The Ultimate Martial Artist

שיטת הגיבור – מהדורה חמישית

מאת: ערן בן-סער

 

שיטת הגיבור היא אחת השיטות האהובות עלי, באמת. אני מעריץ את הרעיון של מכניקת משחק אחת הדורשת אך ורק ספר חוקים בודד על מנת לשחק כל ז'אנר אפשרי. אני לא מכיר שיטה אחרת שעושה את זה, לפחות לא שיטה "מכאנית" (יש ספרי מ"ת של Free Form בהם ניתן, כמובן, לשחק כל דבר – זה Free Form). המהדורה החמישית שיצאה לא מזמן הציתה מחדש את העניין שלי במשחק ולכן התחלתי לעקוב אחרי קו המוצרים המתחדש של החברה.

 

להפתעתי הרבה המוצר הראשון ששוחרר למהדורה החמישית (מעבר לספר החוקים הבסיסי עצמו) הוא הספר לאומן קרב המגע. למה הופתעתי? מכיוון שציפיתי שהספר הראשון יהיה ספר המערכה למשחק גיבורי על – Champions שכן זהו המוצר המצליח ביותר של השיטה מאז ומעולם. מה גם, שאם להודות על האמת, מכל מוצרי המהדורה הקודמת את Ninja Hero (הספר הישן המקביל) לא אהבתי במיוחד.

 

אני חייב להודות שהספר החדש חוזר על אחת טעויות ש"הרסו" שלי את הספר מהמהדורה הקודמת, אבל יש בו גם כמה וכמה שיפורים שהופכים אותו לכדאי למי שרוצה להריץ משחקים אוריאנטלים או משחקים שמכילים אלמנטים רבים של אומנויות קרב מגע.

 

מה יש בספר?

הספר מחולק לשולשה פרקים גדולים. הפרק הראשון עוסק באומנויות קרב מגע בשיטת הגיבור. הוא מתחיל בהצגה של תמרוני קרב מגע קיימים וחדשים ועובר לתיאור ארוך של עשרות אומנויות קרב מגע מהחיים האמיתית ועוד כמה בדיוניים – על פי שיטת הגיבור. כלומר כאשר הספר מציג לנו את אומנות הקרטה (סתם לדוגמא) הוא מתאר אילו תמורני קרב מגע ואילו כישורים מרכיבים את אומנות הקרטה ובנוסף עוד כרבע עמוד של תיאור האומנות עצמה. מעט מידע, מעט מדי – זו אחת הטעויות של הספר העוסק רובו ככולו במכניקת משחק ופחות מדי בסגנון והצגה של הז'אנר שלשמו הוא נוצר.

 

הפרק השני עוסק בדמויות בזאנר – הוא מכיל הצגה של די הרבה טיפוסים קלאסיים של הז'אנר (מאד שימושי למי שלא מכיר אותו מספיק טוב) וכן עובר על הכישורים, היתרונות והכוחות של שיטת הגיבור ודן בהתאמתם לז'אנר הזה. שוב – פרק מאד "חוקי" עם פחות מדי מידע על המשחק עצמו. הפרק השלישי, אתם בוודאי יכולים לנחש, מתרכז בקרב. הוא מכיל המון מידע על תמרוני קרב המגע, עם המון הסברים מפורטים, יש בו חוקים אופציונליים חדשים ומעניינים והוא מציג לנו המון כלי נשק ושריונות שמקורם במזרח הרחוק. אני לא מקטר על הפרק הזה – בז'אנר הזה חייב להיות פרק מורכב שמתרכז בסגנון הקרב היחודי – ולא הייתי מצפה בו ליותר ממה שיש בו גם כך.

 

אז...

אני חושב שהבנתם את הנקודה שלי – זהו ספר מעולה, ממש מעולה, למי שמכיר היטב את המשחק האוריאנטלי וכבר היה מכור מראש לסגנון הסרטים שהמוכר בינהם, לאחרונה, הוא "נמר דרקון". אם אתה מגיע עם כל הידע הזה מראש הספר מספק לך את פלטפורמת החוקים המושלמת, כל סגנון קרב מגע שניתן לדמיין קיים כאן (אפילו Krav Maga – הסגנון הישראלי הגאה) ופרק הקרב מספק לך את כל הכלים שאתה צריך על מנת להעביר את תחושת הקרבות של סרטי הקונג-פו. אבל אם לא, אם אתה חדש לז'אנר, אם אתה מחפש מידע היסטורי, טיפים למשחק נכון, מידע מפורט על התרבות המזרחית וכיצד נוהגים בה וכו', זה לא הספר בשבילך.

 

לסיכום

אני מאד מקווה שהמוצרים הבאים של החברה יהיו טובים יותר, אני רגיל לאיכות אחרת. הספר הבא אמור להיות אוגדן מפלצות של השיטה – קצת קשה לפקשש מוצר בסיסי כזה, ואחריו יגיע סוף-סוף Champions. אולי מכיוון שהספר הזה קיבל את הכותרת Ultimate ולא הוגדר ממש כספר ז'אנר החליטו עורכיו שעיקרו יהיה ספר חוקים. אולי. אם כן אני בהחלט מקווה שכאשר יצאו ספרי הז'אנר – Champions לגיבורי על, Star Hero למדע בדיוני עתידני ו-Fantasy Hero לפנטזיה נקבל סקירה אמיתית של הז'אנר הנידון.