גיל , ניסיון ומה שביניהם

מאת: אביעד רוזנבאום

 

סוגיית הגיל במשחקי תפקידים היא אפשר לומר ה "סוגיה" , זהו אחד ממוקדי המריבה העיקריים שיש בתחום אם לא העיקרי שבהם.

 כמובן , שכמו בכל ריב טוב יש כמה וכמה רבדים ונושאים אשר כלולים בתוך אותה סוגיה קדומה.

אחת הגורמים להפיכת סוגיה זו לסוגיה כזאת מעוררת ויכוח ושנוייה במחלוקת היא שהיא עולה לשיח הציבורי של שחקני המ"ת , לעיתים קרובות מאוד.

למעשה , כל פעם שנולד כנס חדש לאוויר העולם , שחקנים צעירים רבים אשר החליטו להירשם לאותו הכנס , נכנסים בהנאה ובציפייה לאתרו , על מנת להבטיח בו את המקום ולפתע רואות עיניהם את הגבלות הגיל על המשחקים אשר תפסו חלק ניכר משטח המסך שלהם ועיניהם חושכות.

עכשיו השאלה המתבקשת היא למה ?

לכל צד יש טיעונים מוצקים במיוחד וכמו שנראה היום אף צד לא מתכוון לפרוש ולפתוח את דלתותיו לצד השני.

הצד הראשון המדובר הוא המנחים , ובמקרה של הגבלות הגיל , גיל המנחה הוא נתון קריטי אשר קובע את הגבלת הגיל על המשחק.

הטיעון הראשון של המנחים הוא שהם לא חושבים שקבוצה מעורבת של שחקנים ומנחה בגילאים שונים תפעל כמו שצריך ותסב הנאה לכל הנוכחים , וכי למה ?

לכל אדם בכל גיל יש נושאי שיחה שונים , התעניינויות שונות , חשיבה אחרת וכל אלה לא יתאימו לאנשים עם גילאים שונים.

מבולבלים קצת ? הנה דוגמא : אדם בן 20 ונער בן 13 מטבעם לא יתחברו ביניהם , לפחות לא ברמה כמו של שני אנשים בני 20 או שני נערים בני 13.

לאדם בן ה 20 יש עניינים שונים בראשו : צבא , עבודה , חשבונות ועוד ועוד , בעוד שלנער בן 13 יש עניינים שונים לגמרי : מסיבות , מוזיקה , הורמונים J , ועוד ועוד.

כך שתחומי העניין המשותפים שלהם לא רבים במיוחד וכנראה שהחיבור ביניהם יהיה פחות טוב וכך גם החבורה תתפקד פחות טוב וההנאה תפחת.

בזה פחות או יותר מסתכם הטיעון הראשון , שהוא עליי לציין , הטיעון הפחות בעייתי מבחינת השחקנים הצעירים ושהוא פחות או יותר מוסכם על שני הצדדים מפני שהוא , מה

לעשות , אמיתי וזה מה שקורה בשטח. 

הטיעון השני של המנחים , הטיעון שעליו רוב המריבה הוא טיעון הגיל לעומת הניסיון ורמת המשחק.

מנחים רבים טוענים שעקב כך שהשחקן הוא צעיר רמת הרול פליי שלו פחות טובה ושהוא אינו יכול באמת להיכנס לדמות ולהתנהג כמוה , אלא בסופו של דבר משחק את עצמו רק עם עוד קצת שרירים , לחשים וחפצי קסם.

כמו כן רוב המנחים טוענים שלשחקנים הצעירים אין מספיק ניסיון במשחקי תפקידים ועל כן הם לא יבנו את חוקי המשחק , לא ינהגו עפ"י ובכלל עקב חוסר הניסיון שלהם הם לא ישחקו "כמו שצריך" ורמת הרול פליי שלהם תהיה בקרשים ואף למטה מזה.

הרשו לי לציין שברוב המקרים הטיעון הזה הוא מטופש לחלוטין.

אני באופן אישי שיחקתי עם כמה וכמה שחקנים אשר מוגדרים ע"י הרוב כצעירים , חלקם היו בעלי ניסיון רב מאוד , יותר משחקנים רבים "מבוגרים" שאני מכיר וגם רמת הרול פליי שלהם הייתה טובה מאוד.

אבל הכל באמת תלוי באותו אדם ולכן אני חושב שלא מגיע לשחקני הצעירים שיכלילו אותם בטיעונים ובסטיגמות שכאלה , כי רובם באמת לא נופלים ואף יותר טובים משחקני מ"ת "מבוגרים" רבים.

הטיעון השלישי לבסוף, אשר נמצא בראש פירמידת הטיעונים של המנחים , הטיעון הניצח-  שחקנים צעירים הם לא בוגרים מספיק ועקב כך הם לא ישחקו טוב ורק יפריעו לעלילה ולמשחק.

אכן , כיום , חלק משחקני המ"ת הצעירים ורוב הנוער הם באמת אינם בוגרים וחוסר הבגרות הזה אכן עלול לפגוע במשחק, אך ישנם שחקני מ"ת צעירים אשר בוגרים לגילם והם ישחקו באופן רציני וטוב ואכן יגלו בגרות , אולי אפילו יוצאת דופן.

זה שהנוער בישראל פחות בוגר מבעבר זאת לא סיבה מספיק טובה להכליל את חוסר הבגרות על כל הנערים הצעירים ועוד יותר לא על שחקני מ"ת שהם לרוב יותר בוגרים ויותר מתקדמים משאר האנשים בני גילם.

לכן בטיעון הזה אין הכרעה ברורה וכמו בטיעון הקודם הדבר שהכי טוב לעשותו הוא פשוט לא להכליל ולבדוק כל מקרה לגופו.

טיעוני השחקנים הצעירים הם , כמובן , הטיעונים ההפוכים לאלה של המנחים והם טוענים בעיקר שהם בדיוק כמו שחקן מ"ת אחר בגיל יותר מבוגר ושאין להפלותם לרעה.

הסוגיה הזאת תישאר לפי דעתי עוד שנים רבות וכולנו נדוש ונדון בה ללא פותרין.

לא נראה לי שאחד הצדדים ייסוג מעמדותיו ויסכים לקבל את דעות הצד השני , אבל תמיד אפשר לקוות לטוב.

למה זה בעצם נושא כל כך חשוב , אתם בטח שואלים את עצמכם.

הנושא הזה חשוב בגלל דבר אחד עיקרי , הגבלות הגיל פוגעות בצורה ניכרת בקהילת שחקני המ"ת ובדור העתיד של השחקנים.

וכי למה ? אותם שחקנים שלא יכולים לשחק עם שחקנים ומנחה קצת יותר מבוגרים וקצת יותר בעלי ניסיון לא יוכלו לעולם ללמוד מהם , להשתפר ולהיות לשחקנים יותר טובים ויותר מנוסים.

אם שחקנים ישחקו עם בני גילם אשר רובם ברמת משחק זהה אז הם לעולם לא ישתפרו ויהפכו לשחקנים יותר טובים.

ואתם , המנחים אשר קבעתם את הגבלת הגיל על משחקכם , חשבו על זה רגע , אתם אומרים שהם חסרי ניסיון ? שחקו איתם ותעניקו להם ניסיון , אתם אומרים שאין להם רול פליי טוב ? שחקו איתם ולמדו אותם , הניחו להם לשחק איתכם והפכו אותם לשחקנים יותר טובים ואל תתחמקו מהם ורק תפגעו בהם ובקהילה שחקני מ"ת.

 

ההצעה המעשית:

לפי דעתי הפיתרון הטוב ביותר אשר ישביע את רצונם של כל הצדדים הוא פשוט לבטל את הגבלות הגיל (היי , אתה שם , זה שכבר מתעצבן , חכה וקרא עד הסוף J) ולהנהיג במקומם שיטה חדשה.

כל שחקן אשר ירצה להירשם ידבר עם המנחה לפני זה והמנחה יקבע עפ"י השיחה עם אותו שחקן מתאים למשחק שלו.

כך נוכל לבחון כל מקרה לגופו ולשפוט באופן מדוייק את התאמתו של כל שחקן ושחקן לכל משחק ולכל מנחה.

 

בכל מקרה , אני מקווה שהפיתרון שהצעתי אולי יתקבל ושהוא יעזור ויגרום באמת לשיפור ואולי אפילו לפיתרון של המצב שקיים היום וגם אני מאוד מקווה שכמה מנחים יצאו מהביצורים ומהחומות שקבעו סביבם ויתנו לשחקני הצעירים צ'אנס.

רק נותר לנו לקוות שהכל יקרה על הצד הטוב ביותר ושמצפה לקהילה שלנו ולכל השחקנים , צעירים ומבוגרים כאחד , עתיד טוב יותר.

 

אביעד רוזנבוים.