Nobilis: The game of sovereign powers

מאת : Rebecca Sean Borgstrom

סקירה: זיו קיטרו

 

בתחילה הייתה הבריאה, יגידרסיל העצום התנשא מן הגיהינום ועד גן עדן.

על ענפיו תלו העולמות כמו פירות נוצצים, זוהרים ומסתחררים.

בגן העדן החלה עבודתם של המלאכים ואלו ביקשו ליצור את היופי המושלם ויופי הוא, כידוע לכל, שינוי.

כאשר פרח הפרח הראשון בגן העדן, כך גם היה על הארץ שכן העולמות כולם היו כבבואה לגן העדן.

אך מעבר לגבולות הבריאה דהרו הפרשים החיוורים, מניפים אל על את נשקם ומייללים את קץ הבריאה.

 

מלאכים, אלים עתיקים, הנופלים וכוחות האור והחושך ניצבים למולם, מגנים על היקום.

על כדור הארץ נבחרו בני אדם לשאת בתוכם את נשמותיהם של העתיקים.

חיים בתוך עולמות כיס, נעים בתוך חברה של רעיונות , מגנים על ממלכתם,

הם ההתגשמות הבריאה, הם הכוחות הפועלים, יהיו אלו מוות או חלום, אהבה או צהרי היום, פרפרים, צבעים והזיות...

בין בני אדם לאלים

בין מציאות למיתולוגיה

בין שלמות לקץ כל הימים

שם עומדים הנוביליס.

 

נוביליס הוא ללא ספק המשחק המיוחד ביותר שאי פעם היה לי העונג לקרוא.

אין צורך אלא להביט בכריכה המדהימה ובצורתו המיוחדת בכדי להבין שמה שאנחנו מחזיקים אינו עוד משחק תפקידים כמו כל השאר.

אם קיימת מדרגה נוספת אליה משחקי התפקידים אמורים לעלות, נוביליס מייצג, ללא כל ספק, את המדרגה הזו.

החל מהגימור המושלם של הספר, דרך האומנות המופלאה המסתתרת בין דפיו ודרך 300 עמודי הטקסט, נוביליס הוא משחק שכל אחד חייב לעצמו.

 

המציאות השגרתית, המציאות המיתית, עולמות הכיס של הנוביליס, העץ העצום יגידרסיל, אלו חלק מהמקומות בהם נעים הנוביליס, בהם הם חיים , מנהלים את עיסוקיהם ,את הפרויקטים המופלאים שלהם ואת המלחמות הפנימיות לשליטה והישרדות.

מלאכים הנלחמים למען היופי, כוחות האור הדורשים בהישרדות המין האנושי, הנופלים המבקשים להביא לשחיתות מוחלטת, כוחות השחור הנלחמים לכליה של האדם, האלים העתיקים, נחשי הַאָש ובריות הפרא פועלים בעולם הרוח בכדי להגן על הבריאה מפני אלו שמבקשים לבלוע את הבריאה.

 

משחקים פוליטיים סבוכים ותמרוני כוחות מאחורי הקלעים של העולם, קרבות ססגוניים בהם היסודות עצמם נקראים לעזרה, מתח, אימה, אינטריגות פנימיות שמניעות את הגלגלים המביאים לחיים אירועים בלתי נתפסים.

אלו חייהם של הנוביליס. חיים מופלאים, מלאי קסם ואימה, זוועות וכוח, אהבות נסתרות וחוקים עליהם מפקחת "חצר הארבה", שם נגזר דינם של נוביליס לעינויים נוראיים הקורעים את נשמתם ואת מוחם של הבוגדים.

 

אלו רק חלק קטן מהפלאים והזוועות הממתינים למי שיצעד אל תוך העולם של נוביליס...

 


אז מה זה בדיוק נוביליס?

נוביליס הם בני אדם רגילים שאל תוך נשמתם הותכה חלק מנשמתו של Imperator – ישויות כבירות שמהוות את אבני היסוד של הקיום – ומשקרה הדבר הפכו אותם בני אדם להתגשמות הפיזית של רעיונות היקום.

הבריאה מורכבת מערב רב של רעיונות : אהבה, פחד, עושר, ברקים, מחשבים, כעס, פרפרים, מסילות, דרכים, גבולות, דיונים... כל כך הרבה חלקים שמרכיבים את השלם. לכל חלק כזה (הנקרא "Domain") יש שליט, נוביליס שאחראי על הפעילות התקינה של הרעיון שנמצא באחריותו.

זה יותר מכך, הנוביליס הוא הרעיון עצמו.

 

הנוביליס (או הכוח) של "גבולות" לדוגמה, הוא ההתגשמות של כל הגבולות ביקום.

לא רק גבולות בין מדינות, כי אם הגבולות שמפרידים בין בתים (קירות ומנעולים) אך עוד יותר מכך. הכוח אחראי על הגבולות בין המציאות לדמיון, הגבולות במוחו של אדם או גבולות המוסר.

כאשר ראש העיר של סינסנטי העליב את "וולקינג איי", כוח הגבולות של היום, הלז מחק את הגבול שבין אזרח שומר חוק לפושע ולמשך 40 יום ולילה החוק תקף ללא הבחנה, עוצר חפים מפשע ונותן לרוצחים וגנבים לנוע בחופשיות. ראש העיר עצמו נהרג אל מול 17 עדים ביום הארבעים.

איש לא חשב שהדבר ראוי לדיווח ולמשטרה אין שום כיוון לחקירה.

 

נוביליס הם כוחות אדירים ונוראיים והמשחק הוא נורא ומדהים בהתאם. יכול להיות שהדבר נראה גדול מידי אך אל חשש, רִבֵקַה (יוצרת המשחק) עשתה עבודה מבריקה בהבהרת כל רעיון וכל אספקט של העולם הזה אליו אתם צועדים.

רק חשוב לציין כעת, לא מדובר כאן במשחק של דמויות "גיבורי-על" ואל לכם לטעות בכך.

הנוביליס הם המציאות עצמה, עולמם הוא עולם של משחקים חברתיים, של התמודדויות מופלאות ברמות ומקומות שהם מעבר לאלו של בני האדם ובריות נמוכות אחרות.

נוביליס הם מעל ומעבר לכל מה שאנחנו יכולים להבין (עד שאנחנו קוראים אתה ספר כמובן J).

 

מדוע נוצרו הנוביליס?

מעבר לחומות האש הכחולה, מחוץ לבריאה, רוכבים הפרשים החיוורים (Excrucians) שכוחם עצום כזה של ה Imperators והם מבקשים לכבוש את הבריאה ולבולעה, להפוך אותה לחלק מהם. על מנת להגן על הבריאה כולה התאחדו כולם על מנת לשמור על הקיום. גן עדן והגיהינום, כוחות האור והחושך, למרות המאבקים הפנימיים (שממשיכים גם כיום) עומדים אלו לצד אלו בכדי להדוף ולהפסיק את ההתקפות, אך העולם זקוק להגנה.

בכדי לשמור על מבנה היקום שיקעו ה Imperators את גופם במקומות שונים בעולם, בכל מקום כזה קורבן נדרש, 100 מיתות אדם לאורך 100 לילות. כאשר הקורבן מסתיים עולם כיס נוצר ובו גופם הפיזי מסתתר.

לכל עולם כיס חוקים משלו, כל אחד שונה מהשני: עולם של אנשים הנולדים בשדות צמחים, עולם בו מחצבים טבעיים הם ציפורים החגות סביב האדמה, עולם של רובוטים או עיר ענקית דמוית עולם פיות מעוות או עולם עתידני עם רחפות או... כל מה שתרצו.

כאשר עולם הכיס נוצר נבחרים בני האדם שיהפכו לנוביליס וכוחם ואחריותם ניתנת להם ע"י התכת נשמת ה Imperator לנשמתם. מרגע זה תפקידם לנהל את עולם הכיס וחשוב מכך, לנהל את "ממלכתם" מקור כוחם, הדבר שמאפיין את כל מהותם.

הנוביליס הם קו ההגנה הראשי של העולם והבריאה, הם אלו שצריכים לטפל בכל פלישה של הפרשים, קטנה ככל שתהייה, אל תוך המציאות, הרגילה או המיתית.

 


אז מה עושים עכשיו?

השחקנים נכנסים למשחק מייד אחרי הפיכתם לנוביליס. הם נפתחים לעולם שלם של אפשרויות... אפשרויות, הם אולי אחד הדברים המעניינים ביותר הקיימים במשחק.

כנוביליס אין דבר שהדמויות לא יכולות לעשות, השאלה היחידה היא איך הן רוצות לעשות זאת?

אפשרויות רבות כל כך עומדות בפני הדמויות, ניסים, מתנות, יכולות טבעיות שנמצאות ברמות גבוהות הרבה יותר משל כל אדם, אפילו בשיא כוחו.

 

מגוון האפשרויות נמצא גם ברמת השחקן-מנחה.

בבסיסו נוביליס הוא משחק חברתי פוליטי, משחק של אינטריגות חברתיות בעולם שנמצא תחת איום מתמיד מפני כליה. אבל זה לא הדבר היחיד שנוביליס מציע לשחקנים ולמנחה.

משחקי חקירה או אימה. משחקי פעולה או מבוססי רומנטיקה. משחקים פילוסופיים או כאלו שעומדים ברמת הרחוב.

בנוביליס הכל אפשרי.

המשחק מציע מגוון רחב כל כך של אפשרויות עד כי לעיתים ניתן להתבלבל (כדמויות או שחקנים) אבל תגלו שהמשחק קל להתאמה לכל מנחה ולכל קבוצת משחק.

 

מנחה יכול להריץ משחקים המתרכזים בעולם השגרתי שלנו או במציאות המיתית - המקום בו הכל חי, מציאות בה רוחות האוויר מרחפות סביב, דריאדות שרות ביערות ורכבים ובניינים יכולים לשוחח עם השוכנים בהם ללא בעיה.

ניתן להריץ משחקים המתקיימים בתוך עולם כיס כאשר היריב הוא Bane (רוע מושרש הקיים בממלכות רבות, אחד שיכול לגרום לנזקים נוראיים ברמות שונות בעולם הכיס) או פלישה של כוח זר אל תוך ממלכה.

יש שחקנים שירצו לשחק את ניהול עולמות הכיס או בניית הפרויקטים האישיים שלהם (יצירת עולם חדש אולי? או גזע ימי שיחליף את בני האדם?)

 

נוביליס כל כך גדול שניתן לשנות סגנון משחק כל כמה פגישות וכך לעולם לא מגיעים לאותן נקודות שבירה בהן נמאס לקבוצה להמשיך בגלל חוסר גיוון.

כוחו של המשחק הוא ברבגוניותו, בגמישות הרבה, ביכולת שלו להשתנות ללא הרף כי כמו שטוענים המלאכים בגן עדן, יופי ושלמות הם שינוי תמידי.

 

נוביליס מעודד משחק תפקידים אחר ושונה. כאשר שחקן מסוים לקח את דמותו לעסוק בפרויקט שמרחיק אותה מחבריה, המשחק מעודד את השחקן ללבוש דמות אחרת לאותה פגישה (או סדרת פגישות) בהן דמות הנוביליס שלו לא נמצאת. הדמות יכולה להיות מישהו חדש שנכנס לתמונה לזמן קצר או אולי דמות ללא שחקן שקיימת כל הזמן (משרת אישי של אחת הדמויות האחרות?) אבל לרוב יהיו אלו ה"עוגנים".

 

כן, אני יודע, הרבה מידי מידע בפעם אחת אבל אני פשוט לא מסוגל לשלוט בעצמי.

עוגנים הם בני אדם שהנוביליס שונאים או אוהבים ואתם הם השקו בדם או דמעות. בכל זמן נתון יכול הנוביליס להחליק אל תוך גופו של העוגן שלו ולהפעיל אותו.

הדבר פותח מגוון נוסף של אפשרויות משחק חדשות וללא ספק מאפשר לשחקן עוד זווית מרתקת בזמן המפגש.

 

אבל אולי הדבר היפה בכל המשחק הוא שלמרות שמדובר בעולם בו הדמויות הן ישויות קוסמיות מופלאות ואף יותר מכך הדמויות במהותן אנושיות מאוד, לעיתים טרגיות, תמיד מרהיבות. דבר זה הופך אותן למשחקיות ולא מרחיק אותן מרמת החוויה של השחקן.

כמובן קיימים יוצאי הדופן, כמו דמות מנגה שפרצה מתוך המסך או גוש עפר שקם לתחייה ושב בכל פעם להיות כתם על בגדיו של אדונו.

 


השיטה עצמה...

כמה מילים על השיטה.

נוביליס הוא משחק ללא קוביות. בניית הדמות על כל חלקיה (אין רבים אך אלו שקיימים דורשים תשומת לב והשקעה אך העניין תמיד מהנה מאוד שכן הם מעבירים לשחקן את תחושת המשחק) נעשית ע"י חלוקת נקודות.

ראשית מדרגים את התכונות בדרוג הנע בין 0 ל 5 (כן, 0 הוא גם דרוג).

יש ארבעה תכונות במשחק:

         ASPECT שהיא המאפיין של הכוח, זריזות, כריזמה, תבונה, חכמה וכל תכונה אנושית שרק תרצו.

         DOMAIN הקובעת את רמת השליטה שיש לנוביליס במהותו (ציפורים, שרשראות, טירוף וכ"ו).

         REALM שהיא הקובעת את רמת השליטה שיש לנוביליס על עולם הכיס שלו. בעזרת התכונה הזו בונים גם הנוביליס את עולם הכיס (ברמת החוקים).

         SPIRIT שהיא יכולת ה"קסם", אם תרצו, של הנוביליס. זו התכונה שמאפשרת לנוביליס לראות את המציאות כפי שהיא, לבצע את הטקסים המורכבים שמאפשרים לנוביליס להרחיב את כוחם ויותר מכך זו התכונה שקובעת את ההגנה הקוסמית הטבעית של הנוביליס.

פרק שלם מוקדש לתכונות ומסביר בצורה מעולה מה ההבדל בין כל רמה ורמה של תכונה בכל אחת ואחת מהתכונות. בנוסף להסבר, הפרק (למעשה כל הספר) מציג דוגמאות מצוינות שמראות כיצד ניתן להשתמש בכל רמה ותכונה על מנת ליצור דמות מרתקת וססגונית, דמות הראויה להיות נוביליס.

 

אחר כך השחקן בוחר מגבלות (אשר מעניקות לו עוד נקודות ניסים – בהמשך) ויכולות נוספות לדמותו אשר נקראות "מתנות".

רוב כוחו של הנוביליס נובע ממהותו אלא שנוביליס השולט בפחד אינו יכול לעוף. אם הוא רוצה לעוף (או מעוניין להיות בן אלמוות או בעל יופי עוצר נשימה או מטיל מורא או שהוא מעוניין לירוק אש או לצעוד בין עולמות) הנוביליס צריך לרכוש לעצמו מתנה כזו.

הספר מביא שיטה גמישה וקלה ליצירת כל מתנה שרק תעלו על דעתכם ומביא סדרה של מתנות מוכנות מראש (כולל הצורה בה כל מתנה בנויה. דבר קטן זה הוא עוד משהו שהופך את הספר לטוב כל כך כי, שוב, הוא מציג דוגמאות פשוט מעולות שמבהירות הכל, פשוט הכל).

 

קביעת הצלחה של פעולה היא פשוטה מאוד: אם אתה מספיק טוב אתה מצליח.

הדבר יכול להישמע (במיוחד למי שלא שיחק בשיטות ללא קוביות) מוזר מאוד ואולי מצחיק אבל יש בזה המון היגיון, אחרי הכל אם היום הצלחת לעקם מכונית, לרוץ על ראשי אנשים, להסתיר הר או לברוא יער אין סיבה שלא תעשה את זה מחר.

אז מה הופך את הפעולות למאתגרות?

 

ובכן בראש ובראשונה לכל פעולה שהשחקן רוצה לבצע יש דרגת קושי. אם דרגת הקושי נמוכה או שווה לרמת התכונה הנוביליס הצליח. אם הדרגה גבוהה יותר הנוביליס צריך להוציא מספר נקודות קבוע, נקודות אלו נקראות נקודות ניסים והן מתחדשות בתחילת כל סיפור או פרק (הדרך בה המשחק מכנה פגישות משחק) תלוי במנחה.

לדוגמה אם יש לי אספקט 3 ואני רוצה ללכוד כדור שנורה מאקדח (נס ברמה 5) אני זקוק ל 2 נקודות ניסים, אם יש לי מה טוב, אם אין...חבל.

בנוסף משחק תפקידים והחלטות המנחה משפיעות על כל דבר שנעשה, במיוחד כשיש קרבות-ניסים ופעילויות אחרות.

בסופו של דבר אין הרבה חוקים שצריך לזכור וזה נפלא כי במשחק מסוג זה חוקים נוטים להכביד ולהרוס את תחושת המשחק. חוקי בניית הדמות, יצירת ניסים ומתנות הם העיקר ומעבר לשלב בניית הדמות לא נתקלים בהם שוב כך שלמעשה יש לנו שיטה אלגנטית, מהירה ומשחקית מאוד לפתירת מצבים העולים בזמן המשחק.

 

מה יש עוד לומר?

זוהי הסקירה הארוכה ביותר שאי פעם כתבתי אבל הדבר רק מתבקש. אני יודע כמה הייתי מתוסכל כשקראתי סקירות ברחבי הרשת וכל מה שמצאתי היו מילים כמו "משחק מדהים" "שואב השראה מסדרת הקומיקסים של Sandman/Neil Gaiman וספריו של פייר אנטוני, קלייב ברקר ורוג'ר זילאזני".

אני רציתי יותר בשר בסקירות ואני מקווה שהצלחתי לספק את הסחורה.

 

אני אוסיף רק עוד כמה דברים:

הספר כתוב בצורה ברורה ונקייה, הכתיבה עצמה טובה כל כך עד כי נדמה שמדובר בספר ממש טוב ולא סתם עוד שיטה. זוהי יצירת אומנות, ללא ספק, והתענוג ששאבתי מקריאת הספר היה גדול יותר מקריאת כל שיטה אחרת ואפילו גדול מקריאת מספר ספרים נהדרים.

הספר רצוף דוגמאות שמבהירות, מחדדות ומוסיפות לכל נושא. המון "ציטטות" של דמויות שונות, נוביליס ואחרים, עוזרות להבין את הלך הדברים בעולם של נוביליס, את העולם עצמו ואת אלו שנעים בתוכו.

 

אחת מן הפנינים הקיימות בספר היא מערכת הדוגמה וכאן אני מבקש תשומת לב:

מעולם לא הייתה מערכת דוגמה, בשום ספר משחק תפקידים, שבאמת הבהירה את רעיון ורוח המשחק שלה.

לא כך בנוביליס.

רבקה יצרה מערכה שמוסברת בצורה מופלאה ומדגימה כל פן ופן בעולם. היא נוגעת ברמה החברתית, ברמת הפעולה, היא מציגה את העולם, הדמויות והאפשרויות הקיימות. לראשונה ממש נהניתי והרגשתי שהרווחתי מקריאת מערכת דוגמה.

דוגמת המשחק (אותה ניתן גם להוריד מהרשת יחד עם הפרק הראשון המסביר על העולם – ראו קישורים בסוף) מעניקה מבט עמוק יותר על הצורה בה מתנהל משחק אמיתי ואני מציע לכם לא לדלג על הפרק הזה.

 

לסיכום, נוביליס הוא ללא ספק ההתפתחות האבולוציונית הבאה של משחקי תפקידים. אני בטוח שכל משחק אחר שאני אקרא אחריו יראה אפור וחיוור לעומת יצירת המופת הזו.

סיקרתי משחקים בעבר ונהניתי מהם אבל מעולם לא הרגשתי שאני לא רוצה להפסיק לקרוא, שאני לא רוצה לסיים את החוויה הזו.

 

כיום, מבלי למצמץ, כל מי ששואל אותי מה הוא המשחק האהוב עלי מקבל תשובה אחת

NOBILIS.

 

 

v     האתר הרשמי של נוביליס (כולל קישורים להורדת דוגמת משחק והפרק הראשון של הספר וכמו כן דפי דמות): www.hogshead.demon.co.uk/Nobilis_index.htm

v     בקרוב מאוד אפתח קבוצת משחק חדשה של נוביליס ואת מעלליה ניתן יהיה לקרוא מעל גבי האינטרנט, לפרטים כדי להתעדכן באתר האישי שלי: www.demons.org.il/sickbar