שנתיים של דימון-טיימז: הכתבות הטובות בכל הזמנים

מאת: יהונתן זילבר

 

כאן ג'וני שוב. אני יושב, כבול לרדיאטור, בבית של מורגן וקורא את עשרים ושלושה הגיליונות הקודמים של דימון-טיימז כי זיו ומורגן מכריחים אותי לכתוב סקירה היסטורית. על מי אני עובד, מזמן לא נהניתי ככה. למעשה, במשך כל הקריאה עולה ומרחפת בראשי השאלה הבאה: איפה, לעזאזל, אני הייתי?

כמו שחלקכם יודעים, הצטרפתי לצוות דימונז רק לפני ארבעה חודשים, ועכשיו יש לי תחושה חזקה שהשנתיים האחרונות היו מבוזבזות. הנה, בזמן שאני שמרתי על טנקים שלא יברחו כתב איתי רוזן על המהדורה השלישית של מו"ד, ובזמן שאני קיבלתי ריתוקים ושמרתי על שערים שלא יברחו התווכח מר. שלום עם כל העולם, ובעוד אני עמלתי בחמ"לים לא מאווררים אל תוך הבוקר החיוור, ישנה מורגן במיטתה בלי אף אחד שיעשה לה פדיקור—בזבוז.
 

דימון טיימז הוא לטעמי מעיתוני המ"ת הטובים בעולם. לא ברשת, לא בארץ—בעולם. אי אפשר שלא לקרוא את דימון טיימז ולא להפוך לרולפלייר טוב יותר. מנויים לעיתונים גדולים כמו Dragon, Dungeon ו Pyramid יודעים למה אני מתכוון. להם יש אולי מחלקה גרפית יותר גדולה ויותר כסף לפרסום, אבל בשום מקום לא נוצרה סינרגיה נפלאה כזאת של כותבים קבועים שהם גם קהילה וגם חברים—וגם רולפליירים אגדיים. אז הנה, לפני שאני אתחיל לבכות על הרדיאטור, הכתבות הכי טובות מכל הזמנים.

 

1 יש לי קוביות קטנות / אסף ארבל

http://www.demons.org.il/articles_dice.html

דימון טיימז נפתח בפיצוץ—של צחוק!—עם הכתבה הזאת לאסף ארבל, שהיוותה את ההשראה שלי לכתבת מרפי המאוחרת. עד עכשיו קשה לי קצת לנשום. כמה מהחיים, ככה ריאליסטי.

 

2 שני צדדים למטבע / אבי סבג

http://www.demons.org.il/twosides.htm

כתבה מעניינת, אם כי קצרה מדי לטעמי (עוד! חלק ב'!) המסבירה איך יוצרים דמות שיסודה בקונפליקט פנימי.

 

2 מבוכים ודרקונים – מהדורה שלישית / איתי רוזן

http://www.demons.org.il/dnd.htm

בכתבה הקלאסית הזאת שמציגה עיתונות חוקרת במיטבה, איתי רוזן משער בפני הקוראים איך תיראה המהדורה השלישית של מו"ד. לקרוא, להשוות, להתמוגג.

 

3 ניהול שחקנים וקבוצה / עב"ס וזיו קיטרו

http://www.demons.org.il/players.html

ערן וזיו נותנים טיפים מצוינים, הכרחיים, למנחה שרוצה להשתלט על הקבוצה שלו.

 

3 וריאציות על מט / איתי רוזן

http://www.demons.org.il/chess.html

אומרים שמשחק השחמט נשאר כשהיה במשך אלפי שנים, ורק צורת הכלים השתנתה מדי פעם. רק לכתבי דימונז (שוב—איתי רוזן!) יש את האומץ לעמוד תיגר ולשנות את המשחק הזה. מומלץ שבמומלצים.

 

3 הנבל – יריב ראוי / אבי סבג

http://www.demons.org.il/villain.html

אבי מציג רשימה של אויבים ראויים לקבוצת השחקנים שלכם. נמאס מהנבל שקם בבוקר, אמר לעצמו "טוב, בואו נשתלט על העולם" ומאז הוא רשע? הכתבה הזאת תשביח את הנבלים שלכם.

 

4 השיטה האהובה עלי / זיו קיטרו

http://www.demons.org.il/cthulhu.html

המטרה היא דווקא לא לפרסם ביקורות, אבל הביקורת של זיו מצליחה להעביר את ההתלהבות מהאפל והלא-נודע בצורה כל כך שובת לב עד שבחרתי להביא גם אותה.

 

4 שה"מים גרועים – קווים לדמותם / פלאי גרייצר

http://www.demons.org.il/badgm.html

איש הפלא (בן שש כאן) חושף, באיזמלו החד ובאורה המסנוור של הסאטירה, את השה"ם הגרוע. ללא ספק הכתבה המצחיקה ביותר שתמצאו בדימון-טיימז.

 

5 דמויות מנחה / עב"ס וזיו קיטרו

http://www.demons.org.il/npc.html

את מסורת סדרות הכתבות פתח, איך לא, עב"ס, שהחל מהגיליון הראשון לפתח נושאים מרכזיים במלאכת השה"ם. הכתבה הטובה ביותר בסדרה הראשונה היא זו, ולו רק בגלל העומקים שאליה יורדים זוג הכותבים ובגלל העצות הפרקטיות, החשובות, לבניית דמויות שחקן. כתבת חובה לכל כותב עלילות שמכבד את עצמו. שימו לב לשמו של זיו בכותרת; זה עוד אחת מהבדיחות הפנימיות שהופכות את העיתון למקום שמסוכן, מסוכן מאוד לכתוב בו.

 

5 ו 6 משחקים בחצר האחורית / זיו קיטרו

http://www.demons.org.il/forbiden1.html

http://www.demons.org.il/forbiden2.html

בסדרת כתבות לא סטנדרטית שהתפרסה על גיליונות 5 עד 7,ניסה זיו לענות על שאלה קשה: למה, לעזאזל, לשחק משחקים שנוגעים בנושאים כמו אימה וגור? שני החלקים הראשונים מהווים את אחת מכתבות הפילוסופיה הטובות שנכתבו בעיתון, שבה מנסה המחבר לגעת בכמה טבואים של עולם משחקי התפקידים. ללקק את השפתיים... מדם התינוקות.

 

8 פורומים, מכה שלא כתובה בתורה / מר. שלום

http://www.demons.org.il/forums.html

נכון, יש כאלו שיטענו שהוא הגרסה הדימונאית לז'וז'ו חלסטרה, ערס עצבני-תמיד שמתחבא מאחורי שם בדוי ושולח משם חיצים לעבר כל העולם, אבל מר. שלום היה קוריוז מאוד מצחיק בחיי הפורום. למן הגליון ה4 ועד ה 17, (ועכשיו הוא חוזר!) מר שלום התחבא לו בתחתיתו של הגיליון ועדיין הצליח להרגיז משם הרבה אנשים. בכתבה הזאת—הטובה ביותר שיצאה תחת ידיו של מר. שלום—משתלח הרגזן התורן בנושא הקרוב ללב כולנו: הפורומים. לקרוא ולא להאמין שמישהו באמת התרגז מזה.

 

זוכה! פרס הגליון הטוב בכל הזמנים!

גליון תשע
http://www.demons.org.il/times_old9.html

אם תשאלו אותי (ואין לכם ברירה!) גליון 9 הוא הגליון הכי עסיסי בתולדות דימון טיימז. מספרים שאחרי גליון 9 התאבד עורךPyramid  דאז. מספרים שבאותו חודש מרץ קר התכנסה וועידה סודית של כל עורכי עיתוני הרולפליי החשובים כדי להתאגד נגד פלישתו של העיתון לשוק האמריקאי. מספרים שמונטה קוק התחיל ללמוד עברית. מצד שני, מספרים את זה כל מיני שקרנים פתולוגים, אז אני לא הייתי מתרגש.

ברצינות: אם הגליון הטיפוסי בדר"כ מכיל כתבות מצויינות שמתאימות לכולם, הגליון הזה פשוט עמוס בהם לעייפה, מסקירה מקיפה על GURPS ועל שני ספרי עולם של השיטה, כתבת "נוג" שניה ועוד רבים וטובים שאני סוקר למטה. המסר ברור: כל העיתון מומלץ.

 

9 בריאת העולם – יום הדין / אבי סבג

http://www.demons.org.il/world2.html

שוב אבי, בשיאה של "בריאת העולם," סדרת הכתבות שלוקחות את כתר "הסדרה המצטיינת" בהליכה איטית. הכתבה הזאת מדברת דווקא על הנקודה שאחריה כבר אין קמפיין—סוף המערכה, ארמגדון, הקרב האחרון בין טוב לרע. עושה חשק לסיים כבר את הקמפיין שלכם ולשלוח את השחקנים הביתה.

 

9 דברים שרואים משם לא רואים מכאן? / פלאי גרייצר

http://www.demons.org.il/here.html

אודה ולא אבוש—הסקירה הזאת מוטית לפי טעמי האישי, ולפי טעמי האישי פלאי גרייצר הוא הכותב הכי מוצלח שהתארח אי פעם מעל דפי העיתון. כל הכתבות שלו עמוקות, מעניינות, כתובות טוב, ומצליחות לעורר מחשבה, ורק בגלל שאני יודע שערן וכולם ירביצו לי אם אני אשים הרבה פלאי ומעט מהם אני מקמץ בהוספת הכתבות שלו. בזוג הכתבות הבא משווה ילד הפלא (שכאן כבר הגיע לגיל המופלג 7) את המשחק בעולם פנטזיה אל מול משחק בעולם האמיתי. פלאי, שוב אלינו לדימונז!

 

9 התחלות חדשות / איתי רוזן

http://www.demons.org.il/alt_world.html

בשלהי סדרת בריאת העולם של אבי סבג, שהציגה עולם עשיר של אופציות למנחה המשקיען, יוצא איתי "האנטגוניסט" רוזן בכתבה קצרה משלו שמסבירה איך יוצרים עולם גם מי שיש לו חיים בנוסף למערכה שלו. ללא ספק, אוסף העצות הכי שימושי בתולדות העיתון.

 

9 חיית שטח: איך להיות ירוק ולא להימעך מסלעים נופלים / נוג

http://www.demons.org.il/noog2.html

כל מי שלא מכיר את נוג, הלוחם האגדי, לא חכם אבל עם לב זהב (על שיפוד), שמבלה את זמנו בכרסום ארוכי זקן ולעיסת לבני שיניים:

פינת הסוד הכמוס!

לא רבים יודעים, אבל נוג הוא לא אחר מאשר...

טהרהרם...
איתי רוזן. אל תגידו שלא ידעתם.

 

10 איך להחיות אימפריה? שובו של קיסר / אמיר איתן

http://www.demons.org.il/empire.html

פאשלה: אנחנו בגיליון העשירי, ועוד לא הייתה כתבה אחת של אמיר איתן, שעומד להפוך לדמות חשובה בגליונות הבאים של דימון טיימז. זה כמובן שם אותי בסכנת חיים חמורה. האמת היא ש.. אה... פשוט... חיכיתי לכתבה הזאת, כן, שבו אמיר מסביר איך משחקים בשיטה האהובה עלי: השיטה ההיסטורית. כתבה ראשונה מתוך סדרה, במיטב המסורת הדימונאית, שמתארת את העולם הרומאי. אוהבים אותך אמיר! לא עם השוט! הצילו!

 

11 השיטה במשחקי תפקידים / אבי סבג

http://www.demons.org.il/system2.html

אחד הוויכוחים המפורסמים בתולדות העיתון התרחש בגליונות 10 ו 11 ודן בשאלה האלמותית: טו פריפורם אור נוט טו פריפורם? בגיליון 10 פורש נמרוד נוטע את משנתו, אבל אבי, הפעם ללא עזרתה של סוזי, קוצר אותו לגזרים בכתבה שלפניכם.

 

12 בנית הרתפקאות / יותם לביא

http://www.demons.org.il/d12_adventure.html

אם תשאלו אותי (ואין לכם, כמו שבטח שמתם לב, ברירה) אחד הדברים שבונים את העיתון הזה הוא המבקרים—אותם כותבים שמגיעים לעיתון למשך כתבה אחת או שתיים, שופכים את אשר ליבם ונעלמים. בנקודה הזאת אני אנצל את הבמה ואגיד שגם אתם מוזמנים (ואפילו בברכה) לכתוב בשבילנו. בכל אופן, יותם לביא בעוד כתבת עצות משובחת—הפעם על מה המנחה צריך להכין למשחק כדי למקסם את ההנאה מההרפתקאה.

 

12 לשחק מד"ב – בדרך הקשה / עב"ס

http://www.demons.org.il/d12_sci_fi.html

עב"ס סוקר את השאלה שמטרידה אותי מדי יום: למה, לעזאזל, יש כל כך הרבה שחקני פנטזיה וכל כך מעט שחקני מד"ב? לקרוא ולבכות.

 

זוכה! פרס הטור הטוב בכל הזמנים!

13 טור העורך / ערן בן סער

http://www.demons.org.il/times_old14.html

והפעם במסגרת פינת הליקוק—טור העורך הטוב ביותר שייך ללא ספק לגיליון 14! יחי העב"ס! יחי לנצח!

 

14 תחושת עולם – הדברים הקטנים שבונים מערכה / עב"ס

http://www.demons.org.il/d14_setting1.html

עב"ס בכתבה המדגימה ממערכת הבית שלו איך יוצרים תחושה של אמיתות במשחק התפקידים תוך תשומת לב לחלק שאנשים נוטים להזניח יותר מהכל – הפרטים הקטנים, כמו שם למטבע המקומי ושפות שונות.

 

זוכה! פרס הכתבה הארוכה בכל הזמנים!

15 900 שנה בטוואר אף לונדון / זיו קיטרו

http://www.demons.org.il/d14_tower.html

הזוכה בתואר הכתבה הארוכה של כל הזמנים הוא זיו קיטרו, שבכתבה החצי-בדיונית הזאת מצליח להעביר תחושה שעוברות 900 שנה בזמן שאתם קוראים אותה. עכשיו ברצינות (זיו תעזוב לי את הרגל!): כתבה משובחת, עתירת-אווירה ומעניינת, שיכולה להשביח כל משחק מבוסס-אנגליה כמעט ומכילה לפחות שישה-שבעה סידים טובים להרתפקאות.

 

16 טובים השניים / אבי סבג

http://www.demons.org.il/d16_two.html

דימון טיימז מצטיין בהרבה דברים: בכותבים קבועים ומשקיענים, שעובדים ללא תשלום ומייצרים תוצאות שהרבה עיתונים מסחריים היו מתים להגיע אליהן; בפאנל של אורחים מעניינים, באווירה קהילתית כיפית, בחוש הומור וכן הלאה—אבל אם תשאלו אותי (ואין לכם ברירה! האהא!) נקודות השיא של העיתון הן בנכונות של הכותבים שלה לראות את העולם שלהם מזוויות חדשניות, שונות לחלוטין, נסיוניות ומוזרות. הכתבה הזאת של אבי, כמו רבות, שואלת שאלה: מדוע בקבוצה צריך להיות מנחה אחד? לקרוא ולהשיג בן-זוג.

(להנחיה! להנחיה!)

 

16 התקופה הויקטוריאנית / אמיר איתן

http://www.demons.org.il/d16_victorian.html

גיליון 16 היה עוד הישג משמעותי—עוד גיליון מרתק המלא להתפקע בכתבות משובחות. גם העיתון הזה מומלץ כולו. כאן, אמיר איתן נותן סקירה קצרה, חריפה ומהירה על התקופה ההיסטורית שכולנו אוהבים לאהוב—התקופה הוויקטוריאנית. עוד! חלק ב'!

 

17 תיקי פיכס / זוג עיזים

http://www.demons.org.il/d17_yack.html

נו, ידעתם שצריך לבחור תיק פיכס אחד. אז זה הכי מצחיק. זיו, האיש ששפיות זרה לו, ואמיר, האיש שלא נשאר רגוע, משתלטים על משהו או מכניעים מישהו או מעירים על משהו, לא יודע, לא קראתי.

 

18 מיתוס מוצצי העיזים / זיו קיטרו

http://www.demons.org.il/d17_mythus.html

נשמע מצחיק הכותרת? תסתכלו שוב על שם הכותב. אתם מכירים אותו בתור מישהו שכותב על דברים מצחיקים? לא, נכון? לקרוא ולא לצאת מתחת למיטה חודש.

 

18 ראיונות / יובל סרנה

http://www.demons.org.il/d17_interviews.html

יובל סרנה, עוד אחד מגדודי הילדים-עבדים שגוייסו לעיתון (ובינתיים הפך לאיש הרשת של הצוות ולחבר דימונס מלא לכל דבר), החל במסורת עיתונאית גאה: ראיון עם חברות משחקי תפקידים. שוב, עיתונות חוקרת במיטבה.

 

19 לשה"ם מהתחת / עב"ס      

http://www.demons.org.il/d19_gming.html

19 גיליונות חיכיתי כדי לשים את הכתבה הזאת. מיותר לציין, דרך אגב, שאם יש 9 במספר הגיליון, הוא כנראה טוב. ערן בכתבה שלמרות גילה הצעיר הפכה כבר למיתולוגיה: איך לשה"ם מהישבן?

אני מחכה לגליון 29.

 

19 טובים השניים / אביעד פארן

http://www.demons.org.il/d19_two.html

אביעד, אחרון העבדים-ילדים של דימונס, מתגלה כמנחה יצירתי שיודע לתת תשומת לב לפרטים קטנים כשהוא מסביר איך תוקפים את הנושא המוזר הזה שנקרא משחק אחד על אחד. זה משחק תפקידים זה? כן.

 

20 הרפתקה א-ליניארית או איך לאלתר בסטייל / יואב לופט

http://www.demons.org.il/d20_impro.html

מה, ככה לא מריצים בדר"כ? אופס!

 

21 מסע בזמן ומשחקי תפקידים IV / חיית שחור ב.

http://www.demons.org.il/d21_time_travel.html

ערן, למי שלא יודע, היה מדריך פסיכומטרי במשך כמה וכמה שנים. מי שלא מאמין לי יכול לקרוא את החלק הרביעי בסדרה המצויינת הזאת ולראות בעצמו: מי אם לא מדריך פסיכומטרי היה מספר לנו על אדם שפוגש את עצמו פעם רביעית בעתיד, אבל לפני שלוש שנים אחותו, שמתה בכלל, מקו זמן אחר שבו היא לא מתה, פגשה אותו פעם רביעית בעוד שלו הייתה זו איתה פגישה ראשונה...

כאב ראש. איה.

 

22 אני, ההתחלה / יובל אורנר

http://www.demons.org.il/d22_me.html

המטרה לא הייתה לתת כתבות מהזמן האחרון, כי אותן כולם מכירים וזוכרים, אבל הכתבה הבאה של יובל אורנר היא טובה אפילו יחסית לדימון-טיימז. המסר, בקיצור: לא השה"ם אחראי על קמפיין טוב—דווקא השחקנים! גיימרי כל העולם יונייט!

 

22  מורגן / החבר'ה הרגילים

http://www.demons.org.il/d23_morgan.html

טוב, מורגן הרשתה לי להכניס רק מורגן אחד, שיהיה הכי טוב—שהרי ידוע כי המורגן הוא החלק הכי טוב בעיתון, עוד מימי וויז העליזים (?) אז, אם תשאלו אותי (וכמו שאתם בטח זוכרים, אין לכם ברירה) המורגן הזה, זה זה ולא אף אחד אחד.

 

בברכת "עוד 23 כאלו!", כאן ג'וני, כתבכם שמתחת לרדיאטור.