כישור הזמן-Wheel of Time

מאת: ניצן בר

 

כישור הזמן סובב לו, עידנים באים, עידנים חולפים, משאירים אחריהם זיכרונות שהופכים לאגדה. האגדה נמוגה והופכת מיתוס, ואף המיתוס נשכח כשהעידן שהפיח בו רוח חיים חוזר שוב. באחד העידנים, שיש הקוראים לו העידן השלישי, עידן שטרם בא, עידן שכבר חלף,עלתה הרוח מערי הערפל. הרוח לא הייתה התחלה. אין התחלות ואין קיצים בסיבובו של כישור זמן. אבל זאת הייתה התחלה, אחת מיני רבות.

 

ככה מתחיל כל ספר של כישור הזמן, אפוס מדהים ורחב יריעה פרי עטו של רוברט ג'ורדן. רוברט ג'ורדן לוקח אותנו לעולם של קסמים, תככים, אהבה, אומץ וגבורה. סדרת ספרים רחבת יריעה, שלדעת כותב שורות אלה, לא נראתה מעולם בספרות הפנטזיה.  עולם מדהים שלא דומה לשום דבר אחר, עם כמויות פרטים מדהימות ועם אפשרויות והפתעות שלא חלמנו שהן אפשריות.

 

סדרת הספרים של ג'ורדן היא מהארוכות שיש, עד היום יצאו 9 ספרים באנגלית ו18 בעברית ( על כל תרגום של ספר אנגלית יוצא שניים בעברית). מקורות מוסרים שמתוכננים לסדרה 12 ספרים באנגלית סה"כ זאת אומרת 24 בעברית, אבל הסופר לא מוכן להתחייב על זה. כרגע מאות אלפי אנשים ברחבי העולם מחכים בקוצר רוח לצאת ספרו הבא של ג'ורדן שאמור לראות אור בנובמבר השנה.

 

ג'ורדן, בספריו, מרתק אותנו ,מקסים אותנו ומבלבל אותנו, כשהוא זורק אותנו מאירוע לאירוע, כשאתה לא יודע מי הרעים ומי הטובים, וכשכל אחד יכול לבגוד בך. הספר חובק עולם ומספר במקביל על אירועים שקורים בכל קצוות העולם, משאינר שבמצרים הגדולה, ועד לשממת איאל, משתי נהרות מחוז קטן ועד לטאר וולון- עיר ענקית ורבת עוצמה-  אנחנו מגלים עולם מפורט ומעניין מאוד.

 

הארגונים השונים בעולמו של ג'ורדן מפורטים ביותר, ומראים לו את התככים השונים שיש בארגונים שונים, אבל מחוץ לכל ארגון יש ארגון נוסף, וככה אנו רואים מהצד איך ארגונים שמטרתם הסופית זהה מושכים לכיוונים שונים. אותו דבר אצל "הרעים"-  אהבה לכוח היא גדולה ביותר, וכל אחד רוצה את כוחו של אדון האופל לעצמו, דבר הגורם לכמויות של תככים בין בני אנוש, מתעלים, וידידי אופל.

 

בעולמו של ג'ורדן יש הרבה דברים מאוד מיוחדים, אבל המיוחד שבהם הוא שגם הטובים האמיתיים נתפסים לפעמים כרעים, וגם אלה שאמורים בבוא היום להציל את העולם נתפסים כיצורים שיש לפחד ולחשוש מהם, התככים והמזימות שרצות לאורך כל הספרים מאירוע לאירוע הם מדהימים ומפחידים כאחד. בתור קוראים אנחנו צועקים לדמויות מזדהים עימן ומפחדים איתן, הכל ביחד וכל דבר לחוד.

 

ספריו של ג'ורדן נמצאים על בסיס מאוד מיוחד. בזמן בריאת העולם הבורא בכבודו ובעצמו כלא את אדון האופל מחוץ לעולם של בני האנוש. אך לפני שלושת אלפי שנים אאס סדאי קדחו בטעות חור בכלאו של אדון האופל, דבר שנתן לו את האפשרות לגעת בעולם קלות. בסופו של דבר נחתם חזרה כלאו של אדון האופל, אולם במכה אחרונה ונואשת זיהם אדון האופל את החצי הזכרי של המעיין האמיתי וגרם לכל גבר מתעל לאבד את שפיותו.

 

הקסם בעולמו של ג'ורדן מתחלק למספר רב של חלקים, אבל אני אתרכז  בחלק העיקרי שבקסם, "המעיין האמיתי". המעיין האמיתי מתחלק לשני חלקים, הזכרי "הסאידין"  והנקבי "הסאידר". כל מין יכול לגעת רק בחלקו בכוח, ולכן כל אחד מהמינים חזק יותר בדברים מסוימים וחלש בחלקים אחרים.

הקוסם או האאס סדאי , בעצם מתעל את הכוח מהמעיין ואורג אותו לתבניות שמשנות את העולם. ולכן לאנשים שמשתמשים בכוח קוראים מתעלים. כוחו של אדם שמשתמש בכוח תלוי בכמות הכוח שהוא מסוגל לתעל.

 

 

לאחר שהשתגעו כל האאס סדאי הגברים בשיגעונם הם שברו את העולם, אני מתכוון שברו את העולם, הרים נהיו עמקים, איפה שהיה פעם ים נהייתה יבשה, ואיפה שהיו ישובים נהיה ים. זו הייתה תקופה של שיגעון וטירוף של מלחמות ורעב, תקופה קשה מאוד בעולמו של ג'ורדן.

 

כשאנו פוגשים את ספרו הראשון של רוברט ג'ורדן זה שנים רבות אחרי שבירת העולם, בכפר נידח בשם שדה אמונד. אנחנו מתחילים במקום קטן מאוד בקצה העולם (בערך). שם אנחנו פוגשים את הגיבורים הענקיים של הספרים, אל'תור רנד, בחור צעיר וביישן שגדל עם אבא שלו, אייברה פרין, נפח צעיר וגדול מידות שנזהר מאוד לא להכאיב לכל מי שיותר קטן ממנו וקוטון מאטרים (מאט), הפרחח שתמיד עושה צרות ותמיד מחפש ריגושים. אלה הם שלושת הגברים הראשיים בסיפור, אותם אנו מלווים לאורך כל  הסיפור ואנחנו לומדים על הייחוד שבהם, על הקשר שלהם לנבואות ועל המקום שהם חייבים לתפוס בעולם.

 

בהמשך מצטרפות עוד דמויות,  אך אני אספר רק על חלקם שאנחנו לומדים להכיר מהספר הראשון. אל'מארה נינאב, חכמת הכפר, אישה צעירה וחזקה שמלמדת את הצעירים שמקומם בעולם הוא מתחת למקומה של האישה ומצטרפת אליהם על מנת להגן אליהם. אל'וור אגווין, שמאוהבת ברנד אלת'ור אבל לא מעונינת לספר לו ושמצטרפת לחבורה רק בשביל ההרפתקה לפני שהיא מגלה דברים רבים על עצמה ועל מקומה האמיתי בעולם. אבל מעוניינת להיות חכמת הכפר הבאה בתור. מוריין, אאס סדאי שמגיעה לכפר בחיפוש אחר נבואות וגורלות אישה חזקה מאוד ולאן מנדראגורן, העוצר (שומר הראש) של מוריין, איש חזק מאוד וקשוח מאוד שמלמד את הנערים על כבוד אומץ ואיך למצוא את מקומם בעולם.

 

אלה הדמויות הראשיות שאנחנו פוגשים בספר הראשון, אליהם מצטרפים עוד המון דמויות שהיריעה קצרה כאן מכדי לספר על כולם. ההרפתקות שהם עוברות מדהימות ועוצרות נשימה. אין דרך חוץ מדרכו של ג'ורדן לספר על כל העלילות שלהם, הם נלחמים הם מתאהבים והם פוגשים אנשים שונים, ג'ורדן בעזרת הדמויות שלו נותן לנו עלילה סבוכה ומפותלת, שאני לא בטוח שאפילו הוא יודע כיצד תיגמר בסופו של דבר.

 

ישנה רק בעיה אחת שאפילו המעריצים הגדולים של ג'ורדן אינם יכולים לסבול בכל הספרים ישנה לפעמים ההרגשה שהם נמרחים, עם תיאורים על גבי תיאורים- כשג'ורדן לוקח את הזמן שלו ומתאר לנו כל פרט ופרט קטן. לפעמים אפשר לדחוף שלושה פרקים לתוך פיסקה וחצי, אבל לדעתי זהו מחיר קטן לשלם בשביל כאלה ספרים מדהימים.

 הבעיה השניה של ג'ורדן היא בגדים, הסופר מתעקש לתאר לנו כל פריט לבוש שכל דמות ודמות לובשת, ומדובר בפירוטים מטורפים שמגיעים לרמת טבעות וגרביים. מי שמסוגל לסבול את שני הדברים האלה , לעומת זאת, ייהנה מספרים ברמה מעולה ומעלילה מרתקת ומדהימה.

 

הספרים כפי שפורסמו בעברית

1)העידן שחזר-רוברט ג'ורד

2)עין העולם-רוברט ג'ורדן                                               

3)החיפוש הגדול-רוברט ג'ורדן                                          

4)קרן ואלר-רוברט ג'ורדן                                                

5)שובו של הדרקון-רוברט ג'ורדן                                       

6)לב האבן-רוברט ג'ורדן                                                  

7)עם עלות השחר-רוברט ג'ורדן                                          

8)האופל-רוברט ג'ורדן

9)היציאה מהשממה -רוברט ג'ורדן                                      

10)אש הרקיע -רוברט ג'ורדן                                            

11)אדון הכאוס-רוברט ג'ורדן                                               

12)כס האמירלין-רוברט ג'ורדן                                              

13)האמירלין הצעירה-רוברט ג'ורדן

14)כתר החרבות-רוברט ג'ורדן

15)נתיב הפגיונות-רוברט ג'ורדן

16)עת לברזל-רוברט ג'ורדן

17)ניחוח הטירוף-רוברט ג'ורדן

18)לב החורף-רוברט ג'ורדן

 

הספרים כפי שפורסמו באנגלית

1) The Eye of the World

2) The Great Hunt

3) The Dragon Reborn

4) The Shadow Rising

5) The Fires of Heaven

6) Lord of Chaos

7) A Crown of Swords

9)  Winter's Heart

10)   Crossroads of Twilight  -  הספר העשירי באנגלית אמור לצאת בנובמבר השנה.

 

אני מקווה שגם אתם תצטרפו לקהל הקוראים הענק שקורא את כישור הזמן...

 

טאז השד הממליץ J