Books of Eldritch might

מאת : איתי רוזן

 

מונטה קוק, אחד ממפתחי מו"ד לדורותיו, וללא ספק אחד היוצרים הפוריים יותר בתחום הקים חברה עצמאית בשם Malhavoc press. הרעיון התחילי היה הפצת מוצרים דרך הרשת בלבד. תמורת דולרים בודדים רכשת ספר בפורמט PDF שנכתב ע"י קוק וחבריו. אבל כבר אחרי הפצת שני המוצרים הראשונים, הספר book of eldritch might וההרפתקה המלווה demons gods fane היו הצלחה מסחררת, עד כדי כך שהספר יצא גם במהדורה מודפסת. לא מזמן יצא לו גם ספר המשך Songs and Souls of power, שכמו קודמו זכה הן לביקורות טובות והן והצלחה מסחרית.

הביקורת הזאת תעסוק בשני הספרים המרחיבים חוקים ותוספות למו"ד.

 

ספר ראשון – book of eldritch might

המוצר הראשון של חברת malhavoc מוסיף שלל חוקים, תכונות ומיומנויות שונות לשיטה. אבל בניגוד למוצרי Wotc שהחילו בעיקר פלוסים לנזק בצורות שונות, הספר הזה מנצל את מערכת החוקים החדשה בצורה מעניינת יותר.

 

מיומנויות - הספר מציג לפנינו מספר feats חדשים. אבל כל אחד מהם מהווה רעיון מיוחד לתחום שלו, לא עוד סתם איזה הגברת נזק. למה אני מתכוון בדיוק? ובכן מובאים כאן סוג חדש מיומנויות – eldritch feats שמעניקות לדמות יכולות דמויות קסם. לדוגמא, Item image מאפשר קעקוע של חפץ קסום מסוים על אדם. לאחר תהליך ממושך ויקר, האדם יכול "לאחסן" את החפץ בקעקוע ו"לזמן" אותו חזרה מתי שירצה. לדוגמא, בעליו של קלשון +2 מקועקע בציורי גלי ים על זרועו. כאשר הקלשון "מאוכסן" בקעקוע, הוא נראה מתחת לגלי הים, אבל כאשר הקלשון נקרא לידיו של האדם הוא נעלם מהקעקוע. דוגמא נוספת היא מיומנויות רקמת קסם. הקוסם יכול "לרקום" לתוך קסמיו כוחות שונים (בהתאם למיומנות) החל משילוב כוחות טבע כגון אש וברק, הגברת הנזק כנגד אויב ספציפי ועד שילוב כוחות קדושים או טמאים לתוך הקסם. הרקמה יכולה להוסיף נזק לקסם, כמו במקרה של רקמת יסודות או רקמה כנגד אויב ספציפי, או להקשות על האויב להתנגד לקסם.

המיומנויות הללו חזקות במידת מה ולכן דורשות תכונות גבוהות מהקוסם. מינימום רמה חמש (או שבע לחלק מהן) ותכונה מסוימת של 17 או יותר.

המיומנויות החדשות המוצגות כאן מאפשרות הכנסת אלמנטים חדשים למשחק ומתן תחושה ייחודית יותר להטלת לחשים.

 

דמויות יוקרה – הספר מציג שלוש דמוית יוקרה חדשות. קוסם הגחלת, הינו קוסם אש מיוחד, האש זורמת בדמו. הוא מקבל יכולות מיוחדות החל מהדלקת אש בקצה האצבעות, דרך דימום של אש מפצעים ועד הרתחת דמו של היריב.

המקועקע/החרוט (graven one) הוא קוסם שמקעקע כוחות על עורו. בעזרת המיומנות החדשה Etch rune המאפשרת כתיבה של קסם על חפצים. יכול הקוסם לקעקע קסמים וכוחות על עורו. החל מקסמים פשוטים דרך קעקועים להגברת כוחות ועד קעקועים של בע"ח שקמים לתחייה.

הדמות השלישית, אדון המראות, בנויה על מיומנות נוספת המוצגת בספר, ראיית מראה, המאפשרת לקוסם לראות דרך מראות שונות. דמות היוקרה הזאת מרחיבה את הרעיון ומאפשרת לדמות להטיל לחשים הולכים ומתגברים דרך מראות שונות למקומות רחוקים.

הדמויות המוצגות כאן, למרות הצגתן הקצרה יכולות להוות תוספת לעולם המשחק. לפי דעתי הן מכילות יותר מסתם בונוסים אלה מייצגות דרך מחשבה מסוימת על קסם. זהו הרעיון האמיתי של דמויות היוקרה.

 

קסמים – בצורה מאכזבת למדי, רשימת הקסמים בספר רחוקה מלהיות מקורית. רוב הקסמים עוסקים בעיקר בנזק, על שלל צורותיו השונות. ברקים, אש ופיצוצים לכל הכיוונים בשלל צבעים וצורות. ישנם מספר קסמים יותר מעניינים כגון קסמים המאפשרים מעבר בין שתי מראות או בניית הגנות שונות על אזורים. אבל באופן כללי, החלק המאכזב יותר של הספר.

 

חפצי קסם – חלק קטן ומעניין המכיל רשימה של חפצי קסם שונים. החל מחרבות נוטפות דם מרעיל, טבעות המעניקות הגנה ליצורים מזומנים, מטות המשמשים גם כספרי קסם. בנוסף ישנו תאור של רעלים קסומים - רעלים הנוצרים ע"י קסם או מוחדרים לרעלים רגילים ומחזקים אותם. החל מהקפאת לב הקורבן, הפיכתו למשוגע או רעל הגורם לכל מי שהומת על ידו והוחזר לחיים, לחזור כשד.

 

לסיום מובאת template חדשה ליצירת מפלצות. magical construct שהיא בניית יצור מחומרים שונים, מה שהופך אותו לחסין, חזק ומסוכן יותר. הדוגמאות המובאות בספר מסבירות את העניין טוב - נמר האבן והידרת הנחושת.

 

לסיכום, ספר קטן אבל מכיל שלל רעיונות לפיתוח המשחק. חלקם לא מפותחים עד הסוף וניראו כאילו נזרקו פנימה ללא מחשבה מרובה, אבל בעזרת קצת עבודה יכולים להעשיר כל משחק.

ציון 8 מתוך 10 בסולם ביקון-צ'יז בורגר עם חמאת חרדל.

 

 

ספר שני – book of eldritch might 2, songs and souls of power

הספר מתחיל בוריאציות על שתי דמויות קימות, הפייטן והמכשף (sorcerer). שתי דמויות שלפי דעת רבים חסרות ייחודיות משלהן.

הפייטן שהיה אוסף של כשרונות מסוגי דמויות אחרות מקבל כאן גוון מיוחד המתאים יותר לדמות. לא עוד מטיל לחשים חלש משולב בתכונות הגנב אלה אומן קסום. הפייטן מקבל סוג חדש לגמרי של קסם, קסם שירה. בעזרת שירתו/נגינתו מסוגל הפייטן להטיל השפעות קסומות דמויות לחשים. קסם השירה מתחלק לשלושה סוגים, לפי כוחם. תווים, אקורדים ומלודיות. הפייטן מסוגל גם ברמות גבוהות לשלב סוגי מנגינות שונות לחיזוק השפעות הלחשים הללו. התווים, המוטלים בשניה, משמשים למשימות זריזות -  הגנה מפני מכה, הוצאה משווי משקל, עזרה לפעולה מסוימת וכו'. אקורדים משמשים כניגון קצר ויכולים להיות גם מנוגנים ע"י חמישה תווים בעזרת פייטן אחד או יותר. קסמים כגון הקסמה למספר שעות, חיזוק יצור אחד, הרדמה מסיבית וכו'.

המלודיות הינם הקסם החזק ביותר, יכולות להיווצר גם ע"י שלושה אקורדים.

המלודיות משמשות להשפעה חזקה, תעופה, מחסום קולי או נזק ליצור.

פרט שחשוב לציין הוא תו הריפוי ואקורד הריפוי המעניקים לפייטן יכולת ריפוי קלה (6D1 ו 6D3 בהתאם).

 

דמות המכשף עברה גם היא שינוי, אם כי פחות משמעותי. כמות הקסמים ביום נשארה זהה, מספר הקסמים הכללי עלה מעט אבל השינוי הגדול הוא ברשימת הקסמים. לפי פירוש יוצרי הספר, המכשף הוא דמות של כוח קסם מתפרץ ולא לימוד ושינון כמו הקוסם. לכן רשימת הקסמים שלו צריכה להיות בהתאם. הלכו להם קסמי הגילוי והחיזוי, כמו כן הקסמים שדורשים זמן הטלה ממושך. נשארה רשימה קטנה יותר של קסמי מכשף הפועלים מיידית, קסמי הנזק השונים והגרנדיוזים (כדורי אש וברקים), זימון יצורים, שינוי חפצים וכדומה.

הרעיונות הללו מצוינים לפי דעתי ומעניקים לשתי הדמויות תחושה ייחודית לדמות.

 

רשימת ה-feats מוסיפה להרחיב את ה-eldritch feats שהוצגו בספר הקודם. רקמת חסינות המקשה על ביטול קסמיך או רקמת ביטול שמוסיפה לקסמך את היכולת לנסות ולבטל קסם יריב (יכולת חזקה שדורשת רמה של 17 ומעלה, תבונה של 17 ומעלה וכריזמה של 21 לפחות). כמו כן ישנם מספר feats המיועדים לפייטן ומספקים לו חיזוק לקסמיו החדשים, כמו קרשנדו המגביר נזק או סוסטנטו המאריך זמן קסם.

 

ארבע דמויות יוקרה חדשות מוצגות כאן. הראשונה, הדיפלומט (diplomancer). הינו מטיל לחשים המתמחה ביחסי אנוש, לא הטלות כדורי אש, אלה קסמים קטנים המשפיעים על אנשים. יכולתם המיוחדת מאפשרת להם להשפיע על אנשים, לשנות את מחשבותיהם ולגלות סודות כמוסים.

Eldritch warrior הוא לוחם המחזק עצמו באנרגיות קסומות. למרות שהוא לא מטיל לחשים בעצמו הוא משתמש בכוח הקסם לחיזוק גופו ונשקו, ראייה בחושך וחסינות לקסמים.

אבירי האקורד, משתמשים בכוח קסם המוזיקה לחזק עצמם בקרב. הם מגני החלשים ועוזרי הנזקקים השועטים לקרב בשירי מלחמה. האבירים יכולים להטיל מעט קסמי מוזיקה. הם מחזקים את נשקם בעזרת שירה, פועלים מהר יותר או חזק יותר.

קוסם השיר משתמש בשירה ונגינה כמדיום לחיזוק כוחו הקסום. בעזרת צלילים הוא מחזק את קסמיו, משפיע על אנשים ואפילו יכול לזמן יצור דמוי יסודן אויר המורכב ממוזיקה.

 

סוג קסם חדש מוצג כאן, קסם נשמה (soul magic). תיאוריית הקסם אומרת שכל לחש הוא למעשה יצור חי הרוצה להשתחרר. קסמי נשמה הם לא סתם לחשים המוטלים,אלה יצירות מורכבות כסמלים. למרות שגם דמויות רגילות יכולות ליצור אותם בעזרת מיומנות מתאימה, עלות יצירת קסם שכזה גבוה ביותר (מבחינת xp) ולכן רובם של הקסמים יוצרו ע"י יצורים בעלי כוח אישי רב. כל קסם נשמה שכזה הוא בעל שלוש תכונות, תבונה, חוכמה וכריזמה. ככול שהקסם חזק יותר הוא זקוק לתכונות גבוהות יותר. הקסמים מתחלקים לשלושה סוגים. הראשון מאלץ מטילי לחשים להטיל אותו, בכישלון של בדיקה, הקוסם ניגש ללחש ומשחרר אותו. כל לחש שכזה יכול להיות השפעה קסומה מיוחדת. הסוג השני שואב מעט ולזמן קצר, אחת מתכונותיו של הקוסם המטיל (הקורא למעשה), גם סוג זה של לחשים יכול להכיל השפעה קסומה כל שהיא. הסוג השלישי לא מכיל קסם מסוים, אלא יכול לחקות לחשים מרמה המתאימה לרמתו של הלחש, אבל המטיל (הקורא) סובל נזק גופני מסוים, לפי רמת הלחש.

רעיון לחשי הנשמה, למרות שאינו מפותח מספיק לטעמי, נותן כלים חדשים למנחה לאתגר את השחקנים ולשלב כוחות קסם מוזרים ומיסטיים במערכה.

 

רשימת הקסמים בספר מעניינת יותר מאשר בספר הקודם. פחות לחשי התקפה ויותר קסמים מיוחדים. החדרת יכולת תקשורת בחפץ קטן (מה שהעניק לקסם את הכינוי create walkie-talkie) או יצירת אזור קטן שלא ניתן להטיל בו לחש מסוים. קסם הגורם נזק ליצור לפי חוזק השריון הטבעי שלו או קסם המאריך את עמוד השדרה שלך עד לכדי יצירת "יד" שלישית.

הקסמים גם מלווים בהערותיו של הקוסם מלהווק המתאר שימושים שונים של הקסם או השלכות שונות שלו.

 

רשימת החפצים הקסומים לא גדולה במיוחד אבל מכילה מספר חפצים ברי הזכרה. נבל-הקשת, גם כלי נגינה וגם קשת, או גלימת החיים המעניקה לאל-מת הלובש אותה את היכולת להראות כיצור חי ואף להתחמק מקסמי גילוי אל-מתים.

 

מספר מפלצות חדשות סוגרות את הספר. מלאכים קסומים, המשתמשים בקסמי נשמה. גולם העין, הוא למעשה עין על עמוד שידרה המשמש כמצלמה לקוסמים ומכשפים. הריון הוא יצור שהיה פעם מטיל לחשים טוב, אבל בגלל כוח קסם רע הפך ליצור מפלצתי הנראה כצל מהלך אפוף קסמים.

 

לסיכום, ספר המכיל חומר רב יותר מהראשון ובהחלט שווה את השבע דולר שעולה להורידו.

ציון – 9 מתוך 10 בסולם סטייק טרטר.