דיויד אדינגס

מאת: ניצן בר

 

דיויד אדגינס הוא סופר מוצלח מאוד, אם כי קצת לא מוכר. היצירה הידועה ביותר שהוא כתב היא סדרת ספרים בשם הבלגראיד ולאחריה המשך שנקרא המלוריאן. מדובר בשתי סדרות של חמישה ספרים כל אחת, כאשר סדרה אחת היא ההמשך הישיר של השניה.

עוד שני ספרים פרי עטו שיצאו בעברית הם קורות באלגרת הקוסם ופולגרה הקוסמת, שני ספרים אלו ושתי הסדרות יוצרים טרילוגיה אדירה, של מלחמת הטוב ברע, קסמים, אהבה והומור מטורף.

 

בבלגראיד אנחנו לראשונה מכירים את עולמו של אדינגס, עולם מופלא ורב מעללים עם דמויות מדהימות, פוליטיקה כלל עולמיות, גיבורים שונים ומשונים ועולם שלם של אלים, קסמים ומלחמות של טוב ורע.

אדינגס לאחר פרק אחד זורק אותנו לתוך המים העמוקים ומתחילת הספר ועד סופו הקורא צריך לרוץ עם הספר רק בשביל להדביק את מעללי הדמויות המדהימות שאדינגס בנה.

 

במהלך הספרים אנחנו מכירים את הדמויות הראשיות שעל כל אחת ואחת אפשר לכתוב המון, כמו הנסיך חאלדר (משי) הסוחר והשקרן הידוע, שכל פעם מחדש מצחיק אותנו עד דמעות. או באלגרת, המכשף הזקן ששותה ומהמר אבל תמיד מוצא זמן להציל את העולם. אנחנו גם מכירים את פולגרה הבת של באלגרת שגם היא קוסמת רבת עוצמה, שעוקצת את אביה על ההרגלים הגרועים שלו בכל הזדמנות. אנו לומדים גם להכיר את דומניק, נפח חזק, שרירי ותמים בעל לב זהב. וכמובן את גיבור הסיפור, גאריון עצמו שמתחיל כנער חווה רגיל לחלוטין ועם הזמן נהפך לאדם רב עוצמה וחשיבות.

 

אליהם מצטרפות עוד דמויות רבות ומעניינות רבות, ברק המלח המזוקן וגדול המידות, צ'אנדרה נסיכה שהיא חצי דריאדה, עוד דמויות שמצטרפות הן אביר גדול מידות שרואה את הצדק ואת האמת בקצה חרבו, ואת הקשת החביב והעליז שתמיד צוחק ולעולם לא מחטיא, אנו מכירים גם את רלג פנאטי דתי שבסופו של דבר נחלץ לעזרת החבורה ברגעי משבר קשים מאוד, בנוסף יש עוד המון דמויות מעניינות למדי.

כולן ביחד נעמדות לעזרת הטוב, במלחמה אדירה של הטוב מול הרע. חבורה זאת עומדת בראש בני האנוש, במלחמת אדירים על מול האלים עצמם.

 

במלוריאן אנחנו חוזרים לדמויות האהובות מהספר הראשון, עם תוספות של עוד שלל דמויות מעניינות ושונות לחלוטין, אנו רואים כאן את ההתקדמות של הדמויות עם הזמן, את ההתבגרות שלהן ואת ההגעה שלהן למצבים חדשים, מסוכנים ומעניינים.

אנו מגלים פה מחדש את העומק של הדמויות, בהרפתקאות מלהיבות ומסוכנות. אין בכלל מה להשוות את הדמויות בסדרה הראשונה לשניה, הדמויות משתנות מקצה על קצה, ורואים את ההתבגרות שלהן בכל דף ודף.

 

לבסוף אנו מגיעים לשני הספרים האחרונים, קורות באלגרת הקוסם ופולגרה הקוסמת. כל אחד מהספרים האלה לוקח אותנו לעבר להתרחשויות שקדמו לאירועים המסופרים בבלגריאד ובמלוריאן, דברים השופכים אור על המון מהדברים הפחות מובנים בשתי הסדרות.

שוב אנחנו נכנסים, לעולם של תככים ומזימות חובקות עולם והמלחמה הנצחית בין האור לאופל, מלחמה שלפי הספרים השונים נמשכת כבר אלפי שנים, עד לניצחון המוחץ של האור או של האופל.

 

בסיכומו של דבר מדובר ב-12 ספרים שאני ממליץ אליהם בחום, מדובר בספרים קלים לקריאה ומעניינים בצורה לא רגילה בכלל.

אני אישית בזמן הקריאה, צחקתי, נדהמתי והייתי במתח. הכל ביחד וכל דבר לחוד.

אז הספר הבא שאתם לוקחים מהספרייה או קונים בחנות שיהיה אחד מספריו של אדינגס.

ודבר אחרון בשביל הנאה מוחלטת מהספרים תקראו אותם בסדר הנכון. מצורפת רשימת כל הספרים בסדרה לפי הסדר.

 

סדרת בלגריאד

1)בלגריאד- חייל הנבואה-דיויד אדינגס

2) בלגריאד-מלכת הכישוף-דיויד אדינגס

3) בלגריאד-קורבן הקוסם-דיויד אדינגס

4) בלגריאד- טירת הכישוף-דיויד אדינגס

5) בלגריאד-סוף משחק המכשפים-דיויד אדינגס

 

סדרת המלוריאן

1)מלוריאן-שומרי המערב-דיויד אדינגס

2)מלוריאן-מלך המורגו-דיויד אדינגס

3)מלוריאן-שר השדים של קרנדה-דיויד אדינגס

4)מלוריאן-המכשפה מדרשיווא-דיויד אדינגס

5)מלוריאן-החוזה מקל-דיויד אדינגס

 

ספרים נוספים

1) קורות באלגרת הקוסם-דיויד ולי אדינגס

2)פולגרה הקוסמת-דיויד ולי אדינגס

 

לקרוא את הסדרה לפי הסדר יתרום להנאה מוגברת מהספקים המעולים האלה.

 

טאז השד הממליץ J