איך להסביר משחקי תפקידים?

מאת: ניצן "טאז" בר

 

שחקן: "אח שלי, אני הולך עכשיו דבר איתי בהזדמנות."

איש פשוט: "לאן אתה הולך כל הזמן?"

שחקן: "משחקי תפקידים!"

איש פשוט: "מה זה משחקי תפקידים?"

 

זה אחד מהדיאלוגים שמוכרים הכי טוב לשחקני תפקידים. מי לא ניסה להסביר את התחביב "הקצת" מוזר הזה? כמה פעמים עמד מולכם אדם עם הבעה אטומה על הפנים בעוד אתם מנסים לבאר את העניין? כמה פעמים סגרתם שיחה ב" אני אסביר לך בהזדמנות, זה מסובך"? כמה פעמים לא הצלחתם לגרום לאדם השני להבין שזה לא "כזה" מוזר, וזה אפילו שפוי? מתי בדיוק הצלחתם לגרום לאדם בשיחה של פחות מחמש דקות באמת להבין מה העניין, ובאמת לרצות ללמוד עוד?

 

רוב הסיכויים, שמצאתם את עצמכם שואלים לפחות אחת מן השאלות הללו ולכן זאת הכתבה בשבילכם. אחרי מאמץ מאוד אינטנסיבי הצלחתי להגיע למספר שיטות מאוד מוצלחות בשביל, א' לסיים את השיחה מהר. ב' לגרום לעניין בבן השיחה. וג' לא לצאת כמו בוקים מוחלטים.

 

בואו נפתור את הבעיה הראשונה: דבר ראשון, מה זה משחקי תפקידים מזווית הראיה שלנו? זה תחביב מאוד נחמד שאנחנו נהנים ממנו ומעבירים איתו את הזמן, בשביל חלקנו זאת דרך לברוח מצרות היום יום, בשביל אחרים זאת דרך לגלות דברים חדשים על עצמם, אבל לא משנה מה זה, זה דבר שקשה להסביר בצורה טובה. כי זה לא דבר כזה נפוץ.

 

לפתרונות? יש הרבה פתרונות שונים ומשונים, והכל תלוי כמובן בתוצאה הרצויה, אתם רוצים הערכה ולהרגיש תותחים? אתם רוצים תדהמה? אתם מעוניינים דווקא בשיחה ארוכה? אולי אתם רוצים למשוך את האדם השני לתוך התחביב? לכל תוצאה רצויה יש דרך גישה שונה לחלוטין. אבל כל הדרכים טובות, רק צריך לדעת בדיוק איך להעביר אותן.

 

הגישה הארוכה:

פה זה מאוד פשוט, תן הסבר מקיף על משחקי תפקידים, מה זה, איך נראה סשן, למה עושים את זה, בקיצור הסבר מקיף מאוד מאוד. פה צריך לתת עידוד לשאול שאלות מקיפות, לתת הסברים טובים, ולגרום לעניין וסקרנות. כמו כל מיני דוגמות מ"וומפייר", או משחק בעולם עתידני או במערב הפרוע ,בקיצור לתת דוגמות מאד מעניינות, מה שיגרום לבן השיחה להיות קשוב מסוקרן ויגרום לו לרצות ללמוד עוד. במצב הזה גם מומלץ לתת איזו הזמנה לכנס , סשן או משהו בסגנון.

 

הגישה הקצרה או גישת השתי מילים:

השיטה הזאת כמו שמה מורכבת מצירוף שתי מילים, אבל אני חייב להזהיר, רוב הפעמים זה יגרום לבן השיחה להסתכל אליכם כעל לוזרים עלובים ולא להתעניין יותר במשחקי תפקידים בחיים. אבל זאת השיטה הבטוחה ביותר לסיום השיחה במהירות ובלי יותר מידי שאלות, השיטה מאוד פשוטה אתם פשוט אומרים, "מבוכים ודרקונים" או "D&D

באותו רגע האדם השני יסתכל אליכם במבט מתנשא מעט ומבט מבין בעיניו, כרגע נכנסתם לרשימה השחורה של אותו אדם. (כל הכבוד)

 

הגישה המעניינת:

פה יש צורך להכיר את האדם השני, כי מה יותר פשוט מלמשוך בן אדם למשחקי תפקידים מלתת לו איזה משהו ממש מעניין שילחץ על אותה נקודה מדויקת. בשביל ששיטה זאת תעבוד דרושה היכרות די טובה עם האדם השני.

עכשיו עושים את זה בצורה הבאה, ברגע שהשאלה נזרקת לחלל האוויר אתם מהר מהר חושבים על הדבר האהוב ביותר על האדם השני: גלישה, צניחה, בילוש, ערפדים, מערב פרוע, לא משנה איזה נושא תחשבו על התחביב הכי חזק, על הדבר שהוא הכי אוהב לעשות. ואז אתם פשוט מביאים בשיחה של חמש דקות הסבר על איך זה מתקשר למשחקי תפקידים.

האדם השני יתעניין ודאגתם לכם עוד שחקן תפקידים לעתיד.

 

הגישה הפלצנית:

זאת הגישה הכי פשוטה, לכל מי שגולש בפורומים, פשוט מאוד תתחילו לבלבל לו את המוח עם מושגים כמו "אינטלקטואלי" "מעמיק" "חוקרני" "דרכים לגילוי עצמי" ועוד שלל ביטוים גבוהים ופלצנים בעליל*. מה ששיטה זאת נותנת זה הסתכלות במבט לא מבין, והרגשה מאוד מאוד טובה שלכם כאילו אתם הכי חכמים בעולם, האדם השני לא יתקרב למשחקי תפקידים ויש סיכוי סביר שהוא גם לא ידבר איתכם יותר אף פעם.

 

הגישה המתנשאת:

זאת גישה מאוד קצרה, טיפה יותר ארוכה מגישת השתי מילים, אבל יעילה באותה מידה אם לא יותר. אני מזהיר מראש שימוש מופרז בגישה הזאת יגרום למצב שאתם מחוסרי חברים לחלוטין.

הגישה מאוד פשוטה. השאלה נזרקה אתם מראש מוכנים עם תשובה שצריכה לבוא כאילו אפילו לא חשבתם אליה. אתם אומרים את הדבר הבא: "עזוב אין סיכוי שאתה תבין, אז חבל על הזמן". סגרתם את השיחה ובוודאי איבדתם חבר, אבל לפחות לא יציקו לכם יותר.

 

הגישה הקולית:

זאת שיטה קצרה מאוד, והיא מביאה איתה שלוש תוצאות מאוד רצויות. 1) מבטי תדהמה ומבטים של איזה תותח אתה. 2) רצון עז וחזק להצטרף למשחקי תפקידים. 3) שיחה מהירה ולא נגררת.

בשביל להסביר את השיטה הזאת אני צריך להראות לכם אותה בתור שיחה, ככה אתם תבינו את השיטה בצורה הטובה ביותר.

אדם: מה זה משחקי תפקידים?

שחקן: כשחברה שלך מתלבשת כמו משרתת צרפתייה, ואתה מתלבש כמו אדון האחוזה עם שוט.

אדם: כן.

שחקן: אז זה משחקי תפקידים!

אדם: וואו!!!

 

בכל שיטה שלא תשתמשו תזכרו שאתם מיצגים את כל קהילת שחקני התפקידים בארץ ובעולם אז תייצגו אותנו בכבוד. אני מאחל לכולכם בהצלחה בשיחה הבאה שלכם, ותזכרו את החוקים ואת השיטות לכל אדם ולכל מצב יש את השיטה שלו, רק צריך לבחור ולגשת לעבודה.

אז מה זה משחקי תפקידים?

 

טאז השד והגישות J