת: ג'יי מייקל סטרזינסקי, צייר: מייקל זולי, צביעה: סטיב פירשו

ביקורת: זיו קיטרו

 

סיפורי אגדות הם אולי הסיפורים הנפלאים ביותר שניתן לספר והכיפיים ביותר לקריאה.

סיפורים על תקופות שחלפו, לפני שנים רבות, כשהעולם היה צעיר ופיות רקדו במישורים, ביערות ובין הנחלים.

סיפורי אגדות לוקחים אותנו למקומות משונים בהם הכל יכול לקרות, בהם הקסם הוא חלק מהכל, בהם אבירים נלחמים בדרקונים ורוחות משוחחות עם אנשים ללא הרף. שם טירות מכילות נסיכים מקוללים וחתולים במגפיים.

כיף לטייל במחוזות הללו גם אם כבר ביקרנו שם בעבר, תמיד ניתן לגלות משהו חדש או להתרפק על אותה הרגשה קסומה שהרגשנו אז, בפעם הראשונה.

 

היום אין כבר סיפורי פיות חדשים, אנשים כאילו שכחו מהם ונשענים רק על הישנים. אנחנו מתרכזים יותר בסיפורי פנטזיה טהורה, סיפורים המתפרסים על מאות עמודים ומביאים דמויות שכל אחת נושאת על גבה כרכים של אישיות והיסטוריה.

נראה כאילו הסיפורים הישנים, אלו שסופרו בפחות משעה סביב מדורה או לאור נר שברירי, סיפורים אלו אבדו לנו לעולם.

 

או לפחות כך היה נדמה.

"יצורים עדינים" (תרגום חופשי) הוא סיפור אגדות מהסוג הישן. זהו סיפור פיות מלא קסם ותשוקה והוא מביא איתו את ניחוח האגדות הישן, מתובל בהווי מודרני משהו.

מסופר על ידי ג'י. מייקל סטרזינסקי (5 BABYLON , RISING STARS, MIDNIGHT NATION) שמספר סיפורים מדהימים והפעם התעלה על עצמו בסיפור מקסים ומופלא, מאויר ע"י מייקל זולי (SANDMAN) שציוריו אולי המתאימים ביותר לסיפור שכזה, סיפור פיות מן האגדות מלא ביצורים קסומים ומשונים ונצבע ע"י סטיב פירשו שמעיר לחיים את הרישומים הנפלאים של זולי.

 

העלילה עצמה מתחוללת, לפחות בהתחלה, בתוך הקירות של טירה עתיקה. שם נפגשים להם בכל יום מגוון של יצורים עדינים ומופלאים, חלקם דמויי אנוש, חלקם רחוקים עד מאוד מההגדרה הזו וחלקם חיות וחרקים. כל אחד מהם שייך למשפחה הזו החיה בתוך הקירות במשך שנים רבות. יצורים קסומים אלו ליוו את אנשי הטירה לאורך המאות ותמיד היה להם חוק אחד, אסור להם להראות ע"י בעלי הבית.

חוק זה הוא עתיק ואיש לא זוכר מדוע נקבע ומה מטרתו ומי קבע אותו אך כולם עומדים בחוק הזה.

 

כולם חוץ מטריפל, פיה קטנה וצעירה עדינת כנפיים שמתאהבת בנסיכה.

כולם אומרים לה שנסיכות כבר לא חיות בטירה אל טריפל שמעה את הוריה של הילדה קוראים לה נסיכה ואם היא נסיכה אז הוריה הם המלך והמלכה ולא משנה מה יאמרו חבריה בקירות טריפל לא מוכנה לשמוע אותם.

טריפל עוקבת אחרי הנסיכה שלה שלא חוששת לומר את שעל ליבה, היא מעריצה את הנערה הצעירה שעומדת בעוז מול חששותיהם של המבוגרים ולא מוותרת לעולם.

 

החיים בטירה נפלאים, אנשי הקירות חיים שם בשלווה, בעלי הבית חיים את חייהם ללא הפרעה וטריפל נמשכת יותר ויותר לעקוב אחרי הנסיכה.

אך יום אחד הכל משתנה, יום אחד האגדה נפסקת, יום אחד כוחות נוראיים באים מרחוק ומאיימים להביא קץ לכל האושר שבטירה.

כשחייה של הנסיכה בסכנה טריפל עומדת לחצות את כל הקווים ולעבור על כל החוקים וכאשר החוקים נשברים תמיד יש נפגעים...

 

זהו סיפור מקסים שפונה למבוגרים יותר, הוא נחשב לסיפור גרפי ומגיעה בצורה של ספר מאויר כמו ספרי הילדים של פעם.

השפה עשירה ומדהימה והסיפור עלול להראות תמים ולא מסוכן אך אני מזהיר כבר כעת, זהו לא סיפור שנועד לכל אחד.

 

נהניתי מאוד לקרוא את הסיפור הנפלא הזה שנוגע בהמון נושאים שיש להם השפעה על חיי היומיום של כולנו.

הספר עצמו נגע בי קודם כל ברמה התמימה של הילד ואז עלה במהירות ונגע בהמון מקומות שניתן לקרוא להן פילוסופיות, אידיאולוגיות וזה מה שיפה כל כך בסיפור הזה, הצורה בה הוא מתגנב פנימה אל תוך נפש הקורא ואז מתחיל שם במהומה שגורמת לך לעצור ולחשוב ולעיתים להצטמרר ממה שמתחולל שם.

 

מומלץ לכל אחד, גם ללא קוראי קומיקס במיוחד לאור העובדה, כפי שציינתי בתחילה, שלא מדובר בקומיקס אלא בספר מאויר. ללא בועות דיבור, ללא מסגרות שאולי מפחידות אנשים וגורמות להם לחשוב שזהו משהו ילדותי.

 

אם אתם מחפשים משהו שונה ומיוחד לעצמכם או למתנה, קנו את הספר הזה.

 

שלכם, זיו.

 

נ.ב: למי שמעונין להזמין קומיקסים, יש חברה שפועלת בארץ וממנה תוכלו להזמין את כל הקומיקסים שתרצו (כולל אלו שאנחנו כותבים עליהם כאן) אני ממליץ בחום. כשתתקשרו תמצאו שם או את שי או את קרן, שישמחו לעזור לכם ולייעץ לכם בנושאי קומיקס. הם אנשים מקסימים שאוהבים את מה שהם עושים ולכן כיף כל כך להזמין מהם.

ניתן למצוא אותם בטלפון: 036595252 בימי ראשון שלישי רביעי וחמישי בין השעות 17:00 ועד 20:00.