קסם

מאת: איתמר ראוך

 

"אני רוצה להטיל קליע קסם על הגנב וכדור אש בעוצמה 5 על השאר"

 

כחובב פנטזיה לא קטן, וכאחד שאוהב לפרנס את דרור זיתוני יצא לי לראות לא מעט שיטות וגישות שונות ומשונות לקסם. בכתבה זו אני אציג גישות שונות לקסם שנתקלתי בהן, משמעות הקסם בעולם ובסופו של דבר שתי גישות נפוצות בשיטות משחק לגבי לקסם והמלצה.

הערה לפני שאני מתחיל: אני אתייחס בכתבה זו לבני אדם במקומות הדורשים זאת. בסוף הכתבה אוסיף הערה ובה אסביר על גזעים שונים.

 

גישות לקסם

 

למה אני מתכוון כשאני אומר גישות שונות לקסם? אני מתכוון להגדרה של הקסם המקובלת ע"י הרוב בעולם, אני מתכוון לדרך בה מתעסקים עם קסם, מה הן השפעות הקסם על העולם ואני מתכוון לאיך קסם משפיע על אספקטי החיים של בני האדם במשחק לפי אותה גישה.

הגישות שאני מביא לפניכם לא תמיד סותרות אחת את השניה, ולא פעם הן הולכות ביחד. כל גישה לא תמיד עומדת בפני עצמה ויהיה זה רעיון טוב לשלב ביןכמה גישות.

 

קסם הוא אנרגיה

וכמו אנרגיות אחרות הוא ניתן לרתימה. בדרך כלל בעולמות פנטזיה, מסחריים לפחות, אין יותר מדי טכנולוגיה, אך בכל זאת בני אדם מצאו דרך לרתום את האנרגיה הזאת. לכן שלא כמו אנרגיות כמו אור או חום, לדוגמה, בני אדם הצליחו לרתום את האנרגיה הזאת באמצעות גופם ולא באמצעות מכשירים ומכונות.למרות זאת ישנה גישה מקובלת לקסם הגורסת כי יש צורך בחפצים מסוימים המשפיעים על טיב הקסם, כלומר: לחילופין בני אדם מצאו דרך לרתום את האנרגיה באמצעות מכשירים מסוימים ולתעל זאת דרך גופם. איך שלא תראו את זה, בני אדם מתעלים אנרגיה דרך גופם על מנת להביא להשפעות ושינוי העולם הנמצא סביבם.

 

עוד עובדה המקובלת בקרב עולמות פנטזיה למינהם היא שבני אדם אינם מיוחדים, הם בנאליים, ובסופו של דבר חסרי יכולת פרט לתכונה המייחדת אותם- כושר הסתגלות(אבל זה לכתבה אחרת( . משום כך בני אדם המתעלים קסם - ע"ע קוסמים - נראים לא טבעיים בעליל בקרב בני האדם "השפויים" יותר, אלו שהבינו שקסם הוא אנרגיה מיוחדת שלא נועדה למשחק של בני אדם ובדרך כלל נועדה לזה של האלים.

 

אם נמשיך בגישה הטוענת כי קסם אינו כלי האמור לשמש בני אדם, נגיע למסקנה כי יש לקסם תופעות לוואי על בני אדם, אחרת הוא טבעי לחלוטין. תופעות לוואי יכולות להתפרש כשינוי פיזי ו\או נפשי, הקוסם עם הזמן מתבלה כסלע עם זרימת המים לצידו, או לחילופין משתנה מעט עם כל השפעה או שינוי שהוא מנסה לכפות על העולם. זה יכול להתבטא כעיוות הפנים או כל חלק גוף אחר(רצוי חלק גוף המשתתף בתיעול) עד כדי הפיכת המכשף ליצור שונה לחלוטין, שיגעון מסוים שגדל בתוך מוחו המעוות ומתעוות שלו ו\או שינוי באישיות שלו.

 

כאנרגיה ייתכן ובעתיד של אותו עולם יומצאו מכונות שיאפשרו שימוש חופשי בקסם בלי פגיעה בגוף או בנפש הקוסם, כך שגורל המכשפים לא נחרץ עדיין.

 

קסם הוא אלמנט\קסם הוא חומר

כללתי את שתי ההגדרות האלה ביחד מהסיבה הפשוטה כי בין אם קסם הוא אלמנט או חומר הוא חיצוני לגוף. כחומר אני חושב שהדרך הכי טובה לתאר את הקסם היא כמצב הזוי בין נוזל לגז, אבל זאת רק הדרך שבא אני מעדיף לראות אותו. כחומר וכאלמנט אשר אינו נסתר מהעין הקסם אולי ייראה פחות זר, ומכשפים יהיו מקובלים קצת יותר ממכשפים הקיימים בעולם בעל הגישה המובאת לעיל. אף על פי כן בעולמות פנטזיה בדרך כלל בני אדם עדיין תופסים את שינוי היקום כמעשה השמורלאלים ו\או כהניהם מבצעי הניסים מביאי השלום\הרס וכו', לכן לא תמיד קוסמים יהיו מקובלים.

כחומר, קסם יהיה ניתן לשמירה בתוך כלי כיבול לשימוש מאוחר יותר. לכן, הגיוני שקסם יהיה סחיר, בין אם זה בשוק שחור או בשוק פתוח קסם יהיה סחיר. זה יכול להוסיף הרבה לעולם. השלטון יוכל להפיק מכך תועלת רבה על ידי מיסים או עידוד הפסקת הגזענות כנגד קוסמים למען קידום הסחר בקסם. קוסמים, כמובן, יפיקו מכך תועלת, כלומר: הם לא יצטרכו לחפש את הקסם, הם יוכלו לגשות לחנות הקרובה\סוחר לא חוקי הקרוב ולרכוש את כמות הקסם הרצויה. קסם - כמו כל משאב אחר צריך לחפש ולקחת, הסחר בקסם יחסוך לקוסמים רבים עבודה קשה.

 

קסם כחומר וכמשאב לכל דבר יכול גם הוא להיגמר ולהכלה בשלב מסוים, כך שיש לקחת גם את זה בחשבון. על המנחה לקבוע כמה קסם נשאר בעולם שלו, ומה התעריף בהתאם.

 

דרך השימוש בקסם תהיה שונה מתיעול אנרגיה בגוף. קסם לאו דווקא יהיה קשה או קל יותר לביצוע, פשוט שונה. כל שינוי בעולם יצטרך לכלול בתוכו כמות מספקת של קסם הנמדדת לפי אמות מידה קבועות. על מנת לבצע קסם מסוים, הקוסם יצטרך כמות מספקת של קסם ובחפצים אחרים שהקסם יאגד\יהפוך\ישנה למשהו אחר. חפצים אחרים לא תמיד נחוצים, לעיתים אנרגיה או אלמנט אחר יכול להספיק, תלוי באופי השינוי.

 

קסם הוא טכנולוגיה במילים מיסטיות משהו

 

הכוונה היא שהמילה "קסם" באה לתאר כל מה שלאמוסבר ע"י מדע או כל דבר שלא נתגלה עדיין מבחינה טכנולוגית. לדוגמה, "כלי קסום המאפשר למשתמש בו לראות את השמיים והכוכבים כאילו היו פרוסים לנגד עיניו כמפת שולחן" יהיה במילה אחת לאחר מספר לא מבוטל של שנים - "טלסקופ". גישה זו מוגבלת לכושר ההמצאה של המנחה, עד כמה הוא יכול להסביר את פילאי הטכנולוגיה כתופעות קסומות.

 

בעולם הנוקט בגישה זו מכשפים יכולים להיתפס כגאונים בעלי שימוש פנומנלי בדברים פשוטים למדי, או כמטורפים קיצוניים. אני חושב שהעולם ינקוט בגישה אנטי-מכשפים  מהסיבה הפשוטה ששינוי בדרך כלל לא מתקבל במהרה. אבל זה כבר עניין של טעם אישי בעליל, כל מנחה יקבע לעצמו את רמת הקסם במשחק וגישת העולם כלפי קוסמים.

 

קסם הוא כישרון

 

ולא יותר מזה. כמו קפיצה למרחק, כמו התגנבות, כמו פריצה, כמו לחימה וכמו אומנות שיחה. זה כשרון, אמנם בדרך כלל קצת יותר נדיר מכשרונות אחרים, אך עדיין כשרון. הקסם בא מהמכשף עצמו, יש כאלה כשרוניים יותר ויש כאלה כשרוניים פחות. מסיבה זאת אין צורך גדול באביזרים, מילים או כל חפץ אחר הנעשה בו שימוש בכל מקום אחר. מחמת העובדה שכל שינוי ביקום בא מתוך המכשף עצמו, כל מכשף מכניס מעצמו לתוך השינוי. הכוונה היא שלכל מכשף סגנון משלו ודרכי פעולה שונות, אלה הופכים להרגל ולעיתים המכשף מאמין שהוא זקוק לכלים בהם הוא משתמש; למרות זאת, אין זה נכון לגמרי. עם הזמן והנסיון יגלה המכשף, בדרך כלל, שאין לו כל צורך בכלים בהם הוא משתמש. הוא מבין שהקסם בא ממנו ולא מתוך כלים אחרים.

 

קסם הוא מהשטן

 

גישה זו נובעת מהגישה של ימי הביניים. בני אדם היו סגורים ודבקו בעיקרי הכנסיה. כך גם בעולם הנתון, בניהאדם דבקים בדרכי >הכנס שם של אל מקומי כאן> ומאמינים כי כל דבר השונה מהנורמה מגיע מהשטן. בני אדם מאמינים כי השד אחז בנשמתו שלהבן אדם חסר המזל ודרכו הוא מחפש להשמיד את העולם ולהביא לסופו של >הכנס את שמו של אותו אל גם כאן <על בני האדם לגאול את הבחור המסכן, שלולא היה אחוז דיבוק הוא היה יכול להיות אחותך או אביך וכו', על מנת שנשמתו תגיע לגן העדן.

 

גישה זו, כמובן, לא בהכרח סותרת גישות אחרות ויכולות אף להישען עליה. הן משום שהקוסם אינו באמת חוטא, והן משום שהמכשף אכן אחוז דיבוק והשד מתעל את האנרגיה\משתמש בקסם\גישה אחרת דרך גופו של הקורבן התמים.

 

הקסם והעולם

 

אז גישות שונות לקסם יש, אבל מה זה אומר מבחינת העולם? כפי שאני רואה את זה, קיימות מספר אפשרויות:

 

קסם הוא בסיס הבריאה

 

קסם הוא החומר ממנו נוצר הכל. לכן, נוצרת הגבלה מסוימת במה שניתן להשיג ע"י הקסם. אם קסם הוא מה שיוצר את היקום, מי שמשתמש בו (בכל דרך שהיא יכול) להשתמש בו ליצירה, שינוי והרס, הרי שכולם נכנסים תחת הקטגוריה של יצירה.

בעולם שכזה יש לשקול ולהגדיר את החיבור בין מרחב וזמן. אם הקוסם משנה את המרחב מה קורה לזמן? האם גם הוא משתנה? הגיוני שאם הקשר בין מרחב וזמן הדוק ביותר, כל שינוי קטן ביותר במרחב יביא לשינוי לא פחות קטן בזמן ולהיפך.

 

עוד שיקול שיש לקחת בחשבון הוא יחס בני האדם האחרים לקוסמים. על המנחה להחליט האם בני האדם מקבלים את הקסם או לא. אחרי הכל, קסם הוא חומר הבריאה, ואם ישנם אלים אתם יכולים להיות סמוכים ובטוחים שישנם גם כוהנים שמטיפים על כך ברחוב. האם קוסמים נחשבים לעיליתות על כך שהם משתווים לאלים בהבנתם את היקום? או למשרתיהם? או שהם נרדפים על יהירותם הבלתי פוסקת בכך שהם מנסים לקחת את כוחו של האל?, הרי שרק האל מורשה להשתמש בכוחות עצומים שכאלה.

 

קסם הוא החומר שמחזיק את היקום יחד אך לא יצר אותו

 

קסם הוא חומר או אנרגיה או אפילו אלמנט, שנוצר בנסיבות אלה ו\או אחרות שאפשרו את יצירתו. הוא החומר שמאגד את כל מה שקיים ביקום ביחד. אם כך, אז מה הן הסגולות של הקסם? האם הוא מאפשר אפקטים של שינוי תחת את כל אפשרות? כלומר, אם כל מה שהוא קיים בשבילו הוא לאחוז את מה שחומר אחר יצר, אזי למה שיהיו לו סגולות של יצירה? או הרס? השפעות יותר מתאימות יהיו הגנה ואיחוי לדוגמה. זאת בתנאי שמשמעות הקסם משפיעה על סגולותיו.

 

מעמד קוסם בעולם שכזה יכול להיות כמגן היקום. הוא כמו פקיד הממלא את מלאכתו. ייעודו הוא לשמר את היקום מהרס וחורבן ע"י שימוש בחומר שנועד למטרה זו בדיוק. קוסמים יכולים להיות אף קדושים במקרים כאלו, גם בקרב בני אדם צרי מוחין. אם בעולם זה יש אלים, אני חושב שיש לשקול את האפשרות שקוסמים נבחרו על ידם למען הגנת היקום שהם יצרו מפני אלים אחרים השולטים בהרס.

 

אם קסם הוא לא החומר ממנו עשויים כוכבים, אז מה כן? מה טיבו של הקסם? האם הוא בר שימוש? מי ואיך יכול להשתמש בו? מה יקרה לאלו המשתמשים בחומר זה? מה הן סגולותיו? על שאלות אלו אני לא אענה כאן, כל אחד יצטרך לבחור לעצמו את התשובות המתאימות אם יבחר את סעיף זה כמשמעות האמיתית של הקסם בעולמו.

 

קסם הוא קסם כמו שמים הם מים

 

הכוונה במשפט זה היא שהקסם חסר סגולות מיוחדות. הוא אנרגיה או אלמנט או חומר ככל החומרים בעולם. הוא אומנם מוזר, אך סגולותיו טרם נמצאו, או שהוא חסר סגולות. הוא יכול להיות השאריות של החומר ממנו נוצר היקום, או תופעות לוואי המרחשות בעולם זה ונראות "קסומות" או מיוחדות.  בכל מקרה, אין בו שימוש. אלא אם כן המכשף מאמין שהוא צריך את האנרגיה הזאת על מנת להביא להשפעה על היקום.

 

שיטות קסם

 

לסיום - אני רוצה להציג בפניכם שתי גישות נפוצות בשיטות משחק לגבי לקסם. אני אסביר בקצרה לגבי כל אחת.

 

רשימת קסמים

 

שיטות הנותנות רשימה של קסמים, כרשימת קניות, ונותנות לשחקן לבחור אילו קסמים הוא ירצה. אני רואה בזה הרבה מן הפגום. נתחיל בכך שמעשה זה הוא עצלנות גרידא מצד היוצרים. מצד שני זה סותר לפעמים את המהות של קסם ולא ניתן פירוט או הסבר לגבי בחירת היוצרים את השיטה. "קסם" או שינוי העולם הוא כפי שיחפוץ הקוסם, ולא פעם קרה שהקסם הרצוי לא נמצא בשיטה. כמובן, הפתרון ברור מאליו - עזוב את השיטה. אבל רשימת הקסמים תישאר כזאת, ואני אגזים ואומר שזה מראה משהו על החברה והמשחק. למען האמת, אינני רואה כל יתרון בשיטה זו.

 

קסם המוגבל בדמיון

 

הקסם מוגבל בדמיון המשתמש בו. הקוסם יכול להביא לכל מטרה בה יחפוץ המשתמש. הקוסם בדרך כלל מוגבל גם בהבנתו את הקסם ותיעולו (בא לידי ביטוי ברמות בידע קסם או משהו דומה לזה) ובדמיון הקוסם. אני חושב שיש להוסיף על מגבלות אלה מגבלה נוספת, פיזית או נפשית. הקסם יכול להביא לתופעות לוואי משונות, כולן תלויות ברמת שינוי העולם אשר אותו ניסה להשיג המכשף. תופעות הלוואי לאו דווקא קבועות, בדרך כלל תלוי ברמת השינוי. תופעות הלוואי הן מה שיעצור קוסם כוחני מלנסות לשלוט בעולם בקסם אחד, למקרה ויצוץ לו הבחור אשר יחפוץ בכך.

 

אני אסכם בהמלצה על שיטה אהובה עליי במיוחד. אני לא אסקור אותה כאן, רק אומר בקצרה (בונה מתח ( מדוע לדעתי היא הטובה ביותר. בשיטה המדוברת (חשבתם שזה יגיע כל כך בקלות... הא (?  היקום מחולק ע"י המכשפים לכמה תחומים של ידע. ידע של אותו תחום יעניק למכשף אפשרות להשפיע על היקום באותו תחום ברמה גבוהה יותר. הקוסם מסוגל לבצע כל שינוי (עדיין לא...) אשר עולה על רוחו, אך הוא מוגבל בהבנתו את היקום באותו תחום, בדמיון המפותח שלו וברמת הסיכון אותה הוא מוכן לקחת. בשיטה זו(...רק עוד קצת...) קיימות תופעות לוואי קשות על הקוסם המוכן לקבל עליו את ההשלכות והתוצאות של מעשיו. להשפעה גדולה יותר סיכון גדול יותר (הנה זה בא(  משחק זה הוא Mage: The Ascension!  מבין המשחקים היותר טובים הקיימים כיום בשוק, כפי שאני רואה זאת. אבל אני לא אכנס יותר מדי לזה, את זה אני אעשה בכתבה אחרת.

 

הערה לגבי גזעים אחרים

 

בכתבה זאת התייחסתי לבני אדם, אך הם לא הגזע היחיד במערכות פנטזיה ובכלל. אם לא בבני אדם עסקינן, אזי שנה את יחס הגזע הנתון לקוסמים בהתאם. אם הקסם מוטמע בגזע אותו אתה רוצה לשחק, הגיוני שקוסמים ייראו כשליחי האלים (אם הם קיימים כמובן( או במעמד חברתי יאה לאלו אשר הבינו את הסוד מאחורי יצירת הגזע. באשר לבני אדם, קסם ואיך שחיברתי בין השניים - במשחקים שלי ) ככה אני אוהב את זה( בני אדם מתנהגים כבני אדם בימי הביניים, ולכן הגישה הצרה שלהם לאפשרויות האין סופיות שבקסם, השונה לא מקובל, עליו לחזור לדרכי >הכנס שם של האל המקומי כאן <על מנת שנשמתו לא תחייה חיי נצח בגיהנום וכו'.

 

 

בברכת "אל תלכו מכות עם חזיר בדיר - הוא יכיש אתכם בתחת אחר כך",

שלכם,

איתמר.