מחול השדים-סקירה

מאת:מאט שניידר

ביקורת מאת: ניצן "טאז" בר

 

מחול השדים היא שיטה חדשה שתורגמה לעברית ע"י צוות השדים והיא ניתנת להורדה בחינם פה באתר. זוהי שיטת מערב פרוע קצרה, מגניבה בעלת מספר אלמנטים מאוד מעניינים.

אז אם מערב פרוע מעניין אתכם, ואתם מחפשים איזו שיטה מדליקה שתיתן לכם הרגשה חזקה של המערב הפרוע זאת השיטה בשבילכם.

 

מחול השדים היא שיטה קצרה מאוד, חמישה עמודי אקרובט-רידר (תוכנה לקריאת קבצים, ניתן להורידה בחינם באתר של Adobe) פלוס דף דמות, שמסבירים בקצרה איך לשחק, את הרעיון הכללי ומשאירים את כל השאר לדמיון. בלי מערכות חוקים מסובכות, בלי טבלאות שמצריכות חישובים ובלי כל הדברים שגורמים לרובנו לברוח משיטות כמו מאש.

 

השיטה משתמשת בקלפים של פוקר (כן הקלפים שלכל אחד ממכם יש בבית.) ובז'יטונים. בצורה מאוד פשוטה פחות או יותר לפי החוקים הרגילים של פוקר.

מחלקים קלפים, היד היותר גבוהה מנצחת, כמובן שיש התייחסויות שונות לכל צורה וצורה, אבל זה כבר כניסה לפרטים מאוד קטנים שמוסברים בפשטות בשיטה.

 

השיטה נותנת דגש חזק מאוד על תיאורים והשתתפות של השחקנים בתיאורים של מהלך המשחק עצמו, כשהמנחה בעצם מנווט את כל העסק. בכלל התיאורים מוסיפים המון צבע למשחק הזה במיוחד, כמו כינויים של דמויות שנותנים להם כל מיני הטבות בצורת ז'יטונים (תחליף XP ) ועוד כל מיני דברים מאוד מאוד מגניבים.

 

אחד התכונות היותר מעניינות של השיטה זה ה"שד" הפנימי.  בחירה של כל שחקן עם המנחה של חיסרון בולט במיוחד שמאפיין את הדמות: פסיכופת, שתיין, מהמר כפייתי וכו' וכו'.  בכל המשחק יש בעצם מלחמה של הדמות נגד אותו שד פנימי שמנסה להשתלט אליה, השאלה היא אם היא תיכנע לפיתוי או לא, והשאלה נהיית יותר רצינית אם הדמות במותה תגיע לגן עדן או לגיהנום הכל תלוי במשחק של הדמות ובהתמודדות שלה עם השדים הפנימיים שלה.

 

מחול השדים נותנת גב לכל אפשרות שאתם רק רוצים, הכל תלוי ברעיונות של השחקנים ובהגבלות של המנחה, בסופו של דבר אין כזה דבר "לא אפשרי" בשיטה הזאת, היא נותנת לכם בסיס לשחק ובעצם אומרת תשתמשו בהגיון שלכם.

 

למה אני ממליץ על השיטה הזאת? מסיבה מאוד פשוטה: האווירה. השיטה מעבירה את האווירה של המערב בצורה מצוינת, עם הקלפים והז'יטונים והאפשרויות האין סופיות, השיטה מאוד פשוטה ללמידה וברגע שמבינים אותה ומתחילים לשחק הכל זורם בקלות והמשחק קולח בכיף לא נורמלי.

 

בקיצור מומלץ מאוד, תורידו תקראו ותתחילו לשחק, אנחנו חייבים זכויות לממציא השיטה מאט שניידר שנתן לנו אישור לתרגם אותה.