הנחייה בכנסים

מאת: ניצן "טאז" בר

 

 

אנחנו נמצאים עכשיו באמצע תקופת הכנסים. הקיץ זו התקופה הכי גדולה של כנסים, העמותה, דימונקון, אב"י, כנסים קטנים וכנסים גדולים. מה שמשותף לכולם זה המנחים. בכולם יש משחקים ובכולם יש מנחים שונים. אז איך מנחים בכנס? איך מתכוננים לכנס? למה יש לצפות ממשחק בכנס? אלה שאלות גדולות שאם נתכונן אליהן כראוי, אז נבטיח לעצמנו משחקים טובים שנהנה מהם.

 

דבר ראשון  הן הכנות לפני הכנס, יש מספר דברים לבד מהכנת ההרפתקות שצריך לשים אליהם לב. קודם כל שיהיה דמיון בסיסי בין הטיזר למשחק- שחקנים לא אוהבים שמרמים אותם. דבר אחר שיהיה לכם משהו ביד, דפים או משהו- שחקנים לא אוהבים לראות ששום דבר לא מוכן זה גורם להם להרגיש שמזלזלים בהם, תזכרו שהשחקנים שילמו בשביל לשחק אצלכם, זאת אומרת שמגיע להם שרות.

 

דבר אחד חשוב בנוגע לכתיבה של המשחק, אל תסמכו על השחקנים שלכם, שחקנים ידועים בכך שברגע שבהם יצטרכו ללכת ימינה הם ילכו שמאלה. תמיד תשאיר לעצמך פתחים בשביל להציל את המשחק. תשאיר לעצמך את המקומות במשחק שבהם אתה יכול לנווט את המשחק קצת יותר בחוזקה ולא תהיה אפשרות לשחקנים להרוס את המשחק בטעות, גם אתה לא רוצה שהמשחק יגמר אחרי 20 דקות בדיוק.

 

טסט פלי או לא טסט פלי? זו כבר שאלה של כל מנחה ומנחה, יש מנחים שאוהבים ויש שלא. זה באמת תלוי בשיטת ההנחיה שלכם. בכל מקרה  כדאי שיהיה לכם משהו בסיסי מוכן, אם אתם טובים באילתור אז אין בעיה לוותר על הטסט פלי, כי ככה השחקנים לא ישימו לב, אבל בכל מקרה כמו בפיסקה הקודמת, השחקנים צריכים להרגיש שהשקעת בהם לפחות את המינימום.

 

הגענו ליום הכנס, יש לך שחקנים ,יש לך משחק ואתה מוכן נפשית, יש כמה דברים שצריכים לקרות לפני המשחק עצמו: ה"שלום" לאנשים וכל הברכות- מומלץ לעבור כמה דקות לפני המשחק על הדמויות על המשחק ועל כל הדברים שמסביב בשביל לא לשכוח נקודות חשובות, להכין כרטיסים עם השמות של הדמויות זה תמיד טוב ויחסוך לך את כל השאלות של "איך קוראים?" בנוגע לכל דמות במשך המשחק.

 

קיבלת את החדר\שולחן\פינה שבה אתה מריץ את המשחק שלך, תגיע קצת לפני השחקנים שלך. תסדר את המקום שבו אתה תוכל לשבת ולראות את כולם בנוחות, תארגן את הדברים שלך ותסדר את כל הדברים שמסביב, כשהשחקנים מגיעים שהכל יהיה מוכן.  בנוסף תמיד תביא איתך כלי כתיבה אתה אף פעם לא יודע מתי תצטרך לכתוב איזה משהו או לצייר איזה תרשים, בקיצור להכין את הקרקע למשחק.

 

"כלבים מריחים פחד" אותו הדבר תופס לגבי שחקנים, ביטחון עצמי זה אחד הדברים החשובים ביותר, להרגיש אותו ולהקרין אותו, השחקנים יחשבו שאתה בוטח בעצמך אז הם יבטחו בך, ברגע שתראה פחד, היסוס או חוסר ביטחון השחקנים שלך יראו את זה, ואז אתה באמת לא רוצה לדעת מה הם יעשו, תזכור תמיד שזה רק משחק ואתה השולט במשחק, הם באו לשחק במשחק שלך, וללא להיפך.

 

דבר ברור, בקול רם ובלי גימגומים. אל תתחיל ישר את המשחק, אף פעם, תן הצגה של השחקנים, זכור שמשחקי תפקידים זה משחק חברתי ואנשים רוצים להכיר אחד את השני. תעשה כל פעולה שאתה עושה בביטחון גמור כאילו אתה יודע במדויק מה אתה עושה, אפילו אם אין לך מושג מה קורה שם. אם תראה היסוס השחקנים יעלו על זה ואז אף אחד לא רוצה לראות מה יקרה.

 

תזכור שמה שמפריד בין מנחה כנסים טוב למנחה כנסים גרוע זה הביטחון העצמי, אפשר להרגיש את זה בבן אדם שעומד מולך, ביטחון אפשר להשיג ע"י הרבה דרכים טסט פלי, הרפתקה כתובה ביתר בהירות או סתם רמאות עצמית, לא משנה מה השיטה על תשכחו להקרין את הביטחון הזה, זה מה שירים ויפיל את המשחק שלכם.

 

ציפיות, זה הנושא הכי מסוכן. ישבנו, כתבנו, תיכננו, היינו עם ביטחון בשמיים אבל למרות הכל המשחק נפל, וזה יכול להיות בגלל אלף סיבות: טעות של שחקנים, קובייה שעושה בעיות ועוד. בקיצור שעות של השקעה וחשיבה על דמויות ורעיון ירדו לטמיון. מנחה שציפה למשחק של החיים יצא בהרגשת אכזבה קשה ורצון עז לא להריץ יותר בחיים.

 

לעומת זאת מנחה שיבוא בגישה של, "לא משנה מה יקרה אני נהנה", יהנה לא משנה מה השחקנים, הקוביות או הנסיבות יעשו, אל תצפו להרבה דברים פשוט בואו להינות, כך תמנעו  מעצמכם את אותה רכבת שדים מטורפת, שיכולה לגרום לכל מנחה להשתגע. דעו להנמיך ציפיות, ככה אין סיכוי לאכזבה רק סיכוי לאושר ולאקסטזה על משחק שהורץ כהלכה.

 

בסופו של דבר, כולנו, שחקנים ומנחים, באים להנות בכנסים, אם נדע לבוא עם ביטחון עצמי ועם רמת ציפיות לא בשמיים. ההנאה מובטחת, אז בקיצור שמרו על עצמכם תכננו את הפעם הבאה שלכם בכנס בצורה טובה ותהנו. זה הדבר הכי חשוב, אם תנחו בכיף השחקנים ירגישו את זה וגם הם יהנו מהמשחק.

 

טאז, השד המנחה J